Jump to content

Religija Starih Slovena


Recommended Posts

Ja se lično ne slažem sa nekim zvaničnim istorijskim stavovima, a najviše me nerviraju profesori ( kod mene na faksu npr.) koji otvoreno govore kako mi nismo bili narod pre pokrštavanja već neke tamo divlje zveri koje se valjaju po blatu.

Edited by Erulian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim, kolega izvuče pitanje "Religija starih Slovena" i počne da priča o Perunu i kompaniji a ona ga prekine u fazonu "to je nebitno, pređi na stvar" :rolleyes:

 

Eto kako mi cenimo našu istoriju, zbog toga i poštujem skandinavce, npr. Nikada se nisu odrekli svojih običaja.

Edited by Erulian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim, kolega izvuče pitanje "Religija starih Slovena" i počne da priča o Perunu i kompaniji a ona ga prekine u fazonu "to je nebitno, pređi na stvar" :rolleyes:

 

Eto kako mi cenimo našu istoriju, zbog toga i poštujem skandinavce, npr. Nikada se nisu odrekli svojih običaja.

Mnogi cuvaju svoju istoriju...Pa pogledaj i Grke...I dan danas znaju ko i sta je bio Zevs,Afrodita,Posejdon....

Ja se veoma dobro secam da u srednjoj skoli nasa profesorka sociologije nije ni imala pojma ko je Perun...Nije ni ime znala da mu izgovori,a kamoli da prica nesto o njemu!!! :no:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

koji otvoreno govore kako mi nismo bili narod pre pokrštavanja već neke tamo divlje zveri koje se valjaju po blatu.

Ja nishta slichno nisam chuo.. Mi nemamo sachuvanu istoriju pre krshtenja. I to je to..

Vi kao znate ko je Perun i u shta su verovali stari Sloveni? Ima petsto verzija o istoriji slovena i njihovoj religiji, i nikad necjemo znati shta je od toga istina jer je to vreme davno proshlo..

A i da znamo- shta onda? Shta imamo od toga? Ja verujem da su Sloveni autohtoni narod danashnjeg Balkana, i shta sa tim? Ja mislim da je tako, ali kada mi prichaju da smo se doselili sa Kavkaza ili odakle vecj, ja se ne bunim, zashto bih? Koja je poenta? Od kakvog je to znachaja za mene?

Mislite da Vladika Nikolaj nije znao ovo- da smo mi narod balkana i da je pricha o Ilirima i Arbanasima falsifikat- pa nije ishao okolo i prichao o tome jer takva pricha nema poentu. Isto tako je znao da su Sloveni imali pismo i pre Hrista i da u prichi o prvom pismu glagoljici nije bash sve tako.. Glagoljica je prvo pismo Srba, ne Slovena, ali Vladika nije ishao okolo i prichao ljudima o tome.. Zashto bi- da bi se busali u grudi? Glusosti...

Nemogu da se setim kako se zove taj njegov spis gde je pisao o istorijama naroda i njihovom znachaju...

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

cekaj...a sta je hteo taj profesor da cuje na to pitanje ako ne pricu o bogovima i ostalim mitoloskim bicima.

Rogozub-e slazem se da nemamo sacuvanu istoriju pre pokrstavalja. I da su nasi vladari sve spise koji su postojali a koji su imali veze sa paganizmom naredili da se spale. Zato i nemamo tu istoriju. Moguce da Perun se nije ni zvao Perun na Balkanu. Npr kod zapadnih slovena je bio Perhan ili Parom. Perun je uzet od Baltickih slovena. Kao i vecina imena ostalih bogova, jer je kod njih i sacuvan po koji spis,tipa Velesova knjiga i onaj ep o Polku Igorevom ili kako se vec zove. Ti narodi oko baltika za razliku od nas su cuvali sve to. Kod nas se odrzalo gomilu stvari,mozda cak i jace nego tamo,ali je dobilo drugaciji oblik. I niko ne zna da to potice iz paganizma. Kao npr i slava. Ali mnogi to nece priznati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaki hram ima svoju slavu, bilo gde u svetu i to nema veze sa slovenima.

