Jump to content

Religija Starih Slovena


Recommended Posts

Kad vec neko spomenu bajke i mitologiju, moze li neko da poveze ove bajke sa starom mitologijom Srba?

 

Posto ovo iz naroda.. i to... dosta je tu uplete upliva sa strane. Direktnih, jasnih. Meni je baba uvek pred spavanje pricala Cardak ni na nebu ni nazemlji i bas celik.

Ja sam mislio to braca grim neki fazon. Mada sad kada mi rekoste ovo i kada se setim cinjenice da moja baba nije znala da cita. Da je bila tipichna zena sa sela, i ima logike.

 

Cudno mi je kako je to prezivelo. MIslim krajnje impresivno. Jedna zena ( moja baba a verovatno josh puno njih ) sa nekih sela koje sveta nisu videle ama uopste nepismene i neuke znaju bajke iz naroda prepricavaju ih ko zna koliko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Шешељ је ту теорију прочитао код Натка Нодила.

И уопште, Шешељ увек прецизно наводи које ауторе и изворе користи.

 

Ovde je malo to Seselj izvukao iz konteksta. Ti Jaksa, Voin i Strahinja su licnosti iz takozvanog Jastrebackog panteona koji su nastali nakon dolaska turaka, koji se bore protiv turaka i koji nisu izvorna slovenska božanstva kako ih on predstavlja (ni Nodilo ih ne predstavlja kao bozanstva, vec samo govori o slicnostima ovih likova sa Sutvidom, verovatno Svetovidom. Medjutim ovi likovi su istorijski generali ili vojskovodje, a ne bogovi rata i na sta i sam Nodilo ukazuje. Tok Svetovid je bog i nije istorijska licnost. Jaksa brani Beograd sa Nebojsine kule. Da li je ikad Svetovid branio Beograd sa Nebojsine kule protiv Turaka? Ja za to nisam cuo. Slicnosti su snaga, neki zeleni mac koji on pominje da se pripisuje Svetovidu). Seselj je majstor za izvlacenje stvari iz konteksta, i jos neke logicke greske (kao na primer argument ad hominum). Mislim ja da je ovde on hteo da jednostavno u svoju ideologiju srpskog nacionalizma uvrsti pravoslavnu crkvu i da celu tu tradicionalnost malo produzi na staru srpsku veru, koju je morao malo da izglavi iz konteksta kako bi se izjednacila sa osnovnim kanonima pravoslavlja.

 

A ove bajke se mnogo lako mogu povezati sa narodnom religijom Srba. Evo Bas Celik, mrzelo me celog sad da citam, ali imas Azdaju koja krade sestre, imas 3 Azdaje koje ubijaju svaku drugi kraljevic, imas Divove. Sve su to demoni koji su poznati Srbima. Ala kao atmosverski demon koji kad dolazi pisti, donosi pljusak grmljavinu, grad je poznat samo kod Srba. Divova ima u raznim narodima, tako da su oni verovatno jos indo-evropskog porekla, kao i vile. Usmena knjizevnos je kod Slovena vrlo impresivna i najduze je ostala sacuvana. Gete je govorio o lepoti srpskih narodnih pesama, kako daju jednu drugaciju dimenziju knjizevnosti.

A i braca Grim nisu bas originalni... i oni su uzimali motive iz naroda, doduse germanskog. Svi ti ljudi koji se potpisuju pod bajke, uglavno su vise sakupljaci narodnih bajki, nego izumitelji istih. Eventualno su ih stilski prepravili, ulepsali ih malo, da ne budu bas govorene onim surovim jezikom, kako se govori na selu, a pogotovu u romantizmu tako nesto je bilo neprihvatljivo.

Edited by knight

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Ne mogu da verujem, mesati Seselja i religiju starih Slovena...

 

To ima veze jedno s drugim k'o moja baba i Euronymous.

 

 

 

:haha: nemo' tako. Šeki je hteo da se Vidovdan proglasi nacionalnim srpskim praznikom jer je to, po njemu, praznik srpskog vrhovnog boga.povezuje on to nešto sa Lužičkim Srbima...ima zapis iz Skupštine kad je govorio o tome :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

У вези Шешеља,

 

 

др Шешељ: "Ја знам за моју крсну славу, за Светог Луку, да су некадaстари Срби славили Велеса. То је нешто што је национално обележје, а нехришћанско. Ниједан други хришћански народ нема крсну славу."

 

 

seselj4-1.jpg

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

bas lepo, u pravu je covek, ali i dalje je tvrdio da smo bili monoteisti.

a i takve stvari je provlacio toliko diskretno da niko nije primetio. da se malo vise angazovao za staru religiju srba, bar bi danas prosecan Srbin znao da nabroji bar jednog boga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije njega bilo briga za staru srpsku veru, vec ju je koristio da stekne politicke poene i koji glas vise, kao uostalom i sve drugo. U tom kontekstu moze da se navodi ma ko ko je ikad nesto rekao/napisao/citirao u vezi s tom tematikom. U suprotnom bih jos mogao pomisliti i da je centrala srs-a zapravo hram Velesa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bas lepo, u pravu je covek, ali i dalje je tvrdio da smo bili monoteisti.

a i takve stvari je provlacio toliko diskretno da niko nije primetio. da se malo vise angazovao za staru religiju srba, bar bi danas prosecan Srbin znao da nabroji bar jednog boga.

