Jump to content

Gothic subkultura


Recommended Posts

@Sundjer Bob Kockalone :

E , pa evo ovako onda - ja imam jednu prijateljicu sa faxa koja je iz

Vrnjacke banje... I to ne bas iz same banje , vec iz jednog seoca pored i

njeni se bave muzom krava , gajenjem pilica...blablabla - dakle tipicna

seoska porodica. Ta mala je tipicna seljancica (i to u najlepsem mogucem

smislu reci) - nikad u zivotu nije zasla u neku diskoteku niti uopste slusa

IKAKVU vrstu muzike (osim mozda kad joj keva zapeva nesto izvorno u toku

cuvanja ovaca...) i nema ni priblizno ideje da bi moglo da postoji nesto

kao "gothic" - to je neki drugi svet za nju.

E , sad ta cura kad je u BG ide svaki dan na groblje jer kaze da joj je tamo

lepo-mirno i voli da uci tamo. HA! tongue.gif A nema nista iskrenije od mlade seljancice. biggrin.gifa: :mrgreen:

 

(i nije mi toliko dosadno da bih sve ovo izmislio. :ne: )

 

E , sad jos samo da dodam - kad kazes za sebe - "ja sam goth" ili

"ja sam metalac" - pa po meni to je odmah malo ogranicavajuce i ti time sam

sebe svesno/nesvesno bacas u neke stereotipe - ukalupljujes se... O'ma ide

podela na NAS i NJIH , NASE je iskreno - ONI su neiskreni , "propisi" oblacenja

, ovo je gothic , ovo nije pa me ne zanima toliko...blabla... Ima tu lepote

pripadanja nekom krugu (khm) nazovi - "neobicnih" ljudi ali je po meni to ipak

neko bespotrebno opterecivanje jer su to ipak ljudi ukalupljeni u neke stereotipe

koje svi oni imaju i postavlja se onda pitanje - da li su oni uopste toliko

drugaciji od ostatka ogranicene mase??? Mislim , to je bilo i sa punk-om - poceo

je kao individualisticki pokret , ali su onda poceli da padaju u stereotipe (jer

je to naravno 10X lakse i zahteva manje "mozdanog naprezanja") i od individualizma

nastade bas ono suprotno... Kad bi uporedili "pankere" na pocetku panka i sad -

videla bi se stravicna razlika... Oni na pocetku su bili potpuno oslobodjeni

predrasuda jer nisu uopste razmisljali da li su pankeri ili nisu... Dok su ovi danas

toliko ukalupljeni da bi mogla da se izda jedan jedini list papira na kome stoji

sta ti "treba" da radis da bi bio "iskreni buntovnik - panker"... I tako je to

postalo nista drugo do moda - pomodarnost - uklopilo se u sistem.

 

Potpuno je isto i sa gothic-om.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

ja volim otici na groblje,tako..mirno je za prosetati..i uvijek vidim nesto lijepo (grobnice i sl.).ali najlude mi je kada pozovem nekog metalca ili sl. da proseta samnom..covjece,odmah se ocekuju orgije i ne znam so. ah,to je zabava.

nadam se da nisam uvrijedila kojeg metalca ili sl.,jer to je prvenstveno zbog toga so su ipak muski..i ovo bez uvrede..

ugl.,him je o.k.,i stvarno ih volim,pa bili love metal ili ne znam ja sto.

isto tako,iako sam u crnom,nosim to ne iz inata nekom,ili da privucem paznju nekoga,nego jer se valjda tako najbolje osijecam .tko zna,mozda me sutra bude pucala roza boja. biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) kao ljudi koji su svoje zivote na neki nacin vezali za tamu da li stvarno smatrate da je potrebno ispoljavati je nacinom oblacenja, sminkom itd... to jest, zar vam to nije neiskreno i detinjasto? Ljudi koji su izistinski mracni to pokusavaju da prikriju i ne uspeva im (onaj trip kad muz ubije zenu i decu, pa sebe na primer), goth-i koje ja ovde vidim se ipak vecinom svode na one koji ZELE da su mracni, ali nemaju tu crtu u sebi.

