Jump to content

Recommended Posts

  • 1 month later...

Upoznah covjeka koji mu dodje glavno mudo u udruzenju Ateista Srbije,svidja mi se sta zastupaju ljudi a to je u principu sloboda veroispovesti ili ti neveroispovesti.Takodje najlaksi primer toga kod nas je sto kada nisi vernik nemozes dobiti slobodan dan na poslu kao sto ga imaju pravoslavci za slavu.Pa bi bilo najbolje da nevernici(ateisti) dobiju slobodan dan na datum rodjenja Darvina.

 

http://ateisti.com/

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Da li ste znali da postojanje ateizma logicki nije moguce? Po pravilu, da bi nesto negirali treba da dokazemo, a to je nemoguce u slucaju religije.

 

 

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li ste znali da postojanje ateizma logicki nije moguce? Po pravilu, da bi nesto negirali treba da dokazemo, a to je nemoguce u slucaju religije.

 

 

 

 

Pa ateizam nije dokazivanje nepostojanja (to je logički nemoguće u bilo kom slučaju, jednostavno ne možeš dokazati negaciju), već jednostavno neprihvatanje hipoteze o bogu.

 

Uostalom, teret dokazivanja uvek je na strani onih koji tvrde nešto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ateizam nije dokazivanje nepostojanja (to je logički nemoguće u bilo kom slučaju, jednostavno ne možeš dokazati negaciju), već jednostavno neprihvatanje hipoteze o bogu.

 

Uostalom, teret dokazivanja uvek je na strani onih koji tvrde nešto.

prakticno, ateizam je podjednako apsurdan i iracionalan... ako na tah nacin razmisljamo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li ste znali da postojanje ateizma logicki nije moguce? Po pravilu, da bi nesto negirali treba da dokazemo, a to je nemoguce u slucaju religije.

 

 

 

tvoj post nije logichki moguc :mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ateizam nije dokazivanje nepostojanja (to je logički nemoguće u bilo kom slučaju, jednostavno ne možeš dokazati negaciju), već jednostavno neprihvatanje hipoteze o bogu.

 

Uostalom, teret dokazivanja uvek je na strani onih koji tvrde nešto.

А како се испољава то "неприхватање" хопетзе о Богу од стране атеистички настројених мислилаца?Ајде,буди сада мудар па буди искрен. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jednostavno ne rukovodiš život idejom o nekom višem biću, onostranom i ostalim iracionalnostima.

Хм,то више вуче на агностицизам,знаш оно - само опуштено - хлеба и игара.

 

Неприхватање хипотезе о постајоњу Бога од стране "атеиста" се испољава на мало другачији начин,а то код нас можеш да видиш код већ поменутог удружења атеиста Србије - званично оформљеног.Дакле,то не значи само неруковођење свог живота вјером (иако је она неизбјежна) него просто брутално исмијавање сваком виду ирационалног приступа нечему.Овим нашим "балканским" атеистима би позавидјели многи пародичари..само не знам одакле да почнем,да ли њиховом интелектуалним калупом и оним клсичним богоборачким приступом Православљу,са непознавањем основне катихезе - одакле произилазе разне теорије и глупости,острашћени изливи својих размишљања који су последица претјераног некритичког сагледавања ствари покупљених из медија и жуте штампе а које се тичу првенствено на нашим просторима Православне Цркве.Данас има мало правих атеиста дубоког ума и уверења који су разумели Хришћанство па онда одлучили да не верују. У наше време то су већином ограничени паланачки псеудо-интелектуалци који су сувише лењи (или сувише неспособни и необразовани) да се уопште упознају са вером, размисле о свему, па донесу неки свој став и мишљење на основу тога. Они заправо и немају свој став и мишљење, осим "чим ја не разумем и не знам ништа о томе, мода да је нешто глупо". То је тужно стање свести. Да би био а-теиста, мораш прво упознати "теизмам" па га одбацити. Нешто о чему појма немаш, не можеш интелектуално да одбациш. Зато је св. вл. Николај рекао - "ако си прави атеиста, ти си на корак од Бога".

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da si ti to malo obrnuo. Ne znam zašto bi normalno stanje svesti bilo verovati u Boga. Kad kažem normalno mislim da se kreće od toga pa ga onda posle odbacivati.

