Jump to content

Recommended Posts

Може,у свакој школи јавно постоје подаци знам људе који предају грађанско и није никаква тајна,директор не треба никоме да одговара,већ увек може да да податке ко слуша грађанско васпитање.

naravno da "ako poznajes nekog ko predaje gradjansko - znas koliko dece U TOJ skoli slusa.

ali ovde je bilo reci o necem sasvim drugom, a to je da je podatak o procentu dece koja slusaju gradjansko/veronauku NA NIVOU DRZAVE, nedostupan bez odobrenja jedne vrlo mocne i uticajne ne-vladine organizacije (srpske pravoslavne crkve).

 

Хришћанство и учи толеранцији,е сад то што то неком смета,то је већ лични осврт.

mozda hriscanstvo uci toleranciji (mada se o tome moze diskutovati jer nije bas tako) - ali cinjenica je da mnogi svestenici cine upravo suprotno. i cinjenica je da su uticajni u drustvu, i upravo je to ono sto treba promeniti.

 

 

Πа пази,разумем те.Из перспективе неког ко живи у Србији,све је политика. Ако Црква ћути,то је политика,ако нешто каже - опет политика :bigblue: Ма много се ми бавимо политиком :mrgreen:

nemoj da menjas temu i da tumacis moje reci - jasno sam napisao kako se crkva bavi politikom, kako uzima novac iz budzeta koji je potrebniji za bolnice na primer, i jasno sam naveo negativne uticaje popova.

 

te prazne fraze "Svi se bave politikom", nemaju mnogo veze sa razgovorom...

 

Видиш,процентуално то што се даје цркви је једно,али замисли рецимо колико новца иде геј организацијама... не пуно,али с обзиром на проценат LGBT популације у Србији,значајан новац. И сад кога они представљају у Србији ?

stalno pokusavas da promenis temu i bezis od cinjenica koje ti iznosim.

sad si uveo "gej organizacije" kao toboze neko lazno opravdanje zasto crkvi treba davati gomile novca. naravno, zanemarujes logiku i posto si ostrasceni vernik ne vidis najjednostavnije cinjenice: koliko god novca da se daje gej organizacijama to je mizerno malo u odnosu na crkvu - sto se ocigledno vidi iz imovine crkve. zgrade, najnoviji dzipovi, novac oslobodjen dadzbina, izgradnja novih objekata i slicno. tu su milijarde u pitanju, dok gej organizacije nemaju ni milioniti deo toga.

 

Но свеједно,разумем те. Колико год да се даје Цркви,теби ће бити пуно,јер ти не волиш цркву.

То ти је по принципу - скупа збирка из математике,али оригинал диск од мог омиљеног бенда,па још на снижењу,за то се увек нађу паре :haha:

ne znam odakle ti pravo da tumacis moje reci i da ti drugim ljudima govoris sta ja mislim. mozda je to posledica nekih verskih indoktrinacija kojima si bio podvrgnut? cinjenice: nema para za inkubatore, a uzimaju se pare za crkvu. ja se sa tim ne slazem, a ti ako se slazes i ako podrzavas to, bilo bi bolje da preispitas veru i da se zapitas koje prioritete humanosti si zanemerio zbog svoje religije.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dooobar tekst.Dakle nadjemo vanzemaljce i resimo se religije a usput verovatno i cele ljudske civilizacije :pivopije:

 

Vanzemaljci ugrožavaju religiju na Zemlji

 

Jedan profesor hrišćanin izjavio je na konferenciji o putovanju u svemir, organizovanoj pod okriljem američke vlade, da bi otkriće vanzemaljaca dovelo do značajnih problema za njegovu religiju.

 

U govoru pod naslovom „Da li je Isus umro i za Klingonce?“, nemački akademik Kristijan Vajdeman istakao je moguće komplikacije koje bi dalje otkrivanje kosmosa moglo da donese, ali i kako bi taj neizbežni teološki konflikt mogao da se reši.

 

Vajdeman, porfesor na Rur univerzitetu u Bohumu, kazao je da je smrt Hrista, pre nekih 2000 godina, ostvarena da bi se spasao sav živi svet.

 

Međutim, taj živi svet, kako ga definišu naučnici, uključuje 125 milijardi galaksija sa stotinama milijardi zvezda u svakoj galaksiji.

 

To znači da, ako inteligentan život postoji na drugim planetama, onda bi Isus ili Bog morao i njih da obiđe i da podnese jednaku žrtvu za marsovsku vrstu kao i za čovečanstvo.

 

Moguće alternativno rešenje je, smatra Vajdeman, da je Isus odabrao Zemljane kao jedinu rasu koju će spasiti, odbacivši svaki drugi oblik života u galaksiji.

 

Ili, možda zato jer su ljudi bili jedina rasa koja je bila grešna i zahtevala „spasenje”, kaže profesor i dodaje „Sad shvatate o kakvom konfliktu je reč”.

