Jump to content

Religija Starih Slovena


Recommended Posts

jeste zanimljivo ali ima nekih rupa:

kada se pravi vodnjika, kruske moraju da se prosuse ili ce se na kraju dobiti dzibra. Ne znam kako je zamisljao autor clanka, da pokrije sud cistom krpom i pritisne kamenom da kruske ogreznu u vodi???? Mislim kad stavljas kupus stavis krst od drveta pa onda kamen. Ovo je nebuloza fizike, kamen ce potonuti do dna :) . Ko bude pravio snacice se, ali samo dokaz kuda slepo prepisivanje vodi.

Sto se tice rakije tu je lupio debelo. Totalno je neprecizno reci "Наша земља је позната као воћарска, а по броју стабала шљива прва је у свету." glupo je da komentarisem ovu povrsnost.

Apsolutno nije tacno da je najbolja sljivovica od Madzarke ili Pozegace. Ta sljiva stize u septembru za razlike od onih drugih pobrojanih koje stizu jul/avgust. Sljiva koja stize u julu/ avgustu moze da prevri za 20 dana i moze odmah da se pece (sto se i radi da se oslobode kace za madzarku). Madzarka usled pada temperature ne moze nikako da prevri tako brzo. To znaci da kao konacni efekat se dobija manji procenat alkohola u rakiji i rakija dobija blagu gorcinu, od prisustva kostice koja stoji zajedno sa sljivom duze nego kod ranih sorti. Danas se u industrijskoj proizvodnji vadi kostica da ne bi otpustala gorcinu, ali koliko se rakije proizvodi industrijski????Znaci dokazano teoretski i u praksi najbolja rakija je od sljive ranke iliti ranosljive i sumadinke.

Autor navodi recept za visnjevacu a kasnije navodi da se pravi rakija i od visanja, koja se isto tako zove???Cinjenica je da rakija moze da se pravi od svakog voca pa i banana verovatno, ali...Uz to je zaboravio da stavi kruskovacu. Najvecu glupost smatram ovo "а од дестилације преврелог кљука /измуљаног грожђа/ добија се лозовача која је безбојна па се зато држи у стакленим судовима." Bilo koja destilacija da se vrsi dobija se bezbojna rakija. Znaci, ma kakva je dzibra, dobija se bezbojna rakija. Ako se prepece rakija iz bureta koja je zuta, destilacijom se dobija bela. Lozovaca i kruskovaca se ne drze u buradima da ne bi menjale ukus, to je jedini razlog.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sustinski, posto cinjenice o mnogim ostacima paganskih obicaja zaista ne menjaju sustinu pravoslavlja, ne vidim zasto si toliko zapeo da te cinjenice koliko je god mozes poreknes. To je samo ostatak jedne stare politike, nista novo i neobicno. Slicne pojave mogu se videti i pratiti na mnogim drugim mestima, gde je hriscanstvo skorije uhvatilo korena.

:)

 

Eto, na to mislim kad kazem da ove cinjenice bezrazlozno tretiras kao da te ugrozavaju. Odabiranje ovog datuma za Bozic ne menja sustinu, samo je bilo zgodno, nista manje, nista vise. Nema potrebe odmah skakati.

 

Не, не трудим се да порекнем. Трудим се да ставим до знања да људи претерују, махом они који о ономе што причају везе немају. Мислим да сам све објаснио поменувши "сеоске и кафанске мудраце". Не скаћем, макар не на тебе, ти си јдан од ретких који баратају чињеницама овде и чије писаније се на заснива на рекла-казала и "причао ми ортак".

Угрожавају - не, нервирају - да. Зашто, већ рекох.

 

 

Што се водњике тиче, стављају се и други "састојци", дивље јабуке, на пример.

Edited by Аксеаносилас

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не, не трудим се да порекнем. Трудим се да ставим до знања да људи претерују, махом они који о ономе што причају везе немају. Мислим да сам све објаснио поменувши "сеоске и кафанске мудраце". Не скаћем, макар не на тебе, ти си јдан од ретких који баратају чињеницама овде и чије писаније се на заснива на рекла-казала и "причао ми ортак".

Угрожавају - не, нервирају - да. Зашто, већ рекох.

Што се водњике тиче, стављају се и други "састојци", дивље јабуке, на пример.

Lepo je kada neko daje do znanja nesto, ali kada neko nesto kategircki tvrdi a nema dokaze, onda bas i nije.

