Jump to content

Recommended Posts

I sve to polazi od tvog stanovišta da je slobodna volja nešto metafizičko i natprirodno.

po svojoj definicini fizikalizam/ naturalizam/ materijalizam podrazumevaju determinizam. sve postoji i funkcionishe iskljuchivo po prirodnim zakonima.

 

slobodna volja podrazumeva um, lichnost, koja je natprirodna, koja ima neku slobodu da izabere shta cje da misli i uradi.

 

dakle, slobodna volja, na kojoj pochivaju koncepti koji su temelji moderne civilizacije je neshto natprirodno i duhovno.

  • Upvote 1
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

+1

 

opsirna retorika puna krupnih reci i moralisanja cesto sluzi da sakrije nedostatak cinjenica i logike.

dobro je biti skeptican prema raznim prosvetliteljima kojima je "sve jasno", u kom god obliku se oni pojavljivali.

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Budimo iskreni, nije crkva kriva ni za sta, vec politicari.

crkva ne postoji bez religije. dakle, religija je temelj na kome stoji crkva i religija omogucava da se ljudi organizuju u razne crkve. problem nastaje kad crkve pocnu da se mesaju u drustvene tokove neke zemlje bez ikakvog realnog autoriteta i ekspertize za tako nesto.

 

Pa i onda kada dopuste uticaj crkve (ili bilo koga drugog, da utice negativno na politiku). A kao sto rekoh, religija nije ta koja steti vec ljudi i samo ljudi koji koriste polozaje, ne samo u crkvi vec bilo gde. Bunite se onda protiv tih ljudi, ne protiv religije. :haha:

problem sa religijom je taj sto je ona savrsena podloga za svakakve interpretacije od kojih su mnoge izuzetno lose po drustvo. ateisti kazu da su protiv "dogme i neznanja" a ne protiv religija. to je zamena teza kojom se sluzis u napadu na ateiste i kojom sam sebe diskreditujes i izbacujes iz ozbiljnog razgovora. tom zamenom teza (lazima) postajes samo jedan od pljuvaca, ma koliko se trudio da se sakrijes iza pacifistickih momenata tipa "nije crkva kriva, krivi su politicari, ovi oni"...

 

Takodje, iskreno smatram da je politika srediste najiskvarenijih i najgorih ljudi na ovoj jadnoj planeti, pa poneki uticaj sa strane moze samo pomoci, nikako pogorsati. :haha:

da... lepo je biti 'protiv politicara' i bacati opstu pljuvacinu i kritiku svega i svacega - iz udobnosti svoje fotelje "iskreno smatrati" da su drugi ljudi govna. za to nije potreban nikakav poseban trud. :haha: ako hoces da budes objektivan i "iznad situacije" onda treba da uzmes u obzir da politicari poticu iz iste populacije kojom vladaju i da upravo politicari imaju one osobine koje im omogucavaju da dodju na vlast u tom drustvu. u politicarima se vrlo jasno vide kvaliteti koji najbolje "prolaze" u nekoj naciji/populaciji. u prevodu: tesko da bi jedan velja ilic mogao duze vreme da bude uspesan politicar u engleskoj ili norveskoj, na primer. ;-) ko je za to kriv? :(

 

kad se u celu tu pricu jos umesa i crkva/religija, koja ne nudi apsolutno nikakavu ekspertizu u vodjenju drzave i organizaciji - jasno je da ateisti imaju pravo kad traze da se crkva ne mesa u drustvene tokove, i da religija treba da bude licna, a ne "zvanicna" stvar.

 

Dakle, jos cekam odgovor o svrsi osnivanja ovakvih organizacija i konferencija.

lepo ti je objasnjena svrha.

to sto se tebi ne svidja objasnjenje koje si dobio, i sto bi voleo da cujes iz tudjih usta svoje licno misljenje - je sasvim drugi problem. ;-)

  • Upvote 1
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

crkva ne postoji bez religije. dakle, religija je temelj na kome stoji crkva i religija omogucava da se ljudi organizuju u razne crkve. problem nastaje kad crkve pocnu da se mesaju u drustvene tokove neke zemlje bez ikakvog realnog autoriteta i ekspertize za tako nesto.

