Jump to content

Religija Starih Slovena


Recommended Posts

Pa pismo koje su sloveni koristili pre nego sto im je nametnuto grcko pismo (ovo je vise manje citat Crnorizca Hrabrog) je bilo nesto nalik runama, tj. ono sto je nazvao certama i rezama su zapravo neke vrste runa. Postoji takozvana Vlesovica kojom je napisana Velesova knjiga, a Svedjani zovu svoje pismo Venda rune, a Venda su bili slovenski susedi Svedjana. Kasnije su Cirilo i Metodije kombinacijom grckog pisma i tog slovenskog napravili svoje pismo. Pisali su nekako ovako: 250px-Rökstenen.jpg

f_000205nm_6b5ab3a.gif

S1_Va_g.GIFS2_Va_g.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, upoznat sam s tim citatom Crnorizca, i ja smatram da su Srbi imali neko takvo pismo pre glagoljice, ali to nisu svakako bile nordijske rune. Takodje napominjem da nikad nije potvrdjena autenticnost Velesove knjige, pa time ni autenticnost tog pisma (koje uzgred, nije pismo koje nalazim na pomenutom vebsajtu, i dalje su u pitanju nordijske rune).

 

Ove rune ispod za koje si stavio slike, prvi put vidim u zivotu, odakle ti to uopste?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa koliko je sve ovo verodostojno ne znam ni ja, ali evo sta sam saznao i sta znam:

 

Rune sa sajta su ove rune, poslala mi je Kveld...tako da o poreklu ce morati ona da se izjasni:

RUNES.GIF

 

A sto se tice toga da li su sloveni imali rune i kakve. Pa 3. slike je primer certa i reza o kojima je Crnorizac govorio. Lice malo na rune.

Ovo cu Crte i Reze iz Poljske, kako kazu:

slav1crteirezeizpoljske.gif

 

Ovo dodju beloruske:

alikanovozinovievbeloru.gif

alikanovoleceevskybelor.gif

 

A ovo je navodno nadjeno na nekoj brezovoj dascici u bosni, s tim sto tu malo moze da se spori autenticnost recimo na osnovi toga kako je brezova dascica izdrzala do danas da se ne raspadne...ali evo:

eurunebrezaizbosne.gif

 

Sve ovo je to pismo koje je nazvano certama i rezama...zapravo ima neke veze s Runama

Edited by knight

Share this post


Link to post
Share on other sites

sve mi se cini da je ovo nekakvo neopoagansko lupetanje ljudi koji zele da se priblize skandinavskim narodima.. ismisljotine.

a ovo sa brezove dascice iz bosne izgledaju kao najobicnije nordijske rune.. sta oni sve nemaju tamo, piramide, rune, sta je sledece.. xD

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kazem nije bas sve to cisto potvrdjeno, ali eto...ima, pricaju ljudi. Na kraju krajeva zasto je toliko neverovatno da certe i reze izgledaju nekako onako? Mislim nije da nisu crte i reze... A nekako su to prirodni simbolji vise manje karakteristicni za skoro sve rane civilizacije. Na kraju krajeva nordijci i sloveni su dugo ziveli kao susedi, zasto ne bi doslo i do mesanja kulture i shodno tome pisma?

Share this post


Link to post
Share on other sites

sve mi se cini da je ovo nekakvo neopoagansko lupetanje ljudi koji zele da se priblize skandinavskim narodima.. ismisljotine.

Ko zna svasta je moguce, treba ipak ostati i otvorenog uma i blago skeptichan.

a ovo sa brezove dascice iz bosne izgledaju kao najobicnije nordijske rune.. sta oni sve nemaju tamo, piramide, rune, sta je sledece.. xD

 

 

Piramide sa runama, u njima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
A ovo je navodno nadjeno na nekoj brezovoj dascici u bosni, s tim sto tu malo moze da se spori autenticnost recimo na osnovi toga kako je brezova dascica izdrzala do danas da se ne raspadne...ali evo:

eurunebrezaizbosne.gif

 

Заправо, Бреза је место у Босни а футарк руне, приказане на слици, нађене су на стубу цркве из 6. века.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