Muz koji ubija zenu i dete i na kraju sebe je lud, gothi mogu da budu mracni ljudi ali ludilo i mracna licnost nemoraju da imaju nikakve veze. Znam ljude koji su pesimisti, mrze zivot i ljude ali im se jednostavno jebe da bilo koga ubijaju. To nema nikakve veze.

 

A sto se tice oblacenja... pa nemam pojma dal' je detinjasto ili nije. I pre nego sto sam poceo da slusam metal oblacio sam se u iskljucivo crno sa nekim crvenim ili kafeno-braon izletima i eventualno tamno sive. U glavnom te neke tamne boje. Ne znam zasto ali jednostavno volim tako.

2) ja OBOZAVAM da kontriram popularnim misljenjima, obozavam da se protivim religijskom jednoumlju i zatucanosti, i svaki dan me iritira licemerje i ustrojstvo drzave, drustva i slicno, pa opet se pitam da li je neophodno namerno skretati paznju na sebe i samim tim i gnev mase, kad je moguce prikriveno ih unistavati i menjati, a da to oni nisu svesni?

Bleh, sto bi se opterecivala stvarima koje nemozes da promenis? Tako se samo gube zivci.

 

A sada kontrirati misljenju je zanimljivo da bi lozio ljude da se primaju i objasnjavaju ti, ali u cemu je smisao praviti budalu od sebe? Mislim, to je upravo to, naprimer ubedjivati ljude po sistemu ,,sekte su okej", dal' su okej ili nisu to je nebitno, bitno je da ti ispadas budala u njihovim ocima, a ako te vec normalno gledaju do te mere da sa tobom diskutuju o necemu, zasto bi pravila neprijatelje od njih?

4) posto gothic moda definitivno prelazi u mainstream sudeci po broju gothic curica koje vidjam po ulicama, zar vam se ne cini da sto vas je vise nalik jedni drugima, da gubite svoju individualnost i posebnost? Zar nije individualizam i protivljenje stapanju sa masom bila osnovna ideja?

Gothic nikada nemoze da predje u mainstream. Kakav je takav je mainstream ali nikada necete videti gomilu ljudi koji furaju skroz crno. Mislim, to je jednolicno i samim tim je i nezanimljivo za fensercine odnosno pomodare.

6) koliko cesto vas maltretiraju zbog nacina na koji se oblacite?

Mene nikada nisu konkretno maltretirali, imao sam par argumenata oko drugara fensera na tu temu ali i oni manje-vise prihvataju sta sam (i ne bi mi bili neki ortaci kada bi me zbog toga osudjivali, zar ne?). U krajnjoj liniji, umem da se snadjem u zajebanim situacijama, a nisam ni bas slab u eventualnoj fizickoj samoodbrani, tako da ono, opusteno mi je.

Edited by Giga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako ste SMORILI vishe.

Ah, drago mi je shto nisam "goth". Niti me bilo kakve (sub)kulture privlache.

vampyr,ako ti avatar odgovara tj. ako si to ti,ne treba da budes ''sretan'' so nisi ni u kakvoj subkulturi. ne znam,bar kod nas ne bi prosao kao ''normalan''. ipak nas okolina odreduje kao te i te,pa i ne trebamo mi sami se puno truditi. tako sam ja teska sotonjara kojom se plase mala deca biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gothic nikada nemoze da predje u mainstream. Kakav je takav je mainstream ali nikada necete videti gomilu ljudi koji furaju skroz crno. Mislim, to je jednolicno i samim tim je i nezanimljivo za fensercine odnosno pomodare.