 

Religija kao drustvena pojava nastala je jos u prvobitnoj ljudskoj zajednici, kao licno sredstvo za povezivanje i komunkaciju sa bogovima/silama prirode/bogom itd itd. Crkva o kojoj mi sada govorimo postoji jedva 2000 godina, a to je nista u odnosu na istoriju covecanstva. Ovo o cemu ti pricas me podseca na pricu o svastici, koja, takodje, postoji medju ljudima vise hiljada godina, kao simbol srece i prosperiteta - ali je sada globalno prihvacena kao simbol nacista, svega sto je zlo i sl. samo zato jer su je nacisti koristili u toku tih nekoliko godina. Celokupna istorija i znacaj simbola, pronadjenog u istoriji mnogih naroda je potpuno izbrisana. Sam simbol i njegova svrha se upotrebom u ratu nisu promenili, bas kao i religija sto je uvek bila i ostace nesto sto je pre svega licno, unutrasnje stanje ljudskog bica, stanje duha, i zloupotrebom pojedinaca i organizovanih grupa tokom ljudske istorije to se ne menja. Kaznjavaju se pojedinci, osudjuju se imena, organizacije, ne zloupotrebljena ideologija.

Kazes:

problem nastaje kad crkve pocnu da se mesaju u drustvene tokove neke zemlje bez ikakvog realnog autoriteta i ekspertize za tako nesto

 

Pa ko je kriv za to? Isus? Buda? Religijska ideja, ili ljudi koji su na pozicijama? Ili politicari koji imaju krajnju odgovornost?

Ljudi samo imaju problem da gledaju na svet oko sebe malo sire. Podlezu masovnoj propagandi, medijima, ne misle svojom glavom. Kada ih pitam za svastiku - svi su u fazonu ''pa znam ja to ali znas kako, ne moze se to vise isto gledati.'' Pa ako se svi toliko bave slobodom govora, civilizovanoscu i demokratiji modernog drustva, pravima potlacenih i sl., to je bas moderno danas zar ne, zasto se ne radi na tome da se isprave neistine? Da se kaze istina o nekim drugim simbolima, opste prihvacenim danas kao sto je simbol mira, a koji je zapravo simbol smrti? Zato sto nekima to odgovara.

 

 

problem sa religijom je taj sto je ona savrsena podloga za svakakve interpretacije od kojih su mnoge izuzetno lose po drustvo. ateisti kazu da su protiv "dogme i neznanja" a ne protiv religija. to je zamena teza kojom se sluzis u napadu na ateiste i kojom sam sebe diskreditujes i izbacujes iz ozbiljnog razgovora. tom zamenom teza (lazima) postajes samo jedan od pljuvaca, ma koliko se trudio da se sakrijes iza pacifistickih momenata tipa "nije crkva kriva, krivi su politicari, ovi oni"...

 

Kada ateisti kazu da su protiv neznanja jasno je da misle na sve vernike sirom sveta koji su za njih budale. Ako gresim, na koje neznanje onda oni misle?

Oni su ateisti pobogu, oni koji ne veruju. Sama srz pokreta je dakle oko ideje boga i vere, sve se svodi na to. Inace bi uzeli drugo ime. Ateizam je protiv religije, ideje o postojanju boga.

 

epo ti je objasnjena svrha.

to sto se tebi ne svidja objasnjenje koje si dobio, i sto bi voleo da cujes iz tudjih usta svoje licno misljenje - je sasvim drugi problem. ;-)

 

Dakle, svrha je borba protiv neznjanja i dogmi?

Pod neznjanjem se misli na vernike i njihovu zaludjenost, pretpostavljam, bez obzira na religiju?

