Jump to content

Thelema


Recommended Posts

Priznajem, nisam citao sv Avgustina, iako jako dobro znam ko je on bio. Ne znam u kom smislu je to rekao, ali sigurno nije rekao u tom smislu u kojem ga ti predstavljas.

Siguran sam s druge strane da nisi ni ti citao sv. Avgustina, vec samo neki templarski komentar, koji je izvrnuo smisao. Da si zaista citao sv. Avgustina i shvatio pravu sustinu, ne bismo vodili ovu raspravu.

"Radi sta ti je volja" je osnovni postulat najveceg i najopasnijeg greha - gordosti i nema nikakve veze sa hriscanskom filozofijom.

Inace, gordost u praksi vidjam svakodnevno. I sam se borim sa njom.

Kad kazes da je tvoja volja tvoj jedini zakon, ti joj se predajes.

U tome je razlika izmedju nas.

Edited by Kolosus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Priznajem, nisam citao sv Avgustina, iako jako dobro znam ko je on bio. Ne znam u kom smislu je to rekao, ali sigurno nije rekao u tom smislu u kojem ga ti predstavljas.

Siguran sam s druge strane da nisi ni ti citao sv. Avgustina, vec samo neki templarski komentar, koji je izvrnuo smisao. Da si zaista citao sv. Avgustina i shvatio pravu sustinu, ne bismo vodili ovu raspravu.

"Radi sta ti je volja" je osnovni postulat najveceg i najopasnijeg greha - gordosti i nema nikakve veze sa hriscanskom filozofijom.

Inace, gordost u praksi vidjam svakodnevno. I sam se borim sa njom.

Kad kazes da je tvoja volja tvoj jedini zakon, ti joj se predajes.

U tome je razlika izmedju nas.

 

Izvini, ali kako ti znas u kojem ja to smislu predstavljam kada ga nisi citao? Bas bih voleo da me uputis na neki "templarski" izvor o Svetom Avgustinu? Cisto da i tako nesto procitam posto se do sada sa tim nisam sreo. Hvala unapred.

Ponovicu ti da to nije "moja volja" nego "Visa Volja". Dakle moja volja tu nije bitna, bitno je ono sto je plan Univerzuma za mene. To je prvi cilj Thelemita - spoznati zasto je na planeti i sta treba da radi, svidelo mu se to ili ne. Nadam se da sam sad bio dovoljno jasan i precizan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Какве сад везе ИсХс има са Кроулијем и његовим триповањем (под дејством ко зна чега) да је контактирао некога?

 

Молим да ми се наведе где тачно је употребљено "neka bude Volja tvoja a ne moja" и шта то значи? Такође, да ли је само у том случају употребљена реч Телема?

Нисам читао Светог Августина, али не придајем претерани значај тој његовој изјави (ако је његова). Просто, мислим да нема потреба да ми то било ко говори, ја ионако радим шта ми је воља, уживајући у слободи која ми је дата од Господа.

 

Коначно, да ли је телема или тхелема? Причај ти о ритуалима, "мисама" које помињеш, мани се ствари о којима си слабо информисан.

 

Само да додам да не могу да се отргнем утиску да си спреман за ово, а да си Свето Писмо прочитао у виду некаквог секташког "основне ствари и питања са којима се можете сусрести" "ридерс дајџеста" који и изгледао отприлике овако - "Првих неколико глава је релативно досадно, Бог ствара свет, доста се прича о Јеврејима и слично (погледајте приложене филмове). Касније се..." :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvini, ali kako ti znas u kojem ja to smislu predstavljam kada ga nisi citao? Bas bih voleo da me uputis na neki "templarski" izvor o Svetom Avgustinu? Cisto da i tako nesto procitam posto se do sada sa tim nisam sreo. Hvala unapred.

Ponovicu ti da to nije "moja volja" nego "Visa Volja". Dakle moja volja tu nije bitna, bitno je ono sto je plan Univerzuma za mene. To je prvi cilj Thelemita - spoznati zasto je na planeti i sta treba da radi, svidelo mu se to ili ne. Nadam se da sam sad bio dovoljno jasan i precizan.

Potpuno sam siguran da nisi procitao original tog dela sv. Avgustina, nego da si citao nekakav pamflet nekakvog premudrog templara. Ako si zaista procitao to delo, napisi koje je to delo, da ga potrazim i uverim se u to sto tvrdis. Tvrdim da sv. Avgustin ne bi te reci ispisao kao takve van ikakvog konteksta. Smatram da cu samo letimicnim pogledom na 2-3 prethodna pasusa moci da ti objasnim pravo znacenje njegovih reci.

Opet mi nije jasno. Kad kazes: "do what thou wilt shall be the whole of the law", kome se obracas? Sebi, Bogu, "visoj volji" ili pak nekom cetvrtom?

I objasni mi tezu koju je neko na pocetku teme izneo (a na sta nisi replicirao, pa pretpostavljam da se slazes): deus homo est.

Ja u tim principima ne vidim nikakvu "visu volju", sta god ona predstavljala i cija god bila, nego iskljucivo egocentrizam.

 

P.S. Ako se vec frljas staroengleskim, treba da napises shalT.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja ne mogu da se otmem utisku da ti pojma nemas o Thelemi.

