Jump to content

Asatru


Recommended Posts

Freya

 

 

Freya je verovatno jedna od najpoznatijih boginja danasnjice.Njeno ime znaci “ Dama “(dok je njen originalni naziv nepoznat).Poznata je kao “ divlja zena “ medju bicima Severa, seksualno blagonaklona, mada i ratoborna, ako neko pokusa da je ozeni bez njenog znanja i volje.Ona je ljubavnica Odinu, i jos nekolicini bogova pride.

Vesta je u zloglasnoj magiji zvanoj seidhr, i polovina palih ratnika pripada njoj, dok druga polovina pripada Odinu.

Freya poseduje ogrlicu Brisingamen, koju je kupila od cetvorice patuljaka po ceni od cetiri noci ljubavi sa njima.Ogrlica je njen simbol vladavine, i uopsteno je simbol boginja majki od davnina.

Freya putuje kocijama koje vuku dve macke, i smatra se zastitnicom macaka i onih koji ih drze.Kao boginja rata, ona takodje jase divljeg vepra Hildisvinija.

Cak tri puta je probodena i spaljena, ali je svaki put ustala iz pepela.Kroz ovo “ mucenje “, transformisala se u Heith ( “ Slavna “ ili “ Velicanstvena “) gospodarica magije, prosavsi kroz tipicnu samansku inicijaciju.

Freya se ponekad smatra i boginjom plodnosti, ali za to nema dovoljnih dokaza.

Cesce se smatra boginjom bogatstva, jer su njene suze zlatne.

Dzinovi su cesto pokusavali da je odvedu od bogova, sto bi bilo katastrofalno po Aesire jer je ona ocigledno bila otelotvorenje svete zivotne sile, na nekom nivou.

Zbog toga je i Wagner predstavio kao zastitnicu zlatnih jabuka bez kojih bi stanovnici Asgarda umrli.

Moderan naziv na nemackom-Frau.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Balder, Hodur i Loki..

 

Balder i Hod, iako braca, bili su opsta suprotnost.

Balder, sin Odina i Frigge, bioje bog svetlosti, lepote, harmonije, srece i mudrosti (koja je skoro doticala Odinovu).Rodjen je sa Runama urezanim na jeziku.

Sa druge strane, Hodur je bio bog mraka, snazni bog koji je lovio po sumi i nocio u pecini.Jedne noci ga je vestica zacarala, davsi mu magicni napitak koji je u Hodurovom srcu stvorio ogromnu ljubav Balderovoj nevesti.Hodur se zakleo da ce zadobiti njenu ljubav.

Sledeceg jutra kada je ustao, Hodur se osecao postidjeno, ali i pored toga je bio vezan zakletvom od prosle noci da ce prevariti svog brata( jedan od znakova nadolazeceg Ragnaroka: rodjena braca ce okrenuti jedan drugom ledja i zaratice).

 

Kada su Volund i Aurvandil predali Freyr dzinovima, Hodur i Balder su ih, po Njordovim uputstvima, pratili sve do najsevernijeg i najdivljeg mesta na svetu.

Pokusaj pomirenja nije uspeo i ishod se zavrsi duelom strelama izmedju Hodura i Aurvandila.Aurvandil se pokazao superiornijim, iako je Hodur prosao nepovredjeno.

Kada je zatim Aurvandil napustio tvrdjavu u Elivogaru, brojni dzinovi su presli granicu i Hodur im se pridruzi, predvodivsi ih u borbi sa bogovima.Ipak, Hodur bude porazen, i iz rata izadje slep.Balder licno je doveo Hodura nazad u Asgard.

 

Kasnije je Balder sanjao cudne snove i osecao da mu se sprema nekakvo zlo.

Zbog toga je Frigg, njegova majka, zamolila sve na svetu( od kamenja do ljudi) da se zakunu da nikada nece nauditi Balderu.I svi su se zakleli.Svi sem imele koja je bila premlada i Frigg nije osetila potrebu da od nje zatrazi tako nesto.

Balder se ponovo oseti sigurnim i njegovu nernjivost iskoristise ostali bogovi koji su ga gadjali svim i svacim.Zabavljali su se, a pritom i vezbali gadjanje kopalja, koje se doduse odbijalo od nasmejanog Baldera.

Jedino je Hodur stajao u uglu, usamljen i tuzan, pognute glave jer nije mogao da se pridruzi ostalima.Loki to primeti.

