Jump to content

Gothic subkultura


Recommended Posts

Ok ali fenserke nisu troo, i nemaju pojma o sustini zivota i smislu besmisla kao sto gothicarke imaju :)

Ma odavno ja pricam da izmedju metalaca/gotha/fensera nema razlike, svi oni koji te razlike prave su zidari u okviru jednog te istog kosa koji se zove ljudski rezon... al' dobro...

 

 

word! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Licno pojma nemam odakle pojam Gothic,ali iskreno,to je mnogo siroko...

Za sebe mogu da kazem da sam i darker i post pank junk i da sam panker,pre nego goticar....

Niti sam nesto preterano zapaljen za tu modu,niti slusam gotik metal...Ne znam,ja volim old skul,te ne mogu da se pomirim bas sa tim pojmom....

Share this post


Link to post
Share on other sites

...a ja sam pismen, tako da sam lepo, umesto da spamujem ovde, procitao josh pre godinu ili dve na wikipedia-i sta, kako i zasto bas taj naziv kad me je vec zanimalo. :)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Goth_subculture

http://en.wikipedia.org/wiki/Gothic_rock

http://en.wikipedia.org/wiki/Gothic_fashion

 

Takodje, ako vas zanima kako i zasto se javlja gothic u danasnjem kontekstu pogledajte i ovo (s obzirom na to da gotika u arhitekturi u pravom obliku nema za cilj mracenje i neki okultizam za razliku od upotrebe pojma gotika u kjizevnosti 18. i 19. veka)

http://en.wikipedia.org/wiki/Gothic_fiction

 

A, ako vas zanima arhitektura i prvobitna gotika, evo vam i ovo: :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Gothic_architecture

(mrzime da citam sad ovaj clanak, ali u Jansenu (istorija umetnosti) je lepo objasnjeno kako je nastala gotika, zasto, i kako se razvijala i presla u kich, sto bi moglo lepo da posluzi kao poredjenje za danasnje pozerisanje :) )

 

Aj, zivi bili i nemojte da smarate po ovoj temi, ako vas mrzi da procitate bar nesto od ovoga gore navedonog. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
...a ja sam pismen, tako da sam lepo, umesto da spamujem ovde, procitao josh pre godinu ili dve na wikipedia-i sta, kako i zasto bas taj naziv kad me je vec zanimalo. :)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Goth_subculture

http://en.wikipedia.org/wiki/Gothic_rock

http://en.wikipedia.org/wiki/Gothic_fashion

 

Takodje, ako vas zanima kako i zasto se javlja gothic u danasnjem kontekstu pogledajte i ovo (s obzirom na to da gotika u arhitekturi u pravom obliku nema za cilj mracenje i neki okultizam za razliku od upotrebe pojma gotika u kjizevnosti 18. i 19. veka)

http://en.wikipedia.org/wiki/Gothic_fiction

 

A, ako vas zanima arhitektura i prvobitna gotika, evo vam i ovo: :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Gothic_architecture

(mrzime da citam sad ovaj clanak, ali u Jansenu (istorija umetnosti) je lepo objasnjeno kako je nastala gotika, zasto, i kako se razvijala i presla u kich, sto bi moglo lepo da posluzi kao poredjenje za danasnje pozerisanje :) )

 

Aj, zivi bili i nemojte da smarate po ovoj temi, ako vas mrzi da procitate bar nesto od ovoga gore navedonog. :)

 

I ti veruješ vikipediji!

Pa svaka budala ostavlja članke tamo i piše ko šta hoće. Pa jesi li ti uopšte pogledao šta si naveo kao link!

 

Jeb'o Vas got!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali...Ali ti ne razumesh...Ovde je vecina ljudi iskljuchivo zbog toga...
Ljudima je potrebno(a posebno delu ljudi sa ovog ovdi foruma) da se oko nechega prave pametni i da sole pamet drugima...Moj savet...drzati se zajebanCkih delova foruma...
Ziveli pederi i dukatlije!<-najjacha tema...
:mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...
E, do jaja ti je ovaj post gore.

Samo bih te zamolio da kad se sledeci put osetis tako pametnim i punim znanja, ostavi to za sebe. Nismo mi vredni toga.

 

ma to je samo lex, ne uzbudjuj se :pivopije:... on, ja i jos neki likovi smo ovde samo da podjebavamo, mada svako na nekoj temi ozbiljno nesto kaze...

slazem se da tu pise ko sta hoce, ali nece ni ljudi pisati kojekakva sranja samo da bi dezinformisali druge... tako da se to moze smatrati bar 60-70% tacno...

