Jump to content

Opšta tema o računarima


Vlaja Buraz

Recommended Posts

Aj ovako posto mi ovaj kompjuter treba za posao, tako jest za video editing i rendering sastavljao sam kompjuter sa tim na umu.

 

Procesor - Originalna ideja mi je bila da kupim Intel I7 3970k, ali kasnije sam shvatio da 530 evra procesor ne moze da upadne u moj budzet. Tako da sam se lomio izmedju Intel I7 3770k i 4770k, 4770k je najnovija generacija, i malo je brzi od 3770k. Ali zahteva najnoviji motherboard, i zahteva vece napajanje. Tako da sam odlucio 3770k, kao kompromis. Mislim 3770k je jos uvek veoma veoma dobar procesor. I uglanom ljudi koji se bave video editingom i renderingom svi preporucuju I7 posto kako oni kazu su to najbolji multitasking proceori, sto je potrebno za ovaj posao. -295 evra

 

Motherboard - ASUS MB - SOCKET 1155 - P8Z77-M PRO Z77, 2133 mhz rami, NVIDIA crossfire X SLI, V Sync, 3D surround, SATA II i III, PCI express 3... 143 evra

 

HDD - WD 1TB SATA III, 64MB, 3.5", 7200rpm Hteo sam originalno da kupim 10000 rpm HDD, ali sam onda procitao na netu i ako su oni malo brzi od 7200 rpm, ali da nije vredno tih para uopste. Pa sam odlucio da kupim terbajt 7200. I onda nekad kada skupim pare kupicu SSD 128 gb ili 240 gb neki. posto sam cuo da su SSD diskovi 18x brzi i od 10000rpm HDDova. 88 evra

 

Grafička - GIGABYTE nVidia GeForce GTX 660 2GB 192bit, Jedno je sigurno a to je da sam trazio graficke sa CUDA drajverima. CUDA drajveri su superiorni drajveri kod video obrade, i dota profesionalnih programa nece da radi bez njih. Tako da sam otisao na net i pogledao koje sve kartice imaju CUDA. Danas neke kartice imaju u sebi CUDA 3.5, ali su mi one preskupe pa sam se odlucio da uzmem one sa CUDA 3.0. najeftinija kartica sa 3.0 je GTX 650. Posto nije neka velika razlika u cenim izmedju GTX 650 i 660, a 660 ima dva hladnjaka i 2GB na sebi odluka je pala na 660. Plus naravno tu je SLI tehnologija, ako budem ikad hteo da kupujem jos jednu karticu radi dva monitora ili jednostavno boljih performansi. 195 evra

 

Rami - KINGSTON 16GB (2x8GB) DDR HyperX Beast (T3) 2133MHz - Nema šta puno da kažem ovde. Ovi hyperX beast su odlicni i imaju dobro hladjenje. Razmisljao sam se izmedu 16 i 32, ali mislim da je 32 overkill, posto retko kad i sa najzahtevnijim zadacima nisam koristio vise od 8 giga rama, a plus sad uz dobar CPU i GPU da rasterete stvari ce mi jos manje trebati 32. Mislim da je 16 zlatni presek. 115 evra

 

Napajanje - Cooler Master Silent Pro M2 850W Modularno - Napajanje kao sigurnost kompjutera, nikad dosta. Mada ja mislim da mi je 850 sasvim dovoljno. Ako slucajno pri kraju meseca imao jos malo jaci budzet mozda skocim na 1000w isto ovo, samo zato sto se plasim ako nekad stavim dve graficke samo te dve graficek crve 340w. 160 evra

 

To je to. 295 +143 + 88 + 195 + 115 + 160 = 996 :D

 

.

Edited by Lunar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim da si se uhvatio za K procesore. Planiraš li overclock ili je to reda radi?

 

Mislim da možeš uzeti mnogo bolje napajanje za te pare, i da je taj CM precenjen. Npr. Seasonic SS-750AM ili SS-850AM ili možda Chieftec Nitro BPS-750C2 ili BPS-850C2. Ja mislim da ti je 750W sasvim dovoljno čak i za dve GTX 660. Sve u svemu, za 100-120€ možeš naći dobro napajanje.

 

Memoriju možeš i na manjem taktu, neće ti tih 2133 MHz praviti veliku razliku, posebno ako joj je latencija veća.

 

Možeš razmisliti i o GTX 660 Ti ili 760, ako negde smanjiš troškove. Ili o SSD-u :bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Realno na manjem taktu je skuplja memorija, ali mozda uzmem od 1600, nije neka veliak razlika u ceni.

