Jump to content

Thelema


Recommended Posts

Druga stvar, ako prochitash prethodne postove, videcesh da vecina njih ne govori o telemi... so don't shoot the messenger.

Управо о томе причам, не говориш ни ти.

Такође, нисам добио одговор на питање.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za detaljan odgovor na tvoje pitanje bi mi trebalo mnogo vremena i zahtevalo bi jako dugachak post. Dacu ti samo jednu referencu koja mi trenutno pada na pamet, a to je Treca Knjiga Mojsijeva iz Starog Zaveta. Postulati koje napominjem su vishe praktichne prirode i u skladu su sa nachinom i kvalitetom zivota u to vreme, ali teshko da bi danas bili primenjivi (ili praktichni).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za detaljan odgovor na tvoje pitanje bi mi trebalo mnogo vremena i zahtevalo bi jako dugachak post. Dacu ti samo jednu referencu koja mi trenutno pada na pamet, a to je Treca Knjiga Mojsijeva iz Starog Zaveta. Postulati koje napominjem su vishe praktichne prirode i u skladu su sa nachinom i kvalitetom zivota u to vreme, ali teshko da bi danas bili primenjivi (ili praktichni).

 

Ми Православни се држимо углавном Новог Завета, а на моралним принципима истог је и устројен модерни свет, то јест, европско друштво.

 

Као што рекох, причај о телеми.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sad shto se tiche same Teleme, u prethodnom svom postu sam napisala da oni koji je izjednachuju sa satanizmom zaboravljaju na maksimu "Ljubav je zakon". Dajte komentare na to.

 

Da ti odgovorim kad vec pitas. Ljubav. U religiji je taj pojam najizlizaniji. Svi kao nesto propagiraju ljubav i kriju iza nje. I da odes kod jehovinih svedoka, i oni bi ti pricali o ne znam kakvoj ljubavi, ali bi jako brzo videla dokle dopire ta ljubav. Tu su i kojekakve saibabe, sricinmoji i sl, koji samo na ljubavi grade svoja ucenja. Ali vera je mnogo vise od ciste ljubavi.

 

Citiram: "Love is the law, love under will."

 

Kod ovih o kojima je rec, vec u nastavku recenice se ta ljubav mistifikuje. Naime, opet se ta ljubav podvodi pod nekakvu fantomsku visu volju, za koju niko nije dao suvisli odgovor odakle je, cija je i sta uopste predstavlja.

 

Zbog toga, ni njihova teza o ljubavi ne pije vodu.

 

Sto se tice rasprave, mislim da je dobra i vrlo argumentovana. Ja naravno mislim da argumenti druge strane ne stoje i zbog toga i postoji rasprava. Ja predmet rasprave posmatram iz hriscanskog ugla, a moj sagovornik iz svakog drugog osim hriscanskog. Svako ima pravo da ceni koji su mu argumenti blizi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolosus, nemoj me pogreshno shvatiti: kad kazem neargumentovana, mislim na reference na osnovu kojih drugi chitaoci mogu da provere verodostojnost tvojih argumenata (onoga shto tvrdish). Dakle na osnovu chega bazirash svoje tvrdnje (navodjenje bibliografije bi bio savrshen primer argumentacije).

 

Istina je da je ljubav postala izlizan termin koja se danas moze naci svuda i to najcheshce u svom najprofanizovanijem smislu. No, ipak, ja lichno volim da verujem da je ipak ta ljubav ono shto nas uzdize: ljubav prema bliznjemu svomu i sebi) i konachno ljubav prema Bogu.

 

Verujem da cesh se sloziti samnom ako kazem da smo svi mi ovde sa nekim razlogom. Da kazemo da je Bog taj koji nas je postavio tachno na odredjeno mesto u odredjeno vreme i da svako od nas ima neki put pred sobom. Shta mislish shta je cilj tog puta? Da li je to vracanje onome od koga smo postali? Ako jeste, to bi znachilo da je svima nama cilj vratiti se u nedra Bozija. Medjutim ne uspevamo svi u tome... A razlog tog neuspeha bi mogao biti upravo nasha neistrajnost, teznja da zaboravimo koji nam je cilj zahvaljujuci upravo preprekama koje su nam na tom putu postavljene. Jedini nachin da ustrajemo u tom putu je upravo nasha Volja: Volja da ignorishemo sve ono shto nam odvlachi paznju od nasheg cilja, Volja da prevazidjemo i izdignemo se nad materijalnoshcu, trivijalnoshcu ovog sveta.