 

Prisavsi mu, Loki ga upita za razlog njegove tuge i ovaj mu objasni da zbog slepila ne moze da se pridruzi zabavi ostalih bogova.Loki je to znao, naravno, kao sto je i saznao da je imela jedina stvar koja moze nauditi Balderu.Zbog toga on napravi koplje od imele i pokaze Hoduru u kom pravcu da ga baci.Hodur bezbrizno poslusa Lokija i bacivsi koplje, ubije svog brata, Baldera, sjajnog boga svetolsti.

Sada je samo mogao cuti uzasnute krike ostalih bogova koji su plakali nad bezivotnim telom.

Bogovi su pokusali da povrate Baldera iz mrtvih tako sto su zamolili Hel(Lokijevu kcer), gospodaricu zemlje mrtvih, da ga pusti.Ona je rekla da ce to i uraditi, ako svaka stvar na svetu bude oplakivala Balderovu smrt.I svi su ga i oplakivali, osim jedne ruzne starice koja je samo rekla da Hel treba da zadrzi ono sto joj i pripada.Ta starica je bila u stvari Loki, koji je tako osudio Baldera da ostane u Helheim.

Jadni Hodur je morao platiti svojim zivotom za ovo, jer on je taj koji je bacio koplje, iako je glavni krivac bio Loki, kome je ovo bila poslednja “ sala “.

Iako je pokusao da se sakrije, Loki je ubrzo uhvacen u mrezu i svezan za stenu.

(Lokijeva deca, Vali i Narfi, su takodje bili uhvaceni.Bogovi pretvorise Valija u vuka i ovaj raskomada svog brata Narfija, od cijih su zila bogovi vezali Lokija za stenu.Zatim su postavili otrovnu zmiju iznad njegove glave.Zmijin otrov je naravno padao tacno na Lokijevu glavu.Njegova zena Sigyn mu je ostala verna i drzala je ciniju u kojoj je skupljala otrov, i tako onemogucavala da pada na Lokija.Ipak, kada bi se cinija napunila morala je da ode i isprazni je.Tada bi otrov padao na Lokija i ovaj bi se tresao od bolova.Tako bi nastajali zemljotresi.).

 

 

Dakle, trebalo je osvetiti Balderovu smrt, ali problem je bio sto niko nije mogao ubiti Hodura jer bi tako lisio Odina jednog od njegih sinova.Jedini koji je to mogao je bio Vali.To je bila njegova sudbina.

 

Nakon Ragnaroka, Balder i Hodur ce se vratiti iz Helheima i ponovo postati prijatelji.Balder ce verovatno postati novi vrhovni bog.

Nadam se da vas nisam smorio..

icon_biggrin.gificon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lokijeva deca i njihova sudbina…

 

Pozabavicu se samo najpoznatijima.

Sa divkinjom po imenu Angr-boda imao je tri najpoznatija potomka:

 

-Hel:Boginja smrti, gospodarica Helheima.

-Jormungdar:zmija Midgarda i

-Fenriz: snazni vuk.

 

-Spomenucu i da je Loki(kao zena) rodio cuvenog konja Sleipnira, koji je kasnije pripao Odinu.Takodje sa svojom vernom zenom Sigyn, ima dva sina Valija i Narfija(njihovu sudbinu sam opisao u prethodnom postu).

 

-Konkretno sam zeleo da analiziram ono prvo troje.

Naime, i boginja Hel, i zmija od Midgarda i sam Fenriz su predstavljeni(ili se tako samo cini) kao strasne destruktivne sile, ali cinjenica je da oni nisu uradili nista lose.

 

Fenriz je jos od rodjenja bio u vlasnistvu bogova.Igrali su se sa njim sve dok ovaj nije izrastao u veliku zver opasnog izgleda.Pa cak ni tada Fenriz nije uradio nista lose.Jednostavno, bogovi su se uplasili njegovog izgleda i ogromne snage, iako sam Fenriz nije davao nikakav znak da ce ih napasti ili slicno.Zbog toga su mu, pretvarajuci se da se igraju sa njim, predlozili da ga vezu i vide da li ce uspeti da se oslobodi lanaca.Na uzas bogova, koji su i dalje krili strah, Fenriz se lako oslobodio mocnog lanca.Zatim su nacinili jos jaci i ponovo pitali vuka da ga isproba.I ponovo je lanac bio preslab za njega.Tada su bogovi zatrazili pomoc od patuljaka, poznatih po svojim neprevazidjenim vestinama u spravljanju mocnih stvarcica.Nacinjen je lanac od veoma cudnih materijala:zvuk macjeg hoda, koren planine i dah ribe.

