Jump to content

Religija Starih Slovena


Recommended Posts

"Nemci" ima isti smisao, izvedeno je od reči "nem", tj. onaj koji ne može da govori. Tako su nazivali svoje Germanske susede, čiji jezik nisu razumeli. :lol:

 

Ovo je baš zanimljivo

izgleda da si pošteno upoznat sa tematikom

 

bilo bi ql da procitam tu knjigu,kako reče da se zove?

 

 

 

:pivopije:

Edited by Mustang

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da dam neki svoj prilog temi :bigblue:

Porevit: slovensko petoglavo bozanstvo, Varze ako moze neka njegova funkcija o tome nemam podatak...

 

Svantovit: bog groma, neba

 

Svlak: cin oznacava promenu iz loseg u bolje stanje, simbol obnove, presvalacenje zmije, mladj zeni biva odsecena glavai odrana koza, a zatim se koza obavija oko mlade devojke sto predstavlja boginju koja se radja.

 

Hors: slovenosko boznastvo, cija je funkcija nepoznata

 

Carna bog slovensko bozanstvo zla ekvivalent Ahrimanu.

 

Bijelbog: bog dobr, dobar duh

 

Dazbog-funkcija nepoznata

 

Kors:godpodar nad izlecenjem

 

Lada:boginja ljubavi

 

Rinvit, boanstvo nepoznate funkcije...

Toliko iz neke moje kolekcije

 

 

Joj, pa ti nemas, pojma! Evo i tebi i svima ostalima da porucim: Nemojte da se bavite onim o cemu nemate pojma!!!! Idite pijte pivo i slusajte muziku, ali u ovo NE DIRAJTE!!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ако ништа смислено осим "немаш појма, ово, оно" немате да кажете, онда ћутите. Боље идите пијте пиво и слушајте музику, али овде НЕ ПОСТУЈТЕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Joj, pa ti nemas, pojma! Evo i tebi i svima ostalima da porucim: Nemojte da se bavite onim o cemu nemate pojma!!!! Idite pijte pivo i slusajte muziku, ali u ovo NE DIRAJTE!!!!!!!!!!!!

 

Nazalost, oskudni spisak bogova i njihovih funkcija na koji si se okomio (iako daleko od kompletnog) je mnogo blizi istini nego ono sto se desava u tvojoj glavi. Niko ne moze da tvrdi da poznaje religiju Praslovena, jer su podaci o njoj jako oskudni. Kojekakvi neopaganski metal bendovi i nakaze kao Miroljubov i Pesic nisu izvori znanja.

 

Ovo je baš zanimljivo

izgleda da si pošteno upoznat sa tematikom

bilo bi ql da procitam tu knjigu,kako reče da se zove?

 

"Nestorov letopis", podnaslov "Povest minulih leta". Ima da se kupi u knjizari "Nikola Pasic" kod istoimenog trga, mislim da je oko 400din.

 

Procitajte malo ovo: "Слово о полку Игореве", maltene jedini zapis iz paganskih vremena Rusije.

 

http://www.sacred-texts.com/neu/tai/index.htm

 

Ovo je engleski prevod. Bilo bi jako zgodno kad bi ga neko preveo na srpski. Ja bih, ali ne znam ruski.

Edited by Dah

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hoću nešto da vas pitam:

-da li moraš da pročitaš bibliju da bi bio hrišćanin?

-da li možeš da imaš svoju viziju boga a da pritom nisi u sekti i normalno ideš u crkvu?

-da li si loš čovek ako sebi činiš loše na uštrp drugoga ili samo glup?

-zvuči li vam sve ovo paradoksalno?

 

1. Po meni moras. Ne postujem ljude koji mi kenjaju o hriscanstvu a nisu videli bibliju, i vrlo lako ih mozes spustiti sa nekim citatom iz iste.

2. ha...pa u principu mozes...mada radi to na svoju odgovornost. mene npr prozivaju kad krenem da pricam na neku slicnu temu da sam sektas,da se drogiram ili slicno. Dosta ima plitkih ljudi okolo,pa bas moras da imas srece da naletis na nekog ko ce te saslusati i ne prozivati te.

3.ja bi rekao da si glup...ne treba sebi ciniti lose

4.ovaj svet je jedan veliki paradox :rolleyes:

 

Kad kazes da je tamo engleski prevod,moze neko i sa engleskog ako ima jaku i veliku volju. Ja sam to citao davno. Mogao bi i ja da nabavi Nestorov rukopis

 

I inace slovenski paganizam nije ni izdaleka nestao i propao,kao sto neki ovde tvrde. Malo idite na jug srbije po selima,ljudi jos uvek veruju u vampire,vile,duhove,poroke,pa se bore lukom i drugim sredstvima protiv njih,da ne nabrajam. Pa imate na kraju i onu seriju ne znam kako se zove pre 2 nedelje je bila epizoda kad sahranjuju coveka(Nikolic ga je valjda glumio) i Manda mu zabada neki kolac u grlo ispod jezika da se ne ''povampiri''. Obicaji svi jos uvek postoje manje vise u neizmenjenoj formi,samo sto ljudi veruju da su to ''hriscanski'' obicaji ili obicaji tog kraja,a niko ne zalazi malo dublje. Pa da pomenem i slave,datum bozica i paljenje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

