Jump to content

Recommended Posts

Ne svi... Odbijam da poverujem da ne postoje ljudi koji imaju karakter...

 

@Graul, KAMAN, znas sta sam htela da kazem...

 

Pa ne razumem baš. Pogotovo ovo što si sad rekla. Ako veruješ u višu silu nisi karakter? Kraljevi su verovali u više sile i bili karakteri i individue za primer celoj naciji i celom svetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odbijam da poverujem da ne postoje ljudi koji imaju karakter...

 

Ne svi, naravno, ali statistički većina. Moj matori je posle kratkog izleta na front 90-ih postao najveći mizantrop i ateista. Još uvek se leči od "kill all humans" sindroma. :haha:

 

Bottomline je, najveći mentalni napor je potreban da ostaneš "normalan" u takvoj situaciji.

Edited by Vitamin K Experience

Share this post


Link to post
Share on other sites

dozu straha imaju i vernici od nekog svog boga, na stahu od nepoznatog su sazdane religije. nema to puno veze... nisu ljudi napravljeni od celika. korisnije i ociglednije je govoriti o ljudima koji se menjaju kako dune vetar (tj menjaju svoja religijska ubedjenje) onda setakvi mogu podvesti pod oportuniste, pragmaticare i sl. mnogo je vise takvih nego onih koji se menjaju iz straha jer takvi nikada ni ne izlaze iz religijskih okvira.

Edited by ^TK^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ateizam gleda crno belo na stvari. Fanatizam i ateizam su isti u neku ruku.

a religija je totalno moderna i šarena apsolutno nefanatična i fleksibilna...

(edit - naravno, mislim na oldskul religije, ne na njuvejv proseravanja)

 

uvek ću radije reći za sebe da sam nereligiozan nego ateista...

 

hebote,svi sovjeti koji su ratovali u drugom svetskom batalise komunizam i ateizam i postase religiozni.

 

Zasto?

Jer nema sovjetskih ateista u rovovima.

Edited by johnnyzzz
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

dozu straha imaju i vernici od nekog svog boga, na stahu od nepoznatog su sazdane religije. nema to puno veze... nisu ljudi napravljeni od celika. korisnije i ociglednije je govoriti o ljudima koji se menjaju kako dune vetar (tj menjaju svoja religijska ubedjenje) onda setakvi mogu podvesti pod oportuniste, pragmaticare i sl. mnogo je vise takvih nego onih koji se menjaju iz straha jer takvi nikada ni ne izlaze iz religijskih okvira.

 

Dozu straha od boga imaju svi vernici modernih, monoteistickih religija koje uce o crnobelom svetu, nekakvoj kosmickoj borbi dobra i zla, karmi, vecnim mukama u paklu itd. a sve (uglavnom) zarad kontrolisanja sirokih narodnih masa i stvaranje stada ovaca.

Slicno je sa modernim paganskim pokretima i budizmom. Wicca, npr. je moderan, new age produkt, koji se samo idejno oslanja na staro pagansko vesticarstvo ali sustinski nema veze sa tradicijom. Sve sto je, na prvi pogled tamno i demonsko je izostavljeno iz ucenja, i dodat je karmicki zakon koji kaze da ako ucinis nesto lose, da ce ti se vratiti triput gore.

 

E sad, kako neko moze da veruje u to, zaista ne mogu da razumem. Akcija i reakcija se odigraju istovremeno, nema neke nerazumljive sile koja kuje tri puta gori plan protiv tebe, samo ako si uradio nesto sto je lose ili zlo, a sto je cisto subjektivno - nema kosmickog, apsolutnog zla. Recimo, udaris nekoga u glavu i razbijes je, istovremeno su se odigrali aktivni (udarac) i pasivni (rabijena glava) elementi akcije, i nece se u nevidljivim nitima sudbine i zivota neko nadljudsko bice spremati da ti razbije glavu tri puta gore u nekoj nesreci. To je glupost i tako se stvaraju ovce kojima se vukovi koji znaju bolje hrane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

 

Koliko znam vernici ne traže nikakve dokaze za postojanje boga, stoga se i zove "vera". Evo Graul je napisao pre par poruka da misli da su ateisti istraumirani, a primer iznad mu je baš tvoj jer si doživeo tragediju i postao vernik (što mislim da se mnogo češće dešava nego obrnuto).

 

Stekao sam utisak da ti nisi postao pobožan zbog toga nego sujeveran. A tanka je linija, bar sam primetio da je tako kod našeg naroda (verovatno i na drugim mestima samo iz drugih razloga). Sumnjam da prihvataš Hrista kao spasitelja ili bilo koju drugu religijsku formu, već da si podložan potpadanju pod uticaj neartikulisanog mistifikovanja i "narodnom paganizmu" pre nego "veri". To nam je valjda i u tradiciji, hrišćanstvo koje se nije baš "primilo" na ovim prostorima. Govorim o kolektivnoj svesti naroda.