Da stvar bude jos cudnija, lanac je bio veoma tanak, ali istovremeno i neraskidiv.Sto se vise tegli, to je cvrsci.

Fenriz je ovog puta, s pravom, posumnjao u dobre namere bogova i odbio da ga po treci put vezu.Bogovi su znali da ce morati sada da to ucine na silu i jedini koji je bio dovoljno hrabar bese Tyr.On je svojevoljno zrtvovao levu ruku, zarivsi je u vucje celjusti, pomazuci ostalima da vezu zver.To im je poslo za rukom i zver je najzad bila svezana neraskidivim “ lancem “.

Dakle, Fenriz je tako bio svezan, nepravedno rekao bih, s pravom cekajuci osvetu.

Kada dodje Ragnarok, Fenriz ce se najzad osloboditi i ubice Odina.Nedugo zatim ce Vidar, Odinov sin, osvetiti oca i ubiti vuka.

(Fenrizovi sinovi su vukovi Hati Hrodvitnisson i Skoll.Njih dvojica su poznati po tome sto jure mesec i sunce.Njihov zadatak je da ih progutaju kako bi svet ponovo mogao da se razvije iz prvobitne tame.Kada prioda umre, neposredno pred Ragnaroka, Skoll ce najzad uspeti da proguta sunce…)

 

Zmija od Midgarda.

Odin ju je jednostavno bacio u more, ne obracajuci preterano paznju na nju.Ostavljena na miru, rasla je do tolikih razmera da je obuhvatila ceo svet, sve dok nije progutala svoj sopstveni rep.Lezeci mirno oko materijalnog sveta, tj. Midgarda, ona predstavlja simbol homogenosti, ili sjedinjenosti zemlje.Ona ga okruzuje, zaokruzuje jednu celinu…

Uznemirice se tek kad dodje Ragnarok, gde ce se boriti sa Thorom.Thor ce je ubiti, ali ce i sam biti smrtno otrovan od njenog otrova.

 

Hel-Gospodarica Helheima, koji se nalazi u Niflheimu.Tamo ju je poslao Odin koji joj je dao autoritet da vlada nad zivotima svih devet svetova.

Kod nje su dolazili svi koji ne bi umrli u bici.Helheim je mesto koje vise odgovara opisu hriscanskog raja nego pakla, mada ima i dosta razlika sa rajem.To je mesto bez svesti gde duse pronalaze vecni spokoj.

 

233.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponestaje mi snage za kucanje.. icon_smile.gificon_smile.gifph34r.gif

 

Za sada, jos samo malo o Heimdall-u..

 

Heimdall

 

Takodje poznat i kao “ Sin Talasa”, stvoren je od strane Odina, carolijom.

Prvog dana, brod je stigao do obale ljudi.U tom brodu se nalazio mali decak, Heimdall, poslat od strane bogova.

Ljudi su ga prihvatili sa zadovoljstvom i zvali ga Rig.Naucio je ljude da se sluze raznim zanatima, da koriste znanje Runa i uopste, organizovao ljudsko drustvo.

Heimdall je medju ljudima ziveo kao obican covek, normalno je stario i period njegove vladavine se zove Zlatno Doba.

Kada je umro, brod se vratio po njega i odveo ga u Vanaheimr, gde je bio oslobodjen ljudske stare forme i zadobio vecnu mladost.Potom je odveden u Asgard.

Heimdall je bog svetlosti, Cuvar Bifrosta, “ Beli bog “.Stoji na kapiji i sija u svom belom oklopu.Oruzje mu je veliki mac.On je neustrasiv ratnik i veoma je lep.

Poseduje super sluh i super vid.Moze da cuje rast trave i da vidi na stotine kilometara u daljinu.Kao cuvar, spava veoma malo, manje od ptice.

Pored maca, Heimdall poseduje i rog Gjall.Kada bog prolazi kroz kapiju, on duva nezno u rog.Takodje poseduje i zlatnog konja koji moze da leti velikom brzinom, ali ga jase samo u posebnim prilikama( npr. Balderova sahrana).

Kada dodje Ragnarok i ugleda jotune kako naviru, zvuk njegovog roga ce se preneti preko svih devet svetova.

Borice se sa Lokijem i obojica ce medjusobno umreti u tom duelu.

Edited by Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Varje, a što uopšte postuješ sve ovo?

Pa, kao prvo, Asatru je religija koja postuje nordijske bogove.