 

„Ako uop

 

Treba imati u vidu da u vreme pisanja Tanaha,koji je kasnije u lajt verziji usao u Stari zavet,kao i u vreme formiranja Novog zaveta,zapisivaci a i pros' narod,nisu bas pojmili koliki je univerzum,koliko se danas nagadja,a jos manje mislili o vanzemuncima.

Al religije uvek mogu da nadju alibi,da je bog poslao specijalni tim Isusa svugde gde ima kakvog oblika zivota u univerzumu. :mhihi:

Plus ova stoka vatikanska ce verovatno dizvuce neke spise iz riznica u kojima bi "objasniti" novonastalu situaciju.

Ko zna sta tamo sve ima,osecam da su oni odgovorni za mracno doba Jevrope....

 

 

Ovih 125 milijardi je opet samo nagadjanje ili ono sto su naucnici do sada saznali,verovatno je broj izvan naseg poimanja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba i imati na umu da, ako je bog i Hrist sa njim želeo da pomogne, onda bi uputili čovečanstvo malo o veličini univerzuma i tako nekim stvarima. A ako nisu hteli... opet dolati na red Epikurov paradoks. Ćao zdravo.

 

Na račun ovoga što imaginos kaže o imovini crkve... ima jedna anegdota po kojoj je Pavle, nakon što je stigao u Beograd među ostatak crkvene kompanije i prošao pored parkinga, kola i svog imetka crkve, rekao "Eh, šta bi bilo da se niste zakleli na skromnost?"

Share this post


Link to post
Share on other sites

naravno da "ako poznajes nekog ko predaje gradjansko - znas koliko dece U TOJ skoli slusa.

Гледај овако,за последњих 10 година се пуно тога причало баш о успешности веронауке и износили су се подаци о томе колико деце је похађа. Да ниједна,баш ниједна новина или ТВ није нагласила да није могла да добије те податке,или да их је једва добила,мислим да је крајње смешна ситуација.

 

mozda hriscanstvo uci toleranciji (mada se o tome moze diskutovati jer nije bas tako) - ali cinjenica je da mnogi svestenici cine upravo suprotno. i cinjenica je da su uticajni u drustvu, i upravo je to ono sto treba promeniti.

Ово је фора из 2 светског рата,ако је лаж поновљена довољан број пута,онда ће бити истина...

 

nemoj da menjas temu i da tumacis moje reci - jasno sam napisao kako se crkva bavi politikom, kako uzima novac iz budzeta koji je potrebniji za bolnice na primer, i jasno sam naveo negativne uticaje popova.

Не мењам тему већ говорим апсолутно у складу са темом. Рецимо ако Црква ћути - онда ће се рећи - она ћутањем подржава одређене структуре. Ако говори,онда ће јој се замерити што је нешто рекла. Капирам да ти цркви не би дао новац,али то је твоја перспектива. То што државни службеници примају енормне плате,а мало тога раде,а што се мало улаже у болнице и на мноштво лекара који упућују на приватну праксу... То је већ неки други проблем,да не говорим о проблему корупције у здравству.

koliko god novca da se daje gej organizacijama to je mizerno malo u odnosu na crkvu

Наравно,али се новац даје из буџета. Ово је моје мишљење,дакле мислим да нека геј организација као што је Квирија нема неки посебан разлог да добија новац из буџета као што има било која верска заједница,Православна црква или нека друга.

 

ne znam odakle ti pravo da tumacis moje reci i da ti drugim ljudima govoris sta ja mislim

Чекај,у чему је сада проблем ? Говорим не да си ти такав,него говорим уопштени пример. Људи имају рецимо новца да плате богате свадбе,али им је жао новца који су дали свештенику. То ти кажем,није проблем у количини новца,него што неко неће да даје неки новац.

Држава рецимо не брине ни о наркоманима,а требала би. Требало би што шта да се држава побрине,а најбоље је одмах рећи да за милион проблема је крива - црква.

Тако је људима просто најлакше и најпрактичније. Јер у држави увек нешто не ваља,кад било коме нешто треба,врте га од министарства до установа,укруг,и онај ко поштено ради свој посао често остане "затрпан" осталом екипом.

 

Treba i imati na umu da, ako je bog i Hrist sa njim želeo da pomogne, onda bi uputili čovečanstvo malo o veličini univerzuma i tako nekim stvarima.

Ако сам добро разумео твоју реченицу,Библија не треба да буде третирана као астрономски приручник који ће нам бити главни извор о томе шта постоји у универзуму.

Edited by C.A_R.I.A.
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

morate da insistirate kad vam dodju ovi za popis. ja sam mu rekao da sam ateista, on kaze da to ne moze i da mozes da kazes da nisi hteo da odgovaras na to, i ja sam mu rekao da sam siguran u svoje pravo da me popisu kao ateistu i onda je to uradio odmah. ocigledno im je receno da ovako rade i da onda upisu ako neko insistira.