Ja ne zelim nikakav odgovor, niti ocekujem bilo sta, posebno od diskusije na forumu. Samo sam komentarisao na onaj video ateista srbije i rekao da je sve to uzaludno i nepotrebno utrosena energija.

 

Religija i vera su nesto najlicnija. Mene ne interesuje ko u sta veruje i da li veruje, imao sam raznih prijatelja. :) Ateista je jednostavno covek koji ne veruje u boga, a ne nekakav borac protiv crkve i dogmi, pa onda jos dodaj citavu organizaciju. Malo je pateticno.

 

 

Edit - Evo ja se ne krijem iza velikih reci, nisam nesto dobar sa njima. Pricam prostim, narodskim jezikom da svi razumeju. :)

Edited by Novaliis
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

vidi novalise,

ovde ne pali taj "kalimero" fazon, pozivanja na neke izmisljene nepravde i pricanje prica koje nemaju blage veze sa temom, kao sto je prazna prica o krstu i "nepravdi prema simbolu, bla bla bla". lepo zvuci kad se pozivas na pravdu, ali to NEMA BLAGE VEZE SA TEMOM. konstantno bezis od odgovora koji su ti dati, a oni su vrlo konkretni i jasno pokazuju da su tvoji "vapaji za pravdom" upuceni u prazan prostor.

 

to sto pokusavas da sebe prikazes kao "pravednika" i coveka koji ukazuje na tudj nemoral - ne znaci da si u pravu, narocito onda kad se sluzis podmetacinama i jefitnom retorikom.

konkretno:

 

Kada ateisti kazu da su protiv neznanja jasno je da misle na sve vernike sirom sveta koji su za njih budale. Ako gresim, na koje neznanje onda oni misle?

Oni su ateisti pobogu, oni koji ne veruju. Sama srz pokreta je dakle oko ideje boga i vere, sve se svodi na to. Inace bi uzeli drugo ime. Ateizam je protiv religije, ideje o postojanju boga.

1. ti sto je tebi "jasno" da su ateisti "protiv svih vernika sirom sveta" - zapravo nema veze s mozgom. sa tom premisom nema smisla ni da razgovaramo, isto kao sto ne bih razgovarao o obliku Zemlje sa covekom koji pokusava da me ubedi da je ona kockasta. naravno, i tebi je jasno da ateisti nisu "protiv vernika" vec da samo ne dele njihova verovanja, a ovo cim se sluzis je najjeftinija retorika i laz.

 

2. ateizam nije "protiv religije". to je cista podmetacina. ateista je covek koji ne veruje u postojanje bogova, a ne covek koji je protiv ovoga ili onoga.

 

Dakle, svrha je borba protiv neznjanja i dogmi?

Pod neznjanjem se misli na vernike i njihovu zaludjenost, pretpostavljam, bez obzira na religiju?

pogledaj sajt pa ce ti biti jasno na sta misle.

ne znas nista o udruzenju ateista, cak nisi bio ni na njihovom sajtu, pa pricas kao da znas sve detalje o njima, pa cak i "tajne motive" koje si sam izmislio...

 

Ateista je jednostavno covek koji ne veruje u boga, a ne nekakav borac protiv crkve i dogmi, pa onda jos dodaj citavu organizaciju. Malo je pateticno.

sad uskaces sam sebi u usta. malopre si tvrdio da je "ateizam protiv religije".

 

jbg, teras me da spustim nivo komunikacije sa tobom..

 

-----------------

 

p.s.

 

Religija kao drustvena pojava nastala je jos u prvobitnoj ljudskoj zajednici, kao licno sredstvo za povezivanje i komunkaciju sa bogovima/silama prirode/bogom

takodje, ovde ne pali li folirancija tipa: "reci cu neke opste poznate stvari finim recnikom tako da zvucim uceno - pa ce tako izgledati da znam o cemu pricam". to pali samo kod totalnih neznalica. ;-)

  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo sam rekao na sta me podsetilo ono tvoje pricanje o religiji i crkvi, gde si te dve stvari potpuno poistovetio. Nema kod mene nikakvog vapaja za pravdom, prevazisao sam to odavno, zabole mene za ateiste, vernike i sve druge, iskreno. :) Pravda ne postoji odavno, niti sam ja pravednik. :)

 

sad uskaces sam sebi u usta. malopre si tvrdio da je "ateizam protiv religije".