Pa ne moze preci u mainstream u bukvalnom smislu reci, ali verujem da ce postati super-mega popularno, kao shto je npr. u inostranstvu. To nije ono drustveno prihvaceno, vec 'underground' popularno, pa cemo vidjati gomilu klinaca koj se oblache u crno i nazivati sebe gothima ili ne-gothima. Kada bih se kladio, stavio bih pare na to da ce situacija biti kao i sa rap-om danas. Svaka budala ce da obuche shiroke pantalone, da nabaci maramu oko glave ili okrene kachket, da slusha eminema i 50 centa i sad je on 'hoper' ili josh gore 'wigga' (white nigger). To nema nikakve veze sa pravim hip-hopom, dodushe nisam toliko upicen u tu vrstu muzike/razmishljanja, ali toliko znam.

I verujem da je to neizbezno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa sta i da je tako.....

mene zabole za to....as long as im happy i dont care

zasto bi na mene,iz bilo kakvog razloga, uticalo sto neka klinka od 13 i po godina cula da je gothic kul,pa otrcala kuci i presvukla se i sad sedi kod konja (hahaahhaa uzas) i ...raid sta vec radi...

zasto bi me nervirali derista sto se nalozila na 50 cent pa natukla na sebe siroke pantalone i setaju se po graud i dobacuju zenskim dupetima?

......bas me ne zanima to icon_cool.gificon_mrgreen.gif

i ne razumem zasto je toliko bitno da ono sto slusa neko nikako ne sm ed abude mainstream??..uhmm sta me briga? i bolje da ima sto vise khm khm "goth ljudi"....

 

Citiram nekog mentalnog neandertalca: Crno je jednolicno ,i samim tim nezanimljivo za fensercine odnosno pomodare

 

Samo sam citirala kako bi vam ukazala na stupidnost ove recenice....bez komentara....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam chisto pomenuo kako verujem da ce biti.

 

Mene iskreno nije briga ko ce i shta da misli za sebe. Ono shto meni u sushtini smeta, je to lose usmerivanje naroda. Lakshe cu da objasnim primerom:

 

Evo, spomenuo sam rap u prethodnom postu. Neko je video da od toga moze da zaradi lovu, pa je lepo uzeo i plasirao nekog kvazi-hopera, dao mu nadimak po metalnom novchicu i platio da mu se vrte spotovi po tv-u. Omladina prima te informacije bez dubljeg razmishljanja i *paf* eto gomila klinaca su 'hoperi'. Ono shto je loshe u tome je da su oni u startu operisani od prave stvari, tj od onoga stho ta kvazi-stvar nosi ime. Od pravog hip-hopa u ovom sluchaju. I pod tim 'pravog' mislim na celokupnu filozofiju, razmishljanje, oblachenje itd. Odatle je ishcupano ono shto moze najlakshe da se plasira narodu i eto... Dakle bez pardona i poshtovanja dobijamo neshto mutantsko. Kao kada bi kravi stavili sedlo i rekli da je kobila-moze da se jashe.

 

Nije da sam ja sad neshto potresen ovime, taman posla, nego samo iznosim neke chinjenice za koje verujem da su tachne. Dakle, gomila mladih je usmerena pogreshno i prihvata to upravo onako kako im je servirano, bez gledanja 'ispod sedla'. Shto je naravno loshe, jel' da...

Edited by BeLi-TiGaR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma jok cini ti se...

 

Inace onda ce se mozda sve to svesti i na ono da su trOO gothi oni iz KSTa icon_smile.gificon_mrtav.gif znaci Fancy Goths i trOO KST Goths icon_smile.gif

 

And.. hmm pa bar ce tada biti veci izbor kada su stvari u pitanju icon_smile.gif

 

Mada stvarno... nije da me ovako nesto nervira.. vise je u fazonu kako ce se ljudi tada ophoditi prema tebi *tj. sigurno te nece gledati kao sada), pravljenje kica i izvrtanje znacenja svega toga... and sama pomisao na to da su ljudi toliko povodljivi i glupi i i iiiiiiiiiii... icon_mad.gif suzdrzacu se od daljeg komenarisanja