Nema, ali to ne znači da nije moderator i veliki poznavalac Svega. :meshuggah: Pri tome ima i sjajan smisao za humor, lep je pametan i nadasve pun razumevanja, te ti dopušta da na yu metalu pričaš o takvim glupim stvarim kao što je Telema, tako da te molim da se ispraviš i ukažeš dužno poštovanje. (Možeš mu poslati i čokoladu, ali samo domaćeg proizvođača, ćiriličnu)

 

Inače komuniciranje sa Ajvazom (ne mislim da na ljude sa tim prezimenom :D ) nije bilo lična privilegija Krulija, ali je on izgleda to tako shvatio ...

A izmedju slobode i samovolje postoji ogromna razlika.

Ako je tvoja volja jedino na sta se oslanjas, gde je tu Bog? Nema ga, jer si TI sam sebi bog. Sam sebe obozavas i sam sebi odredjujes pravila ponasanja. TI si centar univerzuma. Drugi postoje samo da bi TEBI sluzili.

ne znam da li je za tebe to novos ali mnoge religije i duhovne škole od kojih su mnoge starije od hrišćanstva otkrivanje boga u sebi, izjednačavanje sebe sa bogom itd upravo postavljaju kao cilj rada osobe na sebi. Tj u tvom pasusu si izjavio nešto nehrišćansko, tj imaš tezu da ako je bog u nekome onda ga nema jer si ti sam sebi bog. Što je netačno jer ako je bog sveprisutan onda se on izražava i kroz svoju tvorevinu pa ga ima i u tebi samo što ga ti ne umeš videti, nego lepo u manastir na par godinica u ćeliju za molitvu, meditacija pa možda i naletiš na boga ako ostaneš dovoljno sam sa sobom :meshuggah:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam da li je za tebe to novos ali mnoge religije i duhovne škole od kojih su mnoge starije od hrišćanstva otkrivanje boga u sebi, izjednačavanje sebe sa bogom itd upravo postavljaju kao cilj rada osobe na sebi. Tj u tvom pasusu si izjavio nešto nehrišćansko, tj imaš tezu da ako je bog u nekome onda ga nema jer si ti sam sebi bog. Što je netačno jer ako je bog sveprisutan onda se on izražava i kroz svoju tvorevinu pa ga ima i u tebi samo što ga ti ne umeš videti, nego lepo u manastir na par godinica u ćeliju za molitvu, meditacija pa možda i naletiš na boga ako ostaneš dovoljno sam sa sobom :meshuggah:

Ja sam to napisao raskrinkavajuci satanisticku tezu koja je temelj ove "religije". Nisam govorio niti o svom, niti o hriscanskom ucenju. Molim te citaj pazljivije.

Sto se tice manastira, on je jako dobar za to da pojedinac, ostavsi sam sa sobom, shvati svoje mane, prevazidje ih i krene da se uzdize i dostize visi nivo postojanja.

Medjutim, nema monastvo tapiju na carstvo nebesko. Ne dosegnu ga svi monasi (obzirom da prolaze kroz neuporedivo veca iskusenja od obicnih ljudi), a sa druge strane ga moze dosegnuti onaj od koga to najmanje ocekujes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam to napisao raskrinkavajuci satanisticku tezu koja je temelj ove "religije". Nisam govorio niti o svom, niti o hriscanskom ucenju. Molim te citaj pazljivije.

Raskrinkavanje je obrnut proces od onoga što ti radiš, a to je davanje subjektivnih značenja i tumačenja nečemu što je već objašnjeno od strane onih koje to zanima i o čemu je napisano i već previše knjiga.

 

Sto se tice manastira, on je jako dobar za to da pojedinac, ostavsi sam sa sobom, shvati svoje mane, prevazidje ih i krene da se uzdize i dostize visi nivo postojanja.
Recimo posesivnu potrebu da vidi đavolove zavere i satanizam tamo gde ga nema.

 

Medjutim, nema monastvo tapiju na carstvo nebesko. Ne dosegnu ga svi monasi (obzirom da prolaze kroz neuporedivo veca iskusenja od obicnih ljudi), a sa druge strane ga moze dosegnuti onaj od koga to najmanje ocekujes.
Naravno, 21 vek je nije potrebno otićći u planine i samostradati da bi doživeo boga. Ali nešto ne mislim da je to tebi toliko bitno, inače bi se bavio time a ne "raskrinkavanjem neprijatelja hrišćanstva".

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono o cemu sam ja pisao se nikako ne moze podvesti pod subjektivnost. Smatram da je ono sto sam izneo vrlo objektivno i logicki vrlo utemeljeno i tice se principa, a nikako mog subjektivnog dozivljaja pomenute "religije". Ta "religija" se zasniva na satanistickim principima i to nesto je potrebno ljudima razjasniti pre nego sto nasednu na neke poluistine.

Koliko vidim, koncept monastva ti je apsolutno stran. Monastvo ima mnogo drugaciju misiju od obicnih ljudi. A posto vidim da ti ovde nije cilj bilo kakvo saznanje o hriscanstvu, necu dalje objasnjavati.

Ono sto je cinjenica u vezi redova koji bastine tradicije templara, jeste da imaju sve karakteristike sekti: zatvorene su i obavijene velom tajne, imaju vrlo iskrivljene rituale, njihovim clanovima se vrlo retko ukazuje prilika da pozive nakon izlaska iz tih organizacija, a neretko se napredovanje jako debelo naplacuje.

Izvini, ovo meni bas ne deluje privlacno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakva gomila gluposti.Kad ti nekome kazes da mu je mopnastvo strano, da li to znaci da tebi nije?

