Jump to content

Religija Starih Slovena


Recommended Posts

Kako nije...sta pricas bre?I da razjasnimo ne kazem ja da sneg moze samo ova dva dana da pada,ali ako ce nekad da pada onda je to tada i to je tako i sta pricas kad je tako bilo....odakle se ti.Misli mozda je padao u sibiru vise puta...

 

 

izvini ne da mi da napisem navu poruku jedno vreme,ali sad sam tek vido da pise da si iz bg-a...(odgovaram sebi na pitanje).mozes li mi samo reci kada je to jos padao sneg ili jos porices moje tvrdnje...?

Edited by djulebarut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sneg je padao najmanje tri puta u Beogradu u toku godine, pri cemu je od toga najmanje dva puta padao bar dva dana za redom. Nisam zapisivao.

 

Da ne spominjem da je u mestima koja nisu Beograd, ali jesu u toj nasoj pravoslavnoj/staroslovenskoj Srbiji, padao jos vise cesce, kao ni sve one dvadesetsedme januare kada sneg nije padao.

 

A posto se ipak prica o religiji, necu da ulazim u to koliko je besmisleno uopste pricati o tome koliko su "nasi narodi stari" koji su "proucavali vreme i dane" mogli da postave tako preciznu dugorocnu vremensku prognozu.

Edited by Fiery

Share this post


Link to post
Share on other sites

mozda si u pravu mozda sam se ja previse uzevio,ali kod nas u Backoj Palanci(i u sustini u drugim mestima) je bilo tako,a to za prognozu,to je jednostavno uocavanje naroda.Te dane su zbog toga i zbo njihovih primecivanja i ponavljanja povezivali sa visim silama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

mozda si u pravu mozda sam se ja previse uzevio,ali kod nas u Backoj Palanci(i u sustini u drugim mestima) je bilo tako,a to za prognozu,to je jednostavno uocavanje naroda.Te dane su zbog toga i zbo njihovih primecivanja i ponavljanja povezivali sa visim silama...

 

Да ли ти је некада пало на памет да су ти дани одабрани зато што су ти свеци (да, каже се свеци, без Т) рођени, умрли или учинили нешто од великог значаја баш на те датуме?

 

Drago mi je i sto su se nasi stari narodni obicaji(kako bi ih neki nazvali paganski) protkali u hriscanstvo.Npr jedini narod na svetu koji ima slave,ali ne samo to vec su svi svetci prevedeni,a obicaji kolko tolko ocuvani,samo pod drugim imenima i promenjenim povodima...

Није то баш у толикој мери колико неки тврде. Ево, на пример, наведи ми још једног свеца који је "преведен", како кажеш? Свети Илија је старозаветни пророк, иначе, старији можда и од самог Перуна (то јест, првог помињања Перуна).

Људи (генерализујем, нисам уперио прст у тебе) су склони да преносе тврдње које су случајно чули од сеоских или кафанских "мудраца", а да се нису запитали да ли су исте истините или не. Сачувај Боже да се неко латио неке литературе. Тако ћеш на сваком кораку срести мудришу који ће смело устврдити да је ово кркање на гробљима (које полако нестаје) ништа до реликт паганскијех времена, што не да није тачно, него је смешно. И тако...

А сад на тему...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo jednog zanimljvog "sveca" koji je "preveden" - Bozic.

 

Свакако, мада сам очекивао и надао се да ће момчина то рећи.

И на макро, као и на микро (у нас) нивоу, мислим на обичаје око бадњака, пре свега.

Како се са сигурношћу није могао утврдити тачан датум Исусовог рођења, саасвим је логично било да се одабере тај датум. И сам знаш да је Васкрс битнији и да је разлог свему, то јест, да није било Васкрса не би било ничега.

 

Још неки?

 

Можемо о овоме и на теми "Православље". Видим да си се расписао, а одавно те не видех на овом подфоруму.

 

Коначно, да ли ти можеш са сигурношћу да тврдиш да ИсХс није рођен баш тог датума?