I inace slovenski paganizam nije ni izdaleka nestao i propao,kao sto neki ovde tvrde. Malo idite na jug srbije po selima,ljudi jos uvek veruju u vampire,vile,duhove,poroke,pa se bore lukom i drugim sredstvima protiv njih,da ne nabrajam. Pa imate na kraju i onu seriju ne znam kako se zove pre 2 nedelje je bila epizoda kad sahranjuju coveka(Nikolic ga je valjda glumio) i Manda mu zabada neki kolac u grlo ispod jezika da se ne ''povampiri''. Obicaji svi jos uvek postoje manje vise u neizmenjenoj formi,samo sto ljudi veruju da su to ''hriscanski'' obicaji ili obicaji tog kraja,a niko ne zalazi malo dublje. Pa da pomenem i slave,datum bozica i paljenje...

To su ostaci slovenskog paganskog sujeverja, ne religija.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

a sta je religija...ja bi rekao da moze da se svede pod sujeverje. tj. sve vile,vampiri,rusalke,baba jage, domagoji i drugi su bili delovi mitologije isto koliko i Perun,Dazdbog,Svarog i ostali s tim sto su ovi bili bogovi,a ovi su kreature. A bogovi su zamenjeni imenima svetaca.Ako treba naci cu i postovati kad je kom bogu bio posvecen praznik,imam za par,pa da vidite da se poklapaju sa datumima svetaca kojim su pridodate osobine tih bogova. Jedino sto se Perun sad zove Sv Ilija, Veles je Sv Vasilije ili Sv Sava kod Srba...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ti si neki filozof koliko ja vidim? :)

 

Sujeverje proizilazi iz mitova. Obicno su u sujeverju zastupljeni likovi koji se pojavljuju u nekim mitovima. U mitovima ucestvuju i Bogovi. Bogovi su osnova religije. A i gore sam objasnio da slave predstavljaju obozavanje i obelezavanje dana nekog Boga

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Видех питање везано за словенски календар, тј. рачунање година!

Е, па, овако...

Варжe, управу си за годину, тренутно је по нашем старом календару година 7514.

 

Штета што нисмо задржали тај календар!

 

У Ирану је 21. марта (тачно када пролеће почиње) почела и нова година (NovRuz = Нов дан) 1386. (2556)! Они тада фарбају јаја... и жито се обавезно налази на трпези... као и бели лук...

 

noruz.jpg 427533243_416a28b5ee_m.jpg

 

Данас је 19. фарвардин (месец овна). Њихова година је астролошка и сваки месец им почиње када почиње одређени хороскопски знак!

 

Негде сам прочитала да су некада и Срби славили почетак пролећа као почетак нове године...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sujeverje proizilazi iz mitova. Obicno su u sujeverju zastupljeni likovi koji se pojavljuju u nekim mitovima. U mitovima ucestvuju i Bogovi. Bogovi su osnova religije. A i gore sam objasnio da slave predstavljaju obozavanje i obelezavanje dana nekog Boga

Sujeverje proizilazi iz kombinacije neznanja i nerazumnosti, a inspiraciju moze pronaci u bilo cemu.

Bogovi nisu osnova religije.

Na dane kojima se danas odrzavaju neke od slava i drugih crkvenih svetkovina, nekada se slavilo ime nekog boga ili slicnog entiteta. Ipak, vec vekovima vise nije tako.

 

Sada pokusaj malo sam da se obrazujes, mrzi me da sve ovo ponavljam ponovo drugim recima kao odgovor na tvoju sledecu poruku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aj mi bar onda objasni sta je osnova religije ako nije neki bog ili bogovi? Svaka religija svoj osnov polaze na propovedanju nekog ili nekih bogova,pa mi je logican zakljucak ovo sto sam rekao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да ли су дивови заиста постојали???

 

Ponedeljak, 9. april 2007. 14:10

 

Ispod temelja srednjovekovnog manastira "Manastirac" kod Rekovca arheolozi su iskopali pet ljudskih kostura, od kojih su dva ženska visoka više od dva metra, što je retkost, a u suprotnosti je sa dosadašnjim pretpostavkama da su Srbi u srednjem veku bili niži, izjavili su Tanjugu stručnjaci Zavičajnog muzeja u Jagodini.

 

Kosturi su pronadjeni slučajno, prilikom rekonstrukcije manastira, iskopavani su pod nadzorom stručnjaka Narodnog muzeja i Zavoda za zaštitu spomenika kulture Kragujevca, a, kao veoma retke iskopine, biće podrvgnuti detaljnoj analizi.

 

Uz ženske kosture, iz čijeg se položaju kostiju, pretpostavlja da su žene ubijene, bio je i muški kostur takodje izrazito velik i verovatno se radi o porodici ktitora, a druga dva, pretpostvlja se, pripadala su monasima.

