Jump to content

Oktobar 1864


3MAJ

Recommended Posts

Pretraživao sam ceo forum, i zaključio sam da se ovde nikada nije pisalo o ovom bendu. Mislim da ovaj bend uopšte ne dobija pažnju koju zaslužuje, jer su krajem 80ih i početkom 90ih bili jedan od kultnih bendova, a ni jedan jedini sličan bend kod nas nikada nije postojao.

 

Tanja Jovićević u svojim najboljim danima je zaista mogla mnogima da objašnjava kako se peva, a muzika koju su stvarali bila je fenomenalna. Sve dok se Željko Mitrović nije prodao (doduše za lepe pare...)

 

Zaista želim da znam da li ovde još neko sluša ovaj bend, ili sam ja jedna usamljena i izgubljena duša.

 

Ako neko ima nešto više od njih (ili zna gde i kako mogu da nabavim) obavezno neka javi. Nažalost, imam samo 18 njihovih pesama i to su:

Carte Blanche, Čekam, Crni Ples, Denis, E 7/9, Jutro, Miris Predgrađa, Muzika Noći, Nađi Me, Osećam Za Tebe, Ovde Ili Bilo Gde, Pat Billie & Jessie, Pratiš Trag, Prolazi Dan, Put, Sam, Senke 2, Želim Te.

 

Ako neko ima bilo šta što nije ovo please neka se javi...

Inače, oni koji žele da skinu ove pesme, uploadovao sam ih na net pre nekoliko dana. Eve ga link, ima oko 63 MB.

http://www.megaupload.com/?d=AGTBQDLF

 

 

Nadam se da nisam usamljen...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, extra!

Jedan od bendova koji je zaista imao viziju i znanje da to nama predoci.

Nabavio sam nedavno nekih 15-20 njihovih stvari i naravno da se nisam pokajao.

Ja gotivim to njihovo koketiranje sa jazzom (koji Tanja izuzetno dobro peva, slusao sam neke njene bas jazz stvari) jer nudi bogatiji utisak o celoj prici i slici benda ...

 

Pa da, druze - naravno da nisi sam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš mi je drago!

 

Gde mogu da se nabave njene stvari koje radi sada? Postoji li neki snimljeni materijal, ili samo ono što uživo može da se čuje?

 

Prošle godine sam slušao Tanju na Beer Fest-u i nisam se nešto oduševio. Nadam se da joj je samo bio loš dan, ili loše ozvučenje, jer nije pevala ni približno onako dobro kao što je to slučaj na snimcima.

 

Malo pre sam googlao jedno 15-ak minuta i nisam mogao da nađem čak ni diskografiju Oktobra. Zaista mnogo volim ovaj bend, a sramota je da ne znam ni imena albuma, niti koliko su ih izbacili...

 

shame on me

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, ko zna gde to ima ...

Oni nikad nisu bili "trend bend", i inace su se vrtele samo 2-3 stvari i na radiju i na TV-u ...

Njen stav je (meni, bar) pomalo iritirajuci jer glumi neku neshvacenu umetnicu, osobu koja je iznad ove "primitivne sredine" i te fore ...

Slusao sam je pre par godina u nekom intervjuu gde je kukala za "dobrim starim vremenima" kad se putovalo, sviralo, bla-bla ...

(CItaj - kad je bilo love i za takve likove i bendove)

Sablon prica tih generacija koje su se tako dobro provodile a mi eto, nemamo pojma ni o cemu ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Da, ali u neku ruku oni zaista jesu bili iznad svega toga. Ne znam ni jedan domaći bend koji je svirao takvu muziku i to radio ozbiljno. Možda eventualno Deca Loših Muzičara - ali oni su bili previše nastrojeni ka zajebanciji a ne ozbiljnoj mjuzi, ili možda Del Arno Bend - ali oni više podsećaju na neki reggae a ne na jazz-rock gde bih ja smestio Oktobar.

 

Stvarno su bili unikatni i trebalo bi im skinuti kapu. Ovo što sada Tanja radi je čisto tezgarenje, i njen glas veoma nije ono što je bio pre 15ak godina, ali morate shvatiti to da je ona školovana pevačica i da mora od nečega da živi. Jedan moj poznanik ju je upoznao u GSP-u (noćnom), znači riba nema love ni za kola tako da...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo pre sam googlao jedno 15-ak minuta i nisam mogao da nađem čak ni diskografiju Oktobra. Zaista mnogo volim ovaj bend, a sramota je da ne znam ni imena albuma, niti koliko su ih izbacili...

