Jump to content

Recommended Posts

"Сиромах сања мрвице", каже грчки пословица. Шта сад то значи? Па, то значи да је оно што сиромах има на уму је(храна, у овом случају) што он види у сновима. Другим речима, шта год ми имамо на нашим умовима, шта год да нас мучи у нашој подсвести, може да изађе као сан. Међународни познати психијатар Карен Хорни, каже у својој књизи Самоанализа, "снови су глас наше тежње".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar vas malo ne plasi osecaj predestinirane buducnosti cijie deo se moze videti kroz snove? 0.o Mislim da su snovi odraz sadrzaja podsvesti koji je primljen u proslom vremenu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne postoji apsolutno predestinirana buducnost, naravno, ali je moguce videti odredjene ''scene'' koje nasa svakodnevna svest shvata kao ''buducnost'' a koje su moguce i posledica su odredjenog stila zivota i staze kojom se krecemo uopste. Oni jesu sadrzaji podsvesti, a podsvest je nasa veza sa licnim daemonom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimljiva teorija. U tom slucaju opet se pokazalo da smo orudje sopstvene podsvesti i da ipak sadasnjoscu odredjujemo buducnost, ali nas paradoksalno drze `usidrene` kao da je sve predestinirano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, sada ću da pišem bez trolovanja jer mrzim da dobijam minuse od ljudi sa drugačijim smislom za humor (nije to bila nikakva ozbiljna teorija).

 

Ja sam determinista i bio bih srećan kada bi budućnost mogla da se iskalkuliše iz snova, horoskopa, pasulja ili bilo čega drugog. Ali nažalost smatram da je sve to šarlatanski pristup materiji. Dok sam bio u srednjoj školi jedini problem koji sam imao sa determinizmom bio je pojam slobodne volje. Ali opet posle malo čitanja i istraživanja na temu dvostepenog voljnog odlučivanja ostao sam pri determinizmu.

 

Kada kažeš "predestinirano" - slažem se da postoji putanja sa mnogo varijabli koja u slučaju čoveka predstavlja šta on radi i šta on misli "danas". Ali ovde već ulazimo u sivu zonu. Mistici će pribegavati kod ove tačke znanjima koja se oslanjaju na veru i intuiciju i neće se obazirati na suv racio sa druge strane (ako im se predoči kao kontraargument) - i stoga su rasprave između ove dve grupacije uglavnom osuđene na propast. Jer se strane ne koriste istim oruđima. Pratio sam baš raspravu na temi pravoslavlje i nisam se uplitao, ali očigledno je da vernici pričaju jedno a ostali drugu, sasvim nevezanu priču. Opet, ja kao determinista ne znam formulu za funkcionisanje "sistema", možda mistik zna prečicu? To ne osporavam pa ne osuđujem ni ljude koji veruju u vazemaljce recimo. Zbog svega toga sam relativista, između ateiste i mistika.

 

Ova priča o snovima kao oruđem prekognicije na temi o ateizmu samo pokazuje koliko nisko je R&M podforum pao poslednjih godina pa sam morao da otkucam prethodnu poruku. Al' mrzim minuse od glupana pa sam otkucao i ovu poruku. :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

imam konstantne tripove sa deja vu-om snovima i svemu ostalom.Ali to je samo manifestacija toga da se secam samo dela snova i vecine stvari koje sam doziveo u magli.Pogotovu sam primetio da lica ljudi koje vidis na trenutak ili dva ti se urezu,ali podsvesno pa se recimo pojave u snovima.

 

Ali vecina ljudi oce da naprave od ateizma religiju,nece moci drugari. :evotigana:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Hefeste, da li si do sada razmišljao u smeru da si ti ustvari samonovao mračne sile i preko snova ubio verenicu? Zašto bi ti se Bog javio na taj način, možda je to bio dodir Đavola?

 

Pa pazi meni je sasvim nebitno da li je to bio bog ili djavo. :smile: U svakom slucaju ja dokaz za postojanje vise sile imam. To sto ovde ljudi pricaju svasta i sprdaju se govori o tome da nisu imali iskustvo slicno mom i nista drugo. Ja sam isti takav bio pre ovog iskustva i zato se i ne ljutim na te komentare. Sto se tice toga da bi ja mogao samonovanjem djavola da ubijem svoju verenicu ne mislim da je to ikako moguce. Ona je bila moja esencija zivota i sve za sta sam ziveo. Sve ostalo sto obozavam kao sto su muzika, knjige, filmovi, stripovi, igrice i ostalo je neverovatno smesno u poredjenju sa ljubavlju prema njoj. Ako mozete svi ovde da zamislite andjela u ljudskoj tj. zenskoj formi to je bila ona. Sama sustina ljudske dobrote, neznosti i zdravog razuma. Nekada sam se pitao sta uopste trazi samnom antihristom. Zbog nje sam postao bolji covek sto se tice mnogih stvari i njeni zivotni saveti mi i danas prolaze svakodnevno kroz glavu i svaki put kada uradim po njenim recima uspeh ne izostaje.

 

Opet ljudi objasnjavaju snove ovde kroz podsvest i ljudske teznje. Sve je to lepo i fino i ima i toga. To su snovi kao kada uzmes erotiku, sednes na WC solju i pocnes da ga smirglas. U tom trenutku ti sanjas na javi da taslacis tu cicu sa slike, al u stvari jok.

 

Prorocki snovi su druga prica. Ne moze taj san imati veze sa podsvescu jer ti sanjas nesto cemu ne tezis, cega se ne plasis i na sta ne slutis ni u ludilu. Cak i da tezis i da to zelis i slicno opet je to prorocki san jer je preslikan na javu posle izvesnog vremena.

