Jump to content

Opšta tema o računarima


Vlaja Buraz

Recommended Posts

2 hours ago, bo88gdan said:

100 hiljada moze neka hiljada da predje nije zacementirano 

 

 

samo kućište ili i periferije?

da li ćeš i igre da igraš?

Edited by bradilko

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 hour ago, Dead Man Drinking said:

Koja svrha?

 

15 minutes ago, bradilko said:

samo kućište ili i periferije?

da li ćeš i igre da igraš?

Samo kuciste, najvise bih ga koristio za video edit 

programi poput Sony Vegas-a 

 

igrice me ne  zanimaju 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je video edit, onda ne štedi na SSD diskovima.

Ja bih recimo pre tu ulagao, nego u grafiku, ili neki besan procesor. 16GB rama bi trebalo da bude dovoljno, ako imaš para, uzmi 32.
Što se SSD-a tiče, verovatno bih uzeo jedan od 500GB da mi bude primarna particija C, onda jedan SSD od jedno terabajt ili više da mi bude radna particija, i neki običan disk od jedno 5TB da mi služi kao arhiva za stare projekte.

44 minutes ago, bo88gdan said:

igrice me ne  zanimaju 

đe će ti duša čoeče? :)

Moraš malko da igraš, da bi bolje radio video edit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

9 minutes ago, Dark_Elf said:

ili neki besan procesor.

hahahahahah, pa brate kod video editinga procesor je ključna komponenta😄

a ssd se podrazumeva, 2020. je 🙂

evo mog poširokog predloga (nije jeftino, ali realnost je surova :D)

spacer.png

možeš napraviti uštedu ako koristiš stari storage hard disk, a ne uzmeš novi i eventualno neku ploču sa B450 čipsetom. grafička nije presudna, može se ići i niže, ali ne valja baš uzimati neko smeće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kako Sony Vegas radi, ali šugavi After Effects ne podržava multitasking, a i kada je podržavao, bio je basgovit i pucao je.
Koliko sam video, i kod Premiera nešto nisam osetio razliku između i5 i i7, recimo.

Moj je utisak da svi procesori, manje više, dobro rade.
Ali rad na SSD i običnom HD-u se itekako oseti, pogotovo na većim rezolucijama (4k).

Mada suštinski "boj ne bije svijetlo oružje...", daj nekom dobrom komperu prastari komp, i After od pre 10 godina, i ima da napravi video edit i motion graphics da ti pamet stane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SX 82000 Pro je ozbiljan NVMe drajv, egal sa top modelima, a opet malo jeftiniji.

WD Blue je sasvim solidna kategorija diskova. Za njegove potrebe više nego dovoljno. Ne vidim svrhu skupih storage drajvova, ako ti je na SSD-u OS i radni fajlovi, a bekap na trećoj lokaciji. Čak i bilo koji drugi tipa Toshiba, Seagate... će odraditi posao.

Ne vidim zašto bi davao pare za nešto od čega nema mnogo koristi. A opet sve komponente su odlične. Bolje da vše novca uloži u CPU (R7 3700X) ili RAM (2x16 GB), nego u skupu ploču ili Samsung diskove

Edited by Dead Man Drinking

Share this post


Link to post
Share on other sites

14 hours ago, bradilko said:

pa neće ni jedan pravi montažer da radi na prastaroj mašini, vreme je novac.

Pravo da ti kažem, malo sam sit kukumavčenja na opremu, uglavnom od ljudi, koji nemaju pojma da rade. 

Ne mislim na tebe, nego generalno, zadnjih dve decenije koliko radim, što u realnosti, što na internetu, svako malo, neki klinci kukumavče kako nemaju dovoljno jak hardver da nešto izrendaju, a realno je, i da imaju, ne bi umeli ništa da urade. 
Setimo se Jurrasic Park iz 1994. koji i danas izgleda veoma prisojno (svaki 3D-aš danas sa demoreel kvalitetnim shotovima dinosaurusa kao u tom filmu, bi dobio posao). 
A ILM je za taj film koristio procesorku snagu desetine puta slabiju od današnjeg najbednijeg telefona. 