 

Od toga se krenulo samo kroz ljudski razvoj i istoriju kao potreba da se objasne mnoge neobjašnjive stvari. Ja mislim da je vera kroz trenutno postojeće religije samo dečija bolest čovečanstva kojoj treba mnogo vremena da se preleži. Mada se slažem da je mnogo manji broj ljudi tako "psihički jak" (ne znam kako drugačije to da nazovem) da bi bio pravi ateista od onoga koji se predstavlja.

 

 

Нешто о чему појма немаш, не можеш интелектуално да одбациш.

 

A da li si ti nekada bio ateista pa tek onda postao vernik?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da si ti to malo obrnuo. Ne znam zašto bi normalno stanje svesti bilo verovati u Boga. Kad kažem normalno mislim da se kreće od toga pa ga onda posle odbacivati.

 

Od toga se krenulo samo kroz ljudski razvoj i istoriju kao potreba da se objasne mnoge neobjašnjive stvari. Ja mislim da je vera kroz trenutno postojeće religije samo dečija bolest čovečanstva kojoj treba mnogo vremena da se preleži. Mada se slažem da je mnogo manji broj ljudi tako "psihički jak" (ne znam kako drugačije to da nazovem) da bi bio pravi ateista od onoga koji se predstavlja.

 

 

Нешто о чему појма немаш, не можеш интелектуално да одбациш.

 

A da li si ti nekada bio ateista pa tek onda postao vernik?

Па,не мораш увек да упознаш теизам да би га одбацио, можеш га одбацити из неких сасвим личних неинтелектуалних разлога,то схватам. Једноставно не осећаш призив. Али такви атеисти никада неће да правдају свој атеизам било чиме. Једноставно не верују, али поштују оне који верују и не раде ништа да би овог другог који вјерује било чим омаловажили.То је оно на шта је мој претходни пост имао циљ,уствари то је основни осјећај према људима који су другачији,да не причам о мало са хришћанске етике гледано бруталним позивима на које нас Христос позива када каже : "Него љубите непријатеље своје, и чините добро, и дајите у зајам не надајући се ничему..."
Od toga se krenulo samo kroz ljudski razvoj i istoriju kao potreba da se objasne mnoge neobjašnjive stvari. Ja mislim da je vera kroz trenutno postojeće religije samo dečija bolest čovečanstva kojoj treba mnogo vremena da se preleži.
Чекај,хоћеш да кажеш да су људи из наше историје били заосталу у односу на нас?Реци у ком погледу?Нећу се залијетати са доприносом хришћанства науци какву данас знамо и остало...

 

Mada se slažem da je mnogo manji broj ljudi tako "psihički jak" (ne znam kako drugačije to da nazovem) da bi bio pravi ateista od onoga koji se predstavlja.
Тачно тако и зато не знам како да узимам за озбиљно атеисте који се баве оваквим стварима на својим атеистичким форумима :

 

68960606.jpg

55779309.jpg

 

Разумио сам ја да је то тек оформељена заједница људи,и колико сам могао да видим на те теме су углваном рапсрављали 3-4 члана,али издвојио сам примјере да се види како не треба да изгледа атеиста.То су анти-теисти,значи имају отворен проблем за одређеном вјерском заједницом око њих,људи углавном исфрустрираног карактера,далеко од смирења и шансе за било какав нормалан дијалог.Да не цитирам овдје писанија појединих чланова,то би било већ превише.Довољно је ућу у њихову групу на фејбуку па да се види колико мржње имају према другима.

 

Никада нисам био атеиста,мислим јесам али у покушају.То је било више неко клиначко острашћено фурање против нечега о чему нисам имао појма (а у тој својој фази сам мислио да знам много тога) али хвала БОГУ па дође и вријеме да се мало издувају вентили надутог Ега. :smile:

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Чекај,хоћеш да кажеш да су људи из наше историје били заосталу у односу на нас?Реци у ком погледу?Нећу се залијетати са доприносом хришћанства науци какву данас знамо и остало...

 

Kada sam rekao kroz istoriju mislio sam prvenstveno na prve ljudske zajednice... kultove sunca, fetise, itd...a onda i na pocetak hriscanstva i drugih religija. Bili su u zaostatku kod razumevanja prirodnih pojava sto je najbitnije.

