Jump to content

Mađarska metal scena


Divlji Tigar

Recommended Posts

Pokolgép - Najbolji i najstariji Heavz Metal bend u Mađarskoj, bend je osnovao gitarista Gábor Kukovecz 1980. godine, 1982 u bend dolazi pevač József Kalapács sa kojim snimaju 4 odlična studijska albuma i 1 koncertni, 1990. József Kalapács je napustio grupu, zamenio ga je József Rudán (``Joe``).

Najbolja izdanja benda su: "Pokoli színjáték" i "Metál az ész".

http://www.pokolgep.com/

Omen - Pošto su Pokolgép, József Kalapács i László Nagyfi su osnovali Omen, do 1994. godine snimili su 4 albuma, posle toga su objavili još 3 albuma koji su bili mnogo slabiji od svojih predhotnika, na zadnja dva József Kalapács nije uopšte pevao.

http://omenlap.uw.hu

Kalapács je bend bivšeg pevača bendova Pokolgép i Omen, 2000 je snimio album sa neobjavljenim pesmama Pokolgépa iz perioda 1982-1985, 2003 je objavio odličan heavy album "Totem".

http://www.kalapacs.net/

Ossian - Bend je osnovao Endre Paksi ex basista Pokolgépa, 1986. godine, za mene je ovaj bend bio mnogo bolji dok je Zoltán Maróthy bio gitarista, ranjije su bili Heavy Metal benda, ali od ponovnog okupljanja su malo više su se okrenuli ka Power metalu.

http://www.ossian.hu/

Moby Dick - Najstriji Thrash metal bend u Mađarskoj, osnovan su 1980. godine , kada su članovi mali samo 15 godina, prvi album im je izašao 1989. godine

http://www.moby-dick.hu/

Još bih spomenu i bendove kao što su "Lord", P.Mobile", "Pandora's Box", "MEX", "Edda" Zadnji bend je rock bend, ali veoma dobar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ,Opširnije sam saznao da će Kalapacs u OMEN u da otpeva samo jedan koncert i to 5 og decembra u Pecsa.Tu će još biti i najveći Mađarski bunotvnik matori Nagy ferro (nekadašnji pevač BIKINI) sadašnji BEATRICE.Veliki borac RnR scene još iz vremena komunizma ,Previše je i lajao u to vreme čak je i čučio neko vreme u ćuzi.Na Kossuth radiju je imao niz dugo godina i svoju emisiju GARÁZS.

 

Za grupu EDDA mogu samo reći da su danas najveći tezgaroši,Nekada su bili OK grupa stari albumi su dobri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoji gomila dobrih, mladjih bendova na madjarskoj metal sceni. Ja bih izdvojio nekoliko za koje mislim da su zaista kvalitetni i mogu da stanu rame uz rame sa zapadnim i svetskim bendovima uopste:

 

STONEHENGE - odlican progressive bend sa mnogo dobrim muzicarima, specificnom atmosferom i svojim prepoznatljivim stilom. Pevanje je na engleskom. Do sada su izdali jedan album (Angelo Salutante) i jedan EP (Nerine), a uskoro treba da se pojavi i novi album. Po meni definitivno najkvalitetniji madjarski bend. icon_rockdevil.gif

 

AGE OF NEMESIS – ranije su se zvali samo Nemesis. Takodje proggressive metal, cista Dream Theater kopija. Imaju nekoliko izdanja, od kojih su neka na madjarskom, neka na engleskom (mrzi me sad da trazim full diskografiju).

 

ECHO OF DALRIADA – nesto nalik na Blind Guardian, mesavina heavy/speed metala i madjarske folk muzike. Veoma interesantno. Imaju dva albuma za sada, i pevaju na madjarskom.

 

DE FACTO – cesto ih nazivaju madjarskim To Die For-om, ali po meni su mnogo bolji od finaca. Izdali su dva albuma i jedan EP. Dobra muzika sa odlicnim tekstovima (na madjarskom)

 

CASKETGARDEN – oni su koliko-toliko poznati i kod nas (imali su par nastupa ovde). Sviraju melodicni death metal (svedska skola), imaju dva albuma, tekstovi su na engleskom.

 

pivopije.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Apeiron

Amok je vojvodjanski bend, clanovi su iz Subotice, Novog Sada i Kikinde (ja :mrgreen: ), ali je album izdao madjarski izdavac Hammer Records.