Share this post


Link to post
Share on other sites

morate da insistirate kad vam dodju ovi za popis. ja sam mu rekao da sam ateista, on kaze da to ne moze i da mozes da kazes da nisi hteo da odgovaras na to, i ja sam mu rekao da sam siguran u svoje pravo da me popisu kao ateistu i onda je to uradio odmah. ocigledno im je receno da ovako rade i da onda upisu ako neko insistira.

 

sad treba da ti dodje rogozub da ti kaze da to sto si se deklarisao kao ateista nista ne znaci u tom kontekstu i da i dalje mozes biti religiozan jer ima religija koje nemaju bogova kao na primer dzainizam

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvor podataka je idiotski popis. Verovatno se sličan sprovodi i sada, i dobro se bune jer postoji suštinski problem u postavljanju pitanja veroispovesti, pošto je isključeno nepostojanje iste. Otprilike, kao da se automatski vodimo kao najreligioznija država na svetu, sa 100% vernika, samo eto neki mogu da se ne izjasne. Mhm, ali raduje me to što su izgleda danas, 10 godina kasnije, ljudi svesniji svojih prava, pa insistiraju da se piše onako kako jeste, a ne onako kako bi država, crkva i drugari hteli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo jedan kolega primetio,ne moras da se izjasnis oko veroispovesti,ne mora oko drzavljanstva,to jelte cini tu demografsku statistiku....al moras da pomenes kvadraturu stana,kuhinje cega li sve,da li koristis komp,kolika ti je plata,imas li tv i sl....oni kao da popisuju finansijsko stanje gradjana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno, upitnik je loše konstruisan, što može da kaže svako ko je na studijama makar video predmete kao što su metodologija istraživanja, planiranje istraživanja i sl. (ovime ukazujem na to da bi svaki prosečan student bio bolji od tatinih sinova koji su dobili zadatak konstruisanja). Trenutno pitanje treba ili zameniti sa dva pitanja ili (bolje) podeliti u a i b, pri čemu će u prvom biti upitano "Da li ste religiozni?", a u drugom "Kojoj veroispovesti pripadate?", sa time što bi moglo da se ubaci i pitanje između ta dva koje bi pitalo o tome da li pojedinac pripada nekoj veroispovesti (jer, naravno, ima onih koji su religiozni bez pripadanja skupu verovanja ili zajednici, iako se rogozub ne bi složio).

 

Ma.. šta ja pišem ovde... Majmun bi odradio bolji posao od njih.

 

Lepo jedan kolega primetio,ne moras da se izjasnis oko veroispovesti,ne mora oko drzavljanstva,to jelte cini tu demografsku statistiku....al moras da pomenes kvadraturu stana,kuhinje cega li sve,da li koristis komp,kolika ti je plata,imas li tv i sl....oni kao da popisuju finansijsko stanje gradjana.

Jesu li pitali za vidinu prihoda? Nisam čuo kada su moji matorci počinjali da odgovaraju. Bilo mi je zanimljivo koliko pitanja o obavljanju posla ima, proveravaju da li si trenutno na bolovanju ili baš nemaš posao, pa još neko slično pitanje - samo da bi izvukli što viši procenat zaposlenih u stanovništvu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Гледај овако,за последњих 10 година се пуно тога причало баш о успешности веронауке и износили су се подаци о томе колико деце је похађа. Да ниједна,баш ниједна новина или ТВ није нагласила да није могла да добије те податке,или да их је једва добила,мислим да је крајње смешна ситуација.

zvuci vrlo neozbiljno kad pricas napamet i bez konkretnih podataka. dakle, izvoli: pronadji taj podatak i navedi iz kog izvora potice.

 

Ово је фора из 2 светског рата,ако је лаж поновљена довољан број пута,онда ће бити истина...

nije laz - jer sam naveo konkretne cinjenice za svoju tvrdnju.

to sto se tebi ne svidjaju te cinjenice, to je vec drugi problem, a vidim da ces zbog toga zatvoriti oci pred njima. samo sebi cinis medvedju uslugu. dobrovoljno si pristao da budes slep kod ociju za sve ono sto ti se ne svidja i sam sebe si osudio na zivot u iluzijama. :(

 

Не мењам тему већ говорим апсолутно у складу са темом. Рецимо ако Црква ћути - онда ће се рећи - она ћутањем подржава одређене структуре.

nije tacno to sto kazes. da crkva cuti po svim politickim pitanjima niko ne bi rekao da se mesa u politiku.

drugo, ne znam da li si umislio da si prorok pa da "znas" sta bi ko rekao... ;)

 

Капирам да ти цркви не би дао новац,али то је твоја перспектива. То што државни службеници примају енормне плате,а мало тога раде,а што се мало улаже у болнице и на мноштво лекара који упућују на приватну праксу... То је већ неки други проблем,да не говорим о проблему корупције у здравству.

sta sve neces napricati samo da bi skrenuo paznju sa jedne jednostavnih cinjenica:

prva cinjenica: 2009 godine, crkva je dobila duplo vise novca iz budzeta srbije nego crveni krst.

druga cinjenica: u srbiji nema para za inkubatore za bebe, a crkva se valja u parama i gradi hramove, popovi voze dzipove, ima se moze se..

