Jump to content

Sta studirate?


chatjunkie

Recommended Posts

Mlađo, ne radiš ništa u svom životu, a sereš ljudima koji studiraju.

 

 

To nije daleko od istine.

 

E u picku lijepu materinu. sto ne podjoh na filozofski jebo mi pas mater

 

 

isti kurac kao filoloski podjednako si beskoristan.

Ne osudjujem ja vas sto studirate filoloski.

Samo konstatujem neke stvari.

 

Meni je ekstremno krivo sto toliki ljudi napaaljeni na taj filoloski posle njega nemaju trunku entuzijazma za bilo kakav ozbiljan rad u proucavanju bilo cega sto iam evze sa jezicima.

 

 

blek metalci upisuju filozofiju

i uglavnom je studiraju po 16 godina xD

 

 

Ja znam mozda 3 metalca da studiraju filozofiju, sto u bg to u nisu, od toga su daleko od blekmetalca.

Nego gledam bas ovde ima dosta metal-filologa

 

svi menadzerisu,bem ti drazvu

 

Jos kada bi imali sta, e to bi bilo veselo...

Edited by bezlichni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene interesuje kultura i jezik odredjenog naroda i to je jedina stvar u kojoj sam sebe mogao zamisliti u buducnosti. Matematiku mrzim vise od prenosa svjetskog na rtcg, FPN, pravni, ekonomski su uglavnom bubaski. Razmisljao sam o filozofiji davno ali po pitanju beskorisnosti daleko je ispred svih fakulteta, i nema trika da se moze porediti sa bilo kojim fakultetom, pa cak ni skandinavistikom. Posredno znam par ljudi koji posle skandinavistike rade u struci i zaradjuju za zivot, da ne pricamo o cijelom fakultetu.

Sve u svemu, bolje mi je da ucim ono sto volim kad vec imam mogucnosti, nego da 4 godine placem nad knjigom da bi se zaposlio kao segrt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene interesuje kultura i jezik odredjenog naroda i to je jedina stvar u kojoj sam sebe mogao zamisliti u buducnosti. Matematiku mrzim vise od prenosa svjetskog na rtcg, FPN, pravni, ekonomski su uglavnom bubaski. Razmisljao sam o filozofiji davno ali po pitanju beskorisnosti daleko je ispred svih fakulteta, i nema trika da se moze porediti sa bilo kojim fakultetom, pa cak ni skandinavistikom. Posredno znam par ljudi koji posle skandinavistike rade u struci i zaradjuju za zivot, da ne pricamo o cijelom fakultetu.

Sve u svemu, bolje mi je da ucim ono sto volim kad vec imam mogucnosti, nego da 4 godine placem nad knjigom da bi se zaposlio kao segrt.

 

 

pa sa filozofijom iams podjednako shanse za posao kao sa filologijom.

Sa tim fakultetima uvek mozes da zavrsis kao neki budjavi novinar.

U principu moz da se nadje posao koji trazi fakultet ali da nije u struci.

sa filozofijom moze sve gde se trazi analiticko kriticko razmisljanje + fakultet ( bilo koji )

dakle mozes kao novianr, recimo.

 

Sa ovim vasim, moze biblioteke, recenzije knjiga, knjizare, izdavacke kuce itd.

Edited by bezlichni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam verovatno od sledece nedelje samofinansirajuci student FON-a, smer menadzment i organizacija :pivopije:

 

konacno neko ko ce mozda cak i imati priliku da nadje posao.

da ne bude zabune - polovina tih sto se tituliraju su "menadzer" su kompletni degenerici, ali makar ne moraju nuzno da parazitiraju na drzavnom budzetu ako imaju makar malo ambicije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno, ti si to završio, pa znaš. Ne lupaj gluposti.

 

 

O boze ljudi.

Ej gluplji argument nisam cuo "zavrsio si pa znash"

Slushaj lepojko, imam oci imam usi znam da citam znam da koristim internet.

 

Da li mi treba josh bilo sta vise da bih znao ista dalje na tu temu?

I sad ne prosipaj te boogus price "ti si zavrsio pa znash"

 

'bem ti argumentaciju.

 

Ko da sam reko "ako padnes sa 1000 metra visine ima da se razbijes ko picka" i onda dolazi lepotica Brynhildr da mi kaze " TI SI PAO PA ZNASH? "

I slichne visokoumne argumente.

 

foad

Edited by bezlichni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa verovatno ti je neka osoba sa prosekom 6,00 pričala kako ne može da nađe posao i ti si razvio celokupnu filozofiju oko toga. Zanemarićemo hiljade ljudi koji nađu.

 

Nije isto na svakom smeru, neki nalaze posao bez ikakvih problema (npr. oni koji završe nemački ili albanski). Danski je uveden pre 3 godine i svi koji završe imaju siguran posao, jer sada oni koji su završili norveški rade u danskim firmama, godišnje ga upiše manje od 5 ljudi, a pitanje je da l' će svi završiti. Ali ti to, naravno, znaš.

Edited by Brynhildr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije isto na svakom smeru, neki nalaze posao bez ikakvih problema (npr. oni koji završe nemački ili albanski). Danski je uveden pre 3 godine i svi koji završe imaju siguran posao, jer sada oni koji su završili norveški rade u danskim firmama, godišnje ga upiše manje od 5 ljudi, a pitanje je da l' će svi završiti. Ali ti to, naravno, znaš.