 

jbg, teras me da spustim nivo komunikacije sa tobom..

 

Ne. Rekao sam sta je pravi ateista a sta predstavljaju organizacije tipa ateisti srbije. Ista prica kao i sa pederima. Budi to sto jesi, ne guraj to u nos svima okolo.

 

Ateisti srbije su protiv neznanja - tj. (po njima sta je neznanje) protiv religije, duhovnosti, sve sto je ona predstavljala i sto predstavlja danas, a ne samo protiv danasnje crkve, koja je, da ponovim, nista u odnosu na celokupnu istoriju religije i verovanja. Zbog toga i prosta definicija koju sam dao u prehodnom postu.

 

Izvini sto sam te naterao da spustis nivo komunikacije. Upravo se ti ateisti srbije i slicni njima (ti, npr) uvek kriju iza nekakvog intelektualizma i elitizma. Duhovnost nema veze sa tim stvarima, suvim definicijama i sl. ljudi poput ateista to nikada nece razumeti jer su zaslepljni materijalistickim razmisljanjem, i sta sad? Mene stvarno bas briga za to, neka bude svako ko sta hoce, a ako mi neko kaze da sam lud sto verujem u nesto sto se ne vidi golim okom ili sto je moguce opipati, da li treba da se naburim poput deteta? :haha:

To je sustina problema - svi gledaju tudja posla, a trebalo bi da gledaju svoja. A ako se okome da promene nesto i krenu u rat protiv neznanja, jer to utice na politiku, zivot i sta sve ne, odaberu potpuno pogresnog neprijatelja.

 

A zapravo neprijatelj ne postoji, osim ako ga ti stvoris.

Edited by Novaliis
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne. Rekao sam sta je pravi ateista a sta predstavljaju organizacije tipa ateisti srbije. Ista prica kao i sa pederima. Budi to sto jesi, ne guraj to u nos svima okolo.

jasno je da postoje ljudi koji ne zele da pripadaju religijama i ne veruju da postoje bogovi, i jasno je da postoje ljudi koji ne zele uticaj religija u drustvu u kome pripadaju jer crkva nije strucna da se mesa u pitanja drzave. jasno je da ti ljudi hoce da se udruze..

 

sve je to kristalno jasno samo se ti pravis blesav i pokusavas da banalizujes ljude sa kojima se ne slazes. mnogo je lakse reci "udruzenje ateista nema smisla", nego argumentovati nesto protiv njihovih stavova, zar ne? ;-)

 

Ateisti srbije su protiv neznanja - tj. (po njima sta je neznanje) protiv religije, duhovnosti, sve sto je ona predstavljala i sto predstavlja danas, a ne samo protiv danasnje crkve, koja je, da ponovim, nista u odnosu na celokupnu istoriju religije i verovanja. Zbog toga i prosta definicija koju sam dao u prehodnom postu.

opet netacno. ateisti srbije su protiv dogmi (ako nisi siguran pogledaj u recniku sta znaci ta rec)i neznanja, tj. neistina koje razne verske organizacije plasiraju u javnost kao "istine" - tipican primer toga je kreacionizam, ali to je najbanalniji primer, postoje mnogo gori primeri vrlo stetni po drustvo, ali to sad nije tema.

 

Upravo se ti ateisti srbije i slicni njima (ti, npr) uvek kriju iza nekakvog intelektualizma i elitizma.

mislim da ti ne znas ni sta znaci rec elitizam, ali lepo zvuci pa je koristis. ;-)

elitizam je kad sebe smatras obrazovanijim, informisanijim, pametnijim i boljim od drugog - a vrlo cesto za to nema nikakve osnove. elitizam se lako prepoznaje po tome sto sa visine gledamo na ljude kojima se obracamo i bez objasnjenja tvrdimo da znamo vise od njih.