Edited by Midnight Madness

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Evo, spomenuo sam rap u prethodnom postu. Neko je video da od toga moze da zaradi lovu, pa je lepo uzeo i plasirao nekog kvazi-hopera, dao mu nadimak po metalnom novchicu i platio da mu se vrte spotovi po tv-u. Omladina prima te informacije bez dubljeg razmishljanja i *paf* eto gomila klinaca su 'hoperi'. Ono shto je loshe u tome je da su oni u startu operisani od prave stvari, tj od onoga stho ta kvazi-stvar nosi ime. Od pravog hip-hopa u ovom sluchaju. I pod tim 'pravog' mislim na celokupnu filozofiju, razmishljanje, oblachenje itd. Odatle je ishcupano ono shto moze najlakshe da se plasira narodu i eto... Dakle bez pardona i poshtovanja dobijamo neshto mutantsko. Kao kada bi kravi stavili sedlo i rekli da je kobila-moze da se jashe.

 

Nije da sam ja sad neshto potresen ovime, taman posla, nego samo iznosim neke chinjenice za koje verujem da su tachne. Dakle, gomila mladih je usmerena pogreshno i prihvata to upravo onako kako im je servirano, bez gledanja 'ispod sedla'. Shto je naravno loshe, jel' da...

pa mozda od te povrsne i komercijalne grupe udu u dubinu tog pokreta i otkriju sve sto treba sa sedlom. svi pocinju sa glupostima,pa se ili ostave toga i shvate da moraju biti pristoji mamini sinovi/kceri,ili se pozabave s tim glupostima tako da shvate kako su to gluposti i nauce i zavole nesto vrijednije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvarno mi prija da čitam ovakve thread-ove icon_smile.gif Oni koje ovakva tematika smara, zašto je čitaju...?

 

Da li je neko pravi Goth, ili ne?

- Imam pitanje, da li su i bivši darkeri sa kraja 80.-ih goth?

- Interesantno je raspitati se o tome šta se u međuvremenu desilo sa "pravim" darkerima, punkerima, metalcima i sl., koji su bili ufurani u tu priču pre više od 10 -15 g.

 

Priča o inspiraciji, smirivanju isl. na grobljima je izgleda cool.

- Pitanje: Da li je cool doživeti slične osećaje i "dodir muze" npr. na pecanju? Oni koji su to probali, verovatno znaju blagodeti istog.

 

Priče o osrednjosti... Meni se goth muzika upravo dopala zbog toga što sam u njoj u poslednjih nekoliko godina video retki muzički pravac sa dosta inventivnosti, interesantnih melodija, interesantne atmosfere... Ali sa aspekta priče o Goth podkulturi, nisam siguran da ovde vidim neku ozbiljniju filozofiju koja bi mogla da stvori uticajan trend... Ili ko su lideri mišljenja (opinion leaders) koji bi tako nešto učinili? Sve se svodi po meni na priču o formi ispred suštine...

 

Naravno, to ne znači da se ne može desiti neki novi Curt Cobain koji će okrenuti priču u ovom nadasve interesantnom muzičkom pravcu. Ovde leži i odgovor onima koji i dalje ne shvataju da u 1 x 10 na -12% slučajeva alternativa ne znači beg u osrednjost koja je cool (Salieri Vs. Mocart). Ili drugim rečima, komercijalna muzika (ali i umetnost u širem smislu) znači uspešnu komunikaciju sa širim auditorijumom. Pitanje je samo na kom nivou komunikacije icon_smile.gif

 

Verujte mi, pričao sam dosta na ovu temu sa predstavnicima alternativnih umetničkih pravaca i do sada nisam čuo odgovor da neko neće da zaradi više para od onoga što radi na umetničkom planu. Kako to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvarno mi prija da čitam ovakve thread-ove icon_smile.gif Oni koje ovakva tematika smara, zašto je čitaju...?

 

Da li je neko pravi Goth, ili ne?