 

Ja sam licno dozivljavao veci pritisak hriscanskog sveta da se priklonim pravoslavlju ili cak nekim drugim sektama nego da me je neko ubedjivao da postanem ateista. Mislim da kada neko pozeli da postane ateista to krene od njega samoga dok su za neku religiju bitniji spoljni uticaju... Mozda gresim...

 

Nego kako objasnjavas to da se religije, i to narocito fundamentalne, najlakse sire kroz slabije obrazovane narode i napacene u nekom smislu (ratom zahvacena podrucja recimo)?

Evo posto sam ja iz mesta sa granice sa Hrvatskom primetio sam da ne znam ni jednu jedinu izbeglicu iz Bosne koja nije ostrasceni pravoslavac. A kad odem malo u Bosnu kao da prisustvujem takmicenju da li ce se izgraditi vise dzamija ili pravoslavnih crkvi.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@SixStepsOnTheMoon

 

Ovome bi se stosta moglo prigovoriti, mozda ne treba ni da se mesam ali napisacu ovaj post i bezim odavde, tema je jako kompleksna, zahteva dosta vremena, a ono sto me je najvise

isprovociralo u ovom slucaju, a to vidimo cesto je taj odnos vernika prema ateistima, taj pogled sa visine, kao da su ateisti ljudi koji su na neki nacin hendikepirani u odnosu na verujuce, kao da u odsustvu vere nije moguce

voditi/imati kvalitetan, ispunjen zivot (veruj mi, moguce je ), ta "potreba" verujucih da intervenisu kako bi se spasile duse tih jadnih bezboznika, upravo takav odnos i izaziva reakciju "ateista". Mozda si ti i imao prilike da sretnes nekog

ko se deklarise kao ateista a  glup je, neobrazovan, ogranicen, pseudo-intelektualac, a ja cu ti reci da sam ja sretao takve i pravoslavce i pripadnike ostalih veroispevesti i komuniste, anarhiste, you name it, pa naravno i

ateiste, nervira me sto se to koristi kao neki "argument" protiv ateista kad budala i glupaka imas na izvoz 'de god da se okrenes. Sa tobom cu se sloziti u ovom delu "чим ја не разумем и не знам ништа о томе, мода да је нешто глупо

То је тужно стање свести. Нешто о чему појма немаш, не можеш интелектуално да одбациш" Nedavno procitah ovu knjigu (izmedju ostalih) Misel Onfre - Ateoloska Rasprava, mogao bi mozda da je proveris ako imas vremena a i ja sam otvoren za neku tvoju preporuku. Evo jedan delic...

 

"Moj ateizam se pokrece kada privatno verovanje postane javna stvar i kad se u i me jedne licne mentalne patologije prema njoj organizuje i svet za drugog. Jer, od licnog straha za zivot do upravljanja telom i dusom drugog, postoji jedan svet u kome iz potaje deluju profiteri te duhovne i umne bede. Okrenuti nagon smrti koji ih muci na ceo ostali svet ne spasava mucenog niti ista menja u njegovoj bedi, ali na svet prenosi zarazu. U zelji da izbegne negativnost, siri je oko sebe, a zatim radja mentalnu epidemiju."

Edited by ---
  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada sam rekao kroz istoriju mislio sam prvenstveno na prve ljudske zajednice... kultove sunca, fetise, itd...a onda i na pocetak hriscanstva i drugih religija. Bili su u zaostatku kod razumevanja prirodnih pojava sto je najbitnije.
Добро,ми смо после толико вјекова сазнали разумијевање природних појава,открили смо неке нове планете,свемир се непрестано шири...али и данас као и тада увјек смо у заостатку,само што је он данас мало другачији,jер имамо већи број информација.Немамо проблема са тим како настају муње,зашто пада киша,зашто се свремена на вријеме земља тресе,али смо у заостатку на многе друге ствари.Таква је Премудрост шта да се ради,необухватива је,увјек има нешто ново :smile: Али таква врста знања јесте добра али није довољна.Да ли ти исповијдаш непоновљиву личност?Ако да,шта ти као непоновљива личност очекујеш?Суштина је у личности.
Ja sam licno dozivljavao veci pritisak hriscanskog sveta da se priklonim pravoslavlju ili cak nekim drugim sektama nego da me je neko ubedji.vao da postanem ateista. Mislim da kada neko pozeli da postane ateista to krene od njega samoga dok su za neku religiju bitniji spoljni uticaju... Mozda gresim..