Edited by Аксеаносилас

Share this post


Link to post
Share on other sites

Чекај мало, јел су теби стварно толико мало позната та поклапања између старословенских?

Ево конкретно у овом месецу имаш Сретење и Св. Власија (Велесов дан) који су "позајмљени" из старе вере.

Дефинитивно је гомила празника и обичаја само преименована, и то је добро јер су тако сами ти празници устали боље сачувани, а и самим тим примањем старословенских обичаја под своје рухо Православна Црква се дистанцирала од осталих у прилично позитивном смеру.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да, мало су ми позната, упути ме?

Таксативно наведи све празнике који су "преузети" и поред сваког "старог бога" стави свеца.

 

Сретење није "светац", то је празник који долази 40 дана после Божића. Такав је био обичај, 40 дана након рођења децу су носили у храмове, па је и Мајка Божја то учинила са малим Исусом.

 

Ко је, бре, тај Власи и ког је то датума? Јел' ти то, 'леба ти, причаш о католичким празницима? О оном Светом Влаху?

И ја бих сад требало да се уздам у твоје познавање вере Православне, зар не?

Edited by Аксеаносилас

Share this post


Link to post
Share on other sites

Како се са сигурношћу није могао утврдити тачан датум Исусовог рођења, саасвим је логично било да се одабере тај датум. И сам знаш да је Васкрс битнији и да је разлог свему, то јест, да није било Васкрса не би било ничега.

 

25. decembar nema nikakve veze sa Isusovim rodjenjem, vec je to datum praznovanja Sol Invictus, koji zbog ukorenjenosti u narodu nije mogao biti neutralisan, pa je zbog toga to odabrano kao datum Isusovog ''rodjenja''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Тако ћеш на сваком кораку срести мудришу који ће смело устврдити да је ово кркање на гробљима (које полако нестаје) ништа до реликт паганскијех времена, што не да није тачно, него је смешно. И тако...

А сад на тему...

Mislim da se u drevnom Egiptu nosila crnina i PLACALE naricaljke na grobljima. Za Krkanje nisam siguran ali mislim da je bilo toga i u drevnom egiptu. Ako je to sto ja kazem tacno (moze da se proveri, tj bolje da se oglasi neko ko zna dobro Egipat), kako onda objasnjavas tu pojavu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Тако да ћу се задржати на том твом "мислим", а не "знам" и тако што ми са Египтом везе немамо, а како ми се чини повела се прича о томе како је (то јест, да ли је) словенска митологија (то јест, религија) имала значајног уплива у Православље код Срба. Већ сам рекао свој став о томе, а сада очекујем одговоре од неких људи којима сам питања поставио.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ta pojava koju sam vidjala po Vojvodini ima veze s Egiptom koliko pojava kiselih kisa s mojim trenutnim kijanjem.

 

 

ono sto rade po Vojvodini (recimo Pozarevac ili Gradiste sto sam licno vidjela), pretjerano je bilo da je sahrana, svadba, krstenje, vjeridba..

sahrane konkretno - brate, ide povorka, krst naprijed i ISPRED krsta lokalna baba nosi TORTU koju je pokojnik mnogo volio. mislim, da ne ispadne da ne postujem mrtve, ali brate, ovo je vrhunac svega.

da ne pricam o silnim `vikendicama` koje sam tamo vidjala po grobljima. kao da ce pokojnik ustati i pojesti svu onu sunku, torte, hljebove i pogace koje mu rodbina ostavi na grob.

mislim, dobro dodje za lokalnu ciganiju. ali za pokojnika i grob - ono je ruglo.

i o cemu se radi - o tome da se nadmasi komsija. pa makar to i sahrana bila.

ne postoji nikakvo skriveno ili tradicionalno znacenje u TORTI ispred krsta na sahrani. postoji samo nesto sto se zove SELJACKI DJIS, gdje komsiji treba da crkne krava.