To su nordijske Rune.chak i idu po klasichnom Runskom redosledu (Fehu, Uruz, Thurisaz, Ansuz, Raidho, Kenaz, Gebo , Wunjo itd).Dakle, to u Bosni sto je nadjeno su Rune koje su nekako urezali Nordijci, likovi su ionako shetali svugde po svetu pa shto ne bi ishli i u Bosnu :D .Slovenske Rune mogu biti neshto nalik vinchanskom pismu a ako vas zanima veza izmedju slovenskog pisma i Vinchanice vidite dela Radivoja Peshicja..Sloveni su morali imati neshto slichno Runama jer , pod a) svoje pismo su urezivali pa je ono moralo biti uglasto, pod b ) indeovropskog su porekla kao i ostali narodi koji su pisali pismom slichnim Runama (pregled pisama koja liche na Rune mozhete nacji u knjizi Miro-a ˝Rune, shamansko putovanje˝.Ono sto sam ja poslala knightu verovatno i jeste neko neopagansko improvizovanje na temu, chest je sluchaj da slovenski neopagani maznjavaju neshto iz drugih religijskih sistema i pripisuju to svome..

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Дружина Бога Световида, клуб словенских занесењака

Дружина Бога Световида

 

 

kip311.jpg

 

- Истраживање и неговање аутентичне српске, народне духовности

- Истраживање најстарије преднемањићке историје Срба

-Афирмација српских легенди, епских песама, бајалица, додолских песама,народних мелема... и примена истих у свакодневном животу, у науци,књижевности, васпитању, медицини...

- Оживљавање архаичних народних обичаја и веровања којима прети изумирање

-Доказивање супериорности народних обичаја над хришћанском догматиком,критика СПЦ са националних позиција, инсистирање на народној цркви поЊегошевом моделу са народним, скромним и родољубивим поповима,пропагирање скромности и штедње у СПЦ, указивање на чињеницу да једуховније молити се Богу испод светог дрвета-записа или поред црквебрвнаре него у раскошним црквама које бљеште лажним сјајем (и које сууглавном финансиране тајкунским новцима.)

- Антиглобализам, кампањапротив НАТО пакта и пропагирање савеза са Русијом - највећом словенскомсилом, ширење русофилства и славенофилства

- Идеолошка борба против ученика Димитрија Љотића који се лажно представљају као националисти

 

На Преображење 19. августа 2009

(када се према српском народном веровању преображава и гора и вода!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

sad sam bacio pogled na forum..

 

deluje mi malo ushtogljeno,sto bi rekli stari Sloveni...

 

el moze da se spamuje i da se vorshipuje djavol tamo?

 

ako moze,eto me.. :rockdevil:

 

samo djavol,belzebub i moloh!

 

У подфоруму "Але и аждаје" - скоро све је дозвољено.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osim u bozanstava, verovalo se i u demone: vile, vukodlake, vatrenike, patuljke( Lesovik-vuciji pastir)...

Posebno bih izdvojila demona pod nazivom Mamuna, koja po karakteristikama prilicno asocira na Muma Paduri,

koja se javlja u verovanju Vlaha.

 

Verovalo se i u djavole, ali ne na nacin na koji se danas veruje. Djavo je demon, koji voli da pravi "nestasluke"

ljudima, ali ih i zna dobro posavetovati, poduciti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osim u bozanstava, verovalo se i u demone: vile, vukodlake, vatrenike, patuljke( Lesovik-vuciji pastir)...

Posebno bih izdvojila demona pod nazivom Mamuna, koja po karakteristikama prilicno asocira na Muma Paduri,

koja se javlja u verovanju Vlaha.

 

Verovalo se i u djavole, ali ne na nacin na koji se danas veruje. Djavo je demon, koji voli da pravi "nestasluke"

ljudima, ali ih i zna dobro posavetovati, poduciti.

 

Демон је реч грчког порекла и користи се у науци (етнологија) да означи свако натприродно биће које није Бог или Богиња.

 

Друго, није се веровало у Ђавола него у Дабога, господара подземног света који је у српском православљу делом претворен у ђавола, а делом и у Светог Саву (отуда се Сава домунђава са ђаволом како да конструишу воденицу) док су небески (светлосни) Богови "претворени" у Христа и Бога Оца. Вампири су у старој религији имали позитивну улогу, баш као и вукови, да би са хришћанством били демонизовани.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam jeste li culi za ovo (tekst je preuzet sa jednog hrvatskog bloga):

 

četvrtak, 20.08.2009.

