Jump to content

Harmonija


Shuma

Recommended Posts

  • Replies 345
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

e ljudi jel mozete da mi objasnite kakvu funkciju ima sledeci akord u Cduru-

A+7(b9)..? :confused:

 

Uh...ovo je van mog spektra (ne)znanja...to je za vas sa diplomom ili na putu do diplome, ja cu ponosno da kazem da nemam apsolutno pojma...i stvarno ima da podjem na chasove teorije, poshto videh da ima josh mnogo stvari kojih se nisam dohvatio, za koje nisam ni znao...zhestok udarac u ego

 

Jel mogu da probam al da se ne smejete :D ja bih ga gledao kao neku zamenu za Dm7 na II, mozhda njegovu alterovanu dominantu...nemam pojma, previshe za mene

 

:pivopije: topla chokolada...

Edited by zile_kondic

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ljudi jel mozete da mi objasnite kakvu funkciju ima sledeci akord u Cduru-

A+7(b9)..? :confused:

 

Šta ti znači onaj plus? Odnosi se na kvintu? Jedino tako mogu da skontam.

 

To bi se kod nas zvalo "alterovana dominanta na dominantinu dominantu", i kad čuješ takav izraz, odmah skontaš zašto nisu naše škole te koje su svetski poznate.

 

Ja sam studirao u Budimpešti i mađari imaju izraz za taj šesti stupanj, koji bih ja preveo kao "sporedna dominanta".

Kao takva ona može da se promeni da ima dursku tercu, jer je onda dominantnija ka drugom stupnju. E kad je već durski sa malom septimom, onda je podložan svim varijantama alterovanja, dakle može i nona, a i kvinta kako na više tako i na niže. Dakle evo ti ovako jednostavnije i postepeno:

 

To je nekad bio Am7, i to je jasno kao dan. Da bi sa njega lepše stigli na drugi stupanj, napravili smo od njega A7.

E a taj A7 može da se nadogradi u nonakord, i da bude A9. Dalje, taj nonakord možemo alterovati i dobiti A9(5b) ili A9(5#), Takođe i A9b, A9#, A9b(5b), A9b(5#), A9#(5b) ili A9#(5#).

 

Nadam se da sam uspeo da razjasnim.

Akord će se najverovatnije razrešiti na D7 (onaj Bb ide na A, a F# ostaje F#) ili neki srodni, koji će opet ići ka G7...

Mada, može da bidne a ne mora da znači... :D

 

Ako nisi na taj akord mislila i ako sam ti plusić loše protumačio, ispravi me, pa da opet pokušam da odgovorim.

 

Cheerz! :pivopije:

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel znas bar koji su tonovi... ? :uhoh:

 

Šta ti znači onaj plus? Odnosi se na kvintu? Jedino tako mogu da skontam.

 

To bi se kod nas zvalo "alterovana dominanta na dominantinu dominantu", i kad čuješ takav izraz, odmah skontaš zašto nisu naše škole te koje su svetski poznate.

 

Ja sam studirao u Budimpešti i mađari imaju izraz za taj šesti stupanj, koji bih ja preveo kao "sporedna dominanta".

Kao takva ona može da se promeni da ima dursku tercu, jer je onda dominantnija ka drugom stupnju. E kad je već durski sa malom septimom, onda je podložan svim varijantama alterovanja, dakle može i nona, a i kvinta kako na više tako i na niže. Dakle evo ti ovako jednostavnije i postepeno:

 

To je nekad bio Am7, i to je jasno kao dan. Da bi sa njega lepše stigli na drugi stupanj, napravili smo od njega A7.

E a taj A7 može da se nadogradi u nonakord, i da bude A9. Dalje, taj nonakord možemo alterovati i dobiti A9(5b) ili A9(5#), Takođe i A9b, A9#, A9b(5b), A9b(5#), A9#(5b) ili A9#(5#).

 

Nadam se da sam uspeo da razjasnim.