Srbi su prelazili u Pravoslavlje po plemenima, ili bratsvima, kako god se to zvalo, tj. celo jedno bratstvo se pokrsti. i svako to pleme/bratsvo je uzimalo sveca zashtitnika chiji je pomen bio u dan kad su se pokrstili. rusi npr svi imaju jednu slavu jer je skoro ceo narod odjednom preshao u Hrishcjantvo.

Ugl, kao shto rekoh u prvoj rechenici- slava je Hrishcjanski obichaj. Samo su neki detalji slichni. Slichni- ne isti; a kazhem slichni, ne samo shto im je dato Hrischjansko znachenje i tako se zamenilo pagansko, nego su obichaji simbolichki (simvolichki) potpuno suprotni. npr obichaj sa badnjakom- sve se isto radi kao i shto su pagani radili, ali pagani nisu badnjak palili, a Hrishcjani na kraju pale badnjak, chime izrazhavaju odricanje od paganstva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pitanju je jedan opšte poznati indo-evropski običaj zajedničkog praznikovanja.. banketi, sabori..

 

U Rusiji se taj običaj zvao bratchina, od reči "brat", kod nas se zvao "slava" a znamo šta znači ta reč, tako da ipak pričamo o nečemu starijem od Pravoslavlja. To je jedan lep primer asimilacije..

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa sad... da su uzimali svetca zastitnika i datum slave odredjivali po tome kad su se pokrstili,ne bi se poklapali datumi slavljenja nekih bogova sa tim slavama,kao ni osobine svetaca sa osobinama bogova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nishta slichno nisam chuo.. Mi nemamo sachuvanu istoriju pre krshtenja. I to je to..

Vi kao znate ko je Perun i u shta su verovali stari Sloveni? Ima petsto verzija o istoriji slovena i njihovoj religiji, i nikad necjemo znati shta je od toga istina jer je to vreme davno proshlo..

A i da znamo- shta onda? Shta imamo od toga? Ja verujem da su Sloveni autohtoni narod danashnjeg Balkana, i shta sa tim? Ja mislim da je tako, ali kada mi prichaju da smo se doselili sa Kavkaza ili odakle vecj, ja se ne bunim, zashto bih? Koja je poenta? Od kakvog je to znachaja za mene?

Mislite da Vladika Nikolaj nije znao ovo- da smo mi narod balkana i da je pricha o Ilirima i Arbanasima falsifikat- pa nije ishao okolo i prichao o tome jer takva pricha nema poentu. Isto tako je znao da su Sloveni imali pismo i pre Hrista i da u prichi o prvom pismu glagoljici nije bash sve tako.. Glagoljica je prvo pismo Srba, ne Slovena, ali Vladika nije ishao okolo i prichao ljudima o tome.. Zashto bi- da bi se busali u grudi? Glusosti...

Nemogu da se setim kako se zove taj njegov spis gde je pisao o istorijama naroda i njihovom znachaju...

Shto bi rekao Vilijam Blejk: "Bog ne mozhe da menja proshlost ali istorichari mogu"...

Slazhem se sa tobom shto se tiche manjka poente...

A ko je bio na balkanu kad' ne zanimam me...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaki hram ima svoju slavu, bilo gde u svetu i to nema veze sa slovenima.

Srbi su prelazili u Pravoslavlje po plemenima, ili bratsvima, kako god se to zvalo, tj. celo jedno bratstvo se pokrsti. i svako to pleme/bratsvo je uzimalo sveca zashtitnika chiji je pomen bio u dan kad su se pokrstili. rusi npr svi imaju jednu slavu jer je skoro ceo narod odjednom preshao u Hrishcjantvo.

Ugl, kao shto rekoh u prvoj rechenici- slava je Hrishcjanski obichaj. Samo su neki detalji slichni. Slichni- ne isti; a kazhem slichni, ne samo shto im je dato Hrischjansko znachenje i tako se zamenilo pagansko, nego su obichaji simbolichki (simvolichki) potpuno suprotni. npr obichaj sa badnjakom- sve se isto radi kao i shto su pagani radili, ali pagani nisu badnjak palili, a Hrishcjani na kraju pale badnjak, chime izrazhavaju odricanje od paganstva.

 

Prvi put cujem ovu pricu.

