Jump to content

Gothic subkultura


Recommended Posts

Teško da su baš riđokosi i teško da gotik potiče iz Skandinavije.

 

A zove se gotik iz mnogo razloga. Par "pointera" bi ti bili - gotska arhitektura iz srednjeg veka, Edgar Alan Po i menadžer Joy Division-a, ako se ne varam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja i dalje cekam da vidim zasto bi to bila sub kultura ako sub kultura mora imati konkretnu ideologiju a 'goticare' odlikuju samo zajednicka interesovanja ne i konkretni politicki stavovi i sl. Pri tome ne zelim nikoga da vredjam i umanjujem znacaj, samo pitam zasto. Punk je ipak imao stavove u vezi drustva. Got je vise elitisticki - bicemo posebni, doterani do bola, uvek u svecanim odelima itd. Super je sto postoji posebna grupa koja gotivi goth arhitekturu, knjizevnost, mrak i sl da me ne shvatite pogresno. Ali ne vidim sto bi bila uvreda reci 'pa vas nista drugo ne odlikuje'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni puca mnogo šta za tim da li je to subkultura ili gomila ljudi sa zajedničkim interesovanjima, odnosno da li jedno čini drugo... i uopšteno za tim semantičkim raspravama. Što se mene tiče, mogla se tema zvati i gotik stil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teško da su baš riđokosi i teško da gotik potiče iz Skandinavije.

 

A zove se gotik iz mnogo razloga. Par "pointera" bi ti bili - gotska arhitektura iz srednjeg veka, Edgar Alan Po i menadžer Joy Division-a, ako se ne varam.

 

Koliko ja znam poticu iz Gothland-a, koji se nalaze na jugu skandinavije, pa su kasnije u 2. veku presli Balticko more. Istorija takodje kaze (a ona cesto laze) da poslednji podaci o posojanju ovog plenema datiraju iz 12-og veka. Tako da je jedino sto je iza njih moglo ostati je arhitektura.

 

Teško da su baš riđokosi i teško da gotik potiče iz Skandinavije.

 

A zove se gotik iz mnogo razloga. Par "pointera" bi ti bili - gotska arhitektura iz srednjeg veka, Edgar Alan Po i menadžer Joy Division-a, ako se ne varam.

 

Hvala na smernicama, pronasla sam odgovor u Wikipediji (iako je mnogi kao izvor informacija ne vole)

 

"Naziv "gotika" zaveli su italijanski humanisti koji su je POGRESNO spajali sa "Gotima" čije se umetnost smatrala varvarskom i ovo doba su označavali kao "mračno doba" srdnjeg veka a samu gotiku su smatrali umetošću "bez svakog dobrog ukusa". Neki arhitekti su imali velikog shvatanja za značaj gotske arhitekture (kao Frančesko Boromini) i njihova dela u kojima su upotrebljavali gotske elemente su ponekad neispravno svrstavana u tzv. baroknu gotiku. Gotika je uopšteno opet bila primana u 19. veku kada su se rekonstruisala gotska dela i u to je doba gotika bila proglašena u Nemačkoj za "nemački narodni stil". U 19. i 20. veku pojavio se i umetnički pravac pod imanom novogotika koji se razvijao u Engleskoj i SAD i inspirisao se delima gotike."

 

Odma` sam provalila da je tu nesto pogresno i da se tu nesto neslaze, posto meni ti stari Goti ne deluju toliko mracno. Ali, eto, ti italijani se zajbali, pa se sad sve sto je mracnije od standardnog zove gotika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tebi je ovo doterano?

 

Jeбига некад је готик био панк данас је елитни фенсерај. Уз све бдсм трипове који прате јелте аристрократију, па ето готи аристократе мрачни и несхваћени морају да буду дотерани.

 

Него.