 

evo konkretnog primera kako izgleda elitizam na delu:

Duhovnost nema veze sa tim stvarima, suvim definicijama i sl. ljudi poput ateista to nikada nece razumeti jer su zaslepljni materijalistickim razmisljanjem, i sta sad?

 

 

---------

 

mislim da je vreme da se informises o stvarima o kojima zelis da diskutujes.

 

imam utisak da ono sto tebi smeta kod ateista je sto ne veruju u "nepoznato" i sto su "materijalisti" (po misljenju mnogih materijalizam implicira i nemoral, sto je opet notorna glupost). ateisti ne veruju da je sve objasnjivo i da je sve poznato i jasno, jer ocigledno nije tako. oni su svesni da covecanstvo ima "rupe u znanju" i da mnoge stvari ne mozemo da objasnimo, ali razlika izmedju vernika i njih je sto ateisti te rupe u znanju ne pokusavaju da popune nekim bajkama, lepim pricama upakovanim u religijiske dogme. ateisti nemaju problem sa tim da kazu "ova pojava je za sad nepoznata". religiozni ljudi mnoge odgovore pronalaze u tumacenjima prica iz starih knjiga (dogma).

 

NEKI religiozni ljudi insistiraju da se pojave objasne bajkama, bez obzira sto je covecanstvo odavno pronaslo odgovore na neka pitanja koja su ranije bila neodgovorena. ateisti misle da je to pogresno i odatle potice ono "protiv dogmi i neznanja".

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

jasno je da postoje ljudi koji ne zele da pripadaju religijama i ne veruju da postoje bogovi, i jasno je da postoje ljudi koji ne zele uticaj religija u drustvu u kome pripadaju jer crkva nije strucna da se mesa u pitanja drzave. jasno je da ti ljudi hoce da se udruze..

 

sve je to kristalno jasno samo se ti pravis blesav i pokusavas da banalizujes ljude sa kojima se ne slazes. mnogo je lakse reci "udruzenje ateista nema smisla", nego argumentovati nesto protiv njihovih stavova, zar ne? ;-)

 

Ovo prvo je jasno, ovo drugo nije, jer drustvo je odvojeno od religije odavno, nije ovo srednji vek. Zasto ne bi bilo ravnopravno - i ljudi sami da biraju sta zele da budu, a ne sta im sistem nalaze. A ako smatras da je danasnji sistem takav da namece ljudima da budu vernici, a da su ateisti nepozeljni, jako se varas. ipak je ovo 21. vek, doba materijalizma, nauke itd itd. : In je biti ateista skeptik/sveznajuci materijalista itd. :) Tako da ne, nije mi jasno protiv cega zele da se udruze i dalje. Crkva je crkva, a politicari imaju svu odgovornost, pa i ako dozvole uticaj crkve, njihova je krivica (ako je taj uticaj los, a zasto bi uvek bio los? - to je tek drugo pitanje :))

 

opet netacno. ateisti srbije su protiv dogmi (ako nisi siguran pogledaj u recniku sta znaci ta rec)i neznanja, tj. neistina koje razne verske organizacije plasiraju u javnost kao "istine" - tipican primer toga je kreacionizam, ali to je najbanalniji primer, postoje mnogo gori primeri vrlo stetni po drustvo, ali to sad nije tema.

 

 

opet netacno. ateisti srbije su protiv dogmi (ako nisi siguran pogledaj u recniku sta znaci ta rec)i neznanja, tj. neistina koje razne verske organizacije plasiraju u javnost kao "istine" - tipican primer toga je kreacionizam, ali to je najbanalniji primer, postoje mnogo gori primeri vrlo stetni po drustvo, ali to sad nije tema.