Ili kad krenu onog brutalno dobrog crtača Feng Zhu-a da smaraju i pitaju koje brusheve koristi, pa zato dobro crta. 
Jeste, ne razlikuješ anatomski čiča glišu od skulpture, baš će dobar brush da ti pomogne. 
Feng Zhu bi olovkom, koja mu je nakačena na nos, nacrtao brutalnu sliku. 

Just saying... i sa prosečnom opremom danas, mogu da se odrade brutalne stvari, ako se ulaže u znanje. 
Znanje 90% - Hardver - 10% 

Share this post


Link to post
Share on other sites

40 minutes ago, Dark_Elf said:


Just saying... i sa prosečnom opremom danas, mogu da se odrade brutalne stvari, ako se ulaže u znanje. 
Znanje 90% - Hardver - 10% 

zao sto je meni znanje  sad tanko, uzeo bih sto bolje 

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 minutes ago, bo88gdan said:

zao sto je meni znanje  sad tanko, uzeo bih sto bolje 

Harver ti neće nadomestiti znanje. 
Primer: bolje lepa fotka na prosečnom telefonu u 720p, nego ako nemaš kompoziciju slike sa 4K kamerom. 

Ako ćeš video editing da radiš, moj ti je savet da pogledaš nešto od ovog tipa: 

https://www.youtube.com/c/ThisGuyEdits/videos

I od ovog: 

https://www.youtube.com/user/everyframeapainting/videos

Softver sam izaberi, i nemoj se opterećivati, jer svi, manje/više mogu sve da odrade. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 hours ago, Dead Man Drinking said:

Ne vidim zašto bi davao pare za nešto od čega nema mnogo koristi. 

ovako uglavnom pričaju oni koji vole da provode vremena po servisima 😄 

malo se ceni pouzdanost, navikli ljudi da crkava hardver izgleda...

1 hour ago, Dark_Elf said:

Pravo da ti kažem, malo sam sit kukumavčenja na opremu, uglavnom od ljudi, koji nemaju pojma da rade. 

Ne mislim na tebe, nego generalno, zadnjih dve decenije koliko radim, što u realnosti, što na internetu, svako malo, neki klinci kukumavče kako nemaju dovoljno jak hardver da nešto izrendaju, a realno je, i da imaju, ne bi umeli ništa da urade. 
Setimo se Jurrasic Park iz 1994. koji i danas izgleda veoma prisojno (svaki 3D-aš danas sa demoreel kvalitetnim shotovima dinosaurusa kao u tom filmu, bi dobio posao). 
A ILM je za taj film koristio procesorku snagu desetine puta slabiju od današnjeg najbednijeg telefona. 

Ili kad krenu onog brutalno dobrog crtača Feng Zhu-a da smaraju i pitaju koje brusheve koristi, pa zato dobro crta. 
Jeste, ne razlikuješ anatomski čiča glišu od skulpture, baš će dobar brush da ti pomogne. 
Feng Zhu bi olovkom, koja mu je nakačena na nos, nacrtao brutalnu sliku. 

Just saying... i sa prosečnom opremom danas, mogu da se odrade brutalne stvari, ako se ulaže u znanje. 
Znanje 90% - Hardver - 10% 

pričaš o dve potpuno različite stvari. niko, a posebno ljudi koji su ranije radili tako kako su radili ne žele da ponovo rade tako jer su im dostupne nove tehnologije koje im omogućavaju da za mnogo manje vremena i na mnogo lakši način urade mnogo više. ne mora da se gubi vreme na snalaženje i workarounde kako uraditi nešto, kada postoje dostupni alati.

pričamo naravno o profesionalnoj upotrebi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bradiko 
Slažem se, ali i danas potoje workaroundi za svašta nešto, tako da mu na isto dođe. 
A ponekad je čak i korisnije raditi na nešto slabijoj mašini (recimo neki 3D render), jer te to onda natera da naučiš compositing, i da rendaš u passovima, a i da razumeš bolje šta koja opcija za render znači (a ne samo da odvrneš parametre, pa da ne mogu ni 10 farmi da izrendaju jedan frejm). 