U vise navrata sam cula nesto potpuno drugacije - da su Srbi, tj. pleme od koga ce posle postati Srbi, kao primili Hriscanstvo, ali su ipak tajno slavili paganske bogove koje su slavili i ranije. I kada su hriscanski svestenici koji su ih pokrstili to saznali, dali su im da biraju nekog sveca koga ce slaviti umesto svog starog bozanstva. I tu nastaju slave, i usled toga dolazi do slicnosti svetaca sa paganskim bozanstvima koje je knight spomenuo (npr. Perun = Sveti Ilija; najcesi primer; slicnost je to sto su gromovnici) - bilo im je najlakse da se "prebace" na sveca koji im lici na boga kog su vec slavili.

Zapravo, mislila sam da je to opste poznata prica, a meni licno deluje i mnogo logicnije od ovoga sto si ti napisao (logicnije mi je pre svega zbog toga sto je takav inat vise nego logican kad su Srbi u pitanju :) )

A to da danas slavljenje slave nema nikakve veze sa paganizmom, to je potpuno jasno. Na paganizam ukazuje samo ta istorijska strana price, i neki obicaji koji su se zadrzali, ali u skroz drugacijem duhu i to je sve.

Edited by Beauty In Black

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa svaki hram je nekome posvecjen- kad kazhem da je u mom kraju crkva Svetog Nikole- to znachi je slava tog hrama sveti Nikola. Shta je tu chudno, ne morash to negde da chujesh, samo da razmislish malo. Srbi su uzimali porodichne zashtitnike, pored lichnih- tj. pored imendana imali smo i slave. Kazhem imali jer slava danas to nije, niti iko vishe daje deci imena po svetitelju na chiji dan su se rodila/ krstila pa da to dete slavi imendan, vecj svi slave rodjendane (ko da je to neki praznik; preciznije je recji- prave slavlje sebi za rodjendan).

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

slavljenje slava sigurno nije neki tr00 hrishcjanski obichaj jer medju 10 zapovesti pishe

 

1. Ја сам Господ Бог Твој; немој имати других богова осим мене

 

2. Не прави себи идола нити каква лика; немој им се клањати нити им служити.

 

ako nije hrishcjanski znachi mora bit' paganski i ja se slazhem sa onim shto reche beauty in black

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Prvi put cujem ovu pricu.

U vise navrata sam cula nesto potpuno drugacije - da su Srbi, tj. pleme od koga ce posle postati Srbi, kao primili Hriscanstvo, ali su ipak tajno slavili paganske bogove koje su slavili i ranije. I kada su hriscanski svestenici koji su ih pokrstili to saznali, dali su im da biraju nekog sveca koga ce slaviti umesto svog starog bozanstva. I tu nastaju slave, i usled toga dolazi do slicnosti svetaca sa paganskim bozanstvima koje je knight spomenuo (npr. Perun = Sveti Ilija; najcesi primer; slicnost je to sto su gromovnici) - bilo im je najlakse da se "prebace" na sveca koji im lici na boga kog su vec slavili.

Zapravo, mislila sam da je to opste poznata prica, a meni licno deluje i mnogo logicnije od ovoga sto si ti napisao (logicnije mi je pre svega zbog toga sto je takav inat vise nego logican kad su Srbi u pitanju :) )

A to da danas slavljenje slave nema nikakve veze sa paganizmom, to je potpuno jasno. Na paganizam ukazuje samo ta istorijska strana price, i neki obicaji koji su se zadrzali, ali u skroz drugacijem duhu i to je sve.

 

