Jump to content

Recommended Posts

ja te pitah, kako se dostize prava duhovnost. i kad smo je dostigli kako da znamo da smo je dostigli i sta onda?

 

Napisao sam gore - treba biti spreman, pre svega. Ja nisam nikakav guru, tako da ne znam kako da ti objasnim. :)

Duhovnost je nesto sto se istrazuje neprestano, kada je dostignes, tek si na novom pocetku.

A kako da znas?

Pa recimo, ja nemam zelju da pricam o tome, da propovedam i ucim druge kako da razmisljaju, jer onaj ko je spreman za takvo znanje, dobice ga, pre ili posle. Ko nije spreman, znace samo da postavlja pitanja.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo jedne fine knjige jako popularne na zapadu, dobar materijal za početak:

A New Earth: Awakening to Your Life's Purpose , by: Eckhart Tolle :)

 

Pw :

ebooksclub.org

 

pogledao sam.. prelistao..

 

 

1. YOU ARE NOT YOUR MIND

 

 

The Greatest Obstacle to Enlightenment

 

 

Enlightenment - what is that?

A beggar had been sitting by the side of a road for over thirty years. One day a stranger walked by. "Spare some change?" mumbled the beggar, mechanically holding out his old baseball cap. "I have nothing to give you," said the stranger. Then he asked: "What's that you are sitting on?" "Nothing," replied the beggar. "Just an old box. I have been sitting on it for as long as I can remember." "Ever looked inside?" asked the stranger. "No," said the beggar. "What's the point? There's nothing in there." "Have a look inside," insisted the stranger. The beggar managed to pry open the lid. With astonishment, disbelief, and elation, he saw that the box was filled with gold.

 

ne mislis valjda da treba i da citam ovo sranje? ovo je self help najgore vrste.

 

Prestaješ da budeš kreten kroz neku vrstu otrežnjenja, uglavnom kroz veliku patnju.

 

mhm. ne razumem, pojasni mi malo. koju vrstu otreznjenja? zasto patnja ima veze?

 

zasto mislis da ja dosad nisam doziveo izvesna otreznjenja i patnje? i should keep trying? kako?

edit:

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Lx526pO9UV0&feature=related

 

:lol::lol:

 

@novaliis

 

nista mi nisi rekao.

sta znaci biti spreman? kako se recimo istrazuje duhovnost? citanjem knjiga? potragom za guruima?

Edited by Нормалан и Природан

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, to si izvukao iz prve knjige "The Power of Now" , a ne iz "A New Earth" , hm,.. i nije self-help najgore vrste, pročitao sam je , knjiga je sažvakano gradivo esencije istočnjačke mudrosti, ali definitivno nije self-help knjiga - pročitaj, pa komentariši, nemoj da troluješ! Mislim da nemaš nameru da saznaš šta je duhovnost, da li su tvoja pitanja dobronamerna?

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeste self help. tipican self help. znas li ti koliko ovih knjiga reciklirane istocnjacke mudrosti ima? pa to su vagoni. listao sam i ja takve knjige nije mi ovo prva.

da hocu da naucim nesto o religiji (a izuzetno me interesuje religija, a ne neki kvazireligijski napisi reklamirani u oprah show-u) lepo bih se konsultovao sa ozbiljnim autorima u ozibljnim oblastima izucavanja.

zaboravi na novokomponovanu spiritualnost, to ti je moj savet. probaj da se manes deluzija i da malo filozoficnije posmatras sebe i svet.

 

moja namera je da diskreditujem spiritualnost. dusa ne postoji. vrhovna bica ne postoje. "ono nesto dublje" ne postoji. "duboki uvidi" u tkanje svemira i covekove egzistencije a koji su bez dokaza su pogresni. neobjasnjive stvari za koje nemamo nikakve naznake da postoje ne postoje. novaliisova produhovljenost postoji u njegovoj glavi recimo ali to je obicna deluzija.

znam par ljudi koji su zastranili u vode "istinske spiritualnosti" nakon nekih lomova i istina nisu bili bas najjaci karakteri i najsposobniji za zivot, ali to ne da im nije pomoglo nego ih je odvelo u ludnicu.

 

 

 

 

  • Upvote 3
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

moja namera je da diskreditujem spiritualnost. dusa ne postoji. vrhovna bica ne postoje. "ono nesto dublje" ne postoji. "duboki uvidi" u tkanje svemira i covekove egzistencije a koji su bez dokaza su pogresni. neobjasnjive stvari za koje nemamo nikakve naznake da postoje ne postoje. novaliisova produhovljenost postoji u njegovoj glavi recimo ali to je obicna deluzija.

 

plus k'o vrata

Share this post


Link to post
Share on other sites

@novaliis

 

nista mi nisi rekao.

sta znaci biti spreman? kako se recimo istrazuje duhovnost? citanjem knjiga? potragom za guruima?