Slažem se i za ovo oko stabilnosti računara. 
U tom smislu, možda je bolje uzeti (mada je teško naći), neku polovnu mašinu koju je IBM sklapao recimo 2017, i koja je služila baš za montažu, nego neku novu kinesku budževinu koja košta duplo više. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pravu je Elf. Čime god da se baviš, ako si početnik, ne treba ulagati u skupu opremu, već u ono što ćeš koristiti. Da naučiš bitne stvari.

U njegovom slučaju bi bilo bolje da da uzme slabiji PC, a višak para (ako ima) ostavi sa strane, za kasniji upgrade. R5 1600AF je best-buy za to. Može i da uštedi još malo na diskovima (izgleda da je Toshiba P300 2TB još jeftiniji, a pitanje da li mu i treba  NVMe, posebno neka pro varijanta). A i grafička sa 4 GB memorije, mada nije neka velika razlika u ceni. Ali po hiljadu, dve na svakoj komponenti (i 10 na procesoru), to je već značajna cifra.

@Bradilko
Ispada da su samo najskuplji proizvodi pouzdani? Ja sebi nikada nisam kupovao ni najjeftinije, ni najskuplje, i drugima uvek preporučujem slično. Takođe, ako je glavni argument za izbor HDD-a pouzdanost i ako se oslanjaš da će ti on sačuvati podatke, onda je svaki disk loš izbor. Posebno ako kupuješ WD RED a ne znaš da li će ti stići CMR ili SMR model :d Osim nekih Seagate HDD modela i najjeftinijih SSD-ova (tipa Kingdian, Patriot....), svaki novi uređaj je sasvim na mestu. Na stranu što je XPG 8200 Pro zaista odličan po svim parametrima.

Sve preko ovoga je bacanje para za njega. A i ovde je pitanje da li mu je potrebana ova grafička. Međutim, ono što je jefinije ne valja ničemu,  a ono što je skuplje ne opravdava cenu.
spacer.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 hour ago, Dead Man Drinking said:

@Bradilko
Ispada da su samo najskuplji proizvodi pouzdani?

pa ne. samsung evo nije najskuplji, a ni wd red.

ali samsung ssd jeste najkvalitetniji, a wd red pravljen za heavy usage. imaš ti i wd black i purple kao skupu ezoteriju.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heavy usage, ali NAS, što je skroz druga stvar od radnog/kućnog računara. Koliko ljudi znaš koji se bave sličnim poslom da im je HDD tek tako crkao? Bar je tu lako pratiti stanje. Samsung jeste najkvalitetniji, ali to ne znači da je sve ostalo đubre. Crucial, Micron, Corsair, pa i ova XPG serija su takođe dobri proizvodi. Uostalom,  ne bi Crucial davao 5 godina garanciju na gore navedeni P2 ;) A da neko ko tek ulazi u posao plaća premium cenu, to jeste bacanje para.

Razlika između tvog predloga i ovog drugog mog je ~400€, a on u svom radu, ako je početnik, to neće primetiti. Te pare ostavi sa strane i kad izuči zanat, može da uzme šta mu treba. Ako ga svrbi džep, onda bolje da taj novac uloži u kvalitetan monitor (QHD, UHD, UW-FHD...) ili dva (FHD)

Share this post


Link to post
Share on other sites

18 hours ago, Dark_Elf said:

Harver ti neće nadomestiti znanje. 
Primer: bolje lepa fotka na prosečnom telefonu u 720p, nego ako nemaš kompoziciju slike sa 4K kamerom. 

Ako ćeš video editing da radiš, moj ti je savet da pogledaš nešto od ovog tipa: 

https://www.youtube.com/c/ThisGuyEdits/videos

I od ovog: 

https://www.youtube.com/user/everyframeapainting/videos

Softver sam izaberi, i nemoj se opterećivati, jer svi, manje/više mogu sve da odrade. 

 

slazem se sa svime sto pisete 

ali morate uzeti u obzir da je moj sadasnji komp teska krsina 

slazem se da ne treba da preterujem sa cifrom 

samo ja imam filozofiju da kad kupujem kupim sto bolje

npr mogao sam da uzmem neku obicnu akcionu kamericu za pocetak ali nisam uzeo sam GoPro Hero 8 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...