Jump to content

Recommended Posts

Ja sam bio 100% siguran da ateisti-naučnici veruju da baš sve može da se objasni i dokaže, samo je pitanje vremena i tehnologije . (Onda su po ovom tvom , ateisti ipak delom vernici??)

 

Imaginos , odgovori i na ovo. Zar nije utopistički i nerealno verovati da je samo pitanje vremena i tehnologije kad će nauka postati svemoćna? Ako nauka nije svemoćna, zar nije istina da neka viša sila postoji? Upoznao sam više ateista, svi veruju u neku višu silu, ali ne veruju u Boga. Valjda uvek treba biti otvoren i za jedno i za drugo, i za logiku i za nešto mnogo zabavnije od logike ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nauka nije svemoćna, zar nije istina da neka viša sila postoji?

Nije istina. Moze covek biti ateista i nemati pojma o zakonima prirode, moze jednostavno da ga ne zanima.

Edited by Нормалан и Природан

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaginos , odgovori i na ovo. Zar nije utopistički i nerealno verovati da je samo pitanje vremena i tehnologije kad će nauka postati svemoćna?

pojma nemam, nisam prorok. iz sadasnje perspektive, mnoge stvari su nepoznate. sa druge strane, pre samo 150 godina ljudi su mislili da neka "zivotna sila" stvara zivot NI IZ CEGA (!). tek je 1860 godine luj paster dokazao suprotno, i danas znamo da cak i mikroorganizmi nastaju razmnozavanjem. do 1860 su ljudi bukvalno verovali da zivot moze da nastane ni iz cega, to jest "bez predaka".

 

150 godina (istorijiski gledano) jako kratak period, a napredak u saznanju je ogroman. stavise, taj trend se UBRZAVA iz milion razloga, ali to sad nije tema..

 

Ako nauka nije svemoćna, zar nije istina da neka viša sila postoji?

"visa sila" jer, pretpostavljam, "nesto sto ne mozemo da objasnimo"?

da li mislim da ce doci momenat kad ce nauka (sta god podrazumevao pod tim) moci da objasni sve pojave koje nas okruzuju? sta ja znam.. moguce. mozda i ne, ne znam.

 

ipak, nelogicno bi bilo razmisljati ovako: "nauka nikad nece moci da objasni sve, i zato cu ja verovati u postojanje visih sila kao objasnjenja za natprirodne pojave i ono sto nauka ne moze da objasni". istorija nas uci da su mnoga takva verovanja u 'vise sile' danas elementi osnovnog obrazovanja i da svako dete od 10 godina zna neke stvari koje su ljudi pre samo 2 veka pripisivali 'visim silama'.

 

da li ce SVE nekad biti objasnjeno? ne znam.. da li ce mnoge stvari biti objasnjene u buducnosti - naravno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa druge strane, pre samo 150 godina ljudi su mislili da neka "zivotna sila" stvara zivot NI IZ CEGA (!). tek je 1860 godine luj paster dokazao suprotno, i danas znamo da cak i mikroorganizmi nastaju razmnozavanjem. do 1860 su ljudi bukvalno verovali da zivot moze da nastane ni iz cega, to jest "bez predaka".

a kako je onda nastao prvi zhivot ikada? x) morao je da postoji predak bez predaka ilti "unmoved mover".

Share this post


Link to post
Share on other sites

pokreces pricu o evoluciji na temi o ateizmu - dakle, masis temu i trolujes.

 

sto se tice 'pobeda u raspravi', evo priznajem da si me pobedio, samo ne mogu da se setim kad si bio u pravu: kad si bio musliman, ili kad si bio hriscanin i kad si mi pricao kako ce djavo da nas muci u paklu :haha:, ili si u pravu sad kad si u najnovijoj fazi.. :haha: :haha: sastavi se malo sam sa sobom pa se javi.. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

sto se tice 'pobeda u raspravi', evo priznajem da si me pobedio, samo ne mogu da se setim kad si bio u pravu: kad si bio musliman, ili kad si bio hriscanin i kad si mi pricao kako ce djavo da nas muci u paklu

znachi pored toga shto nemash pojma shta prichash, nemash pojma ni sa kim prichash.. poshto sam ja u svom zhivotu bio hrishcjanin, i sada deista, i to je to.