Vuk dlaku mijenja, cud nikada!!!

 

Zivimo u 21. stoljecu, vremenu za koje se svakodnevno tvrdi

da je vrijeme tolerancije razlicitosti. Pa ipak, nakon onoga

sto se pocetkom ovog mjeseca dogodilo u jednom mjestu u

Ukrajini, i oni koji u to najcvrsce vjeruju, ostat ce pokolebani.

Cini nam se, a cinit ce se vjerojatno i svakom tko pogleda

fotografije prilozene uz ovaj tekst, kako se nimalo nismo

odmakli od davnih stoljeca kad su rusilacke horde

tek pokrstenih krscana ognjem i macem sirilo

„svoju“ vjeru, demolirajuci stoljetna svetilista i

unistavajuci svetinje svih onih koji se nisu

slagali s njihovim vidjenjem.

Naime, 03. 08. u ukrajinskom selu Sadživic,

u Gusjatinskom regionu, Ternopiljskoj oblasti,

grupa ljudi predvodjena grkokatolickim svecenikom

srusila je i zapalila svetiliste posveceno Perunu,

podignuto od strane registrirane vjerske zajednice

"Rodovo Vognišče Ridnoji Pravoslavnoji Viri".

Nekoliko rodnovjernika pokusalo je zaustaviti

vandale, na sto su ih ovi fizicki napali, pretukli,

a zatim opljackali. Za sobom su ostavili samo

veliki Perunov idol u pepelu.

Rodnovjerna organizacija vec je uputila protest

ukrajinskoj vladi povodom ovog vandalskog cina.

Kako je ona, podsjecamo, registrirana zajednica,

ravnopravna sa svim ostalim vjerskim

organizacijama pred zakonom, ocekuje se

od ukrajinskih vlasti da po njemu postupi i

kazni pocinitelje. To ipak, ostaje da se vidi...

Edited by Talvi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Јебем ти живот, ја сам мислио да је Свети Сава стварно постојао... :(

:lol:

 

Боље га немој тако олако помињати. Уме да буде незгодан. :da: Баш, баш незгодан.

Једном је читаво село бацио у језеро када су му се нешто ситно замерили.

 

Имаш и новијих примера.

Жарко Лаушевић је играо главну улогу у представи Свети Сава (са проблематичним текстом) и не само што је њему од тада каријера кренула низбрдо него је и Југословенско драмско позориште ИЗГОРЕЛО!

 

А сетимо се и грмљавине на Савиндан 1995. и 1999. (знамо шта је после било) Да, да.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Чекај, постоји ли или не постоји? Ко је и шта је радио? Нисам баш упућен у то родоверје, је ли он такође био родовЈерник, демигод, ђавољев шегрт, сатрап или сабрат ор вот? Просветли... Капирам да је све то написано на брезовим плочицама, које су генерације и генерације родоверника преносиле са колена на колено...

Или су дошли неки унијати и све попалили, мајку им барапску...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Боље га немој тако олако помињати. Уме да буде незгодан. :da: Баш, баш незгодан.

Једном је читаво село бацио у језеро када су му се нешто ситно замерили.

 

Имаш и новијих примера.

Жарко Лаушевић је играо главну улогу у представи Свети Сава (са проблематичним текстом) и не само што је њему од тада каријера кренула низбрдо него је и Југословенско драмско позориште ИЗГОРЕЛО!

 

А сетимо се и грмљавине на Савиндан 1995. и 1999. (знамо шта је после било) Да, да.

 

ne smem ni da pomislim sta bi uradio YuMetalu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dabog je bio bog vatre? gde to iskopa?

a on je pretvoren u djavola, inace, zato sto je bio najstovaniji bog na nasem podrucju. Srbi su imali i razvijen kult vuka, Dabog (Dajbog, Dazbog) se cesto pojavljivao u vucjem obliku.

takodje se (etimoloski) pretpostavlja da je bio bog kise (Dazbog - DAZD bog), ali najverovatnije je bio solarno bozanstvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...