 

tu i tamo ljudi imaju razlicitu tradiciju u zavisnosti od podneblja, ali kad se stvari otmu kontroli i krenu da se takmice komsije, onda to vise nije tradicija nego ruglo.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Тако да ћу се задржати на том твом "мислим", а не "знам" и тако што ми са Египтом везе немамо, а како ми се чини повела се прича о томе како је (то јест, да ли је) словенска митологија (то јест, религија) имала значајног уплива у Православље код Срба. Већ сам рекао свој став о томе, а сада очекујем одговоре од неких људи којима сам питања поставио.

Onda cu iduci put da kazem siguran sam. Pa to ima veze zato sto je obicaje na grobljima Hriscanstvo "mozda" prisvojilo/pozajmilo odnekud. Ako je obicaje na grobljima onda je je i neke druge stvari i onda mozemo malo drugacije da pricamo u uplivu paganstva u pravoslavlje. Pa moja baba koja je odgajana u pravoslavnom duhu, kao malom mi je pricala price o vilama i drekavcima koji se viju oko vodenice. To nije citala jer nije bila pismena. Pretpostavljam da je to doslo sa kolena na koleno. Verovatno sam omasio temu ponovo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda cu iduci put da kazem siguran sam. Pa to ima veze zato sto je obicaje na grobljima Hriscanstvo "mozda" prisvojilo/pozajmilo odnekud. Ako je obicaje na grobljima onda je je i neke druge stvari i onda mozemo malo drugacije da pricamo u uplivu paganstva u pravoslavlje. Pa moja baba koja je odgajana u pravoslavnom duhu, kao malom mi je pricala price o vilama i drekavcima koji se viju oko vodenice. To nije citala jer nije bila pismena. Pretpostavljam da je to doslo sa kolena na koleno. Verovatno sam omasio temu ponovo?

 

Јел' ти капираш да то будалесање по гробљима нема везе са религијом, већ је проистекло из једног сасвим петог обичаја, а претворило се у општу будалаштину (која изумире, макар судећи по ономе што видех у суботу). Значи, није православље било шта присвојило. Такође, какве везе имају народни фолклор и народне приче са религијом? Омашио, не омашио, лупаш.

 

Измена:

"Народни фолклор" - који глуп плеоназам :redface:

Edited by Аксеаносилас

Share this post


Link to post
Share on other sites

Јел' ти капираш да то будалесање по гробљима нема везе са религијом, већ је проистекло из једног сасвим петог обичаја, а претворило се у општу будалаштину (која изумире, макар судећи по ономе што видех у суботу). Значи, није православље било шта присвојило. Такође, какве везе имају народни фолклор и народне приче са религијом? Омашио, не омашио, лупаш.

pa kada kazes iz cega je proistekalo onda mogu da ukapiram, ovako mogu samo da nagadjam. A svedok sam da se za zadusnice i dalje pijani vuku po putu. Narodne price imaju veze sa mitologijom, a mitologija je usko povezana sa religijom. Hocu da kazem da su te price o vilama i vilenjacima ostaci slovenske religije. Svaka religija vuce sa sobom neke price. Danas imamo price o Svetom Savi koje je ljudima delio savete. U vreme Slovena su bile aktuelne price o vilama koje su se zadrzale do dana danasnjeg. Gledao sam reportazu kako Irci sahranjuju mrtve. Natovare na kola bure viskija i posle sahrane zapevaju, bas kao i mi ponekad. Ovo ne mislim, sasvim sam siguran.

Jos nesto, veoma mi tesko pada sto se tako lako frljas terminima "lupas" . Tesko mi pada zato sto kada se neko drugi frljne, ti mu lupis varn. Razmisli malo o svojim pravoslavni postupcima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa kada kazes iz cega je proistekalo onda mogu da ukapiram, ovako mogu samo da nagadjam. A svedok sam da se za zadusnice i dalje pijani vuku po putu. Narodne price imaju veze sa mitologijom, a mitologija je usko povezana sa religijom. Hocu da kazem da su te price o vilama i vilenjacima ostaci slovenske religije. Svaka religija vuce sa sobom neke price. Danas imamo price o Svetom Savi koje je ljudima delio savete. U vreme Slovena su bile aktuelne price o vilama koje su se zadrzale do dana danasnjeg. Gledao sam reportazu kako Irci sahranjuju mrtve. Natovare na kola bure viskija i posle sahrane zapevaju, bas kao i mi ponekad. Ovo ne mislim, sasvim sam siguran.

