Jump to content

Religija Starih Slovena


Recommended Posts

ti beowulfe, k'o da si sam podigao kip, toliko se raduješ :lol:... neka , neka, samo neka se prave kipovi, biće Srbija zemlja Paganija :pivopije::pivopije::pivopije:

uzgred, Paganija je stvarno nekad postojala kao zemlja, obuhvatala je teritoriju današnje južne Dalmacije...eto, malo edukacije :bigblue:

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

ti beowulfe, k'o da si sam podigao kip, toliko se raduješ :lol:... neka , neka, samo neka se prave kipovi, biće Srbija zemlja Paganija :pivopije::pivopije::pivopije:

uzgred, Paganija je stvarno nekad postojala kao zemlja, obuhvatala je teritoriju današnje južne Dalmacije...eto, malo edukacije :bigblue:

Samo da i to ne unakaze kao sto po Ukrajini i Poljskoj rade u poslednje vreme...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Које су то новине? Објављују глупости типа "стари српски календар" а у питању хришћанска, византијска творевина, не видим како може да има везе са паганским Србима.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kome se ovaj obracja i na koji se kalendar misli?ja sam napisala jedan clanak o rekonstrukciji kalandara ali sam stavila do znanja da je u pitanju rekonstrukcija radjena na osnovu postojecih hriscanskih praznika (koji su, doduse, zamaskirani paganski, ali dobro, 'riscjani su uvek parazitirali na duhovnosti koju su zatekli.... :uhoh: A sta je po tebi pravi slovenski kalendar?Onaj Busa Belojara? :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 5 months later...

Staroslovenskom magijom? Tu teško da ćeš naći nešto više od seoskih vradžbina i bajalica koje su i danas manje više zastupljene u ruralnim oblastima. A osim pojedinih rituala plodnosti i sličnih paganskih obreda koji su već opštepoznati, nema tu ništa konkrentnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je ujedno i sve što je poznato o starim slovenima, sve drugo (dakle nova izdanja) su izmišljanja i new age devijacije. Zato i jeste najbolje istražiti starije izvore i sam doći do zaključka kada je u pitanju staroslovenska religija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ta pojava koju sam vidjala po Vojvodini ima veze s Egiptom koliko pojava kiselih kisa s mojim trenutnim kijanjem.

 

 

ono sto rade po Vojvodini (recimo Pozarevac ili Gradiste sto sam licno vidjela), pretjerano je bilo da je sahrana, svadba, krstenje, vjeridba..

sahrane konkretno - brate, ide povorka, krst naprijed i ISPRED krsta lokalna baba nosi TORTU koju je pokojnik mnogo volio. mislim, da ne ispadne da ne postujem mrtve, ali brate, ovo je vrhunac svega.

da ne pricam o silnim `vikendicama` koje sam tamo vidjala po grobljima. kao da ce pokojnik ustati i pojesti svu onu sunku, torte, hljebove i pogace koje mu rodbina ostavi na grob.

mislim, dobro dodje za lokalnu ciganiju. ali za pokojnika i grob - ono je ruglo.

i o cemu se radi - o tome da se nadmasi komsija. pa makar to i sahrana bila.

ne postoji nikakvo skriveno ili tradicionalno znacenje u TORTI ispred krsta na sahrani. postoji samo nesto sto se zove SELJACKI DJIS, gdje komsiji treba da crkne krava.

 

tu i tamo ljudi imaju razlicitu tradiciju u zavisnosti od podneblja, ali kad se stvari otmu kontroli i krenu da se takmice komsije, onda to vise nije tradicija nego ruglo.

 

 

hahahah, zanimljiva geografska tvrdnja :D

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve se uglavnom svodi, kao što rekoh, na mađije i seoske vrađbine, ono dabog ti se ruka osušila i sipanje menstrualne krvi u kafu.

 

 

Nikad nisam verovao u mađije i vradžbineee al od kad me ti ostavi i to poče da me brine.

 

 

Nehru

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo nešto slično, pomalo se dotiče tematike, mada nije to to:

 

I. Kovačević, Semiologija rituala, Beograd, 1985.

 

Lj. Radenković, Narodna bajanja kod Južnih Slovena, Beograd, 1996.

 

M. Elijade, Okultizam, magija i pomodne kulture, Zagreb, 1981.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Библиотека „Бранко Миљковић“, у оквиру програма „Наши суграђани“, организује мултимедијалну презентацију СТАРИ СЛОВЕНИ.

 

Презентација ће бити одржана у библиотеци​-галерији "Бранко Миљковић", Булевар краља Александра​ 298, Звездара, Београд, у петак 3. фебруара са почетком у 18 часова.

 

О историји, религији, митологији и обичајима Старих Словена говориће Никола Милошевић, аутор документарних филмова о Словенима и један од аутора интернет презентације http://​www.starisloveni.com/

 

фб догађај: http://www.facebook.com/#!/events/270044119730229/

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...