Jump to content

Žice za gitaru


-Abraxas-

Recommended Posts

Posle dugugodisnjeg traganja i experimentisanja napokon sam nasao dobitnu kombinaciju za sve moje gitarske potrebe...u pitanju su S.I.T. zice...stimuju najbolje od svih zica koje sam probao, imaju fenomenalan zvuk i dosta dugo mogu da traju...koristim pure nickel modele 9-42 i 10-46...i napokon sam se nakanio i kupio tonu zica i obezbedio se za narednih nekoliko godina :)

 

IPB Image

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle dugugodisnjeg traganja i experimentisanja napokon sam nasao dobitnu kombinaciju za sve moje gitarske potrebe...u pitanju su S.I.T. zice...stimuju najbolje od svih zica koje sam probao, imaju fenomenalan zvuk i dosta dugo mogu da traju...koristim pure nickel modele 9-42 i 10-46...i napokon sam se nakanio i kupio tonu zica i obezbedio se za narednih nekoliko godina :)

 

IPB Image

Stvarno si kupio sve ove komplete na gomili ili si zajebancije radi okačio fotku? Žice nisu imune na protok vremena, tako da osim ako ne planiraš da menjaš žice svake nedelje ili svakih par dana, kupiti veliku zalihu unapred nema smisla. Jedino teoretski ove vakumirane i zaštićene varijante kao d'addario, blue steel i slično možda potraju malo duže ali ni to nije to ako baš predugo stoji. A koliko se sećam SIT su u običnim papirnim kesicama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavio sam ih na suvo mesto i zapakovao u Ziploc® kese, tako da ce potrajati ;) ...nije to neka bog zna kakva kolicina...uzeo sam po 20 kompleta za svakog JS-a...i ono, menjam ih na svake 2-3 nedelje...osim ako ne sviram redovno, onda ih drzim oko mesec dana...u principu imam jednu mnogo dobru kobinaciju za nabavljane ama bas svih vrsta zica po nekim smesnim cenama...i kada budem pozavrsavao neke stvari ima da pocnem da "valjam" zice po gradu :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) A шта ти имаш против никла?

 

 

Pa sticajem tužnih okolnosti sve radnje u okrugu od 100km su čule samo za šugave Дадаријо никл bass žice, tako da sam prinuđen da ih i ja koristim.

 

Inače protiv nikla nemam ništa, jer da imam, odavno bih to već upotrebio.

:):):)

 

Ajde sad malo ozbiljnije:

 

Čelične imaju agresivnije srednje, nadrkaniji tranzijent. Nickel mi je malo pop-ast.

Super su dok god ne probaš opet čelične, pa shvatiš šta je to što ti je sve vreme malo falilo.

Meni barem.

I da napomenem još da sam ja bassista. Mlitavost nickel-a naspram steel-a primećujem i kod gitare (solo-gitare naroCki rečeno), ali neću da tvrdim da sam za džitru jednako kompetentan kao i za bass.

 

Nickel je možda i svetliji, ali u samom tranzijentu. Kad ostaviš da ti odzvoni, skontaš da posle tranzijenta ostane mnogo manje karaktera i konkretnosti. Varka. A ja generalno ne volim da me farbaju.

 

(Tranzijent - objašnjenje izraza, najkraće moguće = onaj prvi momenat nekog zvuka, udar, attack. Kad otvoriš wav u Sound Forge-u ili Wavelabu ili nečemu pa ona prva krivulja, obično najveća.)

 

Digresija:

Razlika mi je nekako kao u ozvučenjima pre desetak godina i danas. Svi mi tupe kako je ona Berarova budžena varijanta Martin Line Array sistema super, i da sam ja gluv što čujem razliku (pazi paradoks), no ja znam da meni fali onog grrrrrrrrrrrrrrrrrrrr u gitarama. Jebeš Slejer na egzitu, kad je k'o iz apoteke, i kad mo'š pričati sa onim pored tebe. Ne grize. A Slejer je još i bio okej. Pogle onaj Vajtsnejk u BG, majkumu, pa gde su bile te gitare? Sprave i inženjeri tvrde da su bile tamo. Ja ih nisam čuo. Barem ne ONE gitare koje sam hteo. To je zato što sam glup, a?

 

E sad sećam se da je i Nurg o tome pričao, a i od drugih sam čuo kako je za pragove nickel bolji, jer ih manje uništava. E a ta priča mi već liči na onu o robovanju spravi. Ja baš udaram jako žice, i ne vidim da su mi se pragovi nešto ishabali. Eto na Fenderu sam ih menjao (pragove) pre 3 godine, i od onda sam baš puno svirao (tukao) tu gitaru, i kao novi su mi pragovi. Da je taj čelik toliko strašan, već bih primetio nešto.