Mislim da je upravo to shto se u telemi podrazumeva pod voljom. Mozda greshim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veruj mi, ne mogu da se setim gde sam sta pokupio od ovoga sto pisem, sta sam citao, a sta cuo od ljudi mnogo pametnijih od mene, tako da se bojim da ti ne mogu iz malog mozga izvuci pisca, delo i stranicu odakle sam pokupio koje saznanje, niti imam vremena da trazim. Poenta je da su se ta saznanja se sklopila u jednu savrsenu celinu koju iznosim ovde.

 

Moram priznati da ti je nacin razmisljanja u dobrom delu potpuno ispravan. Da su ljudi savrseno dobri, ovaj koncept bi sasvim dobro funkcionisao. Medjutim, ljudi nisu dovoljno dobri. Cim se covek pocne oslanjati samo na sebe i svoju volju, to jako lako prerasta u gordost (sto je prvobitni greh i majka svih grehova), a kad gordom coveku njegova volja postane jedini zakon, on neminovno pravi gluposti.

 

Ljubav ne treba da bude nicim ogranicena i ne treba je podmetati pod bilo kakvu volju, narocito ne svoju. Ako ljubav nije bezuslovna, onda je tu rec o ljubavi iz racuna, sto je licemerje.

 

Nas cilj u ovom zivotu je nalazenje duhovnog spasenja, a to se ne moze ostvariti samo lepim ponasanjem i ljubavlju. Oni jesu glavna stavka, ali nisu dovoljni. Problem je u tome sto smo svi skloni gresenju, koje nas duhovno opterecuje. Tradicionalno hriscanstvo (pravoslavlje, a donekle i katolicanstvo) nudi mogucnost duhovnog ociscenja kroz pricesce, ispravljanje i dostizanje savrsenstva. (Ko god nije osetio silu pricesca, ne moze razumeti o cemu pricam.)

Bez toga je sve drugo cista demagogija iliti mlacenje prazne slame.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da nisi dobro shvatio ono shto sam htela reci: ne radi se tu o volji pojedinca da radi shta god hoce, vec o volji da svojom duhovnom ekspanzijom dostigne Bozansku Volju i sjedini se sa njome (i tako da ta Bozanska volja postane njegova kao i u nashoj molitvi "Neka bude Volja Tvoja, kako na nebu tako i na zemlji"). Samim tim "Ljubav je zakon, ljubav pod voljom", upravo oznachava da ta ljubav treba da dodje pod volju Boziju (a ne da bude predmet profanih strasti i samovolje).

Znachi u principu se radi o drugachijem tumachenju iste stvari...ono shto sam pomenula u jednom od prethodnih postova: cilj je isti, samo su sredstva razlichita.

No, kao shto rekoh, ovo je samo moje tumachenje.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo vas chitam i pitam se dokle cete... postovi su vam krajnje neargumentovani i liche na onaj poslovichni "pissing contest". Zashto ne bi ste za promenu pokushali na stvari da gledate sa malo manje strasti i malo vishe objektivnosti?

