Jump to content

Harmonija


Shuma

Recommended Posts

  • Replies 345
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

sram te bilo... to se ne pita. icon_rolleyes.gif

 

i nemo se svadjas ovde, nego tu armoniju da nabiflas ili da napravis nesto novo sto nisam cuo vec 300 puta pa da mi das linak da ti ja kazem da l' to valja ista. evo ti ga jedan frendli smajli kao znak dobre namere: pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

jos uvek nisam cuo da je neki bend promenio tonalitet pesme zbog pevaca, a to je najlogicnija stvar.

Evo cuces, moj bend spusta i transponuje sve pesme koliko je god potrebno da bi pevac bio prirodniji... ne kazem da pevac ne moze da izvuce to sto trazimo (mada ima nekih pesama kao sto su maska, gde da pobegnem od osvajaca)... spustamo iz razloga da mu ne bi puko glas posle pola sata forsiranja visina... Ovako transponovano verujte mi bend ima veca muda a niko ne primecuje razliku kada nas slusa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@svi - ljudi, nemojte molim vas da me ucite sta je harmonija, zasto je potrebna, zasto je zanimljiva i sl. odlicno to znam i sama. ali kad vi budete dosli da studirate teoriju muzike na muzickoj akademiji, pa kad vas budu izmaltretirali samo tako, ubice vam svaku volju za harmonijom icon_da.gif

inace, meni je u srednjoj harmonija bila omiljen predmet, i po meni ona jeste uz solfedjo najvazniji predmet koji treba da se zna. a moze da bude i extra zanimljiva i ekstra dosadna. zavisi ko ti predaje icon_cool.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

@svi - ljudi, nemojte molim vas da me ucite sta je harmonija, zasto je potrebna, zasto je zanimljiva i sl. odlicno to znam i sama. ali kad vi budete dosli da studirate teoriju muzike na muzickoj akademiji, pa kad vas budu izmaltretirali samo tako, ubice vam svaku volju za harmonijom icon_da.gif

inace, meni je u srednjoj harmonija bila omiljen predmet, i po meni ona jeste uz solfedjo najvazniji predmet koji treba da se zna. a moze da bude i extra zanimljiva i ekstra dosadna. zavisi ko ti predaje icon_cool.gif

sta sviras i kod koga si u klasi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

narodnjaci su maheri za to. kad se radi tezga ili sta vec, dodje ganci pevac i kaze "meni odgovara odavde: aAAaAaaAAaaaAa". bend kaze "nema problema", i transponuju pesmu "on the fly". misaona imenica za svaki domaci metal bend. doduse, ima komplikovanijih pesama, te sumnjam da neko moze "real time" da trasnsponuje neki dream theater ili tako nesto, ali svejedno, jos uvek nisam cuo da je neki bend promenio tonalitet pesme zbog pevaca, a to je najlogicnija stvar.

ma narodnjaci su zakon icon_smile.gif

 

evo moj matori moze da ti transponuje neki

zajeban prog ako bas hocesh ...

 

nikad mi nije bilo jasno kako pesmu odsvira u

drugoj intonaciji bez greske ... cak i ne gleda

sta svira nego bulazni nesto tipa da mu kupim

pljuge ili nesto slicno tome ... ludnica ... da da

 

a na to da li ce imati domacih metal bendova sa

tim super-mocima-transponovanja mogu samo

da ti kazem NEVER dude !!! ko nauci harmoniju

kako treba skapira da 50% metal bendova lupa

po instrumentima i jednostavno predje na nesto

kulturnije tipa jazz,blues...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd ne morate znati harmoniju jer to nije tako jednostavna nauka... mene zanima koliko gitarista zna skale i KOLIKO NJIH SE SNALAZI U TRANSPONOVANJU PESAMA?

Pa ono... sve dva praga dole, ili sve dva praga gore, nije neka frka za transponovanje icon_smile.gificon_wink.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

narodnjaci su maheri za to. kad se radi tezga ili sta vec, dodje ganci pevac i kaze "meni odgovara odavde: aAAaAaaAAaaaAa". bend kaze "nema problema", i transponuju pesmu "on the fly". misaona imenica za svaki domaci metal bend. doduse, ima komplikovanijih pesama, te sumnjam da neko moze "real time" da trasnsponuje neki dream theater ili tako nesto, ali svejedno, jos uvek nisam cuo da je neki bend promenio tonalitet pesme zbog pevaca, a to je najlogicnija stvar.

Ono kao Da!

Narodnjaci su mnogo,mnoo bolji muzicari od polovine naskolovanih metalaca....

Apropo tome,kod njih se znaju sve skale,ali apsolutno sam bio zadivljen sta rade ljudi koji znaju... biggrin.giflaugh.giflaugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

@autor

 

Jesi li ti neki zajebani producent ili kritičar?

@sharkee

 

ma ja sam genije ko i ti. pa vidim gde su ti mane.

 

a sto pitas? jel ti treba neki producent? pa moz' da se potegne neki konekshn al' prvo da snimite neke ozbiljnije pesme. nema nista od tog zahebavanja.