 

slazem se da se vrlo cesto goticari (i momci i devojke) vrlo neukusno oblace, ali taj stil pruza neverovatno velike mogucnosti da se lepo obuces, samo sto ljudi nemaju ukus... ja se iskreno ne oblacim tako, ali nemam nista protiv kad vidim nekog tako obucenog, za mene je to skroz kul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

i svi vole magiju i svi velicaju satanu a mrze boga (iako ni samo ne znaju da li bilo sta od toga postoji) i svi su oni veliki poklonici filozofije, koju ce i studirati kada dodje vreme odabira faxa, i svi oni vole norveski jezik, a pentagrami su im svuda po kuci iscrtani....

у јбт, истина. Јадно.

"Готичари" вреде само за подјебавање - што због килаже, што због шминке, што због глупих емо капица, што због кретенских предрасуда... нису ништа бољи по томе од фенсера - само обрнуто...

 

Све то ме и не нервира толико колико став типа "е ја сам сад надркана и екстра сам риба", хејтерски ход претећи погнуте главе кроз клуб као да су ти остали тамо побили све претке до аскурђела и остало. Типови воле да седну цело вече, да пуше и само не кажу "Боже (или Сотоно), како сам сморен"...

 

Због таквих натрипованих кретена ја себе не зовем готичарком. И слушам Хладно пиво. и Конфликт. и Тоталне Клошаре. и Пекиншку патку. и Сијуксе. и Корпус. и Сопор Етернус. и ДЦД. и Ксајмоксе. и остало. Прва љубав заборава нема. Да се не лажемо, сви смо кренули од панка па на амбијент и готик рок... не рачунајући девојке и момке којима готик није комплетан музички правац ако се не жвалаве с особом истог пола... и који те гледају бело ако им кажеш како је готик настао. Знају само да серу о катедралама ко да то има неке везе, осим с називом...

 

Увалићу Богију или коме год, једном усред готика или назови готика(за мене Хим није готик и бити неће), да пусти неки ЦД, намолићу га како знам, као лупам, нови хит, лалала. А онда ће да се зачује Гојко са све хармоникама "Пажња пажња пажња, даје се на знање, ја сам своје брачно уредио стање/ Ти си моја краљица, моја господарица, нека чује цео свет, ја сам заузет!"

А може и нека Индира или нешто, таман како електрашки раде ове народњаке, да се приме и почну да скачу лево-десно.

 

Ово ми је животна жеља да урадим. :) :) :)

Edited by neću-džem-u-palačinke!

Share this post


Link to post
Share on other sites

lepo je biti ambiciozan.

 

stoji to sto kazes donekle, ali cenim da ako si postovalac ili poklonik gothic kulture, to ne mora obavezno da znaci da ne mozes slusati bilo sta drugo. radi se o feelu koji ta mjuza pruza. jbg, imao sam srece da me u celu stvar uputi osoba koja je o toj muzici znala mnogo(a znala je mnogo i o drugim stvarima :twisted: ),te sad ponosno klicem kako znam kako je gothic nastao. :D

sa druge strane, gothic metal,tj postojanje istog, mi je potpuno nejasan. cemu?ispada da po izvesnom osnovu mozes staviti u odnos npr within temptation i sisterse. ili ne d'o bog, new order i npr crematory. a to poredjenje je ekvivalent umakanja zlatnog "rolexa" u kofu govana...

 

 

"Све то ме и не нервира толико колико став типа "е ја сам сад надркана и екстра сам риба", хејтерски ход претећи погнуте главе кроз клуб као да су ти остали тамо побили све претке до аскурђела и остало. Типови воле да седну цело вече, да пуше и само не кажу "Боже (или Сотоно), како сам сморен"..."

 

meni ovo zvuci kao neki blackmetal :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ispada da po izvesnom osnovu mozes staviti u odnos npr within temptation i sisterse. ili ne d'o bog, new order i npr crematory. a to poredjenje je ekvivalent umakanja zlatnog "rolexa" u kofu govana...

 

Within T su wishe symphonic nego goth/ sistersi gotowo pa r n r goth/new order synth pop a Crematory od death/doom do na-granici industrial/modern metal, zawisno od perioda.