 

koristis se demagogijom (jednu losu stvar, opravdavas drugim losim stvarima). mislim da je to u suprotnosti sa pravoslavnim ucenjem. ako se dobro secam, cak je i gojko stojcevic (patrijarh pavle, pretpostavljam autoritet za tebe) rekao: " nije ti glavni greh onda kada ga počiniš nego kada počneš da tražiš opravdanje za njega".

 

Чекај,у чему је сада проблем ? Говорим не да си ти такав,него говорим уопштени пример. Људи имају рецимо новца да плате богате свадбе,али им је жао новца који су дали свештенику. То ти кажем,није проблем у количини новца,него што неко неће да даје неки новац.

u srbiji (narocito u unutrasnjosti) se popovima daje sakom i kapom. kad bi malo zasao po srbiji video bi da je najveca sramota po selima ne dati popu, pa makar dete nemalo sta da ti jede.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

zvuci vrlo neozbiljno kad pricas napamet i bez konkretnih podataka. dakle, izvoli: pronadji taj podatak i navedi iz kog izvora potice.

Не капирам да је дошло до измена,јер до сада није било тако,тј истраживања о броју ученика који похађа грађанско васпитање је био доступан у медијима без проблема. Мало ми је необично да ту нову,забрану доступности информација,баш ниједан медиј адекватно не пропрати.

Eво једног извештаја из 2008

http://www.pressonli...VERONAUKU!.html

 

Што се тиче тога да хришћанство не учи толеранцији,не капирам шта желиш да кажеш са тим. Да ли имаш неке аргументе ?

Не видим разлог да се вређамо,тј ако се теби не свиђа моје мишљење онда боље да не разговарамо,не видим стварно потребу за етикетирањем и вређањем.

 

da crkva cuti po svim politickim pitanjima niko ne bi rekao da se mesa u politiku.

Грешиш,онда би је оптужили да је превише пасивна,јер не брине о свом народу.

Не знам које си годиште али ја сам се мало бавио политиком тако да знам како неке ствари функционишу. Црква у доба борбе против Милошевићевог режима није већини од политичара сметала,чак напротив доста њих су је и подржавали,а сада обично увек има нешто да неком смета... Случајност ? Не бих рекао.

Кад већ цитираш Патријарха Павла,ево и ја да га цитирам

"Сви људи који дођу, а поготово политичари, имају интерес да то користе, да свој чамац привежу за лађу Цркве, онолико колико им треба да користе ту снагу. То ми је јасно. Али, знате, с друге стране, људи имају толико разних потреба, а моја дужност је да са сваким разговарам и схватим га, да потражимо излаз из тога. Траже од мене, рецимо, да их венчам, а за то треба да се обрате своме свештенику, пароху. Нисам у могућности сваког да примим, али моје је да помогнем, да саслушам и подржим у ономе што је добро, без имало жеље да будем, што се каже, мирођија у свакој чорби. "

 

"Патријарх Павле пише како му посебно тешко падају оне незваничне посете које се најављују као "само у четири ока", а које, у ствари, уз одређена посредовања бивају изнуђене, само да би се потом, упркос претходној најави, објавила новинска вест о њиховом пријему у Патријаршији. "Толики су вођи политичких странака опозиције долазили код мене, неки су ме звали и да их посетим у затворским болницама. Протестују потом што примам њихове противнике. А нико не говори шта је коме речено у тим сусретима; најважније им је да су били у Патријаршији", записао је патријарх.

 

Затим је изнео свој неполитички и ванстраначки став, који захтева његова пастирска дужност: "Бити изван политике, за мене значи не правити разлике међу странкама."

 

 

koristis se demagogijom

Не,већ желим да разговарам и имам другачије мишљење од тебе. У томе је разлика.

Није тачно да се у селима даје поповима и шаком и капом,знам управо за обрнуте случајеве. Дакле све зависи од човека до човека,и наравно од села до села.

Има и људи који су гастарбајтери па само дођу преко лета,који не желе да дају новац,а такође има итекако и сиромашног становништва који и да хоће нема шта да да.

Поента приче је да људи не штеде за оно што воле,а за нешто што их не интересује им је све скупо.

Edited by C.A_R.I.A.
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...