Pa da, vidim Amentes na zahvalnici, pa pomislih tako... Reci mi gde je ono covece snimano? Svetska produkcija, odlican muzicki trip... Mnogo zrelo zvuci.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedini razlog zbog čega je do sada korišćen studio Kreaton, je njegova lokacija (Subotica) i mogućnost da se radi danonoćno... Studio je inače skup, i apsolutno zastareo. Korišćeni su samo neki mikrofoni, studijski monitoring, i sam prostor. Snimali smo na naš računar. Praktično smo isti snimak mogli da dobijemo i u nečijoj garaži.

 

Zapravo, baš zbog samog prostora, smo imali jako gadnih problema sa gitarom, jer se studio Kreaton nalazi na poslednjem spratu desetospratnice u centru Subotice, i na krovu ima mali milion antena i predajnika. Kad smo postavili JCM 800 sa gain boosterom, počeli smo da hvatamo i sve radio stanice. Gitara na kraju nije rađena po prvobitnoj zamisli. Lošije zvuči, nego što smo hteli. Zapravo, ja sam jedino zvukom bassa zadovoljan... To je lepo uspelo.

No, videćemo šta će biti sa novim albumom...

Kako za sada stvari stoje, nećemo ga snimati u Kreatonu, što je dobro, ali ga neće ni dosadašnji standardni tonac raditi, što možda i nije tako dobro...

Možda ga i ne budemo snimali na samo jednom mestu. Moguće da ću ovog puta ja bass svirati negde u Novom Sadu.

 

...i ovog puta ćemo ispiraterisati sami svoje master snimke, kako ne bismo morali da moljakamo izdavača da nam ih ustupi, u cilju snimanja engleske verzije. Naime, Hammer se nešto nećka po tom pitanju...

 

...i još iskrenije: Pun mi je kurac tog Hammera. Ja bih lično album izdao za bilo koga drugog radije. Lopine, i mutljage...

 

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...jeste glupo.

 

Ja u Amokovom slučaju uvek ispravim dezinformaciju o zemlji porekla, ako je ikako moguće. Čak sam se i iznenadio brzom reakcijom nekih sajtova na moje e-maile.

No, malo-malo pa opet naiđem na podatak kako smo mađarski bend. Izdavač je iz Mađarske, i na omotu piše da je štampano i izdato u Mađarskoj, na hologramskoj nalepnici takođe. Ne čudi me kako ljudi dolaze do pogrešnog zaključka. Možda smo trebali vrištećim slovima da napišemo na omot odakle smo, ali mislim da to uopšte i nije toliko bitno. Na kraju krajeva, svirke su nam uglavnom po Mađarskoj, tekstovi na albumu na mađarskom, ploča rađena za tamošnje tržište, pa po toj logici i jesmo mađarski bend.

 

@Hail Metal

 

Pa ako iduće godine godine uspe organizacija Hellwood festivala, sviraćemo tamo. Već su nas kontaktirali.

Muzički stil je... štajaznam, nisam objektivan. Poprilično doomy. Dvojica članova su iz bivšeg Nevergreen (bend koji je veoma popularan u Mađarskoj i dan danas, mada više nije aktivan), i čak i ime benda ukazuje na vezu sa tim bendom (Amok je najpoznatija pesma tog sastava, izdata još 1994 na njihovom prvom albumu), a oni se vode kao gothic-doom bend.

Mislim da je moje i pevačevo prisustvo malo povuklo stil ka thrashu, ali je i dalje prisutna ta neka gothic doom atmosfera. I sad zavisi i u kolikoj meri će Newcomer zakomplikovati bubanj za sledeći album, možda odemo i u progresivu... ha ha...

 

A možeš poslušati semplove pesama sa albuma (za sada jedini album "Szent vér", izašao u maju 2005.), pa proceni sam...

Delovi su 1 minutni, i 96 kbps, ali mogu da pruže neki uvid u stil. Evo linkova:

 

01. A halottlátó

02. Szent vér

03. Északi fény

04. Sámánima

05. Árnyékharc

06. Isten teste

07. Omnis moriar

08. Sötét hajnal, fehér éj

09. A lélekrabló

10. A zöld, a bíbor és a fekete

11. Tested a folyó

12. Az átok

13. Ámok

 

Deseta je obrada, pa možda nije najmerodavnija. A poslednja je polu-obrada, budući da se radi o Nevergreen pesmi.

