Jump to content

Gothic subkultura


Recommended Posts

Nisam citala strane izmedju prve i poslednje, pa se izvinjavam unapred ako sam ostetila neciji copyright.

 

Moj odgovor na aktuelna pitanja -

 

1. goth moda

 

Goti su samo teatralni...

Da, uzivaju u pogledima - ljudi ce ih mrzeti ili voleti, ali ce svakako biti zapazeni. Imaju svoj razlog za to - ili im nedostaje paznja, iskompleksirani su ili prazni, ili su jednostavno ekscentricni.

Nosim lakovane cizme na 15 cm platforme, koristim ajlajner, ali se vidjam i u majci i farmerkama bez imalo sminke. Cesto nosim raznobojnu odecu, omiljena majca mi je plava.

 

2. Pooozeeeriiii, straashnooo, ju!

 

Pa..? Zalosno je karakterisati ljude kao pozere, ako kratko slusaju gothic, ili znaju par goth-rock grupa, a kada im neko pomene The Dust of Basement ili Chaism, npr. kazu : "Eh? Pa ja ne slusam elektrozu...".To samo karakterise ljude koji ih osudjuju kao nesigurne i zeljne pripadnosti.

Ako su se pronasli negde, neka nastave ili ostave taj period za sobom...

Sve u svemu, kladim se da je svako od vas (pa i ja) bio przenica. icon_wink.gif

Pustite ljude na miru da slusaju sta im prija - to svakako ne menja njihovu sposobnost da ucestvuju u drugim temama (jer ih pored muzike ima toliko...).

 

3. Goth lifestyle ph34r.gif

 

Depresija, samopovredjivanje, mracna soba, grobljanska poezija i "Magija za pocetnike"... icon_cry.gificon_cry.gificon_cry.gif

Postoje ljudi sa problemom i ljudi koji veruju da je biti u problemu nesto sto nas cini posebnima.

 

Mozda su zaista usamljeni, osecaju se povredjeno ili izgubljeno, nesigurno ili neshvaceno...zaista ima onih koji su melanholicni - njima treba pomoc i rec utehe, mozda im se nesto dogodilo. Ne treba ih ismevati u "gle-pokusava-da-bude-goth" stilu...

 

Ima i onih koji uzivaju u svojoj patnji i pokusajima okoline da ih izvuce - samo su dramaticni i zeljni paznje.

 

I moja omiljena kategorija - Oni koji imaju sve sto im treba od zivota, ali su ipak nesrecni, jer to ide u rok sluzbe uz svo to "goticarenje". icon_smile.gif

 

Pored svega toga - najvise mi smeta izopacena seksualnost: "Da, ljubila sam se sa ortakinjom u WC-u, ali sta fali, to je taakoo GOTH!"

Molim vas, ljudi... icon_rolleyes.gif

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam citala strane izmedju prve i poslednje, pa se izvinjavam unapred ako sam ostetila neciji copyright.

 

Moj odgovor na aktuelna pitanja -

 

1. goth moda

 

Goti su samo teatralni...

Da, uzivaju u pogledima - ljudi ce ih mrzeti ili voleti, ali ce svakako biti zapazeni. Imaju svoj razlog za to - ili im nedostaje paznja, iskompleksirani su ili prazni, ili su jednostavno ekscentricni.

Nosim lakovane cizme na 15 cm platforme, koristim ajlajner, ali se vidjam i u majci i farmerkama bez imalo sminke. Cesto nosim raznobojnu odecu, omiljena majca mi je plava.

 

2. Pooozeeeriiii, straashnooo, ju!

 

Pa..? Zalosno je karakterisati ljude kao pozere, ako kratko slusaju gothic, ili znaju par goth-rock grupa, a kada im neko pomene The Dust of Basement ili Chaism, npr. kazu : "Eh? Pa ja ne slusam elektrozu...".To samo karakterise ljude koji ih osudjuju kao nesigurne i zeljne pripadnosti.

Ako su se pronasli negde, neka nastave ili ostave taj period za sobom...

Sve u svemu, kladim se da je svako od vas (pa i ja) bio przenica. icon_wink.gif

Pustite ljude na miru da slusaju sta im prija - to svakako ne menja njihovu sposobnost da ucestvuju u drugim temama (jer ih pored muzike ima toliko...).