 

Znaaaaaaaaaaci buducnost je predodredjena!!! Sreca sto nisam video celu buducnost nego samo deo koji me je sprecio da se ne roknem jer mi je pokazano da bog ili slicno ipak postoji ili bar postoje ogromne sanse za to. I kada bolje razmislim nije ni cudno sto se meni to desilo. U pitanju je bila smrt jedne od najboljih osoba na planeti i prestanak nase ogromne ljubavi koja se granicila sa ludilom(nije ludilo jer nije bilo ni traga posesivnim tripovima nego je bila totalna sloboda koju niko nije zloupotrebljavao(cak ni ja veliki Hefke-Hefest)). Ne nije ovo megalomanski i prenapumpano. Stvarno je bilo tako i to svi u nasem gradu znaju. :frown: Uhhhhh!! Nije mi lako ovo da pisem, ali kontam da mi je na neki nacin i duznost da sirim ovu pricu pa ko poveruje poveruje. Nikoga ne mogu naterati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam uvek verovao da je ateista onaj koji se nešto mnogo sjebao u životu i u tome je našao razlog da ne veruje u Boga. Ili je to neko ko veruje i drži se za nauku, jer je talentovan za istu i to mu je okupacija.. a umetnost kao božansku i uzvišenu stvar ne ceni mnogo... il je jednostavno piglu da skonta tako nešto , što mu dođe ko neki hendikep.

Edited by Господин Граул
  • Downvote 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam uvek verovao da je vernik onaj koji se nešto mnogo sjebao u životu i u tome je našao razlog da veruje u Boga. Ili je to neko ko ne veruje u nauku, jer nije talentovan za istu i ne bavi se time, a opsednut je umetnošću kao božanskom i uzvišenom stvari... Ili je jednostavno piglu da skonta zašto je Bog nemoguć, što mu dođe k'o neki hendikep.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cini mi se da je ovaj deo sa umetnoscu totalno izlisan kada je rec o verskom (ne)opredeljenju.Podela poklonika umetnosti po ovom kirterijumu je totalna glupos`.

Edited by ^TK^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam uvek verovao da je vernik onaj koji se nešto mnogo sjebao u životu i u tome je našao razlog da veruje u Boga. Ili je to neko ko ne veruje u nauku, jer nije talentovan za istu i ne bavi se time, a opsednut je umetnošću kao božanskom i uzvišenom stvari... Ili je jednostavno piglu da skonta zašto je Bog nemoguć, što mu dođe k'o neki hendikep.

 

 

Vidiš, ti si moj savršen kontrast :D Mada, što se tiče nauke, Ajnštajn je bio vernik. Dakle nije gledao crno belo na stvari. Ateizam gleda crno belo na stvari. Fanatizam i ateizam su isti u neku ruku.

  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hefeste, prvo moje saučešće. Ne znam kako je izgubiti nekoga koga si opisao kao svoju verenicu, jer najbliža preminula osoba je bila moja majka i ne mogu to da uporedim sa tvojim doživljajem. Smrt doživljavam kao prirodnu pojavu pa više brinem o živim i preživelima, pa sam se više istraumirao zbog moje mlađe sestre nego zbog samog događaja koji pomenuh.

 

Nego, da se vratim na snove, teizam i ateizam.

 

dokaz za postojanje vise sile imam

 

Koliko znam vernici ne traže nikakve dokaze za postojanje boga, stoga se i zove "vera". Evo Graul je napisao pre par poruka da misli da su ateisti istraumirani, a primer iznad mu je baš tvoj jer si doživeo tragediju i postao vernik (što mislim da se mnogo češće dešava nego obrnuto).

 

Stekao sam utisak da ti nisi postao pobožan zbog toga nego sujeveran. A tanka je linija, bar sam primetio da je tako kod našeg naroda (verovatno i na drugim mestima samo iz drugih razloga). Sumnjam da prihvataš Hrista kao spasitelja ili bilo koju drugu religijsku formu, već da si podložan potpadanju pod uticaj neartikulisanog mistifikovanja i "narodnom paganizmu" pre nego "veri". To nam je valjda i u tradiciji, hrišćanstvo koje se nije baš "primilo" na ovim prostorima. Govorim o kolektivnoj svesti naroda.

 

Argument protiv ovoga što sam napisao i što te čini vernikom je taj što si pomenuo da te verovanje spasilo samoubistva (ako sam dobro razumeo), i to je validan razlog zbog koga bih se povukao iz priče na tvoju temu jer ne želim nikoga da vređam nekim tamo jeftinim psihoanalizama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam toliko glupa, shvatila sam sta si hteo da kazes, i u pravu si, samo smatram da je glupo slati vernika u rov... Pre ce tamo covek koji veruje u sebe da uradi nesto nego covek koji veruje u visu silu...

Edited by ~HaVoC~
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ,to je stara izreka. Oba primera važe. I moj i Okrobov.

 

 

 

Nisam toliko glupa, shvatila sam sta si hteo da kazes, i u pravu si, samo smatram da je glupo slati vernika u rov... Pre ce tamo covek koji veruje u sebe da uradi nesto nego covek koji veruje u visu silu...

 

 

Verovanje u višu silu ne isključuje verovanje u sebe. MI smo deo više sile.

Edited by Господин Граул

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam toliko glupa, shvatila sam sta si hteo da kazes, i u pravu si, samo smatram da je glupo slati vernika u rov... Pre ce tamo covek koji veruje u sebe da uradi nesto nego covek koji veruje u visu silu...

 

Htio je da kaže da u rovu svi postaju vjernici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...