Raskrinkavanje, poluistine, satanisticki principi, i sve druge gomile idiotarija vezanih za Telemu si verovatno pokupio citajuci bogougodne pravoslavne sajtove koji, iskreno govoreci, pojma nemaju, kao ni moderator ovog podforuma, o bilo cemu, a u vecini slucajeva cak ni o hriscanstvu.

Medjutim, moram priznati da je tvoj biser da kako clanovi ''sekti'' ne pozive dovoljno dugo posle izlaska, zaista neprocenjiv.

Mislim, pricati o totalitarnim sektama, a pritom tvrditi da je samo i jedino pravoslavlje istinsko hriscanstvo i jedina istina, po meni predstavlja unutrasnji konflikt.

 

@Dushan: nema cokolade za Axeanosilasa, nije bio dobar.

 

edit: Telema NIJE religija.

 

 

Edited by Tetragrammaton Cleric

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakva gomila gluposti.Kad ti nekome kazes da mu je mopnastvo strano, da li to znaci da tebi nije?

Raskrinkavanje, poluistine, satanisticki principi, i sve druge gomile idiotarija vezanih za Telemu si verovatno pokupio citajuci bogougodne pravoslavne sajtove koji, iskreno govoreci, pojma nemaju, kao ni moderator ovog podforuma, o bilo cemu, a u vecini slucajeva cak ni o hriscanstvu.

Medjutim, moram priznati da je tvoj biser da kako clanovi ''sekti'' ne pozive dovoljno dugo posle izlaska, zaista neprocenjiv.

Mislim, pricati o totalitarnim sektama, a pritom tvrditi da je samo i jedino pravoslavlje istinsko hriscanstvo i jedina istina, po meni predstavlja unutrasnji konflikt.

 

edit: Telema NIJE religija.

 

Kao prvo, manje se koristi diskvalifikacijama, a vise argumentima. Ja u citiranom postu nisam nasao niti jedan.

 

Do svega sto sam napisao na ovom forumu sam dosao iskljucivo logickim razmisljanjem, verovao ili ne. Ne treba da prepisujem bilo sta bilo odakle.

 

Mislio sam na clanove sekti ovog tipa, a to su tajne "elitisticke" sekte.

 

Unutrasnji konflikt? :) Ova ti je dobra!

Ono u sta ja verujem je jedna savrseno zaokruzena i skladna celina. Ti imas pravo da verujes u sta god hoces. Mozes od svake religije uzeti ono sto ti se svidja i praviti kojekakve papazjanije i takodje verovati da si zbog toga najpametniji na svetu. Takodje mozes smatrati da je tvoje "uzviseno" misljenje preraslo hriscanstvo, budizam i druge i da si nekakva nadgradnja, ali si u stvari samo obican otpadnik i to od svih. Takvih ima jako mnogo. Zato i postoji toliki broj sekti.

 

Ako ovo cudo nije religija, sta jeste?

Cim uplices u pricu nekakvu "visu volju", vise nisi na terenu sekularne filozofije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono o cemu sam ja pisao se nikako ne moze podvesti pod subjektivnost. Smatram da je ono sto sam izneo vrlo objektivno i logicki vrlo utemeljeno i tice se principa, a nikako mog subjektivnog dozivljaja pomenute "religije".

Ako ne razumeš osnovne premise nečega, ne možeš imati ništa drugo do subjektivno mišljenje. Premise za koje se ti lepiš nisu preterano originalne i postoje u nekim starijim učenjima od Teleme. Da se malo više interesuješ za to o čemu pričaš čuo bi onu (skoro pa) čuvenu "Onaj ko traži u sebi, pronaći će boga, ko krene u svet tražeći boga u opasnosti je da naleti na sebe" Nije tačan citat ali otprilike. Tj ne umeš da praviš razliku između ja kao ličnosti, ego strkuture koju svakodnevno podrazumevamo kao ja (na primer to što pomisliš da si ti kad pomisliš na "sebe" i višeg ili istinskog ja, čiji je ta famozna "Volja" izraz. Pošto je (opet pominjano u mnogo različitih učenja i religija) više ja smatra samo oblikom ispoljenja božanske svesti u jednakom smislu kao što je kap vode iako odvojena kao kap takođe i deo mora, onda na kraju završavamo sa time da je cilj mnogih učenja da se pronađe bog u sebi. Pošto je hrišćanstvo princip predaje, ženski princip, onda imaš ono "neka je volja tvoja a ne moja", tj lažni ego biva napušten a bog preuzima stvari, što znači da istinsko biće stupa na scenu jer njegova volja ne može biti različita od božanske. Sa druge strane muški princip je izboriti se sa ego strukturom i radom pronaći u sebi tu "istinsku volju" i onda napuštati ego strukturu u korist opet te iste božanske volje. Uostalom, sve je to kao da gledaš jednu te istu stvar, jedino svako učenje ima neki svoj ugao i način pristupa.

Elem, potšo je Istina JEDNA ne može postojati pogrešan i pravi način gledanja istine, ili je ima ili nema. Jedini problem si ti, tj tvoj lični dualizam i potreba da se otuđuješ od delova svoje ličnosti tako što ih osuđuješ kao loše (ovo je već gradivo iz psihologije) pa "pozitivne" svrstavaš u "duhovne" a sve ono što ti je neprihvatljivo odbacuješ pa tako i postoji taj famozni "satanizam" koji ti pokušavaš da pronađeš, ovaj put recimo u Telemi.

Telema je samo jedno od duhnovnih učenja, i to niti preterano originalno (pozajmljivalo se) niti teško za razumeti, naravno osim ako neko ne pati od manije da ga satanizam proganja svuda.

