Jump to content

Harmonija


Shuma

Recommended Posts

Uglavnom gde god da krenem u ucenju sviranja bilo kog instrumenta il treeba ritam da imas il sluh.A kad malo vec vidis zasto je to tako onda se postavlja pitanje harmonije,gruva,feeling-a.Tako da reci te mi vi sta vi mislite o tome tjs. sta znate o harmoniji i ostalim stvarima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 345
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

bez 'armoniju ne mos nista da uradis ...

 

kako da napravis dobru pesmu ?

 

kako da se uklopis sa drugim mjuzicarima ?

 

improvizacija , jamovanje ... ???

 

kad naucis lepo harmoniju mozes skoro sve

da skidas na sluh sem ultrabrzih 99874464 km/h

besmislenih solaza .... mada desava se i da te

to prosere da skines ...

 

znaci kuj ne zna armoniju ne treba da zivi

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

da ne zaboravim da napomenem koliko mrzim

famous "gitariste" tj. prevarante koji znaju samo

3 akorda da UVATE i to sa nekom mukom ...

grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

sve to na lomacu odmaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma upoznat sam donekle sa tim ali ne znači mi mnogo kad su mi sluh i talenat na visokom nivou. Ne kurčim se, stvarno jesu, e sad, to što sam ja lenj i što me boli kurac da se predrkavam na gitari to je već moj problem. icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sharkey

 

ma cuo sam ja one tvoje demove... sinko nis' ti to ne valja, nego deder lepo, k'o sto kaze lifnica, da naucis tu armoniku pa da nam sviras ko mladi orfej. nema nista od tog maltretiranja dzitre s tri akorda nego armoniku u sake pa da te bog vidi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok ... skidam

 

sample je nice biggrin.gif bas me interesuje ostatak ...

vidje se da te je kiseli nindza trovao nekom

melodiCom .. hehe

 

ali samo da znas nisam mislio na tebe kad sam

pomenuo tri akorda itd.ustvari obracao sam se

sve vreme livnici icon_smile.gif

 

a harmonija ce ti zatrebati veruj mi ...

ponekad tehnika "brate koj' prag 'vatas?"

ne daje dobre rezultate (nikad ih nije ni

davala al necu sad detaljno o tome).

 

tesko je nauciti harmoniju ... teze nego

neki insane shred koji sednes i izvezbas

za nekoliko sati ... ali kada armoniju savladas u

potpunosti onda si car ! traaast mee pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

... sta znate o harmoniji i ostalim stvarima ...

kuku lele icon_smile.gif

neces valjda da ti pisem ovde o svemu tome ? icon_smile.gif

 

pazi , bolesno mnogo stvari ima u harmoniji

tako da ce ruke da mi otpadnu ako krenem sve

da pisem ... icon_smile.gificon_da.gif

 

nego lepo kad svrnem u bg vidjamo se

pa ti objasnim natenane neke stvari ak' 'oces !

 

za pocetak nauci koje tonove daju prazne dzice

e a d g h e po srpski , a po inostrano e a d g b e

 

chir (Z) pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta je to harmonija? Šta je to muzička teorija? blink.gificon_mrgreen.gif

a da pitamo ivanu, sharkey? icon_smile.gif

ljudi, ne stajte mi na muku. imam sledecu nedelju ispit iz harmonije ph34r.gif

a koga zanima evo sta je: najtezi, najzajebaniji i ujedno najdosadniji predmet u muzickim skolama icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm... Ni ja nisam siguran da li znam sta je harmonija, kontam da imam nekog pojma, ali nisam se bavio teorijom...

E sad, za groove znam sta je, ali ajd' mozda bolje da ti to neko iz muzickih skola definise, pa ako oni zakazu, probacu ja nasiroko icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

a da pitamo ivanu, sharkey? icon_smile.gif

ljudi, ne stajte mi na muku. imam sledecu nedelju ispit iz harmonije ph34r.gif

a koga zanima evo sta je: najtezi, najzajebaniji i ujedno najdosadniji predmet u muzickim skolama icon_smile.gif

koliko ti je sad taj predmet dosadan toliko ce ti kasnije pomoci... Kroz teoriju koju sada ucis i harmonske zadatke koje sada resavas neces shvatiti koliko je ta harmonija i znanje o njoj dobra stvar... Njen smisao ces shvatiti kroz mnogo sati sviranja... Bice ti jasna svaka deonica koju odsviras, svaka melodija i svaki takt... znaces zasto je taj akord bas tu, zasto ta melodija tako zvuci itd...

