Jump to content

Recommended Posts

Superego počinje kao eksteriorizacija roditeljskog nadzora i kazne, što religija i jeste u suštini

sta si ti frojd ? ne lupetaj. ravnodusni ljudi su ateiste uglavnom .

Religija je čist superego, strah od roditelja projektovan iznad porodične pojedinačnosti

....... ne znam sta da ti kazem.. gresis strasno. sta je superego kod "daj drugima" i "ljubi bliznjeg". jesi ti normalan ?

Mi popove i bogove zovemo "OČE"

kad se obracas onome ko te je stvorio obracas se sa oce ili sa majko mada to majko ima vise veze sa prirodom a otac sa stvaranjem pa se u hriscanstvu kaze oce. sto se tice popova oni imaju duznost da zastupaju boga na zemlji.

@Zli_Kuw4c

brate, ja nikog nenazivam glupim, dok ti to radish sve vreme

pobogu brate ja takodje nikog ne nazivam glupim. pricam o ideji

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ocete vise prestati da spominjete je*enu inkviziciju? to je zapadna crkva iza koje je uvek stojao glupi papa a ne hriscanska ideja.

religije nemaju bas neke opipljive dokaze, to je stvar licnog uverenja.

I ima vise glupih ljudi koji bi da ispadnu pametni pa zastupaju, "ono sto pametni zastupaju", evoluciju nego glupih koji samo veruju u boga.

U principu treba istaknuti da : ateizam (kao egotisticka ideja) donosi vise zla nego dobro vecini (tj ljudima).

znachi podvlachim:

I ima vise glupih ljudi koji bi da ispadnu pametni pa zastupaju, "ono sto pametni zastupaju", evoluciju nego glupih koji samo veruju u boga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jes jes, al nisam reko da si ti glup. ili bilo ko drugi na ovom forumu. reko sam da obe strane imaju glupe ljude. zar ne postoje glupi ljudi ? tipa : ti "vernici" sto tebe vredjaju. il vernici sto su klali ljude za vreme inkvizicije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest حسين

Ne mogu da verujem koliko si neinformisan.

 

 

Mislim, kritikovao sam i ja druge ljude ali sam pre toga otvorio knjigu i

pročitao šta je superego. Daj čoveče, ne spuštaj ovaj razgovor na ćiftinski

nivo već idi čitaj neke najosnovnije stvari o psihoanalizi.

 

 

 

Write a note > Get some info on basic psychology and girls.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Religija se ne bira logikom

molim vas.. nema tu pravila kako se bira religija. kako biras tako je. to je licna stvar na koji nacin prihvatas to. ja sam je prvi put prihvatio logikom, postavljao usput sebi pitanja i u sebi odgovarao ( na svoj nacin svojom logikom). jednostavno. a tek kasnije je dobilo mesto i u mom srcu (kako ovo glupo zvuci)....

Bira se osecajem i moralnim principima najblizim nama...

i to dolazi u obzir. naravno da je nisam birao samo logikom. ali prvenstveno logikom, jer ne bi da verujem u Zevsa ako mislim da je kul sedi bradonja koji bije ljude munjama itd... jer nema logike. (olimp...yeah right)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ti mozes da slusas caleta i kevu neko vreme dok si mali, ali kako odrastas ako se intelektualno razvijas naravno da ces sebi postavljati pitanja i odluciti sta da prihvatis kao odgovor na svoja pitanja, prema licnom izboru. znaci ti drzis kljuc... tuborg icon_smile.gif

 

Ok logika je dobra stvar ali prema istocnoj filzofiji (koju doduse jako cenim) ona je ta koja nas stavlja u kavez koncepta i tada imas drugacije pojmljenje sveta oko sebe kroz analizu, a analiza je prividno resenje problema, fora je u unutarnjoj sintezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ti mozes da slusas caleta i kevu neko vreme dok si mali, ali kako odrastas ako se intelektualno razvijas naravno da ces sebi postavljati pitanja i odluciti sta da prihvatis kao odgovor na svoja pitanja, prema licnom izboru. znaci ti drzis kljuc.

a kako znas da TI drzis kljuc, odnosno da opet neko ne manipulise tobom (kao sto su u detinjstvu roditelji)? ne prozivam, samo pitam, jer mi je pre nekog vremena jedan kolega prigovorio kako covek treba imati svoje misljenje, ali iz nekog mog (valjda icon_smile.gif) mozganja je proizislo da mi nemamo svoja misljenja vec da samo skupljamo tudja i u zavisnosti od onoga sto nam ima smisla prisvajamo ( ph34r.gif ).

jel serem il da se hvalim sutra svima da sam pametna? biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

donekle si u pravu... pre ce biti da skupljamo ono sto drugi misle i to prekrajamo tako da nam jos vise odgovara...