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

UBedljivo najbolji\m/

E ljudi a krivo mi je sto ima dosta madjarskih bendova iz Srbije.Npr zar nije glupo sto pishe Hungary(Subotica)???

 

Naravno da je gloopo, ali ocigledno je to surova istina. Mada, ako cemo posteno, kada onim Kosovskim Siptarima nisu dozvolili ovde temu o njihovoj metal muzici, zasto bi bio izuzetak za one koji rade isto samo na drugom kraju zemlje i na drugom jeziku? :ph34r:

 

Na stranu sto retko ko od Srba razume jezik, a jezik je valjda osnova... onda mozes i camuge da slusas kako naglabaju ulicni sleng i nista ne razumes :opusteno:

 

Inace ono sto sam rekao za Bugare sam zaista cuo... a tome u prilog govori i cinjenica sta se sve dovlaci od sveCkih bendova kod njih... rock, metal, sve zivo.. :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amok je izdao album za mađarskog izdavača. Ploča se distribuira samo na prostoru Mađarske. Rađen je za njihovo tržište.

 

Izdali smo album sa mađarskim tekstovima u Mađarskoj. Šta je tu problem? Zaista ne razumem.

Ja ne razumem sto se ti cudis :da:

 

Tako je to ovuda... Nama glavu hoce da skinu medju muslimanskim i hrvatskim svetom zbog Mother Serbia pesme, a nigde ni jedne uvredljive strofe ili sl. I meni je bilo nejasno, ali na kraju zakljucis da je nacionalizam ovde ostavio vekovne posledice.

 

Ako vi osecate da trebate da radite na madjarskom, i da vam je to trziste interesantnije, samo napred :rockdevil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Apeiron

 

Nije stvar u tome da mislimo da je to tržište interesantnije. Stvar je u tome da je posle raspada Nevergreen nama bila ponuđena opcija da snimimo album za to tržište. Studio su platili, i jedini zahtev im je bio da tekstovi nastave Nevergreen tradiciju, što nam nije bilo teško, jer je čovek koji je pisao tekstove za NG sada u Amok. Zašto bismo odbili?

 

Ako vi osecate da trebate da radite na madjarskom...

 

Ja lično osećam da treba da radim, i tu je kraj rečenice. Neću da se vezujem ni za jedno područje, jezik, ili bilo kakvo ograničenje.

Namera da se snimi i na engleskom i da se materijal prezentuje i negde drugde postoji od starta, samo jebe to što nismo mi vlasnici sirovog studijskog materijala, a izdavač ne vidi nikakav interes u pravljenju engleske verzije, pa ćemo morati kanda da krademo sopstvene snimke.

 

A što se tiče nacionalizma, to već smatram da nije moj problem. I srpski i mađarski govorim od rođenja, i jedan i drugi bez akcenta. Nikad nisam delio ljude po nihovom poreklu, i uvek mi je društvo bilo šareno.

Naravno, nailazio sam na etiketiranja i predrasude, kako ovde, tako i preko (pet godina sam živeo u Budimpešti). Ovde je nekima smetalo što nisam zaboravio maternji, a tamo to što čitam ćirilicu, ili što nisam sa teritorije sadašnje HU. Apsolutno nikakvu razliku ne vidim između te dve vrste idiota. I jedna i druga vrsta su zapravo sramota za naciju čijim delom se izjašnjavaju.

Na žalost, kao što si lepo rekao, takvih budala će uvek biti.

na kraju zakljucis da je nacionalizam ovde ostavio vekovne posledice.

...na žalost.

 

Meni lično je lepo, i ponosan sam što poznajem i poštujem tradicije kako svog porekla, tako i okruženja u kom sam odrastao i živim, i da prihvatam kao svoje i jedno i drugo.

 

Egészségünkre! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Aklela - Odlican Thrash metal bend, osnovan 1990. godine, ja imam tri albuma "A fenevad", "Farkastörvények" i "Félelem születése" koji su fenomenalni.

Meni je najbolji "A fenevad", pesme "Rockernek születtem",

"Nincs helyem" i "Kuva Vagyok" su najbolje na albumu.

Rotor - Odlican Heavy bend slican Pokolgepu imaju tri albuma, ja sam samo cuo prvi "Tépj szét minden láncot"koji je fenomenlan. Ne bih izdvajao pesme posto su sve dobre.

Edited by Wild_Tigar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...