Баш лепо. И какве то сад има везе са Православљем?

 

Jos nesto, veoma mi tesko pada sto se tako lako frljas terminima "lupas" . Tesko mi pada zato sto kada se neko drugi frljne, ti mu lupis varn. Razmisli malo o svojim pravoslavni postupcima.

Шта друго да ти кажем кад лупаш. Погледај своје последње постове овде и реци да не лупаш, шта си то рекао, а да има смисла и да има везе са темом.

Иначе, држи се ти екстремне партизанштине, мене пусти да бригам своју бригу.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Баш лепо. И какве то сад има везе са Православљем?

Шта друго да ти кажем кад лупаш. Погледај своје последње постове овде и реци да не лупаш, шта си то рекао, а да има смисла и да има везе са темом.

Иначе, држи се ти екстремне партизанштине, мене пусти да бригам своју бригу.

Kakve veze ima sa pravoslavljem? Pa ima, zato sto je nosilac pravoslavlja, pravoslavni narod i realan zivot danasnjice tog naroda a ne crkvena ucenja, koje retko ko postuje. Meni je zao sto ne mozes se pomiris da u glavama pravoslavaca jos kruze paganske misli, koje su prisutne zbog zaostalih obicaja, prica i tog folklora koji si pomenuo. Svako selo ima svoje obicaje, o tome moze da se otvori posebna tema.

Zamolio bih te da pojasnis ljudima ovo

"Јел' ти капираш да то будалесање по гробљима нема везе са религијом, већ је проистекло из једног сасвим петог обичаја, а претворило се у општу будалаштину"

Tj argument odakle to potice.

Ekstremni partizan je primetio, da ekstremni pravoslavac na pravoslavnim temama se ponasa vrlo disciplinovano, dok na drugim temema vrlo opusteno se razbacuje smajlijima i cestim upadicama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakve veze ima sa pravoslavljem? Pa ima, zato sto je nosilac pravoslavlja, pravoslavni narod i realan zivot danasnjice tog naroda a ne crkvena ucenja, koje retko ko postuje. Meni je zao sto ne mozes se pomiris da u glavama pravoslavaca jos kruze paganske misli, koje su prisutne zbog zaostalih obicaja, prica i tog folklora koji si pomenuo. Svako selo ima svoje obicaje, o tome moze da se otvori posebna tema.

И опет, какве то везе има са Православљем и са темом (оним у шта се тема претворила)?

 

Zamolio bih te da pojasnis ljudima ovo

"Јел' ти капираш да то будалесање по гробљима нема везе са религијом, већ је проистекло из једног сасвим петог обичаја, а претворило се у општу будалаштину"

Tj argument odakle to potice.

Покојна баба ми причала да је та храна, у ствари, остављана караконџулама. :)

Преведено - ако те нешто интересује, књигу у шаке.

 

Ekstremni partizan je primetio, da ekstremni pravoslavac na pravoslavnim temama se ponasa vrlo disciplinovano, dok na drugim temema vrlo opusteno se razbacuje smajlijima i cestim upadicama.

Рекох - брини се ти о себи.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

И опет, какве то везе има са Православљем и са темом (оним у шта се тема претворила)?

Покојна баба ми причала да је та храна, у ствари, остављана караконџулама. :)

Преведено - ако те нешто интересује, књигу у шаке.

