Jump to content

Tema za pevače


Ikhabot

Recommended Posts

Mnogo zbunjujete ljude sa tim "pevanje iz stomaka". Pa mislim, niko ne peva bukvalno iz stomaka. Tako se samo kaze, a ljudi se onda tripuju, kako se to peva iz stomaka.

jes' u pravu si, ali covek je sam taj izraz upotrebio :) ja sam ga prvi put cula u gimnaziji od profesorke muzickog i pala sam sa stolice od smeha jer to niko od profi pevaca ne upotrebljava :) zapravo se radi o pevanju uz pomoc dijafragme, a posto je to jelte poprecno prugasti misic koji se nalazi na granici izmedju trbusne i grudne duplje, ljudima je valjda lakse da kazu laicima da je to stomak :)

i stvarno je najveca mudrost da gledas uzore sta i kako rade...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Medjutim, ipak je najbolje uzeti neke chasove, jer se vrlo chesto dogadja da pokushavajuci da provalish iskusnije pevache uspesh da dobijesh ton slichnog kvaliteta, medjutim nepravilno izvedenog i isti jako shteti glasu! A da se razumemo, svi ti pevachi koje posmatramo kao uzore su proshli kroz nekakve shkole, naravno, ne samo kroz muzichke, ali su svi do jednog uzimali chasove! Zamisli da si na turneji i treba da pevash svaki, svaki drugi dan! Pa izgubio bi glas 100%! Zato se svaki od njih obratio nekom iskusnijem, jer, ipak je glas najshkakljiviji instrument, tu nema zamene zica!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa sad, ako tako gledas, i rok pevanje je u sustini nepravilno, posebno ako ima rezanja i slicnih stvari, ali opet mozes tehnikom bar u nekoj meri da pristedis glas... mada, stvarno me zanima ko ovde daje casove hard'n'heavy pevanje, ako ima takvih, ja bih rado uzela par casova :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam dva pitanja, kako najbolje da regulišem izdisaje/udisaje pri pevanju?-odnosno, kako se reguliše disanje...

I da li pri raspevavanju treba skroz opustiti telo,naročito u predelu grudi i ramena?

 

morash pravilno da rasporedish text koji pevash i morash da znash koliki ti je kapacitet pluca,tj.koliko mozesh da otpevash bez ponovnog uzimanja vazduha.Npr.moja profesorka je odushevljena mojim kapacitetom pluca :lol::D I DA,NIKAKO NE UZIMAJTE VAZDUH NA USTA!!!!!!!!!!

 

pri raspevavanju,a i tokom pevanja ramena MORAJU biti opushtena(kao i telo naravno) i ne smete ih podizati

Share this post


Link to post
Share on other sites

hm...namerno?ne verujem...mozda jedino devojka iz Cranberries-a :D
Pa to što kaže Kali Yuga, ali i malo šale... Zaista, meni je prvi Vallo pao na pamet koji zvuči pola vremena kao da će dobiti napad astme. Ali generalno, ako pevaš (uglavnom pričam o snimanju, jer uživo u većini slučajeva, naročito u našim krajevima, se nema sreće sa postojanjem kompresora na lead vocal-u) i poželiš da sugerišeš slušaocu da će sledeći red biti nešto jako važno i bitno i dojajno iskreno i emotivno, najjednostavnija fora je da vrlo čujno udahneš na usta. Kao i sve drugo i to (bar što se mene tiče) gubi smisao ako se previše ponavlja. Naravno kad se striktno radi o tehnici pevanja, ne bi se trebalo udisati na usta, ali ako ćemo realno, ni inače se ne bi trebalo udisati na usta!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to što kaže Kali Yuga, ali i malo šale... Zaista, meni je prvi Vallo pao na pamet koji zvuči pola vremena kao da će dobiti napad astme. Ali generalno, ako pevaš (uglavnom pričam o snimanju, jer uživo u većini slučajeva, naročito u našim krajevima, se nema sreće sa postojanjem kompresora na lead vocal-u) i poželiš da sugerišeš slušaocu da će sledeći red biti nešto jako važno i bitno i dojajno iskreno i emotivno, najjednostavnija fora je da vrlo čujno udahneš na usta. Kao i sve drugo i to (bar što se mene tiče) gubi smisao ako se previše ponavlja. Naravno kad se striktno radi o tehnici pevanja, ne bi se trebalo udisati na usta, ali ako ćemo realno, ni inače se ne bi trebalo udisati na usta!