 

Ateisti smatraju da su to neistine, i sta sad? Oduzeti pravo ljudima da veruju, nametnuti im neko svoje misljenje? Pa gori su onda od nacista. :)

Ono sto steti modernom drustvu je nedostatak duhovnosti, morala, tradicionalnih vrednosti (ne ono sto se danas smatra pod tim terminima) i organizacije poput ove samo doprinose tome.

 

mislim da ti ne znas ni sta znaci rec elitizam, ali lepo zvuci pa je koristis. ;-)

elitizam je kad sebe smatras obrazovanijim, informisanijim, pametnijim i boljim od drugog - a vrlo cesto za to nema nikakve osnove. elitizam se lako prepoznaje po tome sto sa visine gledamo na ljude kojima se obracamo i bez objasnjenja tvrdimo da znamo vise od njih.

 

znam sta znaci i rekao sam da je lose kriti se iza toga, ne da je elitizam nesto smao po sebi lose. :) Ja gledam sa visine vecinu ljudi, i ne mislim da je to lose.

 

mislim da je vreme da se informises o stvarima o kojima zelis da diskutujes.

 

imam utisak da ono sto tebi smeta kod ateista je sto ne veruju u "nepoznato" i sto su "materijalisti" (po misljenju mnogih materijalizam implicira i nemoral, sto je opet notorna glupost). ateisti ne veruju da je sve objasnjivo i da je sve poznato i jasno, jer ocigledno nije tako. oni su svesni da covecanstvo ima "rupe u znanju" i da mnoge stvari ne mozemo da objasnimo, ali razlika izmedju vernika i njih je sto ateisti te rupe u znanju ne pokusavaju da popune nekim bajkama, lepim pricama upakovanim u religijiske dogme. ateisti nemaju problem sa tim da kazu "ova pojava je za sad nepoznata". religiozni ljudi mnoge odgovore pronalaze u tumacenjima prica iz starih knjiga (dogma).

 

NEKI religiozni ljudi insistiraju da se pojave objasne bajkama, bez obzira sto je covecanstvo odavno pronaslo odgovore na neka pitanja koja su ranije bila neodgovorena. ateisti misle da je to pogresno i odatle potice ono "protiv dogmi i neznanja".

 

smeta mi samo sto se mesaju u posao drugih, u zivote ljudi koji su drugaciji od njih i sto misle kako oni unistavaju svet i stete covecanstvu, a savremen sistem, nacin zivljenja od malena, politika i masovna propaganda, slepo verovanje u nauku i suvi materijalizam, jedna opsta degenerisanost drustva su ono sto steti ljudima (samo idi na temu bem ti zivot, dovoljno je da se zapita zar je ovo normalno drustvo? zdravo i prirodno? svakome sa gram mozga je jasno da sve ide na gore, i niko se ne pita zbog cega). Sigurno nije zbog religije i verovanja u natprirodno (natprirodno zapravo i ne postoji, samo mi jos nismo upoznali krajnje granice Prirode). Ja volim nauku i podrzavam je, nisam protiv nje uopste ali ima jos mnogo toga da se otkrije, mi smo niko i nista u ovom univerzumu i znamo jako malo, pa samim tim nauka nema pravo da kaze kako je sveznajuca i da spori sve tvrdnje koje idu protiv danasnih saznanja (lazno znanje je opasno, obice se o glavu). neka najmodernija naucna saznanja zapravo idu u prilog nekih najdrevnijih predanja o nastanku sveta npr. slozena je to tema i nije mesto ovde o tome. U svakom slucaju, nauka kroz istoriju jedino sto radi jeste da da samu sebe ispravlja novim saznanjima, njena greska je sto je limitirana suvim cinjenicama i dokazima, to je mnogo usporava.

Edited by Novaliis
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema potrebe za raspravom. Ja kao pravi svedok postojanja natprirodnih sila nepoznatog porekla koje su mi u snu pokazale buducnost (crnu, najcrnju doduse) mogu reci da o tim stvarima nema svrhe raspravljati.

 

Ateista nikada nece verovati ni u kakvu silu ili boga dok je ne vidi. religiozan covek moze odustati od vere zbog nekog svog loseg iskustva i razocarenja u boga.