Sto se tice napajanja, Seasonic ta dva su ista cena ko CM, dok ovaj Nitro BPS850 je 3.500 dinara jeftiniji. Mozda da tu dam manje para?

Sto se tice SSDa, prvo kupujem HDD, pa nekad kada budem imao para uzimam 128 ili 240 SSD

Veoma je mala razlika kod K procesora u ceni, tipa 1000 dinara. Kada je vec tako mala razlika, sto da ne uzeti K.

100 evra je skuplja 660TI, ne verujem da ću moći tolko da se ugradim još i ako bi generalno voleo. Sa 660Ti mozes bez ikakvih problema, dva monitora na jednu graficku i do 20% je jaca. Ali 100 evra je 100 evra. Mislim ja da mogu jurio bi 670, ali ona je 380 evra, to mi je stvarno mnogo sada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja cu sad samo da mi legne kinta duzmem zbog storidza

http://www.emmi.rs/hard-diskovi-%28hdd%29-i-fioke-hdd-sata3-7200-1tb-seagate-barracuda-st1000dm003.11.html?productId=21083

super povoljno....doduse ne kao pre tri godine kad sam se zajebao pa za iste pare nisam uzeo 2tb, al ajd sad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A inace ocu i da prodam ovaj moj komp sada sto koristim, na nekom kupindu, limundu ili bilo cemu slicnom. U odlicnom je stanju, nikad nije klokovan i super odrzavan tako da radi isto kao i kada je kupljen. Danasnje igre novije generacije sekup, ali su igrive osim izuzetka Metro 2033 koji nekad lepo radi, ali kada dodje NPCa dosta ne igrivo je. Star je 2 ipo godine, nema garanciju.

 

Inte I5 750 2.8ghz quadrocore

ATI RADEON HD 5750 1gb DDR5

4 GB Kingston 1333mhz DDR3

Coolermaster 550w napajanje.

1 TB WD green SATA 5400 rpm

Intel P55-US3l H55 bridge

 

Kolko da trazim para za to?

Edited by Lunar

Share this post


Link to post
Share on other sites

probaj na bench-u, pravo mesto za to.

 

 

hmmm. cudan ovaj seagate hdd, tanji je za pola santima od ovog standardnog koji imadem.

Citam da je bilo zalbi da je bucan, medjutim to je kao popravljeno u kasnijim serijama....

 

cim se pojavi neki povoljan ssd od 200gb, ce se uzne i to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ubuntuu dam 50, ostalo za win i programe, posle godina trauma i kuburenja sa nemanjem dovoljno prostora, sad sam ko crnja iz geta kad se obogati pa umesto gajbe od 15 kvadrata uzme vilu, nek ima nek zjapi koji gb slobodan.. :mhihi: ...jbt od igrica mi ostao samo krajzis 3 na kompu, a ne igram ga vec mesecima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnogo ti to za linux. Ja odvojio 30gb, i sad je 20 slobodno :haha: Za Win sam odvojio 60, i tu je povuci-potegni.

 

Ja bih kupio ovaj SSD http://emmi.rs/ssd-s...productId=36132 , da imam slot u laptopu za to. Mrzi me da se cimam sa kedijem i vađenjem optike

Edited by Dead Man Drinking

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo sto je smor kod tih SSDova sto imaju ogranicen rok trjajanja. Tako nama kojima je to stvarno potrebno, video editorima, koji stalno nasnimavaju rendere i kupe rendere sa SSDa rok trajanja mu je jedva pola godine. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imate govno od kućista?Matoro je i razdrndano?HDD bruji toliko tiho i iritantno da vam skreće pažnju, imate više od jednog diska koji simultano iritiraju i idu vam na kurac?

Ne brinite, Sale ima rešenje.

Sve što vam treba je

 

Lastis_slika_XL_11127789.jpg

Ili lastiš sa vaših razjebanih gaća..

 

i slobodno mesto u delu gde stoji vaš DVD rezač.

uz nekoliko načina vezivanja vašeg hdd-a

HDD-Suspender.jpg

F878C562-AA95-4136-A4C5926725EF2ADE.JPG

62gesqq.jpg

bićete oslobođeni neprijatnih vibracija uz minimalne troškove.

U ovom finom videu možete videti osnovni način postavljanja lastiša..

http://www.youtube.com/watch?v=sym2p5bB19E

Uzdravlje!

Edited by sale 83 Larry Flynt
  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...