Jump to content

Asatru


Recommended Posts

Nista nije nemoguce. Mad ane propustas puno, nema bas neki glas, covek bi ocekivao da je dublji i impozantniji, a i na norveskom je.

Taj lik sto je citao Havamal je umro jos tamo 1993e, mogu da pronadjem i njegovo ime, nikako da upamtim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj lik sto je citao Havamal je umro jos tamo 1993e, mogu da pronadjem i njegovo ime, nikako da upamtim.

Am ne bre, ja pricam o intervjuima sa vargom koji su na tom disku. Na njegov glas sam mislio. Deluje nekako, najiskrenije, pred pubertetski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am ne bre, ja pricam o intervjuima sa vargom koji su na tom disku. Na njegov glas sam mislio. Deluje nekako, najiskrenije, pred pubertetski.

Eh.. icon_smile.gif

 

Covek prica smireno, bas ima lep glas. icon_smile.gif

 

Imam i ja neke intervjue na norveskom.. icon_rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh.. icon_smile.gif

 

Covek prica smireno, bas ima lep glas. icon_smile.gif

 

Imam i ja neke intervjue na norveskom.. icon_rolleyes.gif

deluje kao najiskreniji ludak , pricha o tome kako je ubio Eura kao da pricha o tome kako je ishao u prodavnicu da kupi 'leb i jogurt icon_smile.gif ..no moram da priznam da je njegov bergenski norveshki prilichno sexy icon_redface.gif ..dobicesh Havamal ako nemash...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

e , izashla je jedna zanimljiva knjizica, zove se Predanja starih Germana.koshta negde oko 400 dindzi a izdavach je Utopija (likovi su izdali i josh neke knjige o mitologiji , vid'la sam stare Slovene , Asteke i Afrikance).osim osnovnih mitova i objashnjenja istih , likovi su preveli Voluspu, deo Pesme o Sigurdu i deo Obmanjivanja Gilfija...

Share this post


Link to post
Share on other sites

e , izashla je jedna zanimljiva knjizica, zove se Predanja starih Germana.koshta negde oko 400 dindzi a izdavach je Utopija (likovi su izdali i josh neke knjige o mitologiji , vid'la sam stare Slovene , Asteke i Afrikance).osim osnovnih mitova i objashnjenja istih , likovi su preveli Voluspu, deo Pesme o Sigurdu i deo Obmanjivanja Gilfija...

 

Cija je to knjiga?IMam ja jednu malo stariju knjizicu,zove se takodje "Predanja starih Germana" od m v. dimic-a,ako se dobro sjecam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo ga i ovaj krenuo na Raidho :) ...ziv bio :pivopije: ..pazi, ne pishe ime pisca i izdanje je prilichno novo, verovatno je ove godine izdato , ranije nisam naletala na ovu knjigu a obilazim knjizare prilichno chesto..znash gde moze da se nadje?preko puta Pravnog fakulteta ima jedna knjizara koja je relativno skoro otvorena, vidi o chemu se radi, da li je to novije izdanje stare knjige ili neshto drugo..lepo je shto su preveli neke svete tekstove ali mogu da se opkladim da imam bolji prevod Voluspe.(chak sam ga i sama doradjivala ne bi li bilo jasnije), anyway , mogu to da ti poshaljem ili da postavim na forum...u svakom sluchaju treba to imati jer su osnovi germanske mitologije upravo u Obmanjivanju Gilfija (tj. ono shto ljudi misle da je Edda a to je samo jedam njen deo) kao i na Voluspi tj. Rechima prorochice..rasplinjavam se a? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

haha , egzotiku mozete naci samo u Eddama i to kad je prochitate najmanje 3 puta..imam jednu zanimljivu knjizicu koju sam kupila pre par godina, autor je Benjamin Thorpe a zove se Northern mythology (tada se prodavala u Mamutu) elem , lik je analizirao mitove , dakle , nije ih samo preprichao i izlozio no njegova shvatanja su suvishe uska, on Bogove tumachi iskljuchivo kao prirodne sile i procese (tipa: Ubijanje Baldura od strane Hoda onu tumachi kao smenu dana i noci.naravo , Lokiju kao Bozanstvu vatre ovo prilichno odgovara jer mu je svetlost sunca konkurencija haha), no , u svakom sluchaju ima kod Thorpea znimljivih stvari a ako hocete ozbiljno da prouchavate nordijske mitove i ono shto se se iza njih krije prporuchujem vam chlanke koje su o istim pisali chlanovi Hrafnara, Rune gilda itd.

 

evo vam par linkova:

 

http://www.hrafnar.org/articles.html

http://www.runegild.org/articles.html

http://www.runestone.org/flash/articles/index.html

 

Voluspu cu ti poslati prvom prilikom , samo da je prebacim na disk i poshaljem iz nekog net centra.e sad, poshto vidim da ima ljudi ovde koji bi se ozbiljnije upustili u ovu Asatru prichu htela bih da vas upitam sledece:ima li nekog medju vama ko zna sa kompijuterima, dakle , chovek koji bi mogao da instalira sajt i uradi stranu koja vodi ka chlancima i ostalom?imam par tekstova i prevoda koje bih stavila na buduci srpski Asatru sajt i treba mi chovek za saradnju.'ajde , zivi bili :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 7 months later...

Danas je ''Stikklestad Day'', po kalendaru Asatru religije Sunna`s Day, Haymoon (Jul) 29, 2257 RE. Na današnji dan 1280. godine RE ( Runske Ere) poginuo je Olaf ''prekršitelj zakona'',poznat i kao Sveti Olaf, koga je pratila reputacija o masakriranju i proganjanju svojih sunarodnika Norvežana koji se nisu odrekli stare vere i prešli u hrišćanstvo. Danas slavimo našu braću koji su radije izginuli verni Bogovima Severa, odbijajući sramno ropstvo. Takođe slavimo i ratnike koji su na tom bojnom polju najzad doneli pravdu ''prekršitelju zakona''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

al' me je istripovao ovaj tvoj avatar, pomislih da sam ja i da sam pisala neshto chega se (opet) ne secam ahaha..ti si bash radikalan :) ..ja verujem da istorija ima smisao (ili suvishe chitam Hegela :redface: ),elem , tako je bilo vreme i tako vreme ce proci...pa i pagani su 'riscanima na pochetku radili isto..

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...