 

Ta "religija" se zasniva na satanistickim principima i to nesto je potrebno ljudima razjasniti pre nego sto nasednu na neke poluistine.
ja oduvek govorim da "kvaziprohrišćanski" ljudi stvaraju loš imidž hrišćanstvu. nemoj ti da spasavaš ljude od nevidljivih pretnji nego se bavi sobom i zlom u sebi. Pusti satanističko trunje u tuđim očima.

 

 

Koliko vidim, koncept monastva ti je apsolutno stran. Monastvo ima mnogo drugaciju misiju od obicnih ljudi. A posto vidim da ti ovde nije cilj bilo kakvo saznanje o hriscanstvu, necu dalje objasnjavati.
Nisam siguran da si ti u poziciji da bilo kome objasniš bilo šta o hrišćanstvu, ništa više nego što je navijač crvene zvezde koji zna sve i svašta o fudbalu može da se izdaje kao da je jednak profesionalnom treneru ili da se ponaša kao da zna bolje da igra fudbal od samih fudbalera voljenog tima. Za početak imaš agresivan ja sve znam pristup a ne razlikuješ mas religiju kao sedativ za glupu raju od mističkog hrišćanstva.

 

Ono sto je cinjenica u vezi redova koji bastine tradicije templara, jeste da imaju sve karakteristike sekti:
E da, ne bi bilo loše da se informišeš šta u stvari reč sekta znači. kad je već koristiš.

 

zatvorene su i obavijene velom tajne, imaju vrlo iskrivljene rituale, njihovim clanovima se vrlo retko ukazuje prilika da pozive nakon izlaska iz tih organizacija, a neretko se napredovanje jako debelo naplacuje.

Izvini, ovo meni bas ne deluje privlacno.

Takve organizacije nemaju mnogo veze sa duhovnošću, religijom i spiritualnošću već sa nečim drugim, iako spoljnim imidžom mogu podsećati na to. Tebi ne deluje privlačno jer se ne baviš određenom vrstom posla u određenoj sredini gde bi ti tako nešto recimo moglo koristiti za napredovanje u karijeri i povezivanje sa određenim ljudima, ili za dolazak u poziciju većeg uticaja, itd. Mešaš babe i žabe.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) :) :)

Opet, za razliku od nekih ovde, ja NEMAM POTREBU DA NOSIM KAPU U GACAMA da bi izgledalo da imam makar nesto od muskih atributa.

Samo ti se ucinilo da imam kapu u gacama.

 

Drustvo, dajte neke ozbiljnu argumentaciju, nemojte svoditi diskusiju na ovaj nivo. Ovo bi trebalo da bude filozofska rasprava, a ne vredjanje na licnoj osnovi. Ja nisam napadao nikoga od vas licno, vec jedan poguban nacin razmisljanja. Ali, kako god zelite. Budite sigurni da i ja konja za trku imam i da mozemo tako dok moderator ne zatvori temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam odmah video drugi i post...

 

U svakom slucaju sam bar jednako kvalifikovan za pricu o hriscanstvu, koliko i ti o ovome. Po onome sto govoris, ispada da ti, kao navijac jednog fudbalskog kluba znas bolje kako stoje stvari u fudbalskom klubu za koji ja navijam i to samo zato sto si procitao jedan clanak u klupskom listu, a u kojem je predsednik tvog kluba opljuvao moj. Stoga pretpostavljam i da smatras da famozna talema daje bolju percepciju hriscanstva od Novog zaveta.

 

Pricas mi da hriscanstvo zastupa zenski princip, a s druge strane se hriscanstvu prebacuje da je marinalizovala zenski princip i to zbog toga da bi se Mariji Magdaleni, kao Hristovoj navodnoj supruzi, smanjio uticaj medju vernicima. Hriscanskoj filozofiji nije poznat taj dualizam nekakvih muskih i zenskih principa, tako da nisam ja, kao hriscanin, taj koji imam problem sa dualizmom, nego ti.

 

Slazem se da je Bog u svakom od nas, ali pitanje je da li je svako u stanju to da prepozna. Kada bi svaki pojedinac koji je umislio da je prepoznao Boga poceo da se ponasa po ovom ucenju - tako da mu je njegova volja jedini zakon - na sta bi svet licio? A veruj mi, ima jako mnogo onih koji misle da su prepoznali Boga, ali u stvari nisu prepoznali to da su u stvari prepoznali nesto drugo.

 

S druge strane, cak i da pojedinac zaista prepozna Boga, pitanje je da li ce uspeti da to spoznanje sacuva. Prvi i najsvetliji andjeo je pao zbog toga. Ako je neko stvarno uspeo da dosegne Boga, a potom poceo sebe da percipira kao nekakvu elitu i poceo sa okupljanjem vidjenijih ljudi u nekakve elitne klubove, kako bi im uzeo velike pare, budi ubedjen da je taj odavno izgubio dodir sa Bogom.

 

Termin "sekta" koristim u smislu koji je danas opsteprihvacen. Mnogim starim i stranim recima je promenjeno znacenje. To nije predmet rasprave, a vrlo je jasno sta sam hteo da kazem.