 

3. Goth lifestyle ph34r.gif

 

Depresija, samopovredjivanje, mracna soba, grobljanska poezija i "Magija za pocetnike"... icon_cry.gificon_cry.gificon_cry.gif

Postoje ljudi sa problemom i ljudi koji veruju da je biti u problemu nesto sto nas cini posebnima.

 

Mozda su zaista usamljeni, osecaju se povredjeno ili izgubljeno, nesigurno ili neshvaceno...zaista ima onih koji su melanholicni - njima treba pomoc i rec utehe, mozda im se nesto dogodilo. Ne treba ih ismevati u "gle-pokusava-da-bude-goth" stilu...

 

Ima i onih koji uzivaju u svojoj patnji i pokusajima okoline da ih izvuce - samo su dramaticni i zeljni paznje.

 

I moja omiljena kategorija - Oni koji imaju sve sto im treba od zivota, ali su ipak nesrecni, jer to ide u rok sluzbe uz svo to "goticarenje". icon_smile.gif

 

Pored svega toga - najvise mi smeta izopacena seksualnost: "Da, ljubila sam se sa ortakinjom u WC-u, ali sta fali, to je taakoo GOTH!"

Molim vas, ljudi... rolleyes.gif

Imam utisak kao da ti ne razumes zasto je to tako kako jeste. Nije pitanje u poziranju, goth nastup jeste teatralan, ali u to pocelo zato sto se time prenosila neka poruka okolini. Gothic je nastao iz panka i to je angazovana potkultura. Nije prazna moda kao sto je to npr metal. Tuga/depresija nije tu zato da bi se bilo tuzno. To jebilo zato sto je svet sranje. To je bila introvertna reakcija na okolinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam utisak kao da ti ne razumes zasto je to tako kako jeste. Nije pitanje u poziranju, goth nastup jeste teatralan, ali u to pocelo zato sto se time prenosila neka poruka okolini. Gothic je nastao iz panka i to je angazovana potkultura. Nije prazna moda kao sto je to npr metal. Tuga/depresija nije tu zato da bi se bilo tuzno. To jebilo zato sto je svet sranje. To je bila introvertna reakcija na okolinu.

Metal nije 'moda'.

A što se tiče trte-mrte ''angažovanosti'', ''potkulture'', ''poruke okolini'' gotika i njegove ''tuge/depresije'' jer je ''svet sranje''... stvarno neozbiljno.

Taj gotski punk je zaista imao smisla dok je sve to trajalo tih par godina, ali ne kontam kakvu to sada angažovanost nosi neka ružna, muška figura Mortiše Adams za klavirom? Ili još gore, gomila neke trash muzike, 'popa budućnosti', a u stvari jeftina elektronika koja asocira na Scooter i neki ubogi Dojčland trens tehno s početka devedesetih? Kakve to ima veze sa punkom?

S duge strane, metal i punk su uvek bili i ostali veoma povezani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ipak *jesam* goth... icon_biggrin.gif

Samo sam realna i ne mislim da zbog toga nisam dovoljno tr00.

sigurno tome pridodaje slika ispod nicka!?

icon_smile.gif

bez uvrede.

 

slazem se sa onim gore da je dark pokret imao svojih par godina, i da se ova djeca danas ne trebaju dovoditi u vezu s istim.

na pojam 'gothic' i sve izvedenice mi se sere. pukeface.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

sigurno tome pridodaje slika ispod nicka!?

icon_smile.gif

bez uvrede.

 

slazem se sa onim gore da je dark pokret imao svojih par godina, i da se ova djeca danas ne trebaju dovoditi u vezu s istim.

na pojam 'gothic' i sve izvedenice mi se sere. pukeface.gif

O tome ti i pricam... no.gif

 

 

A u avatar me ne diraj! icon_mad.gifviolent.gif

 

icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Metal nije 'moda'.

A što se tiče trte-mrte ''angažovanosti'', ''potkulture'', ''poruke okolini'' gotika i njegove ''tuge/depresije'' jer je ''svet sranje''... stvarno neozbiljno.