 

HARMONIJA NAM POMAZE DA SHVATIMO STA U STVARI SVIRAMO... Jedini problem u svemu je sto je svaka melodija, svaki harmonski sled, raspored intervala i ostalo vec izmisljen... zbog svega toga tesko je imati nesto autorsko i originalno u isto vreme i da to nesto ni na sta ne podseca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo tako - kroz harmoniju ucimo muzicki jezik, i nacin na koji bi trebalo da se muzicki pravilno izrazavamo. Bez ovoga necemo biti ni sposobni da smislimo nesto jako dobro i trajno jer moramo prvo nauciti pravila pa ih tek onda prekrsiti.

Ono sto sam primetio od vecine gitarista ( pa i drugih sviraca kada smo vec kod toga ) jeste velika odbojnost prema teoriji muzike i harmoniji, kao i svakodnevnom vezbanju sluha. Mozda jeste dosadno sedeti i vezbati intervale sat vremena svaki dan, i uciti note, ali molim lepo, ko to ne radi verovatno misli za sebe da je neverovatan talenat kome to znanje jednostavno ne treba ili je jednostavno lenj. Dakle prvo teorija, pa onda tehnika, ili najbolje kombinovano. Ali da bi kombinovali vezbe za tehniku i teoriju, potrebno je - pogadjate poznavanje harmonije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda jeste dosadno sedeti i vezbati intervale sat vremena svaki dan, i uciti note, ali molim lepo, ko to ne radi verovatno misli za sebe da je neverovatan talenat kome to znanje jednostavno ne treba ili je jednostavno lenj.

Lenj sam priznajem icon_mrgreen.gif i sta sad blink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd ne morate znati harmoniju jer to nije tako jednostavna nauka... mene zanima koliko gitarista zna skale i KOLIKO NJIH SE SNALAZI U TRANSPONOVANJU PESAMA?

to mi je uvek bila misterija. wallbash.gif

 

sudeci po tome koliko se domaci pevaci muce dok pevaju power hitove, vecina domacih gitarista ne zna da transponuju ni tri rifa. icon_smile.gif

 

najjace je kad se svira iron maiden, onaj dikinson izrod izvlaci tonove u stratosferi, neki klinac se muci da to otpeva, ali je glavno da je baja gitarista skinuo tablature sa neta i pici maidene u "originalu", pa ispada da pevac "ne zna da peva" jer nije kastriran na vreme. icon_smile.gificon_smile.gif

 

narodnjaci su maheri za to. kad se radi tezga ili sta vec, dodje ganci pevac i kaze "meni odgovara odavde: aAAaAaaAAaaaAa". bend kaze "nema problema", i transponuju pesmu "on the fly". misaona imenica za svaki domaci metal bend. doduse, ima komplikovanijih pesama, te sumnjam da neko moze "real time" da trasnsponuje neki dream theater ili tako nesto, ali svejedno, jos uvek nisam cuo da je neki bend promenio tonalitet pesme zbog pevaca, a to je najlogicnija stvar.

Edited by imaginos

Share this post


Link to post
Share on other sites

ufff... sharkey... pa ovo jos dosadnije od onog "it's reening autsajd I heef no shuus"... provaljeno sharkey, provaljeno, cuo vec 100 puta, ma kaki, 300 puta, bas ovako k'o sto ga ti ciguljas ovde... nema tu emocija, nego deder tu armoniju da savladas pa da te bog vidi. onda kad neko krene s kritikom ko ja moz bar da mu kazes: e sinko to ti je armonija! ko i ovi ostali krelci sto se loze na muzicku teoriju a nikad muzicari biti nece.

 

ili da uzmes tu dzitru pa da pokusas stvarno da napravis nesto dobro, a? ipak ti nisi bez talenta, k'o ovi krelci sto znaju da pricaju o skalama i armonijama 3 sata bez prestanka a pesmicu ne znaju smisliti. samo si mlad pa si zapeo za neke idole. zajebi idole, zajebi grandz. kad budes rekao da je kurt kobejn sranje i da ti to moz' bolje od njega, pa onda napravis nesto sto je faking oridzinel, sto je 100% sharkey, sto nije ni grandz, ni metal, ni pop, ni rok, ni hip, ni hop, ni soul, ni dzez, ni nista sto moz' da turis u neki zanr, e onda si baja. pa ce novinari i clincadijada na forumima morati da smisle neki novi naziv i pravac u musci. it's a plane, it's a bird... no! it's sharkey!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...