Jump to content

Religija Starih Slovena


Recommended Posts

Nisam citao temu.Zanima me odnos slovenske paganske religije prema vuku.

Totem zivotinja Hrvatima je pak totem zivotinja neka ptica za koju sam zaboravio kako se zove) i veza sa precima. Najkrace receno.

Edited by Gwydion

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ajde pametni covece koji nas prosvetli svojom mudroscu odgovori na pitanje:

Odakle ti je rec pravoslavlje na koje se pozivas?

 

Ti demoni ili djavoli kakvi god bili NASI SU. I nasi preci su prolivali krv za te demone... Izmedju mrtvog sinna i hriscanstva, naravno da bi se neko opredelio za hriscanstvu.

A i to pravoslavlje je mix rodnoverja i hriscanstva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve u zavisnosti od toga kako ti zelis da ga tumacis... Ja kazem RODNOverje, kako bi to simbolizovalo veru mog roda...

I, izvini, nisam video da si napisao rodoverje bez "n", mislio sam da oces da kazes da sam napisao rodnoverie.

 

Enivej, svaka je bolja od ponizne reci paganizam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbog ovakvih je forum propao a politiku zabranili. M'rs u kurac.

 

Evo, nema nesto bas veze sa temom ali mislim da niko nije spomenuo. KO su Varjazi?

Po nekima germansko pleme, ali citao sam je to dokazana germanizacija istorije vec da je rec o Pomeranskim Slovenima po Nestoru i Rusima. Inace, u nekim hriscanskim spisima su jedini koji su praktikovali ljudske zrtve. Zna li ko vise?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@matatrta

Pa na sta te podseca? Poganstina.

 

Pa zar nije?

Nisam neki narochit Hrishchanin (ako chemo iskreno nisam ni krshten....josh) ali zar to nije neka vrsta degradacije? U krajnjem, Valhalu su dovrshili Hrishchanski sveshtenici, a mi smo dobili pravo da slavimo slave (gde chesh vechi popust na monoteizam?)

Edited by matatrtaDgrejt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da nije. Nasa rodna vera je mnogo dublja i prosvecenija nego sto mnogi (priuceni, medju kojima sam i ja) misle. Postojala je razlika izmedju shvatanja obicnih ljudi i iniciranih u misterije Bogova. To sto si gore napisao u krajnju ruku je povrsno. Valhalu niko nije dovrsio, slovenska bi to bila Svarga. Razlika je recimo sto nasi stari nisu se molili Bogovima vec su ih smatrali za sebi ravne. Isto, povezanost nase prave vere sa svim ostalim, teorije da se vecina razvila od slovenske tipa germanske sigurno, takodje veza sa Hindu religijom, itd.

Edited by Stribog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja zaista ovde pishem kao totalno neuk lik i niti smem (niti zhelim) da se upushtam u upuchenije rasprave.

Ova povrshnost dolazi iz neke moje detinjaste zaludjenosti Valhalom i Nibelunzima koji su pisani kao bajke a ne istorijske chinjenice. Medjutim, u strahu za sve nalozhene na misticizam, smatram da je to sluchaj sa svim svetskim filosofskoreligioznoponosnimzaludjenostima.

 

Koliko sam ja uspeo da nauchinm u raznoraznim obrazovnim institucijama nash jezik je po familiji indo-evropski i postavljam smelu pretpostavku da su svi Sloveni Semiti...kao i to da pravoslavnost, kao Vizantijsko nasledje, nosi sa sobom veliku dozu distanciranosti mochi i izbegavanja nesigurnosti.

 

Naravno, moj um je bezrezervno otvoren za nova filosofsko-verska izdrkavanja...

 

P.S. pre bilo kakve reakcije uzmite u obzir 2l cidera koja sam uneo u org(ani)zam...

Edited by matatrtaDgrejt

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Koliko sam ja uspeo da nauchinm u raznoraznim obrazovnim institucijama nash jezik je po familiji indo-evropski i postavljam smelu pretpostavku da su svi Sloveni Semiti..