 

Argument protiv ovoga što sam napisao i što te čini vernikom je taj što si pomenuo da te verovanje spasilo samoubistva (ako sam dobro razumeo), i to je validan razlog zbog koga bih se povukao iz priče na tvoju temu jer ne želim nikoga da vređam nekim tamo jeftinim psihoanalizama.

 

Ni jednom ja nisam rekao da sam postao vernik ili bilo sta slicno. Ja jesam istraumiran i sve to, ali nisam poludeo. Postoje ljudi kojima sam ja svoj san ispricao pre njene smrti i koje to sve nije istraumiralo koliko mene. Sta je sa njima? Aj da kazemo da sam ja istripovao nesto, ali se i oni secaju da sam im potanko ispricao san i da tog dana kada je ona umrla nisu mogli a da se ne sete mog sna. Od njih svih samo je jedan covek bio vernik(moj brat - svestenik), a svi ostali ateisti. Meni su svi drugovi bili ateisti kao i roditelji i cela familija zadnjih 200 godina. Svi su sada postali svesni postojanja natprirodnih sila. Znaci nisam vernik nego sam mnogo vise od toga. Ja znam da bog(visa sila) postoji i tu nema mesta nikakvom verovanju. Vera je za vernike, a ja sam kako bih to nazvao znalac :bigblue: jer ja znam. Ne znam samo kako ce mene kategorisati ako postoje raj i pakao jer se sve odnosi na vernike i nevernike, a ja nisam ni jedno ni drugo.

 

Svaki ateista ako ima i malo pameti pred dokazom o postojanju necega ovakvog mora da poklekne ma koliko bilo cvrsto njegovo ubedjenje da bog ne postoji i da je nauka sve. Voleo bih da mozemo svi sa teme da se nadjemo ovde u AR pa da vam oci u oci sve lepo pojasnim, a i da vam pedstavim ljude koji su moji svedoci. Videli bi da su to sve pametni ljudi koji su toga dana doziveli otkrovenje zajedno samnom. Moj najbolji drug i najzadrtiji ateista je od toga dana poceo da ide ocu na groblje i ostalim rodjacima. Pre toga mu je sve to bilo nebitno. Ide na grob moje Bojane skoro isto koliko i ja. Ne treba mnogo da covek neke stvari shvati. Ja sam to uvek zeleo(jer sam uvek sve hteo da znam, a o tome covek nista ne zna) da shvatim, ali bolje da nisam jer sam dobio bas brutalno objasnjenje. Bolje je ziveti u neznanju. :sad:

 

I hvala ti sto ne pravis analizu moje psihe jer ne bi bilo lepo, a nema ni svrhe jer moja psiha nije bitan faktor za ovu pricu uopste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sličnim načinom razmišljanja bih ja trebao da to što sam sanjao smrt člana porodice samo nedelju dana pre nego što je isti umro tumačim kao otkrovenje ili dokaz božanskog. Propust je u tome što je smrt usledila kao kulminacija dugotrajnih zdravstvenih problema, nakon čega je taj član porodice proveo neko vreme u zdravstvenoj ustanovi.

 

Prorocki snovi su druga prica. Ne moze taj san imati veze sa podsvescu jer ti sanjas nesto cemu ne tezis, cega se ne plasis i na sta ne slutis ni u ludilu. Cak i da tezis i da to zelis i slicno opet je to prorocki san jer je preslikan na javu posle izvesnog vremena.

Ovo je potpuno pogrešno, jer snovi nisu isključivo odraz težnji, želja, niti moraju da imaju "simboliku" koja je jasna kada se prisećaš sna na javi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Nista ja nisam skontao sta si ti ovde hteo da kazes.

 

Ako si sanjao da ti je taj rodjak umro tako sto je u bolnici stao na klizave plocice u WC-u i udario glavom o lavabo i polomio vrat, a to ti javio tvoj gluvonemi surak telefonom i sve se to desilo onda da - san jeste prorocki.

 

Tvoj rodjak jeste bio bolestan pa je kod tebe mozda radila neka podsvest.

 

Za ono sto si rekao da je pogresno ne znas sta pricas jer nisi procitao prethodne postove na koje sam ja odgovarao. Oni su to tvrdili, a ne ja. Ja to negiram. Valjda vidis jbt. :mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj najbolji drug i najzadrtiji ateista je od toga dana poceo da ide ocu na groblje i ostalim rodjacima.

 

Upravo je ovo sujeverje koje se ovde pominjalo. Kakve veze ima zagrobni život sa proročkim snovima? Tvoj ortak najzadrtiji ateista i nije bio veliki ateista ako ga je proročki san iz mesta ubacio u čitav balkanski pagansko-hrišćanski sistem verovanja i običaja. Možda postoje više sile, možda se može predskazati budućnost, ali sve to ne znači da postoji duša, npr.