 

Др Шешељ: ”Немам ја никаквих предрасуда ни према паганској верскојтрадицији и култури. Ја се и данас више дивим античкој Грчкој него свимхришћанским мислиоцима заједно, да се и ту разумемо.»

http://www.youtube.com/watch?v=LxkE6MlXCsQ

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ma ovi ljudi u pescaniku ne znaju sta pricaju... Mogli bi prvo da pogledaju sistem te religije i da malo skontaju zasto je doslo do hristianizacije. I da to nije zato sto je to mnogo odgovorniji i bolji stadijum, vec zato sto je omogucavalo plemstvu da ne donose odluke pitajuci ostatak naroda i da se ponasaju manje odgovorno prema narodu i vise odgovorno prema svojim materjalnim dobrima. Dok su pre toga oni bili ravnopravni sa svim ostalim, odluke su se donosili na skupstinama i svaki pojedinac je imao jako veliku ulogu u drustvu, koje je hristijanizacijom izgubio. (dakle diametralno suprotno od onog sto govori covek u pescaniku). Staroslovenska religija je propagirala jednakost, cak izmedju coveka i boga, oni su u mnogocemu jednaki, jedino sto bogovi imaju moc nad odredjenim delom prirode ili nekog drugog dela covekove stvarnosti, ali prilikom dogovora, zakletve oni su jednaki, dok hriscanstvo propagira sistem u kome je covek rob boziji, kao i izaslanika bozijih na zemlji (svestenstva), ali da treba da bude dobar i ponizan prema vladaocima i vlasteli i da ne spori moralnost njihovih odluka. Tek u 15. veku krecu mislioci poputa Jana Husa, a kasnije i Luter da osporavaju ovakvo ucenje crkve, pa su proglasavani jereticima, na njih su slani krstasi, proganjani su, spaljivani itd. Toliko o odgovornosti koju nudi hriscanstska crkva i hriscanstvo.

Edited by knight

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Snimljena je dvodelna emisija o starim Slovenima. Ja sam autor, pomogli su u najvecoj meri ljudi okupljeni oko http://www.starisloveni.com, kao i RTV Studentski Grad. Mozete pogledati trailere ovih filmova.

Prva epizoda pod nazivom ,,Stari Sloveni - istorija i tradicija" govori o istoriji Slovena, počev od njihove prapostojbine, preko prvih država i migracija, kao i o tradiciji i običajima koji su sačuvana do danas poput Slave, običaja vezanih za kult predaka, Božić i Badnji dan.

 

http://www.youtube.com/watch?v=CNehRAzbWeA

 

Druga epizoda koja nosi ime ,,Stari Sloveni - verovanja i običaji'', govori o mitologiji Slovena, njihovim božanstvima i raznim običajima koji su vezani za bažanstva i mitska bića, kao i o narodnoj religiji Srba, mitskim bićima Srba koja vode poreklo iz staroslovenske mitologije, kao i o mnogim verovanjima kako se od tih mitskih bića može zaštiti.

 

http://www.youtube.com/watch?v=SPBbprvLH7E

 

 

http://www.starisloveni.com/Film.html

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Везано за народне бајке, има и те како везе са паганизмом.

 

Читајте "Усуд", или на пример "Златну јабуку и девет пауница". Свака инструкција коју јунаци добијају је ватрени, земљани или водени спел. Прикупљање перја, длаке, па спаљивање и бацање у воду, чак и закопавање у Трајану ако се сећате, очигледни су примери паганских обичаја који су се провлачили кроз усмена предања.

 

 

 

едит: оно што смо научили као деца, да ухватимо семе маслачка, замислиш жељу па га пустиш назад у ветар да би ти се жеља остварила, је најједноставнији ваздушни спел.

Edited by Ајлин

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

A ti spelovi se mogu videti i dalje u mnogim obicajima za vreme bozica, badnjeg dana, uskrsa, zadusnica i mnogih drugih praznika. Nije tu samo prica sa maslackom. Imas i orahe koji se bacaju za Bozic u 4 ugla sobe, zna se sta izgovara polozajnik, kad dolazi i sa cime dolazi (u raznim krajevima su razlicite varjante toga)...

 

Moram da se pohvalim da je izasao prvi broj internet magazina Veles. Na kraju krajeva i tamo ima ponesto od ovih "spell"-ova opisanih, recimo u tekstu o ljubavnom zivotu. Mozete casopis skinuti sa http://www.starisloveni.com/CasopisVeles.html

 

Ukoliko neko zeli da se prikljuci u izradi casopisa, bilo u pisanju clanaka, crtanju ilustracija, radjenju preloma, nek prati uputstva u uvodnom clanku, ili nek popuni sledeci formular https://spreadsheets.google.com/viewform?hl=en&pli=1&formkey=dEhmR0RMdXVtWENxUHExb3lvZnlZaVE6MQ#gid=0

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...