 

Ja licno znam da postoji nesto sto nisam jos definisao(iako sam pokusavao), ali takodje znam da i ako je to bio sam bog nije bilo lepo to sto je uradio sem ako mu moja verenica nije bila potrebna za Sudnji dan da se bori sa njim rame uz rame protiv djavola. Licno smatram da su sve religije izuzetno glupe i nepotrebne. Mozda i gresim i sada jer sam gresio pre npr. po pitanju postojanja natprirodnih sila tako da ovo o religijama treba uzeti sa rezervom. Jedino sto znam je da sam video buducnost, a nisam prorok niti sam bacao pasulj, buljio u plecku ili iznutrice i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja licno znam da postoji nesto sto nisam jos definisao(iako sam pokusavao), ali takodje znam da i ako je to bio sam bog nije bilo lepo to sto je uradio sem ako mu moja verenica nije bila potrebna za Sudnji dan da se bori sa njim rame uz rame protiv djavola.

 

Vidiš kako je lako potpasti pod uticaj religije u datom društvu? Ti ne znaš ni šta si tačno video, ali si već to smestio u hrišćanski kontekst. Šta ako je to bio Alah? Šta ako je to bio Đavo? Šta ako je to bilo nešto što ljudski um ne može uopšte da pojmi? I konačno, kako znaš da sve to nije rezultat tvoje duboke traume? (ovo poslednje bih ja inače prvo pomislio da mi se desi)

 

jer drustvo je odvojeno od religije odavno, nije ovo srednji vek.

 

Svrati u Hrvatsku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

...ateisti ne veruju da je sve objasnjivo i da je sve poznato i jasno, jer ocigledno nije tako. oni su svesni da covecanstvo ima "rupe u znanju" i da mnoge stvari ne mozemo da objasnimo

 

 

Ja sam bio 100% siguran da ateisti-naučnici veruju da baš sve može da se objasni i dokaže, samo je pitanje vremena i tehnologije . Onda su po ovom tvom , ateisti ipak delom vernici??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko kaze da ne znam sta sam video? Video sam isto ono sto se desilo i na javi. Ni vise ni manje od toga. Rekao sam bog i djavo jer se tako prica u nasem narodu ,a ne zato sto sam to pripisao hriscanstvu. Ako je Alah tu je Sejtan. :bigblue: Meni je bilo nekako to najblize ipak da povezem sa hriscanstvom jer se potrefilo da je 40 dana od njene smrti trebao da bude dan nase svadbe i tako je ona umesto u nasu kucu otisla u nebesku. Ima simbolike!!!

 

Gojko ja shvatam da je tebi tesko da poverujes da sve to nije plod moje traume, ali na zalost ili na veselje tako je. Ja nisam imao traumu pre njene smrti. Bio sam u stvari na 7. nebu sa njom. Vizije su bile znaci pre svega, a ne posle tako da je svaki moj podsvesni uticaj iskljucen.

 

Ogradio sam se ipak od svega jer iskreno receno ja ne znam sta je meni pokazalo buducnost. Voleo bih da znam sta je, ali ja sam video samo svoju buducnost, a ne neki entitet koji mi nesto prica ili me juri i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znao sam od uvek da mi mozak odlicno funkcionise. :mhihi:

 

Ipak bolje je da je neka sila jer bi onda imali nade za nastavak postojanja. Ovako samo prasina i crvi. :mrtav:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znao sam od uvek da mi mozak odlicno funkcionise. :mhihi:

 

Ipak bolje je da je neka sila jer bi onda imali nade za nastavak postojanja. Ovako samo prasina i crvi. :mrtav:

 

Covek i jeste nesto vise od prasine i crva. :haha: Sta mislis kako onda moze da dobije uvid u nesto vantelesno, nematerijalno, nevidljivo golim okom, ako je njegovo bice ograniceno samo na telesno? Telesno je samo jedan deo i to onaj najgrublji naseg celokupnog bica.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

covek je sposoban za tako nesto i mnogo vise, a ti si samo dobio uvid u to na trenutak.