Akord će se najverovatnije razrešiti na D7 (onaj Bb ide na A, a F# ostaje F#) ili neki srodni, koji će opet ići ka G7...

Mada, može da bidne a ne mora da znači... :D

 

Ako nisi na taj akord mislila i ako sam ti plusić loše protumačio, ispravi me, pa da opet pokušam da odgovorim.

 

Cheerz! :pivopije:

 

 

to jeste alterovana dominanta za II stupanj C dura. tj. dominanta za D...

 

znaci imamo funkciju dominante..

 

+ znaci da je kvinta #

 

a tonovi su A CIS EIS G C...

 

bar sam ja tako skapirala

Edited by WHISPER_EVE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim, sa fudbala na astofiziku, malo nevezano deluje...

eeee, cekaj, cekaj, imenjace. :)

imao si ti mnogo bolje poredjenje za ovo, ali necemo sad zbog prisutnog zenskog sveta. :) :) :)

 

p.s. mozda je ono +7 znacilo velika septima?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel znas bar koji su tonovi... ? :uhoh:

to jeste alterovana dominanta za II stupanj C dura. tj. D... Jel si ukapirao koje su note?

 

Narafski. Aštonebimoglo?

Evo ti svih varijanti da ti se nađe:

 

A9 = A, C#, E, G, H

A9(5b) = A, C#, Eb, G, H

A9(5#) = A, C#, E#, G, H

A9b = A, C#, E, G, Bb

A9# = A, C#, E, G, H#

A9b(5b) = A, C#, Eb, G, Bb

A9b(5#) = A, C#, E#, G, Bb

A9#(5b) = A, C#, Eb, G, H#

A9#(5#) = A, C#, E#, G, H#

 

Ал' што овај Андраш куца као машина, сунце ти пољубим! :)

 

Okej Пишта, evo još samo malo, neću puno, i bacam se na prevod agro himne.

 

:pivopije::pivopije::pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

nema velike septime,mislim to je oktava a koja budala pise u ime akorda da se svira oktava?

Zar nisi mislio na prekomernu septimu koja ne postoji, koja je isto shto i oktava,:D velika septima postoji otkad sam pocheo da uchim teoriju :D verovatno greshka...:D

 

Dobro stoji chinjenica da neki ljudi drugachije zapisuju akorde...ja sam uchio oduvek da je recimo C+ = C E G# al zato u mnogim knjigama nalazimo da je to C+5 ili C(#5)...jebemliga nekako smo se sporazumeli...:D

Edited by zile_kondic

Share this post


Link to post
Share on other sites

nema velike septime,mislim to je oktava a koja budala pise u ime akorda da se svira oktava?

 

Ima velike septime. Označava se sa "maj" ili "M"

 

Konsonantni intervali su ti koji ne mogu biti mali i veliki. Septima je disonantan interval.

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Damn...znaci Maj znaci oktava tjs. gledajuci kako treba velika septima?

Cek a sta onda znaci Min?Mala septima?

 

Septima mozhe biti velika mala i umanjena, u odnosu na ton C, M7 je H, m7 je B a umanjena je Bb, al po nashki...po stranjski zamo zamenishH sa B, B sa Bb, uh...shta onda sa Bb...pretpostavljam Bbb

Edited by zile_kondic

Share this post


Link to post
Share on other sites

dur se ni ne oznachava sa maj, neg se podrazumeva, a mol se oznachava sa m ili MIN, bar shto se tonaliteta tiche

 

To maj ti je vezano za INTERVAL, tj kazhe ti da se CM7 ili ti CMaj7 pravi od 1. 3. 5. i VELIKE SEPTIME shto je u C duru ton H,

dok C7 pravish od 1.3.5. i SNIZHENE SEPTIME shto je B ili Bb po stranjski

 

Ovo min je samo proizvod nesaglasnosti u standardima zapisivanja akorda, nemoj se zachuditi kad sretnesh izraz C- koji oznachava Cm iliti Cmin...e dodjavola...

 

Velika septima nije oktava!!!

Edited by zile_kondic

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...