 

Cekaj malo... ovde ne shvatam nesto:

 

Kazes- nas jezik je po familiji indo-evropski, a tvrdis da su Sloveni semiti.... Ne shvatam sta si hteo da kazes, s obzirom da ove dve stvari nikako ne idu zajedno...

 

@stribog

 

Potpuno podrzavam ono sto si napisao za rodnu veru...

A sto se tice varjaga , oni su, bar po meni, verovatno germanskog porekla, ali su takodje prikupili i dosta slovenskih obicaja. Znamo da su, bar tako tvrdi Velesova Knjiga, varjazi imali slicne nazive nekih bogova kao sloveni i da su, za razliku od tamosnjih slovena, prinosili ljudske zrtve. Ali su, ponekad, i ratovali protiv slovena, mada su nekoliko puta ratovali zajedno sa slovenima. Kaze se da su imali dobru vojnu taktiku, pa su slovenska plemena tu taktiku preuzimali...

Mene jeino zanima, ko bi se mogao smatrati potomcima varjaga. Geografski, to su sadasnje pribalticke zemlje, ali ko je po krvi nihov potomak?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekaj malo... ovde ne shvatam nesto:

 

Kazes- nas jezik je po familiji indo-evropski, a tvrdis da su Sloveni semiti.... Ne shvatam sta si hteo da kazes, s obzirom da ove dve stvari nikako ne idu zajedno...

 

Naravno da ne idu - ne ide ni piche i ozbiljna rasprava. Nisam 'tvrdio' nego postavio smelu pretpostavku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patentiraj to, mozda uspe. ;)

 

Ne znam sto se tice Varjaga, Nestor Pomeranske Slovene naziva tako kao i Rusi tog doba. Sad, mislim da sam negde citao da su ziveli medju Slovenima, bili Careva garda te cuvali granice i uzivali odredjena prava. Sad to je po nekom liku cije sam ime zaboravio i on tvrdi da su (plemenitim) poreklom iz Skandinavije, sto uopste ne mora da znaci i to je germanizacija istorije. Ako nisu bili Skandinavci, moguce da su neki Sloveni, onda Velesova knjiga nije sigurna kad kaze da Sloveni ne prinose ljudske ztrve. Ko ce ga znati, potrazicu nesto kasnije jos na netu.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

problem je sto danas varjazi nemaju direktnih potomaka.

 

Sto se tice velesove knjige, ona varjage i ne pominje kao slovene. Ne pominje ih ni kao germane, koliko se secam. Moje je misljenje da su oni neka vrsta sloveniziranih germana. Kult bogova im je slican slovenskom, ali ne i obicaji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebem li ga, nista specijalno. Trazio sam po nekim svojim knjigama ali malo informacija. Totem zivotinja je sigurno, recimo u Belorusiji se smatrao gospodarem svih zivotinja. Kaze se i da je inkarnacija viteza ili palih ratnika. Po slovenskoj tradiciji ((hriscanski) sveti Georgije koji ubija azdaju je gospodar vukova. Sad, postoji predhriscanski heroj koji ubija azdaju, i to je verovatno bio Svarog. Posto je vuk inkarnacija viteza onda mozemo da zakljucimo svasta...

jedan od primera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Zeleo bih da kazem da ne znam mnogo o staroslovenskim verovanjima i obredima,ali misli da je Dazbog ustvari Dazdov,sto i nije tolko bitno,ali sam siguran da za sv Iliju(najverovatnije) Perun(bog groma(kao Zevs))unistava useve,a Dazdov ih brani od Peruna.

Takodje bih rekao:Perun je Sv Ilija je Zevs

Od dvetoga Ilije sunce je sve milije

 

 

I ono najvaznije sto bih zeleo da kazem i da svi obrate paznju:ove zime sneg je padao jedino za Svetoga Nikolu i Svetoga Savu,sto pokazuje koliko su nasi narodi drevni merili i proucavali vreme i dane.Drago mi je i sto su se nasi stari narodni obicaji(kako bi ih neki nazvali paganski) protkali u hriscanstvo.Npr jedini narod na svetu koji ima slave,ali ne samo to vec su svi svetci prevedeni,a obicaji kolko tolko ocuvani,samo pod drugim imenima i promenjenim povodima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...