 

Kao drugo, nordijska mitologija je njen sastavni deo, i krije mnogo dublja znacenja nego sto se cini na prvi pogled.Slazem se da nisam izmislio nista novo, i da vi to sve vec znate, ali ima neko ko nje dovoljno upoznat sa ovim divnim pricama pa reko da ih prosvetlim.. icon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma znam sve to, ali opet ne vidim poentu. To su sve opšte poznate stvari, i onaj ko se iole interesuje za dotičnu tematiku sve ovo već zna. Ali, tvoja stvar... Ne znam što sam se uopšte i mešao...  icon_smile.gif

Pa mozda naidje neko ko ne zna. icon_biggrin.gif

Pa mu se svidi.. icon_smile.gif

 

A i moram malo da zivnem temu..

Edited by Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ohoho Vesna, nisam siguran da je baš crkva u pitanju [u pravom smislu te reči], ali se sećam da u nazivu ima Crkva. Pričaću ovih dana sa čovekom koji mi je i rekao nešto o tome pa ću postovati "šta, ko, gde" i slično. Poz!

 

offtopic~ Je l' DOY još postoji icon_confused.gif

postoji..

Varg , brate..shta cu kad sam popularna icon_smile.gif

lepo je shto si sebi dao odushka ali hajde onda , ako vec izlazesh mitove daj nam njihova ezoterichna znachenja icon_twisted.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, necemo da uznemirimo decicu! icon_biggrin.gif

 

E sad, pokusacu da dam neka svoja tumacenja priznajuci da nisam jos uvek dovoljno upoznat u ezotericna znacenja.Vec sam bio rekao negde, tragam za dobrim knjigama ali ih nema!Danas posetim sajam i pronadjem neku knjigu vezanu za mitologiju uopste i procitam kako je Odin bio sebican, samo je zeleo da prosiri svoju moc itd. itd...uzas.

 

Ragnarok-Mogu ga zamisliti kao borbu koja se ustvari odigrava u nasim umovima, a Lokija mozemo predstaviti kao hladnu i sivu realnost koja nam truje duhovnost, sa svim svojim materijalnim ugodnostima koje nam sluze za dostizanje instant srece.Mada to je samo moje lupanje.. icon_biggrin.gif

 

Ono sto je sigurno-Ragnarok nije kraj vec pocetak, pocetak lepseg i boljeg sveta.Da bi jedan svet uopste nastao, mora se roditi iz primarne tame(kao sto je i "stari" svet nastao iz tame).Tame koja ce nastati kada Fenrizova deca progutaju sunce i mesec.

Ima tu mesta za brojne diskusije pa bih voleo da cujem nekog mnogo strucnijeg..tebe npr. icon_wink.gif

 

Odinovo jedno oko?Poredim ga sa Tyr-om i zrtvovanjem ruke.

Zrtvovanje zarad dobijanja mudrosti.Ako zelis nesto, budi spreman da platis cenu.

Hel?

Jedino sto znam da je gospodarica mrtvih, polucrna i polubela.Ili poluziva, polumrtva.Zbog toga sto je veza izmedju ta dva sveta.

Heh..izem ti moja ezotericna objasnjenja. icon_smile.gificon_smile.gifph34r.gif

 

Bolje ti to uradi..

Share this post


Link to post
Share on other sites

uh , nisam imala nameru da se pravim pametna vec samo da te podstaknem na razmishljanje..shta ga ja znam , nikako mi ne ide Loki uz sivu realnost, jedno takvo vatreno Bozanstvo..ja ga shvatam kao neki extaticki princip, ili pesnichki genije kako to lepo definishe William Blake, jer njegova je moc rechi a i obmane..bash u ovom smislu pesnichkog genija on je pravi parnjak Odinnu , kao neki negov negativni aspekt...

Odinovo oko...razmisli zashto bash oko...a ne recimo uvo icon_smile.gif ..shta time dobija a shta time gubi...

Hel-pola njenog lica , ono crno, simbolizuje trulez groba a ono bela polovina simbolizuje "lepote Neumirucih zemalja" kako to vec jednom neko reche..shvatiti Hel znachi shvatiti neophodnost smrti i osloboditi se negativnog shvatanja iste..shto bi rekli Hagalaz' runedance:

Hail, to the queen of death

her shadow walks with you

remeber her kind

and understand, understand life

Share this post


Link to post
Share on other sites

uh , nisam imala nameru da se pravim pametna vec samo da te podstaknem na razmishljanje..shta ga ja znam , nikako mi ne ide Loki uz sivu realnost, jedno takvo vatreno Bozanstvo..ja ga shvatam kao neki extaticki princip, ili pesnichki genije kako to lepo definishe William Blake, jer njegova je moc rechi a i obmane..bash u ovom smislu pesnichkog genija on je pravi parnjak Odinnu , kao neki negov negativni aspekt...