 

E vidiš kako to ide, upozoriš da treba bez strasti a onda uđeš u raspravu :D Ali neka, aj ti umesto mene sa Kolosusom, voli on to pa gde ja stadoh ti produži :mrgreen::meshuggah:

 

 

Мислим, докле више? Отвара се гомила некаквих тема о овоме или ономе и нико не прича о тој религији, уверењу (назови како ти воља) већ углавном на овај или онај начин напада Хришћанство.
Ej, ajmo realno. Kako pričati o nečemu ovako? Ako neko apriori ne voli Telemu jer nije njegov religijski izbor, pa imaš konačno ekipu ljudi koja obilazi više tema i automatski poliva govnima sve što nije pravoslavlje a u šta postoji "osnovana" sumnja da je protiv istog u nekom vidu (jer ne može valjati inače, jel ako nije pravoslavlje) kako pričati? Da neko ne dolazi i odmah u ime pravoslavlja pravi negativna poređenja ne bi se pričalo o pravoslavlju. Ne može se netrpeljivost pokrivati "argumentovanim" raspravama pri čemu su argumenti šatro zdravorazumski ali se svode na navijačke strasti. Govorim ti sve ovo kao moderatoru a ne kao pravoslavcu. (konačno ne znače mi mnogo ni Telema ni Pravoslavlje)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ej, ajmo realno. Kako pričati o nečemu ovako? Ako neko apriori ne voli Telemu jer nije njegov religijski izbor, pa imaš konačno ekipu ljudi koja obilazi više tema i automatski poliva govnima sve što nije pravoslavlje a u šta postoji "osnovana" sumnja da je protiv istog u nekom vidu (jer ne može valjati inače, jel ako nije pravoslavlje) kako pričati? Da neko ne dolazi i odmah u ime pravoslavlja pravi negativna poređenja ne bi se pričalo o pravoslavlju. Ne može se netrpeljivost pokrivati "argumentovanim" raspravama pri čemu su argumenti šatro zdravorazumski ali se svode na navijačke strasti. Govorim ti sve ovo kao moderatoru a ne kao pravoslavcu. (konačno ne znače mi mnogo ni Telema ni Pravoslavlje)

 

ОК, делимично си у праву, само мислим да она "друга" екипа иде по форумима и пљује Православље. Фора је да ако може да се задржи колико-толико нормлан ток расправе, онда нека буде тако. Капирам ја да је ОК поменути бубањ на теми гитари, али ако то постаје правило онда...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad je to tako isto, zasto je telema uopste pisana?

 

Pa vidi, ima ljudi kojima se aspekti hrishcanstva/islama/judeizma/bilo koje druge vece religije ne dopadaju, ne odgovaraju njihovom "senzibilitetu" i jednostavno recheno: vide rupe u njima (da bih ilustrovala ovo, samo cu pomenuti veliki broj ljudi koji su se okrenuli ateizmu chisto iz razloga shto im se ne dopada organizacija crkve i klera, iako, zdravorazumski, vera se ne bi trebala poistovecivati sa njenim (kvazi)predstavnicima).Telema nije osmishljena da bude religija (mada ima i svoj religiozni aspekat), vec praksa kojom bi chovek trebao da spozna sebe u celosti (mane, vrline, pa chak i one delove nashe psihe koje krijemo sami od sebe - jungovska "Senka") i da tu spoznaju iskoristi u cilju svog prosvetljenja (spoznavanja Bozje volje).

 

Dakle tvoje pitanje "Zasto je telema uopshte pisana?" moze da se prenese na sve ostale religije/sisteme verovanja u svetu... Zashto na svetu ne postoji samo jedna religija (kad vec sve one teze ka istom cilju)? Odgovor je jednostavan: zato shto smo svi mi razlichiti i samim tim smo vishe ili manje skloni odredjenom sistemu. Chak i unutar jedne religije, primeticesh u razgovoru sa razlichitim ljudima, da svako ima svoj nachin shvatanja i prihvatanja iste.

 

Kao shto spomenuh, telema nije osmishljena kao religija a priori, vec vishe kao sistem praktichnih vezbi koje bi trebale choveku pomoci u spoznavanju i integraciji kako sebe samog, tako i Bozje volje. Razlika je u tome shto, umesto korishcenja vec utabanih staza jedne jedine religije, telema preporuchuje vishe razlichitih praksi, prikupljenih iz razlichitih sistema verovanja i adaptiranih za modernog choveka. Jer, realno gledano, prosvetljenje nije i ne sme biti monopolisano od strane crkovnih otaca i mudraca, vec treba biti dostupno i malom choveku.