Рекох - брини се ти о себи.

pa svaku temu zloupotrebis i pretvoris u malu skolu pravoslavlja. Vrlo mudro, kazes knjigu u sake. Zasto ti onda ispisa silne postove kada mozes da svakom kazes : "knjigu u sake". Bitno je da ispadnes nadmen i covek koji poznaje pravoslavlje do tancina. Hajde da poznajes, nego mora svako da vidi kako ti je stalo do toga. To mu dodje vise paganski nego pravoslavno, al moze ti se . Kaz zelis da se brinem o sebi zasto se obracas meni i sudis kao o partizanu? Zar nisi rekao da vise nikada neces da mi se obracas? Onda dobijes potrebu da mi se obratis i nazoves me partizanom. Licno mi ne smeta, nego mi smeta tvoja dvolicnost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislimn da je rasprava o tome da li je pravoslavlje inkorporiralo elemente iz stare, originaln4e slovenske religije bespredmetna; to je dokazano i te kako.Veselin Cajkanovic, na primer, i Luj Leze, jedni od najvecih autoriteta za staru slovensku religiju to su nepobitno dokazali u svojim knjigama.Navescu samo neke ''pravoslavne'' obicaje koji su u sustini paganski: donosenje hrane na grob pokojnika, obelezavanje cetrdeset dana (sto je konkretno poreklom iz egipatskog sistema verovanja, koliko je isti moguce tumaciti u terminima danasnje civilizacije i predstavlja vremenski period u kojem ka obitava na zemlji), paljenje vatri za Bozic, unosenje badnjaka u kucu, obelezavanje hrastova krsnim zapisom, slave (koje predstavljaju pravoslavnu varijantu obelezavanja kulta predaka), slavljenje svetaca (navescu samo napoznatiji primer Ilije gromovnika koji je nista drugo do Perun (Thor itd)).

No da se vartim na temu: Cajkanovic je u svojim istrazivanjima nedvojbeno dokazao da stara slovenska religija ima mnogo, mnogo vise veze sa nordijskom i germanskom religijom nego sa religijom ostalih slovenskih plemena , npr Rusa, a posebno ima veze p[o pitanju vrhovnog bozanstva i ratnickoj prirodi same religije, kao i onoga sto se kod Germana naziva Orlog, ili zakon koji nadilazi sve i odrzava ravnotezu univerzuma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislimn da je rasprava o tome da li je pravoslavlje inkorporiralo elemente iz stare, originaln4e slovenske religije bespredmetna; to je dokazano i te kako.Veselin Cajkanovic, na primer, i Luj Leze, jedni od najvecih autoriteta za staru slovensku religiju to su nepobitno dokazali u svojim knjigama.Navescu samo neke ''pravoslavne'' obicaje koji su u sustini paganski: donosenje hrane na grob pokojnika, obelezavanje cetrdeset dana (sto je konkretno poreklom iz egipatskog sistema verovanja, koliko je isti moguce tumaciti u terminima danasnje civilizacije i predstavlja vremenski period u kojem ka obitava na zemlji), paljenje vatri za Bozic, unosenje badnjaka u kucu, obelezavanje hrastova krsnim zapisom, slave (koje predstavljaju pravoslavnu varijantu obelezavanja kulta predaka), slavljenje svetaca (navescu samo napoznatiji primer Ilije gromovnika koji je nista drugo do Perun (Thor itd)).

No da se vartim na temu: Cajkanovic je u svojim istrazivanjima nedvojbeno dokazao da stara slovenska religija ima mnogo, mnogo vise veze sa nordijskom i germanskom religijom nego sa religijom ostalih slovenskih plemena , npr Rusa, a posebno ima veze p[o pitanju vrhovnog bozanstva i ratnickoj prirodi same religije, kao i onoga sto se kod Germana naziva Orlog, ili zakon koji nadilazi sve i odrzava ravnotezu univerzuma.