 

Ovo je forum u kojem imam pravo da iznesem svoje misljenje, kao i svako drugi, uostalom. Smatram da su moji postovi konstruktivni, nisu usmereni na vredjanje bilo koga, vec je pitanje u sukobu ideja. Nigde se ne obracam svom sagovorniku licno (nigde nisam napisao da je neko ovakav ili onakav samo zato sto se ne slazem sa njim), vec napadam ideje. Stoga nisam ja taj koji je agresivan, vec su to uglavnom oni, koji zastupaju ovu tezu. Na kraju krajeva, ko je poceo sa licnim vredjanjem? (Ako se neko nasao licno uvredjenim zbog mog vredjanja njegovog ideala, to nije moj problem.)

 

Uostalom, sve je to kao da gledaš jednu te istu stvar, jedino svako učenje ima neki svoj ugao i način pristupa.

Elem, potšo je Istina JEDNA ne može postojati pogrešan i pravi način gledanja istine, ili je ima ili nema.

Izvini, kako objasnjavas ovu kontradikciju u dve susedne recenice?

Da nije to mozda neki dualizam... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam odmah video drugi i post...

 

U svakom slucaju sam bar jednako kvalifikovan za pricu o hriscanstvu, koliko i ti o ovome. Po onome sto govoris, ispada da ti, kao navijac jednog fudbalskog kluba znas bolje kako stoje stvari u fudbalskom klubu za koji ja navijam i to samo zato sto si procitao jedan clanak u klupskom listu, a u kojem je predsednik tvog kluba opljuvao moj. Stoga pretpostavljam i da smatras da famozna talema daje bolju percepciju hriscanstva od Novog zaveta.

 

Pricas mi da hriscanstvo zastupa zenski princip, a s druge strane se hriscanstvu prebacuje da je marinalizovala zenski princip i to zbog toga da bi se Mariji Magdaleni, kao Hristovoj navodnoj supruzi, smanjio uticaj medju vernicima. Hriscanskoj filozofiji nije poznat taj dualizam nekakvih muskih i zenskih principa, tako da nisam ja, kao hriscanin, taj koji imam problem sa dualizmom, nego ti.

 

Slazem se da je Bog u svakom od nas, ali pitanje je da li je svako u stanju to da prepozna. Kada bi svaki pojedinac koji je umislio da je prepoznao Boga poceo da se ponasa po ovom ucenju - tako da mu je njegova volja jedini zakon - na sta bi svet licio? A veruj mi, ima jako mnogo onih koji misle da su prepoznali Boga, ali u stvari nisu prepoznali to da su u stvari prepoznali nesto drugo.

 

S druge strane, cak i da pojedinac zaista prepozna Boga, pitanje je da li ce uspeti da to spoznanje sacuva. Prvi i najsvetliji andjeo je pao zbog toga. Ako je neko stvarno uspeo da dosegne Boga, a potom poceo sebe da percipira kao nekakvu elitu i poceo sa okupljanjem vidjenijih ljudi u nekakve elitne klubove, kako bi im uzeo velike pare, budi ubedjen da je taj odavno izgubio dodir sa Bogom.

 

Termin "sekta" koristim u smislu koji je danas opsteprihvacen. Mnogim starim i stranim recima je promenjeno znacenje. To nije predmet rasprave, a vrlo je jasno sta sam hteo da kazem.

 

Ovo je forum u kojem imam pravo da iznesem svoje misljenje, kao i svako drugi, uostalom. Smatram da su moji postovi konstruktivni, nisu usmereni na vredjanje bilo koga, vec je pitanje u sukobu ideja. Nigde se ne obracam svom sagovorniku licno (nigde nisam napisao da je neko ovakav ili onakav samo zato sto se ne slazem sa njim), vec napadam ideje. Stoga nisam ja taj koji je agresivan, vec su to uglavnom oni, koji zastupaju ovu tezu. Na kraju krajeva, ko je poceo sa licnim vredjanjem? (Ako se neko nasao licno uvredjenim zbog mog vredjanja njegovog ideala, to nije moj problem.)

Izvini, kako objasnjavas ovu kontradikciju u dve susedne recenice?

Da nije to mozda neki dualizam... :)

Mislim da mašiš kad post-uješ, jel si hteo ovo da pošalješ u temu "Cilj opravdava sredstvo" ili u temu "definišite licimerje"? :meshuggah:

Inače:

- Termin sekta je tako "opšteprihvaćen" samo u srbiji, mnogi oblici religioznog organizovanja se u drugim državama prihvaćeni kao jednako validni kao i pravoslavlje i katolicizam.

- Nisi kvalifikovan za priču o hrišćanstvu zato što navijaš za klub i nisi objektivan. Meni klubovi nisu važni, ja volim fudbal kao fudbal, znači važan mi je kvalitet igre a ne timovi. Takođe ne znaš dovoljno o stvarima van hrišćanstva (između ostalog zbog predubeđenja i apriori negativnog stava)

- Hrišćanstvo je "ženski princip" u smislu kako se pristupa duhovnom razvoju u mističkom hrišćanstvu, ljubav i predaja, jednostavno su slični termini, ali ovo o čemu ti pričaš i što sam ja pomenuo su dve različite stvari

- To za dualizam pričaš besmislice. ja nisam izrazio nikakav stav u smislu da zastupam neko stanovište da treba onako ili ovako,samo ti ukazujem na nešto. Inače čim si hrišćanin, dualista si, jer je to takav pogled na svet, toliko bi trebalo da znaš. Skoro pa opšte obrazovanje.