 

E sad, shto se tiche "one druge ekipe" koja ide po forumima i pljuje Pravoslavlje... to mi zvuchi malo nisko s njihove strane. Ne zelim da ih osudjujem (njihovo pravo je da se slazu ili ne slazu sa bilo kakvom idejom), ali nipodashtavanjem tudjih ideja i principa, samo zato shto mi imamo drugachiji pogled na svet samo pokazuje koliko ta osoba "vredi". Treba prici sa poshtovanjem svakoj ideji, sagledati je i prouchiti sa svih strana i onda dati svoje mishljenje (ali opet uz duzno poshtovanje).

 

 

P.S. DushanS: nema ovde strasti niti rasprave (bar sa moje strane)...samo dajem svoj pogled na stvari o kojima se ovde pishe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako si u zabludi ako mislis da je u hriscanstvu svestestvu dat monopol na prosvetljenje. Bas naprotiv. Ta mogucnost je data svakom pojedincu, a ne samo nekakvoj samozvanoj eliti iz koje je talematsko ucenje poteklo.

Ovde mi sve lici na lutanje sa vise nego neodredjenim ishodom, gde ne postoji mogucnost da se sa nekim posavetujes i vidis dokle si stigao u svom duhovnom razvoju. Iz tog razloga je svestenstvo vazno. S druge strane, i templarski redovi koji se naslanjaju na ovo ucenje i te kako imaju svestenike i svestenice, koji taj status debelo placaju. Imao sam prilike da vidim kako te ceremonije izgledaju i veruj mi - nije mi se svidelo ni malo. Maskarada sa nekakvim prizivanjem "vise volje".

I islam je mnogo vise od vere - napravljen kao sistem vrednosti koji prozima ceo zivot (dolazi do takvih sitnica da se nalaze verniku sta ce na telu brijati, pa cak i sta ce raditi posle velike nuzde), pa se opet smatra religijom. I ovo smatram verskim pokretom, obzirom da je u sustini rec o sistemu trazenja Boga.

Odgovori na ostalo se mogu naci u mojim ranijim postovima. Ne bih da se ponavljam.

Edited by Kolosus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od drveca ne vidish shumu. Prvo ja ne mislim da je hrishcanstvu dat monopol na prosvetljenje, vec tvrdim da se sve vece religije tako ponashaju (dodushe to se za pravoslavlje ne moze bash kazati jer je pravoslavlje za razliku od vecine religija izuzetno tolerantno prema drugima, iako se mozda iz njegovog imena to ne moze zakljuchiti).

To je bila samo ilustracija, a ne moje gledanje na stvari. Shto se mene lichno tiche (a ovo govorim iz lichnog iskustva), ne da je bitno imati nekoga ko bi ti mogao pomoci u svom putu ka prosvetljenju, vec je to apsolutno neophodno (jer, kako si i sam rekao, jako se lako moze desiti da zalutash). Dakle, da, sveshtenstvo je neophodno. Moja poenta je bila da mnogo ljudi poistovecuju sveshtenike sa samom verom, i ako imaju tu (ne)srecu da nalete na "losheg" sveshtenika, oni se razocharaju u veru i Boga uopshte.

 

Shto se primedbe oko Islama tiche, u jednom od prethodnih postova sam spomenula da takva "praktichna" strana postoji i u hrishcanskom Svetom Pismu (konkretno "Treca Knjiga Mojsijeva"), gde mozesh naci brojna pravila ponashanja...

 

Ta mogucnost je data svakom pojedincu, a ne samo nekakvoj samozvanoj eliti iz koje je talematsko ucenje poteklo.

Ovde mi sve lici na lutanje sa vise nego neodredjenim ishodom, gde ne postoji mogucnost da se sa nekim posavetujes i vidis dokle si stigao u svom duhovnom razvoju.