Taj gotski punk je zaista imao smisla dok je sve to trajalo tih par godina, ali ne kontam kakvu to sada angažovanost nosi neka ružna, muška figura Mortiše Adams za klavirom? Ili još gore, gomila neke trash muzike, 'popa budućnosti', a u stvari jeftina elektronika koja asocira na Scooter i neki ubogi Dojčland trens tehno s početka devedesetih? Kakve to ima veze sa punkom?

S duge strane, metal i punk su uvek bili i ostali veoma povezani.

OK, idemo redom. Metal je od samog svog pocetka "ideoloski" bio samo pobuna protiv autoriteta i roditelja, te se svodio na zahtev za malo vise teen zabave i po mogucstvu seksa. Nosili su ga bendovi koji su plasirali takvu poruku samo da bi postali popularni, a obracali su se tinejdzerima koji ciji je maksimalni domet bio jedina zelja da se malo vise zabave i da imitiraju svoje muzicke idole. U tom smislu metal, sve sa podrazavanjem sviranja gitara u publici nije bio nista drugo do moda. Ako smo to razjasnili idemo dalje. To sto ti ne znas za "angst" kao specificni termin u industriji i gothic-u, te sta je on znacio i jos uvek znaci, je tvoj problem. No to ne ponistava postojanje istoga. Ono sto se danas naziva gothic je trajalo do uspona Sisters of Mercy. Te muske Mortise su postojale i onda, tacnije od pocetka "pokreta", dakle i Virgin Prunes i gomila drugih su tako izgledali. Future Pop koji pominjes nije goth produkt nego predstavlja finalnu fazu umiranja EBM-a od kojeg se razvio. Dakle pricas o prilicno razlicitim kategorima. Sa trece strane metal i punk su bile dve veoma antagonisticka ravoja stvari. Sa druge strane dobar deo pankera druge generacije je slusao uz punk i recimo DAF ili pak Cabaret Voltaire. Do Slayer-a i narocito S.O.D. punkeri su uglavnom duboko prezirali metal. I konacno, gothic se u proteklih nekoliko godina vraca korenima, tj punku. To se vidi, kako kazu, u Americi, i to je jako vidljivo u Nemackoj. Izgleda da se to sve cesce desava i u Francuskoj, nisam bio tamo pa ne znam. To sto je to veoma slabo prezentovano u BGD je sasvim druga prica. Ja odavno pricam d ase u BGD na prste ruke mogu izbrojati goti... ostalo su predekorisani metalci i to je pocetak i kraj price. Amen!

Edited by Gwydion

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, idemo redom. Metal je od samog svog pocetka "ideoloski" bio samo pobuna protiv autoriteta i roditelja, te se svodio na zahtev za malo vise teen zabave i po mogucstvu seksa. Nosili su ga bendovi koji su plasirali takvu poruku samo da bi postali popularni, a obracali su se tinejdzerima koji ciji je maksimalni domet bio jedina zelja da se malo vise zabave i da imitiraju svoje muzicke idole. U tom smislu metal, sve sa podrazavanjem sviranja gitara u publici nije bio nista drugo do moda.

Ista priča vrlo komotno može da ide i na punk i hardcore, a o gotiku da i ne pričam. Jedino što su nijanse te zabave nešto drugačije od pokreta do pokreta. A što se tiče mode, nije poenta što će neko stil ove grupe ljudi morati čisto sociološki da okarakteriše kao 'moda', bottomline je da metalci, pankeri i korovci generalno pokazuju prezir prema modi i da žele da distanciraju svoj stil od tog pojma. Gotik populacija ne, jer su opsednuti kreiranjem svog mrčnog izgleda.

To sto ti ne znas za "angst" kao specificni termin u industriji i gothic-u, te sta je on znacio i jos uvek znaci, je tvoj problem. No to ne ponistava postojanje istoga. Ono sto se danas naziva gothic je trajalo do uspona Sisters of Mercy. Te muske Mortise su postojale i onda, tacnije od pocetka "pokreta", dakle i Virgin Prunes i gomila drugih su tako izgledali.

