Jump to content

Opšta tema o računarima


Vlaja Buraz

Recommended Posts

Pa to mi deluje kao neka 'everyday masina'. Izgleda fancy, a 5 puta jeftiniji nego Mac.

Malo, lagano, uvek ga imas sa sobom, gledas slike, filmove. Bitno je da radi Office na njemu i ti je to.

A za bilo kakav rad jbg, to nece da moze.

 

E sad, ima jacih masina za iste pare, koje ne izgledaju toliko Mekovski.

Edited by cronnin

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobro ovo bas ne moze s mekom da se poredi,iz prostog razloga sto MacBook Air u sebi ima i5 ili i7 procu,radi na 1,8 ili 2ghz+turboboost,grafika Intel HD 4000....

 

ovo je za prosecnog korisnika super,jeftino i taman sto vecini treba,a mekbuk po meni precenjen debelo.

za 500-700e moze sasvim pristojan laptop da se uzme,za neki ozbiljniji rad,ali ako neko hoce samo da surfuje,gleda filmove,tvituje i fejsbukuje,to mu apsolutno nije potrebno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i ja mislim da je MacBook Pro precenjen ali samo u ceni koja je aktivna kod nas, u US da kupiš pa Bog da te vidi, naročito još refurbished varijante su jeftinije 15-20%.

Sačekaću još mesec - dva pa ću videti šta mi je činiti... Video sam da najbliže u Beču ima app store, takođe sa refurbished varijanatama...

Edited by Dead Man Walking

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kratak razlog - zato što je Windows đubre :D

 

Malo duži razlog - treba da radim pod Lamp/Mamp serverom jer su daleko brži kada pokušaš da instaliraš isti na Windowsu.

Klasičan primer koji sam skoro imao, import Mysql baze od oko 500mb (to nije ni tako puno).

Windows CMD (i3, 4gb ddr3 rama bla bla) - 4 sata

Onaj gore MacBook Pro malo stariji model koji sam naveo - 2 minute.

 

Ne ovo nije jedan primer na jednoj mašini, ovo je primer na 2 Windows mašine iste konfiguracije koji bih mogao više puta da ponovim i dokumentujem ako neko ne veruje :) Mi smo se krstili rukama i nogama...

 

Osim toga učio sam iOS par meseci i postoji mogućnost da ću se tim baviti u budućnosti pa bih voleo da imam bar tehničke mogućnosti ako se na to odlučim...

 

Windows 7 je mnogo napredovao ali i dalje ne može da se poredi sa Unix based sistemima kad je u pitanju neki ozbiljniji posao i stabilnost. Trenutno kucam sa desktopa koji je Windows 7 i sa kojim večito imam nekih problema i sekirancije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i ja mislim da je MacBook Pro precenjen ali samo u ceni koja je aktivna kod nas, u US da kupiš pa Bog da te vidi, naročito još refurbished varijante su jeftinije 15-20%.

Sačekaću još mesec - dva pa ću videti šta mi je činiti... Video sam da najbliže u Beču ima app store, takođe sa refurbished varijanatama...

Pa pazi i u swabiji je npr macbook air od 1000 do 1700e,takodje verzije od 2009 do ove.pro vec ide preko 2000e

Laptop za 1000-1700 e mozes da uzmes i da se poseres svima,a zver od 2500.jos bez operativnog sistema,da pravis malu decu da ti ni zensko za to ne treba.

 

Gledao sam specifikacije mekova,imaju najjace intelove procesore,jesu to dobre masine to stoji,ali kad sklopis masinu sa istom pc verzijom procesora,memorijom,besnim kucistem i napajanjem i istom grafickom(ati radeon hd5770 ili 5870),dobijes opet manju cifru od one koju daje jedan MacPro.

drugo ove graficke su iz 2009,doduse 5870 je i danas jako dobra grafa,ali opet u 2012. godini ima mnogo boljih.

 

ovo za windows 7..koju verziju imas?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam neki Windows 7 Ultimate SP1.

 

Ono što sam naučio radeći na Meku par meseci to je da je specifikacija jedno, a prava "korisnost" drugo. Da bi se uverio treba da probaš neko vreme, mene duša boli da se vraćam na Windows posle one mašine. Jeste, možeš da kupiš isti i bolji procesor za manje pare, više rama možda, bolju grafu, ali odziv sistema, rad baterije, kvalitet displaya, tastatura, oblik, težina, intuitivni touch pad...se teško mogu meriti u ciframa.

 

Ne bih dao nikada tolike pare (preko 1000e) pre svega zato što nemam, ali do 700-800 mi je i prihvatljivo uložiti u takvu stvar. U Nemačkoj su isto dosta veće cene nego u US, a ja bih takođe probao da nađem i5 model.

iPad 3 sam dobio maltene za 250 evra, a pogledaj koje su mu cene ovde, zato što dosta ljudi preko još imaju neke Apple akcije i popuste od 10% na ne znam ni ja šta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da neke stvari rade na prvi pogled bolje na Mac-u, ali ona razlika od 2 h prema 2 min nekako ukazuje da nesto drugo nije bilo u redu.