 

Uostalom, i ti si već počeo da razmišljaš o kategorijama Boga i raja/pakla, a da nisi dobio ni najmanji razlog da odjednom poveruješ u ta dva koncepta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Upravo je ovo sujeverje koje se ovde pominjalo. Kakve veze ima zagrobni život sa proročkim snovima? Tvoj ortak najzadrtiji ateista i nije bio veliki ateista ako ga je proročki san iz mesta ubacio u čitav balkanski pagansko-hrišćanski sistem verovanja i običaja. Možda postoje više sile, možda se može predskazati budućnost, ali sve to ne znači da postoji duša, npr.

 

Uostalom, i ti si već počeo da razmišljaš o kategorijama Boga i raja/pakla, a da nisi dobio ni najmanji razlog da odjednom poveruješ u ta dva koncepta.

 

U pravu si sasvim. Sto se njega tice on je poceo da ide iz njemu znanih raloga. Verovatno za svaki slucaj iako ne ide u crkvu na primer. Mnogo se potresao inace zbog moje verenice jer je svim mojim drugovima bila kao sestra i majka.

 

Sa obzirom na susret sa natprirodnim i nekim visim silama onda moram biti svestan da postoji neka visa svest pored nas ljudi koja zna buducnost i koja mi je istu pokazala. Ranije sam za tako nesto ostavljao 0.000000001 % mogucnosti da postoji, ali danas je to 99.9999%. Samim tim mogucnost da bog postoji je enormno porasla, a sada sto se tice sistema verovanja u to se ne upustam. To sam pomenuo upravo zbog vernika da bih naglasio glupost religije. Kako mene kategorisati kada nisam nikad bio vernik, a nisam ni nevernik?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Veruješ u mogućnost postojanja boga, ali se ne upuštaš u sisteme verovanja - ideja boga jeste deo sistema.

 

Nije nuzno deo sistema. Ne upustam se u to jer znam da u postojeci sistemi pogresni. U kojoj meri to vec ne znam. Dovoljno je da znam da po hriscanstvu nije moguce da covek ima prorocki san sem ako nije dostigao svetacki nivo u molitvi, tihovanju i slicno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Ma da. Ne znam kako to uopste nazvati. Najlakse je reci bog.

 

Evo dacu vam jedno svoje razmisljanje u vezi sa temom. Dok sam bio ateista o postanku univerzuma i svih nas sam razmisljao na ovaj nacin. Veliki prasak(ili nesto pre toga) KABOOOM i razlecu se cestice koje kruze, udruzuju se i prave planete, zvezde i ostale tvorevine. Tu se od svih mogucih hemikalija i ludila nesto iskundacilo i stvorila se neka praameba od koje je kasnije sve nastalo.

 

 

Ali postoji jedna omaska u razmisljanju koju vecina previdi jer ulazi previse duboko u rasclanjavanje misterije, a da pri tom ne postavi sebi najjednostavnije moguce pitanje. Otkuda uopste nesto sto bi moglo da pukne? Odakle te cestice i taj materijal za sve ostalo? Stvorilo se samo iz vecnog nistavila? Volsebno se pojavilo pre bezbroj eona niotkuda i ni iz cega? No way Hose!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi smo samo sitna bica koja pokusavaju da pojme i da shvate nesto za sta nisu jednostavno razvijena da shvate i pojme...

 

Najretardiraniji primer:

 

Sta je za jednog malog sicusnog mrava univerzum,kako ga on vidi i kako ga dozivljava,mi smo isto tako pogubljeni i ne mozemo da skapiramo realnost i nemamo blage veze sta je prostor,vreme i postojanje.

Edited by BruceBruce

Share this post


Link to post
Share on other sites

A onda sledi pitanje šta je bog radio pre nego što je stvorio svemir. Blejao u večnosti i igrao sudoku?

i šta god da je u tom slučaju bog od nečega je i on morao da nastane... postoje dve mogućnosti, sa bogom ili bez njega, da je nešto nastalo ni iz čega ili da je je nešto oduvek postojalo u raznim oblicima, obe podjednako neverovatne, i u obe može da se ugura koncept boga iako je nepotreban za samo objašnjavanje postanka nečega...

Edited by johnnyzzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

i šta god da je u tom slučaju bog od nečega je i on morao da nastane... postoje dve mogućnosti, sa bogom ili bez njega, da je nešto nastalo ni iz čega ili da je je nešto oduvek postojalo u raznim oblicima, obe podjednako neverovatne, i u obe može da se ugura koncept boga iako je nepotreban za samo objašnjavanje postanka nečega...

Upravo to,NOTHINGNESS se ne moze obujasniti inteligencijom naseg bica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...