 

Ya're all so goth ya're catolic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Da Voices of Masada su bili super bend, poprilicno uspesan pokusaj da se ozivi trad as fuck zvuk, steta sto vise ne postoje. Sada Rob svira gitaru u Adoration, a Danny svira bass u Vendemmian.

 

Ali ovaj bend i ovu stvar mogu da slusam danima, vise je post punk, nego trad goth, ali je smrt u diskoteci!

 

Pink Turns Blue

http://www.youtube.com/watch?v=JcGmaVb3K1c&feature=related

Share this post


Link to post
Share on other sites

i ovi su mladi bend

http://www.last.fm/music/Elusive/_/Ride

nekako su uspeli i oni da ochuvaju stari zvuk

 

E i oni su se raspali, na zalos'. Dobar su bend bili Elusive, imali su i zajednicku turneju sa Mission, ali pre par meseci su objavili raspad. Malo je ostalo danas bendova koji stare (citaj trad goth) zastave drze visoko, nekako je taj trad as fuck fazon postao dubok underground i mesto ustupio EBM/dark electro sceni. Npr. raspali su se Elusive, Ikon su takodje objavili da ce zavrsiti karijeru nakon krace evropske turneje (mada su izdali odlican album pre par nedelja takoreci), Voices of Masada su se rasprsili na razne strane, Revolution By Night odavno vise nisu u trad goth vodama, ali eto vratili su se Vendemmian, Brotherhood Of Pagans, All Living Fear, The Awakening i Witching Hour od stare ekipe, kroz bendove Solemn Novena, NFD, Adoration, The Eden House, Grooving in Green, Razorfade neke stare face su se vratile na scenu, a dalje su aktivni Nosferatu, Rhombus, The Drowning Season, The House of Usher, Malaise, Funhouse, The Illusion Fades, Star Industry, Pretentious, Moi?, The Escape, Reptyle, Age of Heaven, Kindred Spirits, tu su takodje i mladji bendovi tipa The Shallow Graves, Dr. Arthur Krause, The Way of All Flesh, Adress Unknown, Arts of Erebus, Bats in the Belfry, The Unseen Chains.... Ipak trad as fuck zvuk jos uvek opstaje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozeraj i zivotna filozofija nisu isto. Vidis "vampira" na ulici, i sta znas o osobi? Dok ne razgovaras sa ljudima ne mozes znati nista o njima. Krugovi u kojima se neko krece, muzika, mesta na koje izlazi, stavovi, delanje govore o odredjenom poklapanju zivotnog stila osobe sa nekim vidom kulture/subkulture. Ako ta osoba istice 100 % pripadnost necemu, bilo vizueno ili ponasanjem- to je cist pozeraj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa oni mu dodju vise kao neki post punk, cudan bend, imas na onom blogu i nekih bendova koji nisu tipican gothic rock!!! Nego ko hoce da se upozna sa nekim bendovima trad goth/death rock/post punk orjentacije evo dve kompilacije:

 

VA - Pagan Love Songs (2CD) (2004)

 

1254337032_pagan-love-songs.jpg

 

http://hotfile.com/dl/13772570/7a77fb3/PaganLoveSongs.rar.html

 

i

 

VA - Pagan Love Songs Vol.2 (2CD) (2009)

 

1253313317_pagan-love-songs-2.jpg

 

http://hotfile.com/dl/12906305/70299c4/PaganLoveSongs2.rar.html

Edited by doombringer

Share this post


Link to post
Share on other sites

kanntilen su do jaja., pa zatim imas Vien Lur, oni su sjajni... pa Fancy Frogs, imaju ok muziku, ali pozeraj samo takav.

 

a od mrtvih bendova DOBRI ISAK, jedan od najboljih bendova ikad s naseg podrucja, iako imaju samo jedan album, potrazi "mi placemo iza tamnih naocara", trebalo bi da ima da se skine negde. onda Trivalia, isto iz Nisa, kao Dobri Isak, i Slovenska Nekropola iz Kragujevca, cini mi se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...