 

telemitsko uchenje nije uchenje samozvane eilte, i ono je dostupno svima koji su za njega zainteresovani. Osim toga i oni imaju "sveshtenike" (ili mozda adekvatniji izraz bi bio "mentore") sa kojima mozesh da se konsultujesh i da porazgovarash. Razlika je samo u tome shto telema nije religija (iako ima i religijski aspekt). Telemita moze da pripada bilo kojoj religiji, a da se pri tom njegova pripadnost telemi ne kosi sa njegovi religijskim ubedjenjima.

 

Za te ceremonije kojima si ti prisustvovao nemam komentara jer ih lichno nisam videla... znam samo ono shto sam chitala, ali mi nedostaje iskustveni momenat da bih mogla da formiram objektivno mishljenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shto se primedbe oko Islama tiche, u jednom od prethodnih postova sam spomenula da takva "praktichna" strana postoji i u hrishcanskom Svetom Pismu (konkretno "Treca Knjiga Mojsijeva"), gde mozesh naci brojna pravila ponashanja...

 

:):):)

Звучиш као особа која је набифлала билологију пред час, па понавља и понавља... :)

 

Не рекох ли ти да ми Православни више пажње придајемо Новом Завету. Из Старог се "важи" само оно што није "поништено" правилима из Новог. Конкретно, два стиха из посланице Коринћанима, чини ми се, поништавају све што пише у 3.Мој.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se izvinjavam na ponavljanju, ali vidim da je to neophodno da bih istakla poentu (koja ochigledno iz nekog razloga biva propushtena).

Slazem se da mi pravoslavni vishe "paznje" pridajemo Novom Zavetu, ali isto tako ne odbacujemo u potpunosti uchenja Starog. No ako si primetio ja u prethodnom postu nisam govorila samo o pravoslavlju vec o hrishcanstvu uopshte, tako da tvoja primedba ne drzi vodu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

telemitsko uchenje nije uchenje samozvane eilte, i ono je dostupno svima koji su za njega zainteresovani. Osim toga i oni imaju "sveshtenike" (ili mozda adekvatniji izraz bi bio "mentore") sa kojima mozesh da se konsultujesh i da porazgovarash. Razlika je samo u tome shto telema nije religija (iako ima i religijski aspekt). Telemita moze da pripada bilo kojoj religiji, a da se pri tom njegova pripadnost telemi ne kosi sa njegovi religijskim ubedjenjima.

 

Za te ceremonije kojima si ti prisustvovao nemam komentara jer ih lichno nisam videla... znam samo ono shto sam chitala, ali mi nedostaje iskustveni momenat da bih mogla da formiram objektivno mishljenje.

Moje skromno misljenje je sledece: ne mozes biti vise stvari u isto vreme. Religija funkcionise po principu: devojka ne moze biti malo trudna - ili jeste ili nije. Ne mozes ti biti npr. pravoslavac, a odbacivati ono sto ti se ne svidja i sebe i dalje smatrati dobrim vernikom. To jednostavno ne funkcionise tako. Ili prihvatas kompletan sistem vrednosti ili si otpadnik. Zbog toga i treba da postoji crkva kao ustanova. Bez nje bi svako terao vodu na svoju vodenicu i svako bi furao neki svoj fazon i pri tom mislio da je na pravom putu. Covek nije dovoljno dobar da bi sam sebi odredjivao pravila ponasanja. Da jeste, ne bi nam bio potreban bilo kakav zakon - bilo duhovne, bilo svetovne prirode.

U vezi ovog infiltriranja telemita u druge religije...

Sta ti kao hriscanin imas da trazis na nekakvim ceremonijama prizivanja vise volje ili cega vec?

I kad ti treba duhovni savet, da li ces se obratiti svom svesteniku ili svom telemitskom mentoru?