Oktobar 1864 je objavio samo tri (ali kakva!) albuma:

 

Oktobar 1864 (1987)

1. Nađi me (Reach out I'll be there)

2. Carte blanche

3. Jutro

4. Grad

5. Pomisli

6. Muzika noći

7. Kiše

8. Glasovi

9. Senke

 

Igra bojama (1988)

1. Sam

2. Pratiš trag

3. Senke 2

4. Čekam

5. Želim te

6. Prolazi dan

7. Ovde ili bilo gde

 

Crni ples (1990)

1. Crni ples

2. Miris predgrađa

3. Twilight

4. Denis

5. E7/9

6. Put

7. Osećam za tebe

 

 

Što se tiče mešavine džeza i roka u našoj (ex) muzici, prva preporuka je Leb i sol - istina, njihova muzika je potpuno drugačija od Oktobra jer je prvenstveno bazirana na gitarskom zvuku. Za preporuku su i bendovi Predmestje, Sončana pot, kao i bendovi koji su imali izvestan uticaj džeza u svojoj muzici: R.M. Tičak & Smak, Dado Topić & Time, Grupa 220, Hobo, Igra staklenih perli, Josipa Lisac, More, September, Tako... Mada, nijedna od ovih grupa nije bila toliko melodična koliko Oktobar. icon_smile.gif

Edited by profa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvi album je na CD-u objavio One Records, a druga dva PGP RTS na jednom disku, u ediciji Retrologija. Uzecu ih obavezno, mozda vec sutra. Proslog meseca sam kupio Crnu damu od Smaka, takodje Retrologija, i prezadovoljan sam zvukom. Jos kad bi booklet izgledao malo reprezentativnije...

 

Inace, kad su vec pomenuti Leb i Sol, uspeo sam da nakupujem CD izdanja razlicitih izdavaca. Ukupno prvih pet studijskih albuma + Akusticna trauma. Preporuka za sve koji vole vrhunski fusion.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tanja Jovicevic je pre jedno 3-4 nedelje gostovala u jednom klubu u Vrscu. Prisustvovao sam toj svirci i drustvo i ja smo se odusevili. Interesantno je da se bend sastojao od 2 clana- Tanje, i jednog klavijaturiste, nekog opasnog dzezera (inace klavijaturiste Vlade Georgijeva). Bas je bilo lepo to vece.

By the way, meni je Leb i Sol nas najbolji i najdrazi bend icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

E Profo koji si ti lik. Da nije tebe, šta bih ja radio ovde!

 

Hvala ti!

 

Inače, pre nekoliko dana sam dobio od devojke original prvi album Oktobra, i na njemu par pesama koje nisam imao. Oduševio sam se! (i devojkom i muzikom icon_smile.gif ). hehe

 

U svakom slučaju, od njih mi sada fali jedna jedina pesma, a to je Twilight.

 

Ako je neko zainteresovan, mogu ponovo da okačim sve pesme na net...

 

Baš ću da poslušam sve ovo što ste spomenuli, mada Leb i Sol i Smak veoma slušam, i znam o čemu pričate. Stefanoski je legenda.

Mamurni Ljudi je po meni najbolja pesma u tom maniru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

dobar je bend Oktobar.....bas dobar.....Tanjin vokal je jedan od nasih najboljih......

 

bas nocas sam se i ja dao u skidanje svih pesama, hvala za albume

 

 

omiljene stvari......Sam,Denis,Nadji me,Crni ples, E7-9,Senke,Carte Blanche.....

Edited by shock!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam vecinu njihovih pesama,volim da ih slusam,jer mislijm da je Tanja izuzetna pevacica,uz to,bili su za ono vreme vise "umetnicki" bend,manje komercijalni i prihvatljivi sirokim narodnim masama(glupo sam formulisala ovu misao,al` ajde...)....Takodje,dopada mi se mesavina dzeza i rock-a u njihovoj muzici.Pesme koje najvise volim su : "Senke","Miris predgradja","Muzika noci","Denis".....

 

Basista "Oktobra" je bio Zeljko Mitrovic,vlasnik "Pinka".... :udri:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi stvarno jeste Zeljko Mitrovic bassista njihov,ovo me vise boli od prelaska Laze Ristvskog iz Smaka u Bjelo Dugme(mislim zbog para i sam je covek rekao,a pare su mu trebale da bi se lecio posto kao sto vidite sad ne moze da hoda od te bolesti).Ovog bassistu sam mnogo zgotivio za samo 1 dan samo zbog toga kako svira,zapravo on i Lola Andrijic,Vladimir Samardzic su jedini moji uzori sa ovih prostora(doduse ima dosta dobrih matoraca i malo mladjih od njih koji extra sviraju bass),verujte mi ovo je kao kad ucitelj napusti svog ucenika.I jeste uvek sam govorio da zlo moze da nastane odjedaput i iz samog dobra,ali nisam to nikad doziveo do sada.

Sve pohvale Zeljku za sviranje i jedna velika kritika to sto je napustio Rock i muziku i bass zbog novca,novac kao materijalna stvar ce nestati, to mu je sudjeno kao i svim materijalnim stvarima a dusa,san,zelja ce uvek biti tu ma kolko se trudio neko da ih ukloni!

Edited by Livnica

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...