 

A gothic metal kao takaw je izgubio smisao wec koliko godina unazad.. Sve prewise pocinje da lichi na Grandowske kriterijume i fazone, pochew od same muzike do celog nazowi 'fazona'..

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

lepo je biti ambiciozan.

 

stoji to sto kazes donekle, ali cenim da ako si postovalac ili poklonik gothic kulture, to ne mora obavezno da znaci da ne mozes slusati bilo sta drugo. radi se o feelu koji ta mjuza pruza.

мислим да се нисмо покапирали, тј. ти мене ниси сасвим разумео. Ја баш и причам о људима који одједном крену да "презиру метал", "панк им је срање", и тако даље, и тако ближе... И одједном су... ГОТИЧАРИ... ЗАМИСЛИ, VOILA!

А иначе се слажем, бар мислим да се то јасно види из мог поста. :Д :pivopije:

 

meni ovo zvuci kao neki blackmetal :D

жемо тиби, жемо тиби

а има све више ГОТИЧАРКИ које мисле да слушати готик подразумева константну надрканост (у сваком смислу)

Share this post


Link to post
Share on other sites

cekaj malo! zasto bi neko ko slusa gothic (sta god podrazumevali pod tim!) morao da mrzi ostalu muziku? ja npr. slusam dark wave, slusam melodicni black, slusam gothic, slusam ambiental, slusam ponesto od domace muzike, obozavam Hladno pivo, Azru, ali pored toga volim i Cradle, Macbeth, Deine Lakaien... a tih pet grupa nemaju nikakve veze jedna sa drugom (ne racunajuci HP i Azru, one kao imaju malo veze)!!! slazem se sa tim da je ono "e ja sam gothicar" u 99% slucajeva seljacenje, jer vecina njih nema pojma nista o tome sta znaci biti gothicar... nesto ti pentagrami i "o Satano" mi ne lici na gothicare, pre na neke black-ere ili sta vec...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato što ostala muzika nije dovoljno duboka. Ostala muzika ne posjeduje taj angst. Ne znam šta je angst, ali sam negdje pročitao da ima neke veze sa gotikom, i do jaja zvuči. Zato što ako bih slušao ostalu muziku ne bi mogao da oblačim takvu crninu koja bi sakrila moju bizarnu debljinu. Zato što je strava kada da te ljudi gledaju i pitaju se šta sa tobom nije u redu, jer si tada napokon u centru pažnje (vidjeće sada onaj profesor koji mi je rekao da sam medikoritet). Zato što svi vampiri slušaju Sisterse, a vampiri su ljepi i zgodni i visoki, za razliku od mene. Kada se obučeš kao got, napokon možeš da se osjetiš moćno kada uplašiš lokalnu djecu koja preskaču lastiš. Druga muzika ne prenosi suicidalne emocije na takav način kao što to gotik radi. Jer nakon obitavanja u centru pažnje, plašenja lokalne djece i mržnje čitavog svijeta, možeš napokon da dođeš kući, pustiš omiljenu žalopojku, i pokažeš i sebi i svijetu da i ti imaš iskrene i duboke emocije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato što ako bih slušao ostalu muziku ne bi mogao da oblačim takvu crninu koja bi sakrila moju bizarnu debljinu. Zato što je strava kada da te ljudi gledaju i pitaju se šta sa tobom nije u redu, jer si tada napokon u centru pažnje (vidjeće sada onaj profesor koji mi je rekao da sam medikoritet). Zato što svi vampiri slušaju Sisterse, a vampiri su ljepi i zgodni i visoki, za razliku od mene. Kada se obučeš kao got, napokon možeš da se osjetiš moćno kada uplašiš lokalnu djecu koja preskaču lastiš. Druga muzika ne prenosi suicidalne emocije na takav način kao što to gotik radi. Jer nakon obitavanja u centru pažnje, plašenja lokalne djece i mržnje čitavog svijeta, možeš napokon da dođeš kući, pustiš omiljenu žalopojku, i pokažeš i sebi i svijetu da i ti imaš iskrene i duboke emocije.

до јаја :) :) :)

:pivopije:

ајооој ово је било сурово искрено за већину :rolleyes:

 

Мени је посебно интересантан онај трип по коме сви "назови-Готи" теже да буду некаква над-бића: да ли елфови, или вештице, или ђаволи, или анђели, само да не буду људи. Интересантан вид гордости. Шта, ти си сад као нешто више од осталих људи и имаш јаче емоције, што рече Тхуле?!