 

Sve i da jeste tako, misliti da čovek može da neobjašnjivo "doživi", "iskusi" ili "oseti" uzrok univerzuma koji je milijardama puta veći i trajniji od njega je verovatno najkapitalniji pojavni oblik ljudske taštine u istoriji.

jednostavno idemo sistemom eliminacije. sagledamo 4 stvari: 1 postojanje materije, 2 javljanje zhivota u materiji (mikroozganizmi,biljke) 3 javljanje svesti/ dushe u zhivim bicjima (zhivotinje) 4 javljanje razuma/duha kod zhivotinja (chovek), koje su izvan sfere redukcionizma, tj. izvan domena moderne nauke. te stvari su nespojive sa ateizmom, jer je ateizam najteshnje povezan sa scijentizmom (naturalistichkom/ materijalichkom/ fizikalistichkom i redukcionistichkom naukom). samim tim shto je ateizam nespojiv sa stvarnoshcju, onda je teizam tachan. B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

irelevantno. dokazi da je:

 

ateizam najteshnje povezan sa scijentizmom

 

i da ne moze bez njega.

znaci, da ako nije najtesnje povezan sa scijentizmom da ne moze da postoji, odnosno da su dostignuca i razvoj moderne nauke temelj ateizma.

 

 

nema to nikakve veze, ateizam nema pozitivne elemente, to je jednostavno a-teizam, ne scijentizam.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha tako znaci. pa to je znaci neki epohalan poduhvat.

 

ja mislim da jedan takav duhovni monument zasluzuje da bude pretocen u jedan finu citljivu formu, npr. jedan ebook. to je za dobrobit covecanstva, jer ako bi svi citali postove na yumu, pao bi forum i bili bi uskraceni za istinu.

tako da sacekacu da okacis link sa pdf-om pa cu onda da se uverim da bog postoji.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ateisti veruju čvrsto u teoriju evolucije, tako da su stvari ipak jako povezane.

ma sve je to ok, ali rogozub troluje na temi "ateizam". ako hoce o evoluciji - postoji tema za to, a ne da skrece temu..

 

Zašto život želi da postoji i zbog čega postoji vreme i materija su pitanja koje nauka može da razloži , ali nikada neće dati pravi, finalni odgovor, jer ga nema.

pa sad.. otkud znas da ga nema? to sto ga mi ne znamo, ne znaci da taj odgovor ne postoji. pored toga, bio bih vrlo oprezan sa izjavama tipa "nikad se nece desiti to i to", pogotovo kad pricamo o ovim stvarima... na primer, siguran sam da su ljudi pre samo par stotina godina bili ubedjeni da covek nikad nece moci da leti...

 

---

 

znachi pored toga shto nemash pojma shta prichash, nemash pojma ni sa kim prichash.. poshto sam ja u svom zhivotu bio hrishcjanin, i sada deista, i to je to.

nemoj da lazes, pricao si ranije da si bio musliman, i da si cak hteo da budes svestenik, i sta ti ja znam. demonstrirao si detaljno poznavanje islamske dogme i govorio si kako si se lozio na islam ranije.. e sad, mozda nisi obrezan i zvanicno primljen u njihovu crkvu, ali da si se primao na islam, to jesi. ;-)

 

navedi ijednu ateistichku zajednicu (sem dzhainista) ili udruzhenje, ili bilo shta slichno koje ne propoveda scijentizam.

ateisticke zajednice (sta god to bilo) ne propovedaju nista.. crkve se bave propovedima. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemoj da lazes, pricao si ranije da si bio musliman, i da si cak hteo da budes svestenik, i sta ti ja znam. demonstrirao si detaljno poznavanje islamske dogme i govorio si kako si se lozio na islam ranije..

ne lazhi. najblizhe tome je shto sam u nekoj raspravi prichao da sam razmishljao kako bi bilo biti musliman (konkretno se radilo o vehabijama), a isto tako sam razmishljao i o mnogim religija, zapravo, skoro svim, zato shto uvek pokushavam da kolko mogu sagledam stvari i iz tudje perpektive, ne samo iz svoje. kakav sveshtenik? muslimani nemaju sveshtenstvo..

 

pored islamskog takodje imam detaljno poznavanje i hrishcjanstkog uchenja, i uchenja judaizma, i hinudizma, i sikizma, ukljuchujucji skoro sve podpravce istih.

 

a i dalje se "lozhim" na 'islam', u smislu da kod vehabija poshtujem doslednost (isto kao i kod pravoslavnih zilota, katolichkih sedevakantista, protestantskih fundamentalista, i jevrejskih haredija i hasida- jer dosledno praktikuju svoju religijsku tradiciju i ne stide se iste).

 

ateisticke zajednice (sta god to bilo) ne propovedaju nista..

shta god to bilo? pa npr. udruzhenje ateisti srbije, a postoje mnoga panteistichka udruzhenja, ili naturalistichka udruzhenja (npr. http://en.wikipedia.org/wiki/Brights_movement ) ili udruzhenja sekularnih humanista (koja su takodje iskljuchivo ateistichka).. i naravno da propovedaju.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...