 

Ima ljudi koji kad kupe mobilni mu kupe i futrolu da se ne izgrebe, pa stalak za kad stoji na stolu, pa onu kajlu da mu ne ispadne na zemlju,... Alo, jebote, pa to je već tamagoči, još samo fali da ga hraniš...

 

Sprava služi mene, ne ja nju, da se razumemo. MENI odgovara čelik. Bole me moj mali vršnjak šta odgovara džitri. Ako ne može da izdrži moje uslove, onda to nije veslo za mene. Veoma prosta logika. Opet ja o'šo u digresiju.

 

Ajde da ne smaram... :bigblue:

Eto, to je to.

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Добро, де, тражио сам кратак коментар. :) Ал' и ово је корисно што си исписао. Искрено, ја нисам музичар, па ми је све једно да ли је то челик или никал. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uglavnom se većina žica pravi i u nickel, i u steel vatijanti, pa ti predlažem da, kad budeš imao para na bacanje, kupiš dva kompleta tebi odgovarajućeg proizvođača i odgovarajuće debljine, jednu nickel i jednu steel varijantu, pa proceni sam. Ako ne budeš čuo razliku, budi srećan. Ako budeš čuo razliku, onda dobrodošao u sektu napaćenih muzičara, koji od svake sitnice prave filozofiju najveću na svetu. :D:D:D

 

U ovom drugom slučaju, bih te odma i pokušao pridobiti za svoj ogranak sekte, jer smo veoma malobrojni, ali smo zapravo mi sledbenici "pravog puta".

Mi "čelikaši" ritualno mrzimo nicklovane žice, i mudro ćutimo o tome da ih i mi koristimo, štaviše, poričemo to. Reći ću ti par izraza sa kojima možeš da se razbacuješ da bi tvoj stav u opredeljenosti pored čelika zvučao u tri lepe materine stručno, i neoborivo, i bićeš prava čelikaška faca.

"Niklaši" sa druge uvek igraju na kartu neke nauke, i njihov način mistifikacije i prodavanja magle često izlazi van granica muzike i ode i neke druge vode, neke tehnologije, neke filozofije o materijalima. To je zato što su pičke i nemaju snage da normalno zavuku stainless steel žice. Bole ih prstići, mo'š misliti. Oni takođe poriču činjenicu da su srećni ako nađu odgovarajuću debljinu žica i da materijal retko gledaju.

 

Naravno, neprijateljstva između dva ogranka se svode striktno na drugarske rasprave putem filozofiranja do besvesti.

 

Situacije kao što su "matori, imaš rezervni žicu, ja nemam a pukla mi je" momentalno prevazilaze sva opredeljenja, a da ne pričamo o tome kad se neko pivo pojavi u blizini...

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Cheerz! :pivopije:

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

:no: @Secracon

 

Sorry, mate. Pri tome stavio sam pogresnu sliku. Retard. Pure nickel baby :da: .

 

Anyway, nekako mi se na djitrama od mahagonija ili javora (i kombinacije istih) svidja taj vajb. To je valjda Ace Frehley u meni.

 

IPB Image

 

 

Objektivno kad razmislim, u pravu si. Nisam nikad nesto analiticki kontao oko zica. Toliko stresujem oko svega drugog (pa ja covece dangubim po forumima za magnete ili pojacala, da l' ova lampa ili ona lampa :lol: ) da mi zice nekako nisu stigle na dnevni red. Probao sam svasta i, k'o i pljuge, uvek se vratim na neke iste. Mozda zato sto sam prvo te prob'o. Ili cuo za njih. Kad sam cuo da uopste postoje neke 'zice' a da to ne dolazi sa djitrom. Sad si me podsetio kako sam jurio k'o klinac zice po gradu. Nase, jasta :lol: .

 

Verovatno je zgodno napomenuti da ja zice kapiram k'o pljuge. Potrosna roba. A i kad udjem u one radnje velicine sajma postanem autistican. Onda brate ugledam poznate mi boje i zivot je lep :cool: .

 

 

@Marty

 

Imam jednu majicu za tebe, jeb'o te SIT. Nenosena :pivopije: .

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uglavnom se većina žica pravi i u nickel, i u steel vatijanti, pa ti predlažem da, kad budeš imao para na bacanje, kupiš dva kompleta tebi odgovarajućeg proizvođača i odgovarajuće debljine, jednu nickel i jednu steel varijantu, pa proceni sam. Ako ne budeš čuo razliku, budi srećan. Ako budeš čuo razliku, onda dobrodošao u sektu napaćenih muzičara, koji od svake sitnice prave filozofiju najveću na svetu. :D:D:D

 

U ovom drugom slučaju, bih te odma i pokušao pridobiti za svoj ogranak sekte, jer smo veoma malobrojni, ali smo zapravo mi sledbenici "pravog puta".