pocinje suma da se puni partizanima. Kako si se usudio da pomenes Egipat?A sto ti ne citas kao pojedini?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislimn da je rasprava o tome da li je pravoslavlje inkorporiralo elemente iz stare, originaln4e slovenske religije bespredmetna; to je dokazano i te kako.Veselin Cajkanovic, na primer, i Luj Leze, jedni od najvecih autoriteta za staru slovensku religiju to su nepobitno dokazali u svojim knjigama.Navescu samo neke ''pravoslavne'' obicaje koji su u sustini paganski: donosenje hrane na grob pokojnika, obelezavanje cetrdeset dana (sto je konkretno poreklom iz egipatskog sistema verovanja, koliko je isti moguce tumaciti u terminima danasnje civilizacije i predstavlja vremenski period u kojem ka obitava na zemlji), paljenje vatri za Bozic, unosenje badnjaka u kucu, obelezavanje hrastova krsnim zapisom, slave (koje predstavljaju pravoslavnu varijantu obelezavanja kulta predaka), slavljenje svetaca (navescu samo napoznatiji primer Ilije gromovnika koji je nista drugo do Perun (Thor itd)).

 

 

No da se vartim na temu: Cajkanovic je u svojim istrazivanjima nedvojbeno dokazao da stara slovenska religija ima mnogo, mnogo vise veze sa nordijskom i germanskom religijom nego sa religijom ostalih slovenskih plemena , npr Rusa, a posebno ima veze p[o pitanju vrhovnog bozanstva i ratnickoj prirodi same religije, kao i onoga sto se kod Germana naziva Orlog, ili zakon koji nadilazi sve i odrzava ravnotezu univerzuma.

 

Чак и да је све то истина, а наравно није, то није ни делић онога што Православље представља. Навео си најпознатији пример (Светог пророка Илију који је вазнео на небеса много пре него што је Перун и поменут) зато што других примера не знаш, а не знаш јер их више нема (има још један). О Слави не бих, већ је све речено и објашњено, тако да је сулудо понављати. Једино у чему има паганштине су обичаји везани за Бадњи дан, а мени је неверованто драго што је то тако.

О Чајкановићу и његовим теоријама други пут, слагао бих кад бих рекао да сам од њега прочитао нешто више од одломака из неколико дела.

 

Но, суштински, чак и да је све ово што наводиш тачно, не видим како то мења суштину Православља у Срба. Јел' ИсХс рођен, јесте, јел' васкрсао, јесте, јел' се неко моли пагански "боговима", не моли се, јел' Слава сјајан обичај, јесте. Енде.

 

Измена:

Шуми, још једна "духовита" упадица и бићеш кажњен. Мислим, стварно ми је досадно да се смарам са тобом и да сваку "расправу" са тобом завршавам на исти начин - ти мене цитираш, питаш ме неку шесту ствар, добијеш одговор, питаш ме поново још нешто што сам оним што си цитирао везе нема, почнеш да ме саветујеш да се понашам "православно", па кад добијеш одговор да се држиш своје партизанштине, онда причаш како ти ја судим и даље смараш. кад те изигноришем, онда улећеш са неким "духовитостима" и тако стално. Већ сам ти рекао - ако немамо шта да причамо, а да је у оквиру тема - скини ми се. Ако ти се спамује или свађа са неким, отвори неку тему на СиС (попут оне која се тицала специфичних кондома) па разгалбај данима...

Edited by Аксеаносилас

Share this post


Link to post
Share on other sites

Но, суштински, чак и да је све ово што наводиш тачно, не видим како то мења суштину Православља у Срба. Јел' ИсХс рођен, јесте, јел' васкрсао, јесте, јел' се неко моли пагански "боговима", не моли се, јел' Слава сјајан обичај, јесте. Енде.

koje licemerje. bespotrebno srozavanje sagovornika, prvo sumnja u istinitost iskaza, pa zatim zatvaranje vrata sa recima :"kraj"

axel,

jos jedan dokaz kako pogresno imas poimanje fouma. tema sve i svasta nije za spamovanje, samo pokriva sve i svasta. sad sto tebi treba odusak da negde pa koristis druge teme a ovu negujes, to znamo zasto je

Edited by sumi

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...