 

ali ko je onda imao svoje misljenje pa su prvi ljudi od njega prisvajali ph34r.gif Sta je prvi uzrok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za koksku i jaje... moram da vas razocaram ali starije je jaje. icon_smile.gif

Ima naucna studija o tome verovali ili ne bilo u novinama sigurno ima da se nadje na net-u.

Ja sam do tog zakljucka dosla jos pre godinu dana pa sta... big deal...

poenta je kako gledas na stvari. i uostalom ako verujes u boga barem koliko ja znam, Bog nam daje slobodan izbor ali za svaki nas izbor ima odredjen i zacrtan put, ali je izbor na nama... barem ja tako gledam na stvari. Uostalom najlakse je reci za svaki nas izbor meni je tako sudjeno... isla sam na veronauku i pricali smo o sudbini, pravoslavlje uopste ne priznaje pojam sudbine (iliti zacrtanih izbora i puteva)... izbor je na nama ali zna se ishod svakog izbora.

 

Za usvajanje tudjih misljenja ok, ali covekov um treba da evoluira ali danasnji covek svoj mozak dovodi u involuciju time sto prihvata a ne razmislja. treba saslusati tudje ali izgraditi svoje. to je hint.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa logichno je da je jaje biggrin.gif a vera u hrishtjanskog boga, je isti kurac ko kad bi verovali onom chichi shto je onomad bio u "Biserima" shto shatro pricha sa vanzemaljcima preko starinskog telefona... mislim Isus je dosho, reko da je bozji sin, izaslanik, kurac palac... da govori u ime boga i tako to, ako verujesh Isusu shto neverujesh chichi? Chichu si makar gledo kako pricha, a Isusu si chuo 2000 godina stare priche... a svi znamo motj tracheva... mislim njah, prihvatati jednu prichu kao ultimativnu istinu koja je doshla iz vedra neba... neznam, previshe mi je to "zgodno"...

Edited by Zli_Kuw4c

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo rece Varg icon_smile.gif

Covece avatar ti je genijalan icon_cool.gif

 

Da bi napravili komparaciju dacu jedan deciji primer: "da li mi biramo logikom koga cemo voleti i postovati ili srcem?"

religiji se pristupa iz ljubavi prema bogu. that's all.

Hvala. biggrin.gif

 

I ti si to jos bolje rekla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima! Cime ti keva i cale napune glavu, u to ces da verujes. Verovao ili ne...

Nazalost, mnoga deca pristupaju raznim religijama iz revolta prema roditeljima.

Moguce da ni oni nemaju pravi pristup religioznom odgoju, kao ni odgovore na mnoga pitanja sto stvara blokadu kod dece dok su jos mala. no.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa moji su recimo veoma religiozni, a ja sam ateista, ali nisam to postao zbog nekog tinejdzerskog angsta prema roditeljima, naprotiv veoma se lepo slazem sa njima po svemu, oni znaju da sam bezboznik, ali o tome naprosto ne razgovaramo. Iskreno, prestao sam da verujem u Boga kada sam poceo malo da razmisljam kako je to sve religisko kurcoparalnje besmisleno, i poceo da citam razne stvari o nauci, postanku sveta, istoriji... I ukapirao da nesto kao sto je bog ne postoji i ne moze da postoji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle sve je slucajno..?

I mi smo slucajno nastali, slucajno zivimo..to nikako ne moze da bude.

Najlakse je tako pretpostaviti.

 

TtuEd-Kod nekih je to mozda i slucaj, ali to nije glavni razlog.

Tako sam i ja razmisljao nekada.. icon_biggrin.gif

A zasto ne moze da bude? Mislim, ceo svet pociva na slucajnostima. Ne znam, tipa da moj cale nije bio stolar, nikada ne bih pravio orman najboljoj drugarici moje keve i tako su se i upoznali, i napravili mene(sto im se pokazalo kao najveca greska u zivotu laugh.gif ). Dakle, cista slucajnost, splet okolnosti je doveo do mog postanka, pa zasto tako ne bih mogla slucajnost da dovede do postanka ljudi, zemlje, kosmosa, kikirikija...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...