- Nemoj da pričaš unapred šta i kako kad spoznaš boga nego ga prvo spoznaj pa ćeš posle već videti šta i kako

- Ovo nije sukob ideja, ti imaš određene ideje naravno, a ja ti evo u slobodnom vremenu skrećem pažnju da treba da proučiš materiju o kojoj pričaš, jer postoji razlika između razilaženja u ideološkim stanovištima, i toga da neko zastupa gledišta koja je sagradio nemajući dovoljno informacija. Ja ne zastupam ideološko stanovište, jer ga u principu i nemam, šta će mi. Mogao bih isto tako da skrećem pažnju nekom Telemiti na njegove zablude i koncepte izgrađene na šarenim lažama. Čak nisam ni nihilista, jer je i nihilizam koncept, a ja čak ni to nemam. Tak oda ni ne vidim neki sukob ideja, osim tbog sukoba sa "nehrišćanskim elementima", naravno :mrgreen:

 

Inače ne postoji nikakva kontradikcija u poslednjoj rečenici ali je tačno da sam se neprecizno izrazio. trebalo je da piše "potšo je Istina JEDNA ne može postojati pogrešan i pravi način "gledanja" istine, ili je doživiš ili ne. Falili su i znaci navoda na "gledanja", da. Kao što vidiš, biće od tebe odličan lektor, samo tako i nastavi!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I te kako ti navijas, ali protiv jednog kluba, a kojem ti klubu pripadas - pa ne pripadas ni jednom, jer si od svih otpao - po principu: ne znam tacno sta sam, ali znam sta nisam. Pogledaj - mozda ti pise u horoskopu sta si. :) Vidim na drugim temama kako napadas pravoslavlje i hriscanstvo uopste, ali stvarno nemam tvoje vreme i tvoj entuzijazam da te jurim i postujem na svakoj od njih. Na srecu, ima tamo ljudi koji ti mogu dati suvisli odgovor na sve provokacije.

Termin "sekta" sam cuo u vise jezika kojima se sluzim i svuda se koristi i u tom kontekstu koji je kod nas prevladao.

Takav dualizam kakav se ovde podvaljuje nije poznat hriscanstvu. Stvarno ne vredi da dalje razglabamo o tome, jer necu dozvoliti da me navedes da razmisljam i svet percepiram kao nekakav talemit.

Nesto jesam osetio (da nisam, ne bih pisao ovo i verovatno bih bio nekakav nihilista), ali mislim da je to vrlo daleko od onoga sto cak i jedan obican smrtnik moze da dostigne. I da sam spoznao Boga celosti, ne bih udarao u sva zvona, jer bih to spoznanje hvalisanjem vrlo brzo izgubio. S druge strane, po ovome sto pises, sasvim sam siguran da ni ti nisi dosegao Boga. Ja ti to zaista od srca zelim, ali se bojim da sa ovakvim nacinom razmisljanja neces na tom planu daleko dogurati. Nema precica do Boga.

Nisu u pitanju samo te dve recenice koje sam citirao. One su samo bile vrlo indikativne, jer su bile jedna do druge. Prva je proistekla iz konteksta jednog pasusa, a druga je pocetak drugog pasusa i predstavlja novu i kontradiktornu misao. Nije to pitanje mog dobrog lektorisanja, vec pitanje tvog loseg "interdisciplinarnog" pristupa temi. Zivis u ubedjenju da u svakoj prici ima pomalo istine, pa cupas od svake ono sto ti se svidja i sklapas neku svoju "istinu". (Samim tim i ne cudi sto u njoj postoje kontradiktornosti.) I onda sve sto nije u skladu sa tvojom "istinom" jeste - ni manje ni vise nego - zabluda svih drugih. Svima si u stanju da nadjes zamerku, jer (svesno ili ne) sebe uzimas za centar svega. Tvoja spoznaja je iznad svega. A za njom sledi i volja...

...I opet smo se vratili na pocetnu premisu ove teme...

Nadam se samo da neces jednog dana poceti tu svoju "istinu" da propovedas drugim ljudima. U tom slucaju ces biti samo jos jedan los guru kad porastes.

Edited by Kolosus

Share this post


Link to post
Share on other sites

I te kako ti navijas, ali protiv jednog kluba, a kojem ti klubu pripadas - pa ne pripadas ni jednom, jer si od svih otpao - po principu: ne znam tacno sta sam, ali znam sta nisam. Pogledaj - mozda ti pise u horoskopu sta si. :)

Ne čitam horoskope, naročito dnevne, u to veruju samo budale. A ne pripadazti klubu a razumeti fudbal, to je sudbina svih velikih fudbalskih stručnjaka :meshuggah: Zato i ti imaš potpuno neutralan i neiskvaren pogled na stvari na kojem ti zlotvori mogu samo pozavideti!

Vidim na drugim temama kako napadas pravoslavlje i hriscanstvo uopste, ali stvarno nemam tvoje vreme i tvoj entuzijazam da te jurim i postujem na svakoj od njih. Na srecu, ima tamo ljudi koji ti mogu dati suvisli odgovor na sve provokacije.
Čitaj kako je napisano, kaže vuk, a ne onako kako bi ti voleo videti. Ja sam protiv mas religije kao ideje, ne protiv hristovog učenja. Da je to bila dobra ideja, osnovao bi on sam crkvu. Naravno, pretpostavljamo da se obojca slažemo da su osnivači crkve znali bolje od njega šta je on hteo, nema sumnje.

Termin "sekta" sam cuo u vise jezika kojima se sluzim i svuda se koristi i u tom kontekstu koji je kod nas prevladao.
Nije prevladao nego je serviran i spada u domen netrpeljivosti konkurencije od strane glavne kompanije na domaćem terenu, biznis. I gde se i koristi nije automatski negativnog značenja.