Kada smo pomenuli dace, ti si me ocrnio. Ok nije problem, navikli smo obojica na takav dijalog.

evo ti link na kojem mozes da procitas da koreni daca i ispijanje pica i izedanje nije bez osnova i pomodarstvo, niti se hrana ostavlja karakondzulama. Mozda je pravoslavlje preinacilo da je za njih, ali to ima malo dublje korene. Na tom sajtu ima jos nekoliko clanaka vezano za sahranu starih slovena. Ako budes zeleo lako ces da nadjes.

Varijacija vodnjike je i ta da se pravi od musmula. Poenta je da voda pokupi kiselost i ukus voca a vrenje samo da zapocne da bi imao efekat "sode", tj da rezni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Храна се остављала сиромасима, људима који су умирали од глади, а то се уобичајило у другој половини претпрошлог века. То ми се допада, то јест, допадало, но за тим сада нема потребе. Утолико горе што сада многи и не мисле на сиромахе, већ праве гозбе на гробљима, а неки се и запију, како сам има прилике видети. Овај чланак који сам и раније читао сам овим "обичајем" безе нема. Има нека прича о неком "душном браву", е то је већ остатак паганских времена, само што то више нико не ради, као што нико више не стављао оне одурне пластичне венце на гробове, па кад их још закуцају на неке даске, оно је било страшно гледати...

Срећом, тога више нема, а и ово преједање ће нестати, хвала Богу.

 

Да, мушмуле сам заборавио. Мој покојни деда је стављао и шаку дрењина. Нисам пио водњику има 15 година.

Edited by Аксеаносилас

Share this post


Link to post
Share on other sites

cek malo,

hrana se iznosila na groblja da bi jeli ljudi koji su prisutni. Kada se krene kuci ostavi se od svega pomalo na grob i uzmu siromasi i raznesu kerovi. Nekada pridju siromasi kada narod uzima hranu pa uzmu i oni. To sam video ovde u Beogradu skoro. To "dusno brave" je mozda svinjce ili ovca koja je i danas dan obavezna na seljackim sahranama. Naravno kada je post onda ide riba. E sad ima tu jedna cudna stvar, za koju se nadam da ces zeleti i moci da mi odgonetnes. Kazes da je crkva protiv tih obicaja iznosenje hrane a otkud to da se iznosi riba na sahranu? Zasto bi neko gledao u kalendar ili pitao popa dal treba posno ili mrsno na groblje? Hocu da kazem da je crkva dosta kumovala odomacivanju tog obicaja. Ja nikada nisam video popa da je odbio hranu na groblju. Neko uzme manje, neko vise. Sto se tice venaca to je stvarno ruzno, mislim na one plasticne koji posle 40 dana zavrse u obliznjem potoku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ти си, капирам, живео пре 150 година па знаш зашто се износила храна.

Не, "душни брав" је пета ствар, клање, спремање, конзумирање - чиста паганштина.

То ћеш морати да питаш тог свештеника који узме храну. Ја за таквог не знам, на пример. Такође, сви свештеници које познајем се боре против те будалаштине. Црква је више пута давала саопштења која се тичу хране, чак и пред ове последње Задушнице. Иначе, колико о сахранама и гробљима причаш, скоро да сам стекао утисак да си један од оних који снимају догађаје те врсте па после ваљају родбини ДВД-је. Мислим, кад се већ бавиш видео монтажом, снимаш и ваљаш концерте, зашто не би ућарио мало и од са'рана. :)

Где су млади ту је и шала и овим завршавамо. Не могу више, а и Пост почиње сутра, па бих да што више избегавам препирке.

Остај здраво :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ти си, капирам, живео пре 150 година па знаш зашто се износила храна.

Не, "душни брав" је пета ствар, клање, спремање, конзумирање - чиста паганштина.

То ћеш морати да питаш тог свештеника који узме храну. Ја за таквог не знам, на пример. Такође, сви свештеници које познајем се боре против те будалаштине. Црква је више пута давала саопштења која се тичу хране, чак и пред ове последње Задушнице. Иначе, колико о сахранама и гробљима причаш, скоро да сам стекао утисак да си један од оних који снимају догађаје те врсте па после ваљају родбини ДВД-је. Мислим, кад се већ бавиш видео монтажом, снимаш и ваљаш концерте, зашто не би ућарио мало и од са'рана. :)

Где су млади ту је и шала и овим завршавамо. Не могу више, а и Пост почиње сутра, па бих да што више избегавам препирке.