To infiltriranje je isti princip koji zagovara indijski guru sai baba kad kaze da njegovi sledbenici treba da se mole zajedno sa svim drugim vernicima tradicionalnih religija. To nije ni malo slucajno. U cemu je fazon? Najjednostavnije receno - to je klasicna kradja Bozije blagodeti (da ne kazem energije ili blagoslova) koja je namenjena drugome. Sledbenici taleme, sai babe i ko zna kojih sve minornih ucenja, sekti i gurua su nagovarani da se mole sa drugima, kako bi se makar negde ogrebali za nesto malo Bozijeg blagoslova, koji njhovi stvarni verski lideri nisu u stanju da im obezbede. A onda se ti isti predstavljaju kao nekakva nadgradnja i naknadna pamet, sto je gnusna laz i manipulacija.

telemita ne moze biti dobar hriscanin, jer su sami postulati teleme susta suprotnost hriscanstvu. Sve sam vec vrlo iscrpno napisao. Pa da se ne ponavljam...

telema je kanda mnogo srodnija sajentologiji nego hriscanstvu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovde mi sve lici na lutanje sa vise nego neodredjenim ishodom, gde ne postoji mogucnost da se sa nekim posavetujes i vidis dokle si stigao u svom duhovnom razvoju. Iz tog razloga je svestenstvo vazno. S druge strane, i templarski redovi koji se naslanjaju na ovo ucenje i te kako imaju svestenike i svestenice, koji taj status debelo placaju. Imao sam prilike da vidim kako te ceremonije izgledaju i veruj mi - nije mi se svidelo ni malo. Maskarada sa nekakvim prizivanjem "vise volje".

 

Mene bas zanima gde si imao prilike da vidis te ceremonije koje su tebi licile na maskaradu.Znam, naime, tacno u kojim gradovima u Srbiji si mogao da vidis tako nesto.Da li si prisustvovao izvodjenju nekog rituala ili si video EGC Misu, ili si pak prisustvovao necemu drugom?

Mali detalj-vecina ceremonija koje si mogao da vidis potpada pod ono sto mogu da vide samo Inicirani u O.T.O.Ili si imao pristup nekim drugim Redovima koji se oslanjaju na templarsko nasledje, mada nisam siguran da znas sta tacno ta formulacija znaci.

 

Najjednostavnije receno - to je klasicna kradja Bozije blagodeti (da ne kazem energije ili blagoslova) koja je namenjena drugome. Sledbenici taleme, sai babe i ko zna kojih sve minornih ucenja, sekti i gurua su nagovarani da se mole sa drugima, kako bi se makar negde ogrebali za nesto malo Bozijeg blagoslova, koji njhovi stvarni verski lideri nisu u stanju da im obezbede. A onda se ti isti predstavljaju kao nekakva nadgradnja i naknadna pamet, sto je gnusna laz i manipulacija.

 

A ti , vidim, znas kome je i koliko bozije blagodeti namenjeno."Talema" , ako je i minorno ucenje(sic!) nije preraslo u posast kao sto je minorno hriscansko ucenje preraslo, odnoseci milione zivota.

I odakle ti ideja da se svestenstvo u telemitskim i inim Redovima naplacuje?

Molim te, pokusaj samo da se informises i iz nezavisnih izvora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Video sam na vise mesta, a poslednji put nedavno i to na Viasat History u vezi vrbovanja, primanja u red i ubijanja princeze Grejs Keli. Ono sto je pusteno nije bila nikakva rekonstrukcija, vec snimak sa trake nadjene u istrazi povodom njenog ubistva, gde se ona postavlja za svestenicu. Tacno je objasnjeno sta su joj radili i kako su joj stimulisali orgazam pred ceremoniju. Na ceremoniji su neki maskirani likovi mlatarali macevima i trazili "odobrenje" od te neke "vise volje" za postavljanje iste za svestenicu. Posto su od princeze trazili ogromnu lovu, a ona je nije platila (na vreme), oni su je elegantno uklonili.

Ta emisija nije imala nikakav verski (a jos manje pravoslavni) karakter i nije odisala bilo kakvom paranojom. Samo cinjenice.

Nisam bio ni na jednoj ceremoniji, niti mi pada na pamet da idem. Imam izgradjen stav o veri i nemam potrebu da lutam.