- Imam pitanje, da li su i bivši darkeri sa kraja 80.-ih goth?

- Interesantno je raspitati se o tome šta se u međuvremenu desilo sa "pravim" darkerima, punkerima, metalcima i sl., koji su bili ufurani u tu priču pre više od 10 -15 g.

 

Priča o inspiraciji, smirivanju isl. na grobljima je izgleda cool.

- Pitanje: Da li je cool doživeti slične osećaje i "dodir muze" npr. na pecanju? Oni koji su to probali, verovatno znaju blagodeti istog.

 

Priče o osrednjosti... Meni se goth muzika upravo dopala zbog toga što sam u njoj u poslednjih nekoliko godina video retki muzički pravac sa dosta inventivnosti, interesantnih melodija, interesantne atmosfere... Ali sa aspekta priče o Goth podkulturi, nisam siguran da ovde vidim neku ozbiljniju filozofiju koja bi mogla da stvori uticajan trend... Ili ko su lideri mišljenja (opinion leaders) koji bi tako nešto učinili? Sve se svodi po meni na priču o formi ispred suštine...

 

Naravno, to ne znači da se ne može desiti neki novi Curt Cobain koji će okrenuti priču u ovom nadasve interesantnom muzičkom pravcu. Ovde leži i odgovor onima koji i dalje ne shvataju da u 1 x 10 na -12% slučajeva alternativa ne znači beg u osrednjost koja je cool (Salieri Vs. Mocart). Ili drugim rečima, komercijalna muzika (ali i umetnost u širem smislu) znači uspešnu komunikaciju sa širim auditorijumom. Pitanje je samo na kom nivou komunikacije icon_smile.gif

 

Verujte mi, pričao sam dosta na ovu temu sa predstavnicima alternativnih umetničkih pravaca i do sada nisam čuo odgovor da neko neće da zaradi više para od onoga što radi na umetničkom planu. Kako to?

e pa ''pravi'' ti izgleda idu,furaju se,na te darkere sa kraja 8oih (SoM nikada nisu rekli da su gothic,a opet ih tamo svrstavaju). pa so se mene tice mogu me zvati palcica..puca mi qurac za etikete ovog bijelog svijeta.

so se dogodilo s onima ufuranima od prije..pa valjda su ostarili za tih 10 - 15 god. icon_smile.gif

pa ja volim pecanje,i kao mala sam uvijek isla pecati..ali onda nisam znala tko mi glavu nosi,a kamo li nesto u tom tvom stilu ''cool''. no da ne zaj.,naravno da se moze smiriti stapanjem i sa drugim krajolicima..ne trebaju to biti kamene ploce i cempresi. mene smiruje sve sto je tiho,i gdje covjek nije zagazio svojim betonom. i to mi je tako mrrraacnooo..

ne mozes reci da nije ostavila nikakav utisak..cim je stvorena supkultura utisak je tu. uostalom serije suicida povezuju sa goticarima..buahahhaha

a so znaci curt cobain? grungerima mozda boga,meni nadrogirano smece. svi imaju svoga cobaina,da se razumijemo,ali sa manje droge..

ovo zadnje mi pojasni,jer stvarno nisam shvatila,tj. ne znam jesam li dobro shvatila pitanje,pa da ne odgovaram na nesto stoto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada sam ono pre par postova prichao, nisam mislio na filozofiju koja ce postati popularna, vec na deo koji ce se kao trend izdvojiti, a sa sobom nece vuci nekakvo filozofsko razmishljanje i shvatanje gothica. Evo gledaj, proshle godine je u trendu bio punk look. I to ne mislim na pravi pocepane farmekre, otkachene frizure i ko zna shta, vec fancy-punk look, koji je plasiran medju narod. Chak ima i spot gde je Jelena Karleusha obuchena u 'punk' fazonu, sa sve lancem koji je i danas ostao kao modni detalj kojekakvih fensera. Naravno, to nije pravi pravcati punk kakvog znamo (ili smo znali) vec samo iz njega izvucheno neshto shto u tom trenutku moze da se proturi i da se na tome zarade pare.