 

Naravno da nisam. Ja sam ovde da pricam protiv ateizma. Rekao sam samo da oni koji nisu spremni su puni nepotrebnih pitanja..

 

 

moja namera je da diskreditujem spiritualnost. dusa ne postoji. vrhovna bica ne postoje. "ono nesto dublje" ne postoji. "duboki uvidi" u tkanje svemira i covekove egzistencije a koji su bez dokaza su pogresni. neobjasnjive stvari za koje nemamo nikakve naznake da postoje ne postoje. novaliisova produhovljenost postoji u njegovoj glavi recimo ali to je obicna deluzija.

znam par ljudi koji su zastranili u vode "istinske spiritualnosti" nakon nekih lomova i istina nisu bili bas najjaci karakteri i najsposobniji za zivot, ali to ne da im nije pomoglo nego ih je odvelo u ludnicu.

 

Ovo je tako duboko da sam ostao bez reci. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

rekao sam ranije i ponavljam da se ne moze pricati protiv ateizma. jedino sto se moze je - propovedati i ispovedati religije i braniti verska uverenja i u sklopu tih ucenja osudjivati i napadati ateizam. to je onda u stvari prica 'za' neko ucenje.

ateizam nije nikakva ideologija. to je bezverstvo, neverstvo, bezbostvo i svaka religija tretira to na svoj nacin.

ne mozes posmatrati ateizam bez religije, jer da nema religije, pa ne bi bilo ateizma.

 

i "spiritualnost" je prikrivena religija gde se covek re-ligira (ponovo spaja) sa samim sobom sa univerzaljim ekvilibrijumom, sa majkom prirodom itd. otkriva svoju duhovnost itd.

derivativne kvazi religije izmisljene da bi se "oborio ateizam" zbog popularnih predrasuda prema istom necu ni da komentarisem.

 

veliki si serator varze.

Edited by Нормалан и Природан

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeste self help. tipican self help. znas li ti koliko ovih knjiga reciklirane istocnjacke mudrosti ima? pa to su vagoni. listao sam i ja takve knjige nije mi ovo prva.

da hocu da naucim nesto o religiji (a izuzetno me interesuje religija, a ne neki kvazireligijski napisi reklamirani u oprah show-u) lepo bih se konsultovao sa ozbiljnim autorima u ozibljnim oblastima izucavanja.

zaboravi na novokomponovanu spiritualnost, to ti je moj savet. probaj da se manes deluzija i da malo filozoficnije posmatras sebe i svet.

 

moja namera je da diskreditujem spiritualnost. dusa ne postoji. vrhovna bica ne postoje. "ono nesto dublje" ne postoji. "duboki uvidi" u tkanje svemira i covekove egzistencije a koji su bez dokaza su pogresni. neobjasnjive stvari za koje nemamo nikakve naznake da postoje ne postoje. novaliisova produhovljenost postoji u njegovoj glavi recimo ali to je obicna deluzija.

znam par ljudi koji su zastranili u vode "istinske spiritualnosti" nakon nekih lomova i istina nisu bili bas najjaci karakteri i najsposobniji za zivot, ali to ne da im nije pomoglo nego ih je odvelo u ludnicu.

 

Knjige kao što je knjiga Ekarta Tola su po meni dobar uvod u istraživanje istočnjačke mudrosti, zato sam i rekao da je dobra za POČETAK. Neverovatno je to kad imaš nešto u sebi i odbaciš bezbroj predrasuda, pretpostavki, analiza, kurčevapalčeva, stvari postaju tako jednostavne da pronalaziš duboku pouku i u nekoj basni, bajci npr. , a kamoli u knjizi čoveka koji je hteo da približi nešto iz jezika drevnog istoka dijametralno suprotnom savremenom zapadu.

 

 

Stvari su jednostavne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tako je, kraj onoga sto drzim najvrednijim. izgubicu razum, podacu se lazima, svoje ljudske kapacitete i potencijale cu zamrznuti i napustiti da bih dozvolio zivotinjskoj strani mene, onoj sto trazi sigurnost, izvesnost i gleda da pobegne od svega sto ne razume, da prevlada; postacu podcovek i kukavica zapravo, kao ti recimo.

najgore su stvari koje mi petljaju s glavom. obmane, strahovi, unutrasnji sukobi, psihoticna stanja. kad covek pocne da gubi kontrolu i kad volja pocne da popusta, prestaje da bude covek.

religija je instant resenje prestanes da budes covek, da se lepo shut-downujes i utones u mrak.