Takav dualizam kakav se ovde podvaljuje nije poznat hriscanstvu. Stvarno ne vredi da dalje razglabamo o tome, jer necu dozvoliti da me navedes da razmisljam i svet percepiram kao nekakav talemit.
Videti i razumeti tuđe poglede na svet nije privilegija svakoga, većina ume samo da vidi svoju stranu. To se zove jednoumlje i ne vidim to kao nešto laskavo. Ti? ma da, jebep empatiju, nije to za pobožnog!

Nesto jesam osetio (da nisam, ne bih pisao ovo i verovatno bih bio nekakav nihilista), ali mislim da je to vrlo daleko od onoga sto cak i jedan obican smrtnik moze da dostigne. I da sam spoznao Boga celosti, ne bih udarao u sva zvona, jer bih to spoznanje hvalisanjem vrlo brzo izgubio. S druge strane, po ovome sto pises, sasvim sam siguran da ni ti nisi dosegao Boga. Ja ti to zaista od srca zelim, ali se bojim da sa ovakvim nacinom razmisljanja neces na tom planu daleko dogurati. Nema precica do Boga.
Ova tvoja rečenica svedena na nešto logički razumljivo znači: Ti koji nisi doživeo boga lično na osnovu svojih uverenja zasnovanih na neznanju možeš sa sigurnošću oceniti ko koliko zna o bogu, gde je ko na "lestvici" znanja o bogu i šta je moguće? :mrgreen: Pa to je sjajno! od sada znači i ja mogu da kažem da ja sam ne znam zaista mnogo o nuklearnoj fizici ali mogu da ocenim ko je koliki poznavalac iste! :mrgreen: ulepšao si mi dan! Hvala ti na lepim željama, ali nemoguće je da JA dosegnem boga. Naravno ne znam da li ti ova rečenica ima mnogo smisla, sa obzirom da ti već znaš, jel...šta već sve znaš :cool: Da ne znap pta već znaš, bio bi glup pa bi nešto video u njoj...

Nisu u pitanju samo te dve recenice koje sam citirao. One su samo bile vrlo indikativne, jer su bile jedna do druge. Prva je proistekla iz konteksta jednog pasusa, a druga je pocetak drugog pasusa i predstavlja novu i kontradiktornu misao. Nije to pitanje mog dobrog lektorisanja, vec pitanje tvog loseg "interdisciplinarnog" pristupa temi. Zivis u ubedjenju da u svakoj prici ima pomalo istine, pa cupas od svake ono sto ti se svidja i sklapas neku svoju "istinu". (Samim tim i ne cudi sto u njoj postoje kontradiktornosti.) I onda sve sto nije u skladu sa tvojom "istinom" jeste - ni manje ni vise nego - zabluda svih drugih. Svima si u stanju da nadjes zamerku, jer (svesno ili ne) sebe uzimas za centar svega. Tvoja spoznaja je iznad svega. A za njom sledi i volja...
Tvoja spoznaja nečega je jedino što možeš imati zaista, zato i propuštaš suštinu: Ništa i ne postoji osim lične spoznaje. Ukupna vrednost tvojih ili mojih uverenja je jednaka nuli. Spoznaja je ono što se računa. Ti i tvoje iskustvo jeste centar svega, jer bogu hvala svih pet čula je nakačeno na tvoje telo, i sva iskustva ti dolaze samo kroz tebe pa i saznanje o nečemu. Optužuješ prirodu i boga za egoizam što siroma moraš sve da doživljavaš iz sebe?

...I opet smo se vratili na pocetnu premisu ove teme...

Nadam se samo da neces jednog dana poceti tu svoju "istinu" da propovedas drugim ljudima. U tom slucaju ces biti samo jos jedan los guru kad porastes.

Užasni gurui zaista postoje, to je tačno, ne bi poverovao KOLIKO užasni. Ja nisam baš toliko užasan. Ja se ono, bavim muzikom, zajebavam po internetu, skupljam slamke i olovke i tako to. Rastem. Nije da se bavim bogom, kao neki. :da: Ali biće mi vremenom jasnije sve, samo da stignem da pročitam bibliju, malo debelo a zamršeno, zbuni se čovek. Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tvoj problem je sto zaista mislis da si veliki strucnjak.

 

Kada ne bi bilo crkve, svako bi bio prepusten sam sebi, svi bi lutali kao sto ti lutas. Svako bi tumacio veru kako mu se svidi, mesao bi pravu veru sa kojekakvim glupostima, ona bi se izvitoperila u rekordno kratkom roku i postala ono sto se danas smatra hriscanstvom u Americi. S druge strane, ne bi imao kome da se obratis da ti pomogne da ostanes na pravom putu. Meni nije jasno zasto bi bilo kome smetala crkva. Da li iko ikoga u ovoj zemlji tera da ide u crkvu ili se pridrzava njenih pravila? Ocigledno ne. Imas neogranicenu slobodu da radis na svoju stetu.

 

Znam ponesto o svim znacajnijim religijama. Razumem drugog i drugacijeg i te kako, sto mozes videti na temi islam. Ja samo necu da prihvatam tudje religijske stavove i necu da ih infiltriram u svoju veru. To definitvno nije jednoumlje. Ali ovakve podvale kao sto je talema, koje su kao nekakva nadogradnja, a u stvari susta suprotnost hriscanstvu - nikako ne mogu da prihvatim. Poluistina je mnogo gora od lazi. Zato sam bas na ovoj temi.