TRUE. Ima mnogo tih slicnosti,tipa Sv.Sava= Veles...posto su obojca zastitnici stoke,pastira i vukova. Sv. Vasilije i Veles imaju takodje slicnosti. Onda Sv. Nikola i ja mislim dazdbog(mada ovo nisam 100% siguran,mogu da pogledam). Dani na koje padaju slave se cesto podudaraju sa danima kada su sloveni slavili svoje bogove. Apsolutno je tacno da do danas nije iskorenjen paganizam,ne samo iz nas,vec i kod vecine Balkanaca. Na selima jos uvek na vrata stavljaju luk da oteraju zle duhove,kad se vencavas u nekim krajevima je obicaj da se mladenci pljuju da ne dodje vrag( vidi film Moja Velika masna pravoslavna svadba...valjda se tako zove),i jos mnogo raznih tripova tipa stavljanje hrane na grobove(mada to je preterano posto dusi treba hrana dok ne ode u svet mrtvih ili Nav (Svargu koja je u Nav-u) a koliko sam ja primetio ljudi stavljaju uvek kad dodju do groblja,sto je nastalo mislim iz onog moj komsija stavlja 5 dana,ja cu onda 50 da pokazem da imam), stavljanje slame ispod kovcega (kumova slama,koju je postavljao kum koji je duhovni roditelj bio coveka, i sluzi da bi dusi bilo lakse dok leti u Svargu), dace na 40 dana posle smrti (verovalo se da za 40 dana dusa stize do svarge mislim) Prica o tome da je to okretanje od pravoslavlja mi je skroz nebulozna, i mislim da postoji samo da i da su je izmislili teolozi da bi oni koji malo tragaju za tim obicajima,a tragaju na pogresnim mestima bili zavarani.

 

 

Pa svaki hram je nekome posvecjen- kad kazhem da je u mom kraju crkva Svetog Nikole- to znachi je slava tog hrama sveti Nikola. Shta je tu chudno, ne morash to negde da chujesh, samo da razmislish malo. Srbi su uzimali porodichne zashtitnike, pored lichnih- tj. pored imendana imali smo i slave. Kazhem imali jer slava danas to nije, niti iko vishe daje deci imena po svetitelju na chiji dan su se rodila/ krstila pa da to dete slavi imendan, vecj svi slave rodjendane (ko da je to neki praznik; preciznije je recji- prave slavlje sebi za rodjendan).

Kao prvo imena se nikad nisu davali po svetcu na ciji dan je dete rodjneo. Npr pogledaj zavestanje Stefana Nemanje svom sinu rastku,gde ga Stefan Nemanja moli da cuvaju slovenska imena. Da je tako kako ti kazes niko se u nekom tom tvom delu istorije ne bi zvao Milica, Milose, Ratomir, Bogoljub,Bogdan, Ljubica, Ljubisa, Nemanja, Milovan,Dusan... da ne nabrajam sva slovenska imena kojih ima jako veliki broj. Pogledaj istoriju Srba od 7-8 veka kada smo dosli ovde pa u negde u 11 smo primili Hriscanstvo pa period posle toga...jednostavno ne postoji period da su ljudi davali imena po svecima,cak stavise skoro uvek su nasi kraljevi nosili slovenska imena,a pogotovu u tom periodu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

posto su obojca zastitnici stoke,pastira i vukova.

Molim te nemoj lupetati... Kurir nije dobar izvor podataka o Pravoslavlju. Mi nismo papicji, i svetitelji nisu "specijalizovani" kao kod njih...

 

Dani na koje padaju slave se cesto podudaraju sa danima kada su sloveni slavili svoje bogove.

Da, starisloveni su koristili julijanski kalendar...

 

vidi film Moja Velika masna pravoslavna svadba...valjda se tako zove

Holivud nije dobar izvor podataka o Pravoslavlju. Paganski obichaju postoje u narodu, ne u Pravoslavlju. Iz chega se mozhe izvucji zakljuchak da narod nije pravoslavan.

 

dace na 40 dana posle smrti (verovalo se da za 40 dana dusa stize do svarge mislim)

Mislish... Chetrdesetog dana po smrti dusha prolazi poslednje mitarstvo.

 

Kao prvo imena se nikad nisu davali po svetcu na ciji dan je dete rodjneo.

Mislish...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja samo ne znam ko ovde lupeta...i oni podaci naravno nisu iz kurira...

Na ove tvoje opaske ne vredi nesto odgovarati jedino na

Paganski obichaju postoje u narodu, ne u Pravoslavlju. Iz chega se mozhe izvucji zakljuchak da narod nije pravoslavan.

Ako npr se molis kao musliman i ides u dzamiju da li mozes da budes i tako pravoslavac? Ja govorim o obicajima koji su ostali,svejedno,a ne da li su srbi pravoslavni ili ne...ja npr nisam krsten i ne osecam se kao pravoslavac...ko se oseca ja cu da postujem...

Kasnije cu napisem mozda nesto jos o kalendaru i jos ponesto.

I da skoro svaki svetitelj koliko ja znam ima neku osobinu i zastitnik je necega...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...