 

A da je predstavnicima alternativnih pravaca toliko stalo do para, oni be se prodali i pravili bi narodnu muziku. Druga je situacija kada njihova muzika nije popularna, pa samim tim jedva da zive od nje. Svakako da bi voleli da na tome zarade vishe love, ko ne bi, ali poenta je u tome da sa njihovim probojem se oni ne iskvare i ne predju da to rade samo zbog para, a ne zbog muzike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro, da razjasnim šta sam sve hteo da kažem, nisam želeo da mi post bude kilometarski.

 

- Spomenuo sam "prave" predstavnike nekih subkultura zato što znam veliki broj njih iz sopstvenog grada za koje se vremenom ispostavilo da se valjaju marginama društva kao alkoholičari, narkomani, sa psihičkim problemima, na radnim mestima koja sigurno nisu priželjkivali... Oni koji su ostali u istom tripu, jdnostavno su nazadovali (ovde mislim i na neke članove ili čitave muzičke grupe). To vam je ona priča iz USA filmova o "kralju" i "kraljici" mature - šta se sa njima dešava posle više godina...

 

- Pesma "Smell Like a Teen Spirit" je uspela ući u mainstream (preko MTV-a) iako po default-u nema nikakve veze sa istim. To je veoma važan događaj (npr. kao i priča o grupi U2), sa aspekta da prirodno nekomercijalna muzika može dopreti do velikog broja osoba. Mislim da raznovrsnost i kvalitet goth muzike (naravno, samo u segmentima) može dovesti do sličnog ("Axe") efekta icon_smile.gif

 

Naravno, ovako nešto smeta onom delu goth poštovalaca/populacije koji ne shvataju značenje pojave mainstream-a i komercijalizacije. Zato sam spomenuo nivoe komunikacije pri kojima, popularno rečeno "ostaješ svoj", ali te "svet razume".

 

Ono što Beli Tigar piše je priča koja se odnosi na tematiku thread-a Goth Look, jer look nije glavno obeležje subkulture. To je ona čuvena pojava da mali procenat osoba shvata da se bavi samo pakovanjem (formom), a ne sadržinom. Zato sam i spomenuo pitanje filozofije goth subkulture, jer se njome eventualno određuje sadržaj. Kao što rekoh, ne mislim da ga baš puno ima ovde, na žalost.

 

Priča o zaradi - svi bi voleli puno para, a da rade ono što vole. U tome i jeste štos - "pričaj (pevaj, slikaj...) da te svet razume", ali u fazonu onoga kako hoćeš i šta hoćeš. To ne znači pevati narodnjake da bi zaradio, nego budi svoj i zaradi toliko... icon_smile.gif Ali... koliko takvih znate...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 weeks later...

nerviraju me likovi koji se samo kurce i provociraju nekog zato sto je razlicit (mene na primer ali meni se jebe za to). Mislim, cesto mi dovikuju 'pederu', zato sto slusam gothic grupe i Marilyn Manson itd.

ljudi u glupi i lakse ti je kada shvatis da ne treba obracati paznju na njih i uopste se ne nervirati ni zbog cega. mene boli pace za sve i srecan sam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nerviraju me likovi koji se samo kurce i provociraju nekog zato sto je razlicit (mene na primer ali meni se jebe za to). Mislim, cesto mi dovikuju 'pederu', zato sto slusam gothic grupe i Marilyn Manson itd.

ljudi u glupi i lakse ti je kada shvatis da ne treba obracati paznju na njih i uopste se ne nervirati ni zbog cega. mene boli pace za sve i srecan sam.

srecan? icon_surprised.gif

pa kakav si ti goth?! icon_rolleyes.gif gothi su deprimirani, anksiozni do depresivni i potpuno apaticni

uopste nisi tr00 no.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...