Da, znam šta pojam angst predstavlja, ali je problem u tome što je gotik kao stil vrlo površan, pretenciozan i izveštačen (isključujući njegovu raniju manje definisanu fazu). Danas se gotik uglavnom odnosi na šminku i žurke, muzika i neke ideje su u nekom sasvim desetom planu. To se može primetiti i ovde na ovoj temi gde je fenomen 'no no! bela majičica na gotik najtu!' pomenut hiljadu puta u raznim varijacijama. U današnjem rocku, gotik uglavnom važi za jednu uopštenu kreativnu stranputicu. Što nije bio slučaj tokom tog početka osamdesetih kada taj dark nije bio tako klišeiziran i uniformisan a od čega gotik danas ne može da pobegne.

Future Pop koji pominjes nije goth produkt nego predstavlja finalnu fazu umiranja EBM-a od kojeg se razvio. Dakle pricas o prilicno razlicitim kategorima.

EBM je svejedno deo koga prihvata ''Gotik subkultura'' ili grešim?

Sa trece strane metal i punk su bile dve veoma antagonisticka ravoja stvari.

U svojoj osnovi, nisu. Čak je i NWOBHM izvesne elemente preuzeo iz punka. Motorhead je bend koji tada povezivao i jednu i drugu stranu, a Black Sabbath je ipak bio poštovan od jednog broja punk bendova, pa čak i uticao na neke. Boom punka je bio opšti fuck you na sve dotadašnje vrednosti celokupne muzičke scene tih godina, što je naravno uključivalo i metal. No, to se izmenilo već sredinom osamdesetih i metal i punk/HC se od tada prožimaju i dopunjuju. O ovome bih mogao do sutra i da navodim gomilu primera, ali sam trenutno malo umoran...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

:pogledajte samo koncert sistersa u zagrebu (na tome sam bila, pa za drugo necu govoriti) ... pukeface.gif primjer koji pokazuje kako se danas mjesaju pojmovi poput gothica i darka. na koncert su dosla plastik fantastik djecica sa max. 20 godina,sa kricavo rozim pletenicama... a sa druge strane mlade nabrijane metalke sa kilerima. sto je ikome od njih bilo mjesto tamo? nije ni cudo da je sister andrew u sportskim dresovima, da se zajebava na staru slavu i smije tim klinkama. nitko od starih darkera nije bio tamo. mozda jedan covjek, i vidljivo je bio izgubljen.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Beogradu ista pricha! Dogadjaj je vishe lichio na maskenbal nego na koncert barem na osnovu onoga sto sam ja video u prvim redovima. Full goth oprema u publici i Eldritch koji protestvuje goth i izlazi u zutom Star Trek dresu! Goth is dead! icon_smile.gif

 

ph34r.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Beogradu ista pricha! Dogadjaj je vishe lichio na maskenbal nego na koncert barem na osnovu onoga sto sam ja video u prvim redovima. Full goth oprema u publici i Eldritch koji protestvuje goth i izlazi u zutom Star Trek dresu! Goth is dead! icon_smile.gif

 

ph34r.gif

whatever.........................

Nikola i ja ćemo da ti objasnimo par stvari lično mhihi.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Eldritch-ev problem odricanja od gothica je jako slican Marxovom odricanju od marksizma. Ko ima blage veze sa sociologijom shvatice.

 

Sto se tiche samo teoretisanja o gothicu, posetite wikipediu. JAKO dobro stivo za citanje.

 

Pozzz.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

groblje je maximalno cool mesto. narocito zemunsko. pisanje poezije, slikanje ili whatever je totalno iskreno ako ja to tako dozivljavam. ne znam jos nijednog gotha koji ide na groblje zato sto je goth, osim ako nije u pitanju poseta znamenitostima drugog grada.

dalje, techno "goth" girl, kakve veze ima HIM sa grobljem? apsolutno nikakve, osim sto imaju pesmu funeral of hearts i jedan spot snimljen na groblju. ne pricaj o stvarima koje ne znas. mislis da je iskreno biti "urban", visiti u akademiji i gutati eksere, a pritom biti goth u isto vreme? nespojivo, veruj mi.

sestro madness, ti si imala Love Metal mozda cak i pre mene. ko ovde ne slusa HIM?

Aha...pretpostavljam da si bio potpuno swestan dok si owo pisao...