Mi "čelikaši" ritualno mrzimo nicklovane žice, i mudro ćutimo o tome da ih i mi koristimo, štaviše, poričemo to. Reći ću ti par izraza sa kojima možeš da se razbacuješ da bi tvoj stav u opredeljenosti pored čelika zvučao u tri lepe materine stručno, i neoborivo, i bićeš prava čelikaška faca.

"Niklaši" sa druge uvek igraju na kartu neke nauke, i njihov način mistifikacije i prodavanja magle često izlazi van granica muzike i ode i neke druge vode, neke tehnologije, neke filozofije o materijalima. To je zato što su pičke i nemaju snage da normalno zavuku stainless steel žice. Bole ih prstići, mo'š misliti. Oni takođe poriču činjenicu da su srećni ako nađu odgovarajuću debljinu žica i da materijal retko gledaju.

 

Naravno, neprijateljstva između dva ogranka se svode striktno na drugarske rasprave putem filozofiranja do besvesti.

 

Situacije kao što su "matori, imaš rezervni žicu, ja nemam a pukla mi je" momentalno prevazilaze sva opredeljenja, a da ne pričamo o tome kad se neko pivo pojavi u blizini...

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Cheerz! :pivopije:

 

 

Никад нисам боловао од тога да од било чега у свом свирању или опреми правим неку филозофију. А што се тиче жица, могу да ставим и деветке и дванаестице, и Ерни Бол и Стаг, исто ћу свирати, извући ћу исти звук, итд. А и све три електричне сам подесио да буду тврде као курац, тако да ми није битно које су жице на њима. :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

IPB Image

 

JZ 12-54 :D

 

e da, nisam odgovorio na pitanje "zbog cega".

 

Blue Steel mi najvise prija, i to Dean Markley pogotovo. sviram LP, navikao sam da udarim malo jace. ranije svirao u D, sad u B ;)

 

probao sam jednom Ernie Ball, imaju lep ton, ali mislim da zice brzo izgube "sjaj". a i premekane su mi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Marty F

 

Apsolutno si u pravu za to da jako zavisi od džitre, mada ja tu mislim prvenstveno na debljinu.

 

Meni je najbitnije da su žice dobro izbalansirane, da imaju približno jednaku tenziju. E sad 'Рни Бол i Дадаријо imaju običaj da stave deblju tanku, a najdeblju stavi neku pussy-string. I to me stravično nervira. G sategnuta kao bećarska kita, a E kao puding...

Po mojoj nekoj logici bi u kompletu za bass uz G 0.45 trebalo da ide E 110, ali Ernie ball stavlja 0.95 ili šta već, slično i D'Addario. Apsurd.

 

Verovatno ne rade te gluposti kod gitarskih kompleta, pa ih zato gitaroši i vole. Po pitanju balansa je meni za bass Good Ol' Rotosound bio uvek korektan manje-više.

 

Digresija opet:

Sećam se kad me na nekoj promociji Marshalla (svirao sam na mislim dve takve manifestacije) Steve Yielding (iz pomenute firme) pitao (onako uzgred, a ne u smislu da sam neka faca pa mu je bitno moje mišljenje) šta mislim o njihovim pojačalima za bass, pa mi se nakon što sam rekao da po mom mišljenju puno zaostaju za ostalima iz te neke klase, pravdao kako ih ne konstruišu basisti, već gitaroši...

Možda i žice za bas motaju neki pekari.

 

Imam jednog skrnavog Squier-a (redovnu džitru, ne bass) kod kuće sebi za demo snimke. Nemam pojma šta imam na njoj. Kanda neki Ernie Ball, verovatno prvi na kog sam naišao, ali 0.13!!! (Jebiga, ipak sam bassista, a i često je raštimavam na koješta)

 

A to za nickel vas zaista ne kontam. Pogotovo ovo:

...ja sam na mojim djitrama dugo furao celicne zitze, ali kada sam cuo nikl samo sam reko' sebi to je to jebote

 

To je meni (podvalčim: meni!!!) kao da sam rekao "Tek kad mi se jednom nije digao sasvim, sam skontao šta je prava _ebachina."

 

Ja imam totalno suprotna iskustva.

Okej, ukusi su različiti još više nego bass i gitara, tako da mi ne uzimajte za zlo ove komentare. Jebemliga, meni čelik radi bolje...

 

Cheerz! :pivopije::pivopije::pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...