Остај здраво :pivopije:

Pokusao sam na civilizovan nacin da razjasnimo neke stvari, ali ne ide zbog tvoje fanaticne priklonjenosti veri. Drago mi je da smo se slozili da je paganstinja jos uvek prisutna u narodu, sto je bio i cilj ovog dijaloga. Hvala ti ovo za DVD-je, otvorio si mi oci kakav si covek u biti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hriscanstvo je imalo srece da opstane iskljucivo stoga sto su odredjeni imperatori ocenili da ce to biti dobra drzavna religija, koja gusi svaku individualnost i moze da bude dobro sredstvo kontrole, putem pretnji nekim imaginarnim kaznama u ''paklu'' ili nagradama u ''raju''.

 

edit: slovo.

Edited by Tetragrammaton Cleric

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oh boy.Hriscanstvo je religija koja u svojoj sustini nema misterije, sem onih koje su predstavljene u obredima, a koje u sutini nisu misterije, vec samo narodu tako deluju.Dakle, vrlo je prijemciva.Hriscanstvo je religija koja tvrdi da kako bogati, mocni, i oni na vlasti nece uci u Kraljevestvo nebesko, dok je to siromasima zagarantovano samim tim sto su siromasni.Hriscanstvo, odnosno Crkva, tvrdi da je svaka vlast od Boga i kao takva nepromenjiva.Hrsicanstvo je religija siromasnih, bednih, ponizenih i satrvenih, i kao takva je opstala u narodu uz podrsku vladajucih struktura, dok jedna zdrava religija, u dodiru sa prirodom, i koja ne zahteva nikakvu poniznost vec maltene komunikaciju sa Bozanstvima na ravnoj nozi, naravno nije imala nikakvu podrsku.

Naravno, mozemo da odemo i tako daleko pa da kazemo da je to sve bila bozija volja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hriscanstvo, odnosno Crkva, tvrdi da je svaka vlast od Boga i kao takva nepromenjiva.Hrsicanstvo je religija siromasnih, bednih, ponizenih i satrvenih, i kao takva je opstala u narodu uz podrsku vladajucih struktura, dok jedna zdrava religija, u dodiru sa prirodom, i koja ne zahteva nikakvu poniznost vec maltene komunikaciju sa Bozanstvima na ravnoj nozi, naravno nije imala nikakvu podrsku.

 

Slazam se. Meni je uvek smesno i jadno kada neko kaze kako bog sve vidi i kako ce ovi sto vladaju trpeti muke u paklu a mi treba da trpimo pa cemo biti srecni u raju. To mi je toliko jadno i stvarno mi inteligencija ne dozvoljava da verujem u to. Cuti, trpi, radi, bog sve vidi...

 

Da se razumemo, ja verujem u boga, ili bolje receno , verujem u prirodu i prirodne zakone.Ali to sto propoveda hriscanstvo, to mi je smesno. Ja sam jos pokusao na silu da postanem hriscanin, medjutim tu ima toliko nebuloza za mene da jednostavno ne mogu to da prihvatim...

 

Najgori su ovi novokomponovani hriscani, kada im kazem par citata iz biblije, oni neznajuci odakle je to, kazu kako su to gluposti, kada im kazem da to pise u bibliji, oni kazu kako to ne prihvataju :surprised:

 

Kada bi se covek striktno pridrzavao svega sto propoveda hriscanstvo, pa to bi stvarno bilo bedno. Naravno, 99% hriscana se ne ponasa kako biblija nalaze.

Edited by Strahinja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto vidim da ste se malo raspravljali o odnosenju hrane na groblje. Dakle to je bio obicaj da se donese pri sahrani umrlom hrana kako bi on imao sta da jede i pije na svom putu do Svarge. Inace Svarga dodje nesto kao slovenska Valhala,dakle ne idu tamo svi mrtvi vec oni koji su to delima zasluzili.Kralj Svarge je Svarog...da ne komplikujem. Donosenje hrane na grob pri svakoj poseti,zadusnicama i sl je glupost jer u Svargi ako idemo po Staroslovenskoj mitologiji odakle potice obicaj ima hrane u izobilju jer tamo vlada prav(prvada,sve je dobro,lepo,nma neprijatelja,zla...). A taj obicaj je nastao valjda kasnije po nekoj mojoj rekonstrukciji,posto su Srbi takav narod da moraju se pokazu da imaju vise od komsije,onda uzme covek vidi kako drugi nosi na sahranu hranu,pa kaze aj da vidi on ja cu da nosim hranu i kad nije sahrana,cisto da se vidi da imam. Inace nema to veze sa siromasnim i psima...kao sto je neko gore pisao gluposti. Nije Slovenska mitologija hriscanstvo pa da ima milosrdja na svakom koraku. Nice je rekao nesto tipa da ne treba sazaljevati druge jer mu nikako ne pomazete,a sebe slabite, i mislim da bas u Antihristu. Inace Antihrist je poprilicno pisan pod uticajem starih religija, i lepo covek opisuje zamenu vrednosti koja se ogodila dolaskom hriscanstva,pa su dobre osobine postale lose,tj. ako si bolji od drugih patices kad umres.