 

Tvoj problem je u tome sto pokusavas Boga da percipiras telesno i tu si apsolutno promasio temu. Trazenje Boga je duhovna potreba, a ne telesno zadovoljstvo.

 

Sto se tice tog egocentricnog pogleda na svet - sto god da sad napisem, bilo bi cisto ponavljanje. Razumnom coveku je dovoljno reci jednom. Ako neces da shvatis, to vec nije moj problem. Mogli bismo tako u nedogled, ali - po svemu sudeci - ja tebi samo mogu da pozavidim na kolicini slobodnog vremena.

 

Izgleda da ti pored sakupljanja slicica, salveta i dr. ostaje i te kako mnogo vremena da se u ne bas sitnim jutarnjim satima bavis Bogom. Procitaj prvo Bibliju, pa mozemo temeljnije pricati o hriscanstvu. Biblija je viseslojno stivo, tako da ce se naci nesto i za tvoj nivo, koji god on bio. A, ruku na srce, nisi bas ni tako jako cedan i naivan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo vas chitam i pitam se dokle cete... postovi su vam krajnje neargumentovani i liche na onaj poslovichni "pissing contest". Zashto ne bi ste za promenu pokushali na stvari da gledate sa malo manje strasti i malo vishe objektivnosti?

 

Svaki sistem verovanja (necu iskoristiti termin "religija" jer on podrazumeva vishi nivo organizacije, koji neki od sistema verovanja ne poseduju - shto ih pak, ne chini manje vrednim) u biti sadrzi jednu osnovnu teznju, cilj: spoznavanje Boga (Apsoluta) i sjedinjavanje sa istim. Razlika je u sredstvima koja se koriste za postizanje tog cilja. Zato niko od nas nema pravo da osudjuje ili nipodashtava sistem verovanja bilo kog drugog i da postavlja monopol na pravednost.

Lako je doci do zakljuchka da "Do what thou willt" proklamuje samovolju i hedonizam, no samo ako se ta maksima izvadi iz konteksta kao shto to chine satanisti (a i vecina pravoslavaca, na zalost), no to samo ukazuje na njihovu glupost i jednoumlje. Ako se malo bolje pozabavite istrazivanjem ovog sistema (chitaj: prochitate o njemu malo vishe, i to iz razlichitih izvora), shvaticete da u njemu postoje mnogo dublje moralne implikacije.

Problem je upravo u tome shto smo skloni da stvari uzimamo zdravo za gotovo, pa tako i samo Sveto Pismo. Setite se samo kada je ono napisano (zapravo "prikupljeno" i formirano kao celost). Ako nastanak odredjenih fenomena izvadite iz njihovog istorijsko-socijalnog okvira, necete biti veoma uspeshni u shvatanju tog fenomena. Morate se sloziti samnom da neki postulati iz Svetog Pisma zaista ne mogu biti primenjeni na danashnje vreme (iako, moram priznati da su osnovna moralna nachela izuzetno pazljivo i dobro osmishljena, zahvaljujuci chemu je hrishcanstvo i opstalo toliko dugo).

Da ne duzim mnogo, moja poenta je da svaki sistem verovanja ima svojih prednosti i mana, no da bi pocheli da osudjujete ili velichate bilo koji sistem, morali bi se dublje upoznati kako onaj koji zastupate, tako i one koje kudite... Ipak, pred Bogom smo svi mi jednaki i sam On, nachinivshi nas "po oblichju svojemu, po oblichju Bozijemu" ("Postanje" 1:27) nam je dao mogucnost izbora. Ali nam ne daje za pravo da se bacamo kamenjem na onog chiji izbor nije jednak nashem.

 

Josh cu samo dodati da ste u svojoj diskusiji (namerno ili nenamerno) prevideli drugi deo telemitske maksime: "Ljubav je zakon".

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Morate se sloziti samnom da neki postulati iz Svetog Pisma zaista ne mogu biti primenjeni na danashnje vreme

Који?

 

И нека ово буде једини пут да си поменула СП јер је исто апсолутно ирелевантно за ову тему. Ако имаш нешто да кажеш о Телеми, ти реци, ако немаш, тишина.

Мислим, докле више? Отвара се гомила некаквих тема о овоме или ономе и нико не прича о тој религији, уверењу (назови како ти воља) већ углавном на овај или онај начин напада Хришћанство.

Edited by Аксеаносилас

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polako momak. Smiri se i chitaj. Ni u kom sluchaju ne napadam hrishcanstvo, daleko od toga. Samo ilustrujem tvrdnju da svi ti sistemi verovanja imaju i mane (kao i vrline). Nijedna nije savrshena, pa chak ni nashe hrishcanstvo.

Druga stvar, ako prochitash prethodne postove, videcesh da vecina njih ne govori o telemi... so don't shoot the messenger.

Treca stvar:

И нека ово буде једини пут да си поменула СП јер је исто апсолутно ирелевантно за ову тему. Ако имаш нешто да кажеш о Телеми, ти реци, ако немаш, тишина.

Osim u sluchaju da si ovo napisao kao pretnju, trebao bi da pripazish malo na nachin izrazavanja. Koristicu Sveto Pismo kao referencu svaki put kada smatram da ce mi to pomoci da argumentiram svoj stav. To je moje pravo.

 

A sad shto se tiche same Teleme, u prethodnom svom postu sam napisala da oni koji je izjednachuju sa satanizmom zaboravljaju na maksimu "Ljubav je zakon". Dajte komentare na to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...