Meni je Win7 savrseno stabilan, i nemam nikakve zamerke na njega. No, kako ne radim nista u LAMP-u ne mogu se praviti pametan na tu temu.

 

Ako ce ti jedino taj Air doneti udobnost u radu kakvu trazis, i ako svarno ni sa cim drugim neces biti zadovoljan, onda razmisli da ga uzmes cak i novog.

Podeli razilku u ceni na te dve godine (Mac-Dell)/24 pa vidi da li si spreman da izdvojis toliku cifru za boljitak koji dobijas.

 

 

I stvarno probaj na virtuelnoj mashini, bas me zanima kako se ponasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, x65. 4h naspram 2 minute. Naravno da sam i ja prvo pomislio da je nešto do konfiguracije, međutim probano je na više različith računara i uvek je bio približno isti rezultat. Nakon toga smo kupili Linux server za ceo office koji je davao iste i bolje rezultate od tog Mac-a...

 

Nisam probao Hackintosh na virtualnoj, mislim da za to treba malo jači komp, ovaj desktop sigurno neće raditi dobro na njemu ali mogu probati. Nemam ništa ni protiv Linuxa, i sigurno ne bih igrao igrice i gluposti na tom kompu, to mi je sad plan B. Plan A je da navatam nekog amera da mi donese/pošalje makar Air :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam na mom i3-2330m u vbox-u pokretao Win 7 i 8, i OS X 10.6, čisto da vidim kako izgledaju i radilo je pristojno. Iako vbox na linuxu sa intelom ima ubedljivo najgore performanse kada je virtualizacija u pitanju. Mada, ja ga koristim sam da vidim da li neki novi OS valja nečemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Razume li se neko u Visio ovde? :D

 

Totalni sam amater u ovome a treba da odradim nešto u njemu, tj. da budem precizan - kad povlačim konektore hoću da oni idu tačno onuda kuda ih ja povučem a ne da mi on sam automatski pravi neke staze koje mi nisu dozvoljene u zadatku. Anyone?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Ајде помоћ. Прикачио сам хард на комп (није нов хард), драјвери су инсталирани, али се драјв не види. Када одем на disk managment, и дам да се креира партиција, избаци ми "the request could not be performed because of an i/o device error". Пробао сам са EaseUS-ом да направим партицију (иначе, показује unalocated за њега), али чим стартујем укочи. Неко решење?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Види се у БИОС-у и комп га препознаје када подиже систем. Чак и кад сам га прикључио и диго систем, регуларно је драјвере инсталирао. Е сад, при паљењу показује као да има бед секторе, али је проблем што не могу да га форматирам, јер као да не постоји, пошто нема партицију. Не бих рекао да је много матор, с обзиром да је САТА у питању.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako HDD prijavljuje bad sektore to znaci da mu nema spasa i govori ti da ti HDD riknjava...formatiranjem neces nista postici...

 

Trebao bi nekako da sortiras bad sektore i dobre sektore i da das komandu sistemu da ignorise bad sektore, tim da ce ti kapacitet biti manji (sto zavisi od velicine stete)

 

Sad koji to alat radi, pojma nemam...ali ja sam isto imao problema sa bad sektorima davno ali nisam nikako resio..jednostavno sam morao da se pozdravim sa njim

 

probaj ovde nesto

 

http://www.auslogics.com/en/articles/bad-sector/

Share this post


Link to post
Share on other sites

koliko bad sektora?Skini HD tune i skeniraj

http://www.softpedia.com/progDownload/HD-Tune-Download-9010.html

 

Skini ovo i pokusaj s njim.da popravis tj zamaskiras,jer svaki hard ima odredjeni broj slobodnih sektora za relokaciju

http://hdd-regenerator.en.softonic.com/

 

Ja sam uspeo oko 130 bad sektora da zamaskiram na starom kompu(iako neki kazu da cim se i jedan pojavi,spremaj zito i rakiju za njega) ,ali sam ipak tada nabavio novi hard i bekapovao sve.Stari se i dalje drzi,skeniram ga s vremena na vreme,da se ne pojave novi,sluzi samo za kargo.....sve zavisi koliko je ostecenih i koliko moze da pokrije..ali na njega se vise ne oslanjaj

Ali bekapuj sve zivo,i uzimaj dnovi,hard ti definitivno otkazuje.

 

Vidi na koliko posto zakuca. odatle napravi particiju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не знам да ли то може да помогне, јер, као што рекох, диск се уопште не види када се систем подигне. Као да не постоји. Е сад, препознаје га тај EaseUS, чак ми и Виндовсов disk managment нуди да креирам партицију, али је у самом систему невидљив. Пробаћу са овим програмима, али нема 'леба ако га не буду видели.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.itsvet.com/proizvod/asus-x401a-wx102-intel-pent.coreduo-970-2.3ghz-4096mb-500gb-14.0-led-wxga-freedos/comp_comp_laptop/20/10389

 

Dobio sam ovo na poklon večeras. :D

Zanima me kako da instaliram sistem, pošto nema čitač diskova. Da li moram da ubacujem karticu sa instalacijom ili mogu preko USB-a da povežem eksterni hard na kojem je Windows pa tako to da uradim?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...