То је неприхватање самог себе и тотално незрело заклањање иза спајкова и којечега.

 

да цитирам Стојана из Крушевца:

"Е чуј ми q-рче, испред продАвнице!"

 

:) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

da niste malo preterali sa treširanjem gotičara, mislim dosta toga što je rečeno na njihov račun može se primeniti na većinu istripovanih pripadnika bilo koje druge subkulture... mada im se mora priznati da prednjače po dubini svoje drugačijosti i neprilagođenosti :) hoću da kažem, to je normalna faza u sazrevanju ličnosti, jer postoji potreba za pripadanjem, za pronalaženjem ljudi sličnog ukusa i interesovanja, pa će neko postati metaler, neko panker, got, hiphoper, itd. ali, koliko to može da potraje? posle 25-e, 30-e? u mom odeljenju u srednjoj je bilo par riba u tom fazonu, tačnije bile su njih dve najbolje ortakinje, logično. fina deca, lepo vaspitana, ali previše romantična, nošenje crnine pisanje nekakve sablasne poezije i tako. dripci iz odeljenja su ih zajebavali, kao izjavljuju im saučešće zbog crnine raspituju dal im je neko blizak umro ili poginuo (beše to srećno vreme '91-'95).

 

kako vreme prolazi, biva sve manje žustrih rasprava o tome ko je pravi a ko fejker, pozer, folirant, ko ume da nabroji više opskurnih bendova, ko je izučavao "značenja stila" i istorijat "pokreta" pa se razmeće znanjem po žurkama (sačekuša u kujni, na terasi, ispred klonje, treba umeti to :) ) i naravno najbolnija od svih tema - koji se bend "prodao". lagano, kako se bliže 30-te, neke druge teme postaju bitnije, npr. kako pronaći pristojnu šljaku, poplaćati račune, da li zapaliti preko, da li uopšte i s kim sklapati brak i porodicu, a ako su se već zapatili klinci, kako ih smiriti i namiriti, itd. od one dve goth ribe iz odeljenja, jedna se udala za (bivšeg) metalera, izrodila mu dvoje dece (i gotičarke postaju majke, gle čuda), ima svoju profesiju završila je faks ali je izabrala da bude "samo" majka i domaćica (svojevoljno, bar tako kaže :uhoh: ). a ona druga je završila medicinu, sada radi na jednoj privatnoj klinici, non-stop je u belom (o, kakve li ironije ;) ). ponekad se okupe restlovi ekipe iz srednje, i bude često ta prozivka ko je šta slušao, na koga se ložio, pa i gotičarke prežive blam nekako pa se nasmeju na svoj račun :mhihi: što se mene tiče, uglavnom sam bio u civilu, mada jesam jedno vreme nosio majicu sa The Clash preliskačem, a u prvom srednje posle certa EKV-a u DO (promocija Dum Duma, decembar '91.) bio došao u školu u crnom 501cu, crnoj košulji i starkama, i odma popio prozivku (šta si ti kao Milan?!) i tako se to završilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da niste malo preterali sa treširanjem gotičara

не, нисмо :) :) :)

за ово остало си -чини ми се- врло у праву :da:

 

kako vreme prolazi...

јој бре гледаш из много депресивног угла... :)

што би ико престао да слуша ту музику?! то онда значи да су слушали то само због одеће а не зато што је истински воле, мислим на МУЗИКУ

ево моја сестра има 30-ак година, удата је, редовно иде на најтове... облачи се примерено и фино ;) наравно, не изгледа болесно ко у раној младости, не ставља 100 кила шминке нити носи само црнину... кажем фино :da:

мом ортаку ћале слуша углавном готик, а кева Најн Инч Нејлс... најнормалнији људи

 

јбг од мене се својевремено плашило цело одељење - али кад сам имала 15ак, после год-2 ми је све то било смешно... :) :) :)

уствари, било ми је тотално забавно да их плашим и играм се њиховим глупим предрасудама...

у гимназију су били дошли, сећам се, или снобови (да, Златни папагај трип), или људи који су цркавали од зависти што и они немају пара да буду снобови...

ја сам читала књиге, гледала да будем одсутна духом да бих остала нормална у таквој средини...

после сам, у трећој средње, исто форе ради, кренула да облачим шарену одећу и сви су се "продружили" са мном :) :)

људи су јако површни...

Edited by neću-džem-u-palačinke!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...