Sto se tice hriscanskog ucenja, nije ono kao takvo krivo za stradanje ljudi. Ono je kao takvo savrseno harmonican sistem vrednosti. Nigde u Svetom pismu ucenju neces naci za to bilo kakvo opravdanje za ubijanje ili mucenje, jer u pravom hriscanstvu cilj ne opravdava sredstvo. Za stradanja su krivi losi ljudi koji su iskrivljavanjem tog ucenja gradili karijeru, grabili moc i zgrtali novac. A to nisu vrednosti koje se velicaju u hriscanskom ucenju.

A bas iz navedene grupacije ljudi su proistekli templari i njihovo ucenje.

Ne bojim se da ce talema i ostala ucenja "elitistickih" pokreta postati previse masovna. To su ipak samo klubovi gde se vrti lova.

Edited by Kolosus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uz svo duzno poshtovanje Kolosus, ali zvuchish smeshno. Izvini, ali svoje mishljenje bazirash na TV-emisiji...i kazesh sve same chinjenice... epa "sve same chinjenice" se uvek mogu krivotvoriti, vaditi iz konteksta i krivo tumachiti. Uzmi samo za primer sve one teorije zavera...deluju kao zaista homogen sistem "chinjenica" a ustvari nisu nishta drugo vec vetar i magla. Osim toga, mislim da smo svim mi ovde bili svedoci propagandnih ratova i moci televizije kao medijuma... Zaista delujesh naivno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne baziram misljenje na TV emisiji, posto sam i te kako imao oformljeno misljenje o tome pre nego sto sam emisiju pogledao. U toj emisiji sam samo po ko zna koji put video na sta to sve lici. Emisiju sam naveo samo kao primer, jer svako moze da je vidi, obzirom da se jos uvek vrti na pomenutom kanalu.

Na emisiji se moze i bez ikakvog dodatnog komentara videti koliko je to sve iskrivljeno, da to nesto nema nikakve veze sa hriscanstvom, iako se zloupotrebljava znak krsta. Zapravo, lici na se drugo, osim na hriscanstvo. Ako neces da zapriljas svoj um zlonamernim komentarima i propagandom, ti iskljuci ton i titl, pa gledaj samo sliku.

Uzgred, ceo svet se nacitao mnogo gorih i mnogo vise zlonamernih gluposti u da vincijevom kodu, pa nikom nista.

Postoji ogromno trziste informacija, pa biraj sta zelis da prihvatis. Svaki intelektualac (ja te bar percipiram ka takvu) bi trebalo da vlada sto vecim brojem informacija, pa da se postavi vrlo kriticki prema svakoj od njih ponaosob, pa svemu zajedno kao celini i tako formira svoje misljenje.

Sa druge strane, postoji i veliko trziste religija, ali za razliku od informacija, vera se prima srcem, a ne umom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoji ogromno trziste informacija, pa biraj sta zelis da prihvatis. Svaki intelektualac (ja te bar percipiram ka takvu) bi trebalo da vlada sto vecim brojem informacija, pa da se postavi vrlo kriticki prema svakoj od njih ponaosob, pa svemu zajedno kao celini i tako formira svoje misljenje.

Sa druge strane, postoji i veliko trziste religija, ali za razliku od informacija, vera se prima srcem, a ne umom.

 

U redu, slazem se u potpunosti sa ovim shto si ovde napisao. Informisanoshcu i decentrizacijom se postize veci stepen objektivnosti kada je formiranje mishljenja u putanju; i da, vera se prihvata srcem... No i um igra svoju ulogu u tome: da bi uopshte verovao u neshto, taj pojam mora proci kroz umstveni "filter". Dakle to podrazumeva opet sakupljanje informacija relevantnih za taj pojam, njihova obrada i konachno formiranje samog osecaja vere. Pojam Boga je izuzetno apstraktan pojam jer se ne bazira na objektivnom iskustvu. Chak razumevanje apstraktnih pojmova i mogucnost apstraktnog razmishljanja nije "Bogom dana" karakteristika svih ljudi. Naprotiv, vecina ljudi (oko dve trecine) uopshte nije sposobna za apstraktno razmishljanje.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...