Sto se Biblije tice,stari i novi zavet jedan drugog potiru. U starom zavetu Bog mrzi,kaznjava, naredjuje ljudima,a usput je to knjiga jevrejske istorije kroz neki cudan nacin napisana. Dok u Novom se propagira bog koji prasta,koji voli i koji je dobar...malo glupo.

Dosta za sad valjda...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
Ne, nego se radi o tome da se stara religija nije branila ognjem i macem,kako je medjutim na taj nacin hriscanstvo nadiralo.

 

Па ако призовеш дух покојног(бог да му душу прости) епископа Јована коме су вицкасти Полапски Словени отфикарили главуџу и заболи је на колац,ценим да се неће сложити са тобом поводом приче о огњу и мачу.

 

Људи,ЗАБОГА,бавите се чињеницама,зар је то толико тешко?Словенско многобоштво је,као и све вере којих више нема(И ЈОШ ЈЕДНОМ НЕМА,РОДНОВЕРНА БРАЋО),пропало зато што је било надјачано чистом силом.Као што су сједињени германи срушили Полабске Словене и њихова веровања,тако је и овде интерес владајуће класе сломио многобожачку веру и приморао је на трансформацију.

 

Нема добрих и лоших вера,апсурдан је такав поглед на ствари.Као што је било оних који су били убеђени да је Молох врло кул баја,тако има и оних који не мисле тако.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazam se. Meni je uvek smesno i jadno kada neko kaze kako bog sve vidi i kako ce ovi sto vladaju trpeti muke u paklu a mi treba da trpimo pa cemo biti srecni u raju. To mi je toliko jadno i stvarno mi inteligencija ne dozvoljava da verujem u to. Cuti, trpi, radi, bog sve vidi...

 

Da se razumemo, ja verujem u boga, ili bolje receno , verujem u prirodu i prirodne zakone.Ali to sto propoveda hriscanstvo, to mi je smesno. Ja sam jos pokusao na silu da postanem hriscanin, medjutim tu ima toliko nebuloza za mene da jednostavno ne mogu to da prihvatim...

 

Najgori su ovi novokomponovani hriscani, kada im kazem par citata iz biblije, oni neznajuci odakle je to, kazu kako su to gluposti, kada im kazem da to pise u bibliji, oni kazu kako to ne prihvataju :surprised:

 

Kada bi se covek striktno pridrzavao svega sto propoveda hriscanstvo, pa to bi stvarno bilo bedno. Naravno, 99% hriscana se ne ponasa kako biblija nalaze.

Za ovo,s bogom,mozes da budes,pagan,hriscanin,budist,konfuchijanac,ko god hoces,ako verujes u boga,verujes u ceo svemir,Ako kazes da je Bog priroda,nemas pojma koliko ta ista priroda obuhvata.Glupi su oni koji Boga vezuju samo za lokalnu prirodu,Priroda je i van ovog kamena.

A ko god kaze da je ljudska tehnologija neprirodna,videcemo,koliko je neprirodna sila koja ce da vodi moj chekic kroz njegovu lobanju.Sve stio smo napravili zasniva se na prirodnim zakonima.

 

Novokomponovani hriscani nisu hriscani,vec pozeri,dalje!

 

Kada bi se svi ljudi pridrzavali 10 zapovesi,ceo svet bi bio mnogo mirnije mesto.

Hriscanstvo uopste nije tako losa vera.Ima dobru ideju samo smo zajebali u izvodjenju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Људи,ЗАБОГА,бавите се чињеницама,зар је то толико тешко?Словенско многобоштво је,као и све вере којих више нема(И ЈОШ ЈЕДНОМ НЕМА,РОДНОВЕРНА БРАЋО),пропало зато што је било надјачано чистом силом.Као што су сједињени германи срушили Полабске Словене и њихова веровања,тако је и овде интерес владајуће класе сломио многобожачку веру и приморао је на трансформацију.