Zar ne smatras da je to blaaaaaaago preterivanje?Mislim,prowodis toliko wremena onde gde ces prowesti citawu wecnost posto umres?

Werujes u ziwot posle smrti?Weruj,ali,ko ti garantuje da postoji bilo sta?

Reinkarnacija?Glupost.

Ja-necu-biti-sahranjen-ja-cu-biti-(ubaci swoju bolesnu fantaziju za kada-umrem-ceremoniju)?Stwarno,da li ce ti biti bitno?NE!ZATO STO CES BITI JE**NO MRTAV!

 

...Ja,eto ne slusam HIM...

Ja,se ne optrecujem glupostima poput,"Gothe,kako ce me ljudi percepirati?"

Crno?U redu,mada swe je wishe ljudi koji su u crnom...Ni to nije bitno.

Ko woli nek' izwoli!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam...pre 20-ak min,nasao owo,nisam wideo koliko owoga ima.

1.Swa ta naklapanja opripadnosti su najobicnije sranje.Cowek se uvek radjao sam,ziweo sam(pritom primoran na interakciju sa drugim pripadnicima swoje wrste,i par drugih...),umirao je i umrece-sam...

2.Istina je da su mnogi gothi postali parodije samih sebe i swoje,nazowi je kako hoces,stwarno,kulture(sub-,kwazi-,pseudo-,itd-...)

3.Nasminkani muskarci...I egipcani su se sminkali i nosili perike,posle uzmi XIV vek,80-te...sada...
Bawite se powrsnim i krajnje trivialnim glupostima,zaprawo niste bolji od onih koje kritikujete.
(Na owo sam jednostawno morao da odgoworim,jer sam osecao da mi je to gradjanska duznost :uhoh: )

4.Groblja i swe to?Jednostawno se wrati na post iznad da saznas sta ja mislim o tome...

5.Swo to poimanje Gothica je krajnje individualno i niko zaprawo ne moze da da dobar i objektiwan odgowor,jer ga nema...Ili ga bar ne vidim...

6.Owo nema nikakwe weze sa pocetkom teme...

Na kraju,braco hjumeni,man'te se corava posla i pocnite da se opterecujete bitnim stwarima!

Jel' tako da je bash Goth da mi odgowori izgledaju k'o epitaf???
:mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako jos neko na ovoj temi pomene groblje, HIM ili Love Metal bice u trenutku warnovan! :-) Te stvari su "moda" indirektno servirana od strane muzicke industrije i ljudi koji su u celoj "prici" iskljucivo radi zgrtanja velikih kolicina "zelenih novcanica"; i nemaju nikakve realne veze ni sa Gothic ni sa ostalim subkulturama nastalim na ideji bunta, razlicitosti i slobode.

 

Sa druge strane, apsolutno podrzavam "goth look" i slicne "dark lookove", u svakoj prilici (naravno i u skladu sa prilikom). Ne volim da se ponavljam, pa cu zato citirati sam sebe :-) (par strana ranije):

Biti isti, biti poseban, biti slobodan, biti samo svoj.

Nacin oblacenja je znak prepoznavanja. Olaksava komunikacju i iskazuje pripadnost. Takodje, uniformisanoscu (ili delimicnom uniformisanoscu, sto je ovde slucaj) se iskazuje zajednicki cilj i spremnost da se taj zajednicki cilj ostvari. Dakle, uniformisano oblacenje je znak bunta upravo protiv tudjih kriterijuma i iskazivanje spremnosti da se ti kriterijumi izmene.

 

Grupa (jako) razlicitih ljudi koju je u jednom trenutku neki (bilo koji) zajednicki razlog skupio na jednom mestu se naziva Masa.

Grupa (delimicno) uniformisanih ljudi koji ne moraju da budu na istom mestu da bi delili iste (ili slicne) ciljeve i nacin razmisljanja ima drugaciji naziv. Zove se Armija.

 

Tu sad dolazimo do nelogicne kombinacije uniformisanog oblacenja i autisticno-depresivnog stava prema svetu, koja je karakteristicna za deo Gothic populacije kod nas. Ako mene pitas, te dve stvari su nespojive.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...