 

@marty ef

 

ha fuckin' ha... icon_spava.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

u metalu i roku znatno uobicajenija praksa od klasicnog transponovanja pjesama u nizi tonalitet da bi se ugodilo pjevacu je dauntjunovanje.

kapiram da jazz muzicarima najvise trebaju on-the-run "transponderske" sposobnosti, ali kapiram da ni to nije bog zna sta

Edited by MudriPanj

Share this post


Link to post
Share on other sites

u metalu i roku znatno uobicajenija praksa od klasicnog transponovanja pjesama u nizi tonalitet da bi se ugodilo pjevacu je dauntjunovanje.

kapiram da jazz muzicarima najvise trebaju on-the-run "transponderske" sposobnosti, ali kapiram da ni to nije bog zna sta

icon_confused.gificon_confused.gif nije bog zna sta? pa sto su me toliki KVAZI_DOBRI_GITARISTI odbijali cim im kazem da ce biti transponovanja...? wallbash.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ,ako hocete da uchite harmoniju pokushajte prvo da nauchite teoriju muzike-skale (sa njihovim predznacima!) ,stupnjeve,akorde,njihove obrtaje etc. Jako bitni faktori za uchenje harmonije icon_da.gificon_da.gif e a posle ...pa bice nachina da je shvatite... u svakom sluchaju pomocji ce vam da transponujete... icon_wink.gif Inache...PoLoZih ispit iz dotichne pre 3 dana pa sad mogu da vam pricham kako je sve to zapravo jednostavno...Xexexexexe! biggreens.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spustis pesmu lepo za stepen i onda slusas kako pevaci u publici posle pricaju kako je bend gej jer spusta pesme

Reci mi da li si ti ikada primetio da je neki bend spustio tonelitete u nekoj pesmi? LJudi, to se zaista ne primecuje...

 

Meni su svi fazon posle te prve svirke prilazili i hvalili mi pevaca kako ima jako visok glas cim peva te pesme... NIKO od njih mi nije ni pomilnjao ni T od transponovanja...

 

Na ovom svetu ima vise laika nego muzicara... a nasu publiku sacinjavaju laici i njihovu glad treba pothraniti dobrim repertoarom i dobrom svirkom...

Laici slusaju VOKAL i SOLO... Nista drugo i ne primecuju... Da bi glas bio primamljiviji logicno je da cu radije spustiti pesmu i izbaciti gitaristu koji to nece da radi nego izbaciti pevaca...

To je isto kao kada bi trazila gitaristi da svira na zici koju nema... Zato spustam pesme... I ne spustaju se pesme za 1 stepen nego se trazi tonalitet koji odgovara svima koji sviraju i koji uz to dobro zvuci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi u'vatili ste se tog transponovanja k'o da je neka babaroga...

 

Postupak je nešto jednostavniji od korišćenja kvake na vratima (mada neki ni to ne nauče celog života).

 

Jedini razlog zbog kojeg je donekle opravdano kada gitarista odbija da transponuje pesmu, je kada se sviraju pesme sa rifovima koji se baziraju na praznim žicama. Tada su jedina rešenja kapodaster za # ili spuštanje štima za b.

 

Ja, budući da sam basista i što sam tako naučen, uvek izbegavam prazne žice, a i kod pesama najčešće ne pamtim akorde ili hvatove, već stupnjeve, pa je tako svejedno odakle sviram pesmu.

 

Anyway:

Evo setih se jednog primera gde bih se ja bunio protiv transponovanja: Rime of the Ancient Mariner od Iron Maiden. Onaj deo posle središnjeg, kad uleće bass, mora da se svira u kombinaciji sa praznom D žicom, pa posle i sa A žicom. Mogu to da odsviram i iz pozicije, ali zvuči kao mekan tuki...

 

Dakle problem je dosta često u tehničkoj nesavršenosti gitare, kojoj prazne žice ne možeš transponovati.

 

Harmonika ili klavir su drugo...

Ni tu nije svejedno, i tu je F# dur teži od G dur, ali ne koliko je gitaristi teže da odsvira "Painkiller" sa pozicije, ili isto to sa praznom žicom...

 

Još bolji primer:

Neka mi neko odsvira od Slayer "South of Heaven" iz F...

Okej, možda se i naštreba da to odsvira iz pozicije, to i nije tako strašno, ali šta ćemo sa flažoletima? a?

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja, budući da sam basista i što sam tako naučen, uvek izbegavam prazne žice, a i kod pesama najčešće ne pamtim akorde ili hvatove, već stupnjeve, pa je tako svejedno odakle sviram pesmu.

Eto lepo kaže čovek profesionalac. icon_mrgreen.gificon_da.gif

Jednom sam sa bendom celu pesmu odsvirao za pola stepena niže jer sam slučajno krenuo iz C umesto iz C#. Vidim ja muči se basista da se nahvata nešto, još se mislim koji mu je njegov, posle mi kaže jes' lud, pesma ide iz C. Počešem se po glavi, ono stvarno, lepo kaže čovek. icon_smile.gif

 

Nego funkcioniše li ova varijanta da se pošalje mail preko yuma, ja ti pustih pa ne znam jel si dobio?

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kome si pustio mail? Iz posta se ne da tačno naslutiti kome je upućeno tvoje pitanje...

...il sam ja glup.

 

...biće da je ovo drugo...

icon_smile.gif

Anyway, ja, eto, nikakav mail nisam dobio, pa ako se nije na mene odnosilo onda sorry zbog upadanja...

 

pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...