 

Kod ženskih kostura, od kolena do početka vrata, razmak je 126 santimetara, a te žene, ne samo da su mnogo više od prosečne visine današnjih zena, nego su bile i veoma krupne.

 

Napominjući da su u još nekoliko iskopina na području Šumadije, Pomoravlja i Lavča, pronadjeni skeleti visine iznad dva metra, stručnjaci muzeja u Jagodini podsećaju da je despota Stefana Lazarevića, sina kneza Lazara, narod zvao visoki, kao i da su mnogi drugi srednjovekovni vladari bili visoki što govori, da niski ljudi nisu karakteristika srednjeg veka.

 

(Tanjug)

Share this post


Link to post
Share on other sites

aj mi bar onda objasni sta je osnova religije ako nije neki bog ili bogovi? Svaka religija svoj osnov polaze na propovedanju nekog ili nekih bogova,pa mi je logican zakljucak ovo sto sam rekao.

Osnova religije je odnos prema duhovnom/transcedentnom/nadrealnom.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Да ли су дивови заиста постојали???

 

Ponedeljak, 9. april 2007. 14:10

 

Ispod temelja srednjovekovnog manastira "Manastirac" kod Rekovca arheolozi su iskopali pet ljudskih kostura, od kojih su dva ženska visoka više od dva metra, što je retkost, a u suprotnosti je sa dosadašnjim pretpostavkama da su Srbi u srednjem veku bili niži, izjavili su Tanjugu stručnjaci Zavičajnog muzeja u Jagodini.

 

Kosturi su pronadjeni slučajno, prilikom rekonstrukcije manastira, iskopavani su pod nadzorom stručnjaka Narodnog muzeja i Zavoda za zaštitu spomenika kulture Kragujevca, a, kao veoma retke iskopine, biće podrvgnuti detaljnoj analizi.

 

Uz ženske kosture, iz čijeg se položaju kostiju, pretpostavlja da su žene ubijene, bio je i muški kostur takodje izrazito velik i verovatno se radi o porodici ktitora, a druga dva, pretpostvlja se, pripadala su monasima.

 

Kod ženskih kostura, od kolena do početka vrata, razmak je 126 santimetara, a te žene, ne samo da su mnogo više od prosečne visine današnjih zena, nego su bile i veoma krupne.

 

Napominjući da su u još nekoliko iskopina na području Šumadije, Pomoravlja i Lavča, pronadjeni skeleti visine iznad dva metra, stručnjaci muzeja u Jagodini podsećaju da je despota Stefana Lazarevića, sina kneza Lazara, narod zvao visoki, kao i da su mnogi drugi srednjovekovni vladari bili visoki što govori, da niski ljudi nisu karakteristika srednjeg veka.

 

(Tanjug)

 

 

Naravno da su tada ljudi bili zdraviji i krupniji..sta je tek pronadjeno u mongoliji.. ali to nije tema:)

Edited by Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nazalost, oskudni spisak bogova i njihovih funkcija na koji si se okomio (iako daleko od kompletnog) je mnogo blizi istini nego ono sto se desava u tvojoj glavi. Niko ne moze da tvrdi da poznaje religiju Praslovena, jer su podaci o njoj jako oskudni. Kojekakvi neopaganski metal bendovi i nakaze kao Miroljubov i Pesic nisu izvori znanja.

"Nestorov letopis", podnaslov "Povest minulih leta". Ima da se kupi u knjizari "Nikola Pasic" kod istoimenog trga, mislim da je oko 400din.

 

Procitajte malo ovo: "Слово о полку Игореве", maltene jedini zapis iz paganskih vremena Rusije.

 

http://www.sacred-texts.com/neu/tai/index.htm

 

Ovo je engleski prevod. Bilo bi jako zgodno kad bi ga neko preveo na srpski. Ja bih, ali ne znam ruski.

Pesic i Miroljubov su govnari koje treba poslati u Aushwitz!!! Ja nisam rekao da ti prozivas nesto, nego sam porucio da malo vise saznanja pokupis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...
A jesi li probao da ih procitas? Mozda ce te zaprepastiti cinjenica da tamo nema nista o Slovenima.

Hinduizam generalno ima vise veze sa slovenskom verom nego bilo koja druga religija.

Bogovi neba,bogovi zemlje,njihov sukob...

Vede su vise nego kompleksne i prenatrpane svakakvim glupostima,ali takvi su uglavnom svi verski spisi.

Bhagavad-gita je kondenzovaniji i jasniji izvor.

toliko.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj ovako,kad smo vec poceli o hinduizmu. Sloveni su Indo-Evropski narod. Kao i Kelti i ostali srodni narodi. Svima njima koreni sezu u Indiju. dakle i mitologija se poklapa manje vise. Negde manje negde vise. Mi imamo videti,drugi imaju druge reci. Pogledajte sta je svarga kod slovena,sta je u hinduizmu itd,itd. Na kraju sam naziv govori. Indo-Evropski narodi. Bili u Indiju sad dosli u Evropu. Tamo su mitologiju razvijali,pa kad su dosli ovde malo modifikovali. I to je to

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...