Odinovo oko...razmisli zashto bash oko...a ne recimo uvo icon_smile.gif ..shta time dobija a shta time gubi...

Hel-pola njenog lica , ono crno, simbolizuje trulez groba a ono bela polovina simbolizuje "lepote Neumirucih zemalja" kako to vec jednom neko reche..shvatiti Hel znachi shvatiti neophodnost smrti i osloboditi se negativnog shvatanja iste..shto bi rekli Hagalaz' runedance:

Hail, to the queen of death

her shadow walks with you

remeber her kind

and understand, understand life

Sad tu postoji jedan mali problem. Ko radi s aRunama astralno moze da sretne neka Bozanstva na neocekivanim mestim agde bi ocekivao druga bozanstva. I ta iskustva se podudatraju uglavnom kod raznih ljudi koji rade isto. Nekad stvari nisu takve kako izgledaju ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad tu postoji jedan mali problem. Ko radi s aRunama astralno moze da sretne neka Bozanstva na neocekivanim mestim agde bi ocekivao druga bozanstva. I ta iskustva se podudatraju uglavnom kod raznih ljudi koji rade isto. Nekad stvari nisu  takve kako izgledaju ...

ha ha , poznata mi je ta pricha tj chula sam poneshto o takvim iskustvima..izgleda da se druzimo sa istim ljudima icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Nego, zna li se koliko je star Havamal?

Mada, cim su to reci Odina, pretpostavljam da je veoma star..

Htedoh samo reci da sam citao onaj prevod na srpskom i jedan mali detalj me zbunio mada verujem da ima logicnog objasnjenja..na jednom mestu se spominje majmun pa sam se pitao otkud bas ta zivotinja kad je nema na severu? biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nego, zna li se koliko je star Havamal?

Mada, cim su to reci Odina, pretpostavljam da je veoma star..

Htedoh samo reci da sam citao onaj prevod na srpskom i jedan mali detalj me zbunio mada verujem da ima logicnog objasnjenja..na jednom mestu se spominje majmun pa sam se pitao otkud bas ta zivotinja kad je nema na severu? biggrin.gif

nisi valjda chitao Rajicev prevod?mada i Mirova verzija Havamala je prilichno zbunjujuca , pogotovo zbog toga shto nije podeljena na odeljke ...bolje chitaj englesku verziju..joj , jel' si slushao verziju Havamala od Burzuma ...kako to krasno zvuchi na islandskom..mada , nije ceo Havamal obradjen u toj verziji....savetujem ti da nadjesh Edde na srpskom i islandskom,prevod je radila Dora Machek i mislim da je zena odradila sjajan posao .takodje mozesh da pratish kako to izgleda u originalu , tj na svetom jeziku Asatru-a.poz. pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisi valjda chitao Rajicev prevod?mada i Mirova verzija Havamala je prilichno zbunjujuca , pogotovo zbog toga shto nije podeljena na odeljke ...bolje chitaj englesku verziju..joj , jel' si slushao verziju Havamala od Burzuma ...kako to krasno zvuchi na islandskom..mada , nije ceo Havamal obradjen u toj verziji....savetujem ti da nadjesh Edde na srpskom i islandskom,prevod je radila Dora Machek i mislim da je zena odradila sjajan posao .takodje mozesh da pratish kako to izgleda u originalu , tj na svetom jeziku Asatru-a.poz. pivopije.gif

Mislim da se bas u Mirovoj verziji spominje majmun. icon_biggrin.gif

Ma dobro, svaka cast coveku za trud.Nije to lak posao.I nije nista strasno..

 

Havamal od Burzuma..slusao naravno, ali davno..ako mi verujes, nemam taj Ragnarok cd..samo mi to jos nedostaje. wallbash.gif

A u pozadini ide "Onaj koji luta" pesma.. musik19.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da se bas u Mirovoj verziji spominje majmun. icon_biggrin.gif

Ma dobro, svaka cast coveku za trud.Nije to lak posao.I nije nista strasno..

 

Havamal od Burzuma..slusao naravno, ali davno..ako mi verujes, nemam taj Ragnarok cd..samo mi to jos nedostaje. wallbash.gif

A u pozadini ide "Onaj koji luta" pesma.. musik19.gif

Nedostaje ti i ovaj najnoviji, ovogodisnji, sa vargovim intervjuima objavljen samo za fanove u nekom simbolicnom tirazu musik19.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...