Sta je sa rimskim mnogobostvom?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Khm... primetio sam iznad neke rasprave oko raznih nacina sahranjivanja, ima jedna zanimljivost vezana za to. U starim vremenima se praktikovalo i spaljivanje i obicna sahrana. Kuriozitet je to da se u teskim vremenima, vremenima promena, ratova, seoba, gladi itd. gotovo uvek praktikovalo spaljivanje, dok se u vremenima blagostanja praktikovala obicna sahrana. Sto je blagostanje bilo vece, sahrana je bila sve raskosnija. Prvo opravdanje ove pojave je prakticno/ekonomsko, ako imate mnogo mrtvih, lakse ih je spaliti nego sahranjivati, sprecavate zarazu, ceremonija je kraca itd itd... Drugo opravdanje je religijske prirode, oni koji su lepo ziveli teze da nastave tako i posle smrti, pa ih sahranjuju citave ili mumificirane sa njihovim licnim stvarima, konjima, robovima, itd... Oni kojima je zivot bio grozan, ne zele da ih to ceka i posle smrti, i unistavaju sve sto ih vezuje za ovaj svet, nadajuci se da ce otici u neki bolji. U takvim grobovima nalaze se samo urne i pokoja sitnica.

 

Simpaticno zar ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi

 

Hoću nešto da vas pitam:

-da li moraš da pročitaš bibliju da bi bio hrišćanin?

-da li možeš da imaš svoju viziju boga a da pritom nisi u sekti i normalno ideš u crkvu?

-da li si loš čovek ako sebi činiš loše na uštrp drugoga ili samo glup?

-zvuči li vam sve ovo paradoksalno?

 

 

Ovo je iz čiste radoznalosti i što želim da čujem šta mislite

nemojte da shvatate ovo kao ironiju i prozivku

 

:pivopije:

 

 

 

Khm... primetio sam iznad neke rasprave oko raznih nacina sahranjivanja, ima jedna zanimljivost vezana za to. U starim vremenima se praktikovalo i spaljivanje i obicna sahrana. Kuriozitet je to da se u teskim vremenima, vremenima promena, ratova, seoba, gladi itd. gotovo uvek praktikovalo spaljivanje, dok se u vremenima blagostanja praktikovala obicna sahrana. Sto je blagostanje bilo vece, sahrana je bila sve raskosnija. Prvo opravdanje ove pojave je prakticno/ekonomsko, ako imate mnogo mrtvih, lakse ih je spaliti nego sahranjivati, sprecavate zarazu, ceremonija je kraca itd itd... Drugo opravdanje je religijske prirode, oni koji su lepo ziveli teze da nastave tako i posle smrti, pa ih sahranjuju citave ili mumificirane sa njihovim licnim stvarima, konjima, robovima, itd... Oni kojima je zivot bio grozan, ne zele da ih to ceka i posle smrti, i unistavaju sve sto ih vezuje za ovaj svet, nadajuci se da ce otici u neki bolji. U takvim grobovima nalaze se samo urne i pokoja sitnica.

 

Simpaticno zar ne?

 

Jako zanimljivo

 

da li je istina(opet mi lutaju misli za temu nevezane)da su se nekad svi sloveni zvali jednim imenom-Srbi,

ili je to samo još jedna propaganda lokalpatriotista?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li je istina(opet mi lutaju misli za temu nevezane)da su se nekad svi sloveni zvali jednim imenom-Srbi,

ili je to samo još jedna propaganda lokalpatriotista?

 

Nije. U Nestorovom letopisu (ima da se kupi u knjižari Nikola Pašić na istoimenom trgu) imaš nazive starih slovenskih plemena i mapu. Imali su svakojaka imena, a Srbi se pominju samo na jednom mestu, kao jedan od malih naroda koji su prešli Dunav. Drugi Srbi koji postoje su Lužički, a oni se ne pominju uopšte. Oba naroda zajedno (mi i Lužički Srbi) su tako mala u odnosu na ogromnu masu drugih plemena (od kojih nijedno nema ni sličan naziv), da bi bilo krajnje neverovatno da su se nekada davno svi tako zvali. Da je to bio slučaj, morali bi da imamo i neke Srbe u Rusiji, na Baltiku, oko Crnog mora itd...

 

Neki matori profesor istorije mi je jednom rekao da rec "Srbi" ima značenje "susedi", ali mu ne verujem, jer nikad i nigde više nisam čuo tako nesto.

 

Interesantno je poreklo reči Sloveni i Nemci:

 

"Sloveni" je izvedeno od "slovo"-sto na staroslovenskom znači "reč" (tada taj pojam nije imao veze sa alfabetskim simbolom)

Moze se prevesti kao "Rečiti". Tako su stari slovenski narodi nazivali druge narode (slovenske i ostale) sa kojima su delili zajednički jezik, one čiji su govor razumeli.

 

"Nemci" ima isti smisao, izvedeno je od reči "nem", tj. onaj koji ne može da govori. Tako su nazivali svoje Germanske susede, čiji jezik nisu razumeli. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...