Nego kako objasnjavas to da se religije, i to narocito fundamentalne, najlakse sire kroz slabije obrazovane narode i napacene u nekom smislu (ratom zahvacena podrucja recimo)?

Evo posto sam ja iz mesta sa granice sa Hrvatskom primetio sam da ne znam ni jednu jedinu izbeglicu iz Bosne koja nije ostrasceni pravoslavac. A kad odem malo u Bosnu kao da prisustvujem takmicenju da li ce se izgraditi vise dzamija ili pravoslavnih crkvi.

Па знаш како,фундаментализам који помињеш је опасан сам по себи.Он јесте присутан у свим религијама,али,ето ја се ослањам на Православље тј. хришћанство,па кажем да он у својој основи није фундементалан.Битно је да суштину било које појаве,у овом случају је то хришћанство које рецимо покушава да ти се наметне,процјењујеш не по њеном искривљавању,већ по њеном правом смислу и назначењу.Тако се о Хришћанству мора говорити увјек из перспективе његовог истинског смисла.Тек тада у свијетлу његовог изворног значења можемо да истински критикујемо увјек могућа и рекао бих неизбјежна одступања и искривљења (зато треба познавати историју Цркве у којој је увјек било гужве и ово-оно).Али да би тако могао да резонујеш ситуацију око себе и приступаш још са одређеном објективном критичком базом,непоходно је познавање Хришћанства у њеном неком мало другачијем облику,јер ако видимо острашћене православце око нас,онда мора да има неки проблем у њима који може да се исправи али је самим тим већи у нама. (ово задње је Хришћански гард,увјек се постави као да си ти крив и бићеш побједник,самим тим остављаш простора за Истину :bigblue: )

 

П.С.-Кад већ поменусмо фундаментализам,поставићу текст на православљу па скокни да га прелисташ - одличан је.

 

*

 

"---

Провјерићу књигу.А кад си се већ понудила,препоручићу ти један наслов,само да видим можда га нађем у пдф-у.До тада,ево једног дијалога православног хришћанина са атеистима на локалној телевизији у Америци.У питању је Грк,видјећеш како су атеисти позитивно изненађени несекташким приступом.Занимљив дијалог...

 

http://www.youtube.com/watch?v=We9TrLf4nx8&feature=related

 

http://www.youtube.com/watch?v=r3cQE1Gnu4Q&feature=related

Edited by SixStepsOnTheMoon
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

m6LoT.jpg

 

She is a He, ali ok ponuda jos stoji he he, poznato mi je to, mislim da znam taj blog The Atheist Planet, nebitno, pozabavicu se time, gledao sam milion tih debata, posebno sa Dawkinsom, Harrisom, Hitchensom i Dennettom, no sad nisam u fazonu

 

 

Edited by ---

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odgledao sam ove klipove, sta da kazem, genijalno, ovo je upravo savrsen primer kako bi trebalo voditi "raspravu" kada je ova tema u pitanju.

Isto tako, ovih 15 min mogu dobro posluziti onima koji nisu toliko upoznati sa time sta zapravo znaci biti ateista i u potpunosti se slazem sa

onim sto je receno i sa jedne i sa druge strane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapravo izmedju ateizma i antiteizma nema nikakve razlike. Ateizam naravno negira postojanje boga, a da bi se nesto negiralo, prvo se mora imati neka predstava o tome. Tako da se sve svodi na npr. "crkva propagira postojanje boga, dok mi kazemo da boga nema". Kada ne bi postojala predstava o bogu, ne bi se moglo negirati njegovo postojanje. Logicno, pojam boga mora biti stariji od negacije postojanja boga. I to se naravno podrazumeva, ili bi bar trebalo. Tako da su teizam i ateizam, tj. antiteizam zapravo dve strane istog novcica. Kao sto ne moze postojati satanista koji u boga ne veruje. Dok je agnosticizam nesto sasvim drugo, to jest priznavanje sopstvenog neznanja u odnosu na zivot, svemir i sve ostalo. I to je posten stav btw, za razliku od nekih trendova. A vecina danasnjih ateista nisu nista drugo nego osobe koje cela ta tematika jednostavno ne zanima, pa se jednostavno deklarisu kao ateisti. Wrong.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...