  • Upvote 3
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

izgubicu razum, podacu se lazima, svoje ljudske kapacitete i potencijale cu zamrznuti i napustiti da bih dozvolio zivotinjskoj strani mene, onoj sto trazi sigurnost, izvesnost i gleda da pobegne od svega sto ne razume, da prevlada; postacu podcovek i kukavica zapravo

kolko tachan opis postojanja ateiste. koristicju ovo :)

 

religija je instant resenje prestanes da budes covek, da se lepo shut-downujes i utones u mrak.

religija je takva? tako neshto mozhe da izjavi samo neko ko je upoznao (skoro) sve religije. a poshto nisi ja, ovo je onda samo prepotentno lupetanje.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

cesto ljudi veruju u iluzije i nazalost baziraju svoje zivote na kompltenim zabludama. to je svacije pravo, ali problem nastaje kad se umesaju moralna pitanja. konkretno mislim na to kad se kroz bibliju, i knjige drugih religija, plasiraju moralne norme koje su vrlo sumnjive, cesto i nehumane.

to postaje jasno kad vidimo da vernici gledaju na boga kao vrhovni autoritet, i kad postane jasno da je bog opisan u bibliji (i drugim knjigama) vrlo daleko od bilo kakvog moralnog uzora. stavise, tamo opisani bog je dvolican, osvetoljubiv, sadista, podrzava ropstvo, lincovanje i sve u svemu - sujetan je i sadista.

 

jedan od najboljih primera razaranja teze o povezanosti religije i morala se moze videti ovde (ukupno oko 12minuta):

http://www.youtube.c...feature=related (prvi deo)

http://www.youtube.c...feature=related (drugi deo)

 

takodje, zanimljivo je da se u ovoj emisiji lepo vidi sta se desava u raspravama. umesto dijaloga - vernici nude propovedi (monologe), izbegavanje konkretnih pitanja, skretanje na druge teme, citate iz biblije. kad ih suocimo sa citatima iz biblije u kojima se pokazuje nemoral i dvolicnost boga - oni se zbune i skrecu temu. nije to nista neobicno, tako reaguje vecina ljudi kad im postane jasno da grese i odbijaju da se pomire sa tim jer misle da bi to bio njihov "poraz". njihov nacin razmisljanja (zapravo, verovanja) im govori "ne smes da priznas da nisi u pravu, ma koliko ti bilo jasno da si u zabludi".

 

preporucujem ovaj sajt: http://www.atheist-experience.com/

 

 

Sve je to lepo, ali ti pricas samo o hriscanstvu, dogmi i crkvi. Prava duhovnost je nesto drugo, a ne slepa vera i ispranost mozga, sto se danas uzima za religioznost. Taj prikaz boga koji si ti dao nije jedini. :)

 

 

Ko je uopšte postavio tezu na temu da je moralnost povezana sa religioznošću, i na osnovu čega?

Share this post


Link to post
Share on other sites

religija je takva? tako neshto mozhe da izjavi samo neko ko je upoznao (skoro) sve religije. a poshto nisi ja, ovo je onda samo prepotentno lupetanje.

 

za nekoga ko zivi u 21-om veku i ima pristup modernim tekovinama civilizacije, da religija je takva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tachno je,ima 100 religija i sve one neshto uche,ali kolika je isplativost toga u filozofskom ili moralnom smislu? nikakva.

u filosofskom i moralnom smislu? evo u hrishcjanstvu (gde cjesh najmanje ochekivati filosofsku vrednost)- ebionitski hrishcjani, klimentinske omilije (clementine homilies) su super delo koje sam prochitao skoro. u islamu medju sufijima postoji ponegde onoga shto je filosofski i moralni vredno. u hinduizmu, sikizmu i nekim vrstama budizma toga ima na pregrsht. postiji chitava religija koja se sastoji samo od traganja za time- deizam.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeste self help. tipican self help. znas li ti koliko ovih knjiga reciklirane istocnjacke mudrosti ima? pa to su vagoni. listao sam i ja takve knjige nije mi ovo prva.

da hocu da naucim nesto o religiji (a izuzetno me interesuje religija, a ne neki kvazireligijski napisi reklamirani u oprah show-u) lepo bih se konsultovao sa ozbiljnim autorima u ozibljnim oblastima izucavanja.

zaboravi na novokomponovanu spiritualnost, to ti je moj savet. probaj da se manes deluzija i da malo filozoficnije posmatras sebe i svet.

 

moja namera je da diskreditujem spiritualnost. dusa ne postoji. vrhovna bica ne postoje. "ono nesto dublje" ne postoji. "duboki uvidi" u tkanje svemira i covekove egzistencije a koji su bez dokaza su pogresni. neobjasnjive stvari za koje nemamo nikakve naznake da postoje ne postoje. novaliisova produhovljenost postoji u njegovoj glavi recimo ali to je obicna deluzija.

znam par ljudi koji su zastranili u vode "istinske spiritualnosti" nakon nekih lomova i istina nisu bili bas najjaci karakteri i najsposobniji za zivot, ali to ne da im nije pomoglo nego ih je odvelo u ludnicu.

Slazem se,pogotovu zadnji pasus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...