 

Istina, nema te iluzije koje čovek nije u stanju da stvori. Neki su čak to usavršili do tačke da im ne treba eksterni stimulant tipa narkotika za takva iskustva.

 

Držite se ove četiri dimenzije, ljudi, ni njih još ni izbliza ne razumete, a kamoli bilo kakve ostale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo prvo je jasno, ovo drugo nije, jer drustvo je odvojeno od religije odavno, nije ovo srednji vek. Zasto ne bi bilo ravnopravno - i ljudi sami da biraju sta zele da budu, a ne sta im sistem nalaze.

naravno da svako treba da veruje u sta hoce, ali je lose da crkva utice na zivote svih ljudi u zemlji. ateisti ne zele da im bilo koja religija i crkva kroje neki segment zivota. i sam znas koliko se glavni popovi cesto vidjaju u drustvu politicara i koliko su u simbiozi. ;-) najbanalniji primer za to je recimo kad se odlucivalo koje ce televizije dobiti nacionalnu frekvenciju i koje ce televizije moci da se gledaju sirom srbije - u komisiji za odlucivanje je bio neki pop. koji je on faktor i koja je njegova strucnost i expertiza da tu sedi i da utice na drustvo?

 

A ako smatras da je danasnji sistem takav da namece ljudima da budu vernici, a da su ateisti nepozeljni, jako se varas. ipak je ovo 21. vek, doba materijalizma, nauke itd itd. : In je biti ateista skeptik/sveznajuci materijalista itd. :)
Ateisti smatraju da su to neistine, i sta sad? Oduzeti pravo ljudima da veruju, nametnuti im neko svoje misljenje? Pa gori su onda od nacista. :)

evo ti malo primera nametanja i tipicno "nacistickog ispiranja mozga": ;)

 

bukvarje3.jpg

 

nadam se da ti je sada jasnije ono "protiv dogmi i neznanja". ova crkvena "akcija" usmerena je direktno ka deci u nizim razredima osnovne skole, a to je prilicno osetljiv period zivota kad se formira licnost. sva sreca pa su se ljudi pobunili kad je ovo izaslo i uklonjeno je iz udzbenika. da se crkva pita, ko zna kako bi izgledali udzbenci (verovatno bi bili puni "dogme i neznanja" ;).

 

Ono sto steti modernom drustvu je nedostatak duhovnosti, morala, tradicionalnih vrednosti (ne ono sto se danas smatra pod tim terminima) i organizacije poput ove samo doprinose tome.

religioznost i "duhovnost" (sta god to bilo) nikako ne podrazumeva bilo kakav moral ili nemoral. te stvari nisu povezane.

 

Ja gledam sa visine vecinu ljudi, i ne mislim da je to lose.

to je pre svega lose po tebe samog, ali razumem.. mnogi ljudi zrtvuju sopstveni napredak i saznanje zarad visokog misljenja o sebi. :haha:

 

smeta mi samo sto se mesaju u posao drugih, u zivote ljudi koji su drugaciji od njih

reci mi KONKRETNO: kako se to "ateisti srbije" mesaju u tvoj/tudj zivot.

 

navedi mi primer kad su ateisti srbije "oduzimali pravo" bilo kome da veruje i kad su nametali misljenje? pricas lazi.

 

nauka nema pravo da kaze kako je sveznajuca i da spori sve tvrdnje koje idu protiv danasnih saznanja

opet lazes ili haluciniras. ni jedan obrazovan covek ti nece reci da "je nauka sveznajuca". tvoji napadi i pljuvanje na neistomisljenike te po treci put diskvalifikuju iz ozbiljne price.

 

u prevodu: trolujes.

 

--------

 

Covek i jeste nesto vise od prasine i crva. Sta mislis kako onda moze da dobije uvid u nesto vantelesno, nematerijalno, nevidljivo golim okom

mikroskopom. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...