Sve si u pravu-moj bend je skoro nabavio kompresor-pevaci kukaju,bas zbog tog udisanja na usta-samo navika,nista vise,ali razlika-neverovatna.Mislim,kad se u malim klubovima,koji su sami po sebi ocajni za pravljenje dobrog tona,oseti razlika......Mora,ljudi,kompresor!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa gde moze da se nabavi i po kolikoj ceni?

Znas sta,ovo je neki Alesisov,nije nesto nov itd,ali mi ga je prodao ortak koji ima studio,po drugarskoj ceni-dobio sam taj kompresor i jedan DBX-ov crossover(taj je ludilo!) za 250jura-"djuture".Verujem da moze da se nadje za oko 100jura! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad cu da ispadnem glup :mrgreen::) kad pitam sta je tacno funkcija DBX-ov crossover-a? :redface:

Pa,posto mi imamo razglasni sistem-2 bas bina(15ica)+ 2 satelita(15ica+horna),crossover(skretnica)sluzi za razdvajanje frekvencija i slanja u kutije....prostije-noga,bas i ostale nize frekvencije idu samo u binove.One srednje se cuju u svim kutijama,a one visoke idu samo gore.Vrlo prakticna stvar,prvenstveno zbog toga sto stiti razglas-npr,basista se malo vise "napanji" i to,ako nemas skretnicu,moze vrlo lako da pocepa hornu!Ovako,ide samo u zvucnik koji je predvidjen za to!

Za glasove necu ni da pricam koliko su topliji i definisaniji od kad smo nabavili ove dve stvarcice.Stvarno nije mnogo veliko ulaganje za ceo bend,a razlika se odmah oseti,veruj mi!!!

Ako treba neka pomoc...tu sam!!! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Zamrla tema chini se! Od skoro slusham Katie Melu-u! Devojka je 84. godishte i kida kako peva, ima neka savrshena melodijska reshenja, a pravac joj je soft-pop jazz! Ima jako neobichan glas i stil pavanja , prelepe pesme, koje sama pishe, i odlichne tekstove, a samo slushajuci nju, moze se mnogo nauchiti, a i proshiriti vidici u muzichkom i pevachkom smislu! Preporuchujem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cao svima, nadam se da ovu temu jos uvek posecujete, pa me interesuje koji raspon je "normalan" za pevace?

Ovde ima dosta saveta, nisam jos sve procitao, pa me interesuje da li vezbom covek od 18 godina moze da poveca raspon?

Moj raspon je untitled.jpg

 

koje su mi sanse da povecam raspon???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cao svima, nadam se da ovu temu jos uvek posecujete, pa me interesuje koji raspon je "normalan" za pevace?

Ovde ima dosta saveta, nisam jos sve procitao, pa me interesuje da li vezbom covek od 18 godina moze da poveca raspon?

Moj raspon je untitled.jpg

 

koje su mi sanse da povecam raspon???

mozes mozda jos par tonova gore-dole, ali u principu sto ti je bog dao, to ti je :)

a otkud znas da ti je bas toliki raspon? mislim, jer ti je to ispitivalo strucno lice ili si sam sebe trazio na klavijaturi, pa video sta mozes da otpevas? pitam, posto ako nisi bio extra raspevan, moguce da da si suzio sebi raspon za par tonova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mozes mozda jos par tonova gore-dole, ali u principu sto ti je bog dao, to ti je :)

Ovo je najgluplje nesto sto moze iko da ti kaze kao "savet".

 

Ako imas 18 god, onda mozes da krenes intenzivno da radis.

Ja licno, nemam pojma kolko sam napredovao vezbom, a kolko samim izlaskom iz faze mutiranja zato sto sam poceo da pevam sa nekih 15 godina.

Ja imam nekih 3 oktave plus josh ton ili ton i po najvishe. (Mislim na pravo pevanje, ne na vristanje i skichanje. :) ) Cenim da je pola oktave na gore prirodno doslo nakon sto mi se formirao glas, a josh onih gornjih pola vezbom + josh sigurno pola oktave u dubinu nakon mutiranja. :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...