 

 

Ajd sto si samo lepojka nego i imas oko sokolovo.

Ja mislim da sam rekao posao u struci. Ne znam gde si ti procitala da nemaju nikakav posao.

Tih pet moze da postanu i pekari u danskoj sto se mene tiche idalje nemaju posao u struci za koji su se jelte spremali.

 

Prosto sam siguran da vas tu zaposljavaju u struci, trebaju im ljudi koji su zavrsili Danski bas iz Srbije, da se bave danskim narodom i jezikom.

Nemaju ih dovoljno u danskoj pa popunjavaju redove.

 

ah da, zaposle ih kao prevodice ili tako neko sranje jer eto znaju njihov jezik, mogu manje da ih placaju nego dance koji znaju srpski i lakse da ih nadju.

Ispade da ce iskoristiti svoje znju u fulu, i raditi posao u struci. Joj nece.

 

Mislim da je vreme da se souics sa strashnom cinjenicom - radices ono sto bi mogla da radis i sa jacim kursom jezika.

Da li si me sada razumela?

 

Isto ko sto ce filozofi da zavrshe medj novinare, ili tako neka glupost.

I ko sto ce arheolozi da zavrshe u najboljem sluchaju ko direktori muzeja ako se utjearaju u politiku.

 

Svi ce na kraju da rade nesto, sto su presli za jedan semester dok ce ono sto vole i sto su zeleli da rade kada su upisivali te fakultete da okace macku o rep.

Edited by bezlichni
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

FPN, pravni, ekonomski su uglavnom bubaski.

Predrasuda. Recimo, neko upiše jezik, a nema smisla za to. Jedino mu ostaje da uči kao manijak. Isto je sa fakultetima koje si nabrojao.

 

Inače, negde u glavi mi se vrti ideja da upišem ekonomiju posle diplomiranja, ali to je samo ideja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не би, у томе је ствар. Право или економију много људи уписује иако их не то занима због тога што су уписне квоте огромне, а пријемни нису тешки.

Edited by Куруз брате

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jezik se ne može naučiti za jedan semestar. I 4 godine je malo.

 

 

I kako nemaju posao u struci ako su potrebni (U STRUCI), a još uvek niko to nije završio. Za godinu dana će završiti prve osobe danski (od kojih će jedna sigurno dobiti odmah posao na fakultetu), a ostale će lako naći posao, jer su itekako potrebni.

 

Nisam ni ja mislila o tome da nađu bilo kakav posao. I ne možeš da radiš šta hoćeš, sad poslodavci svuda traže da imaš diplomu Filološkog ako ćeš da se baviš nekim ozbiljnijim stvarima (da li bi dao nekome ko ima završen kurs jezika da prevede nešto od životne važnosti?) Stručni prevodi su uvek traženi, kao i sudski tumači. A sve su to poslovi u struci.

 

 

@In the flesh - začudio bi se. Posebno na nekim smerovima koje niko živ ne upisuje, pa upadaju svi koji se prijave. Čak bih rekla da na prvoj godini (to se već sredi do tamo neke 3-4. godine) ima više ljudi koji nemaju smisla za jezik od onih koji imaju.

 

Zašto to rade? Ili, moje omiljeno, pre je savremeni jezik bio uslov da upišeš sledeću godinu - možeš položiti sve druge predmete sa desetkama, ali padaš ako nisi jezik. Otkad su uveli Bolonju, masovna je pojava da ljudi PRENOSE savremeni jezik u sledeću godinu. Što je po mom mišljenju čista glupost. I bacaju pare bezveze. Kako ćeš se ti posle baviti tim jezikom ako ne možeš ni ispit iz njega U PRVOJ GODINI da položiš? :S

 

Jedna devojka je tako prenela norveški i polagala je s nama sve kolokvijume i JEDVA je položila prvi, koji smo radili nakon mesec dana. (Ono, vrtili možda 100 reči u krug i radili samo prezent i slične smešne stvari) Ali ne, ne odustaje. :haha: Iako je opet pala.

Edited by Brynhildr
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

(da li bi dao nekome ko ima završen kurs jezika da prevede nešto od životne važnosti?) Stručni prevodi su uvek traženi, kao i sudski tumači. A sve su to poslovi u struci.

 

 

To je posao u struci? Dakle vi sve to ucite da bi bili prevodioci?

Dobro, ako ti smatrash svojom strukom da prevodis dokumenta, u redu.

,on nema muda ni da upise fax

 

Ni to nije daleko od istine.

Bezlichni se plasi da upise makar sta, da mu se ne bi ugasila ljubav za necim, i na kraju da postane po struci prevodioc ili tako neko sranje.

Nije da mi je namera vas da plasim, sebe tesim.

 

Eto vidis da brohidaskhdaskh (kako vec ide nik) poslom u struci smatra "prevodjenje".

To mu dodje isto ko kad lik sa elektrotehnickog poslom u struci smatra radjenje elektroinstalacija.

 

I ne trolujem.

Vi ljudi ne znate ste je trolovanje.

Trolovanje bi bilo da sam ti napisao "Trolujem ti kevu" or something like that.

 

Kako ćeš se ti posle baviti tim jezikom ako ne možeš ni ispit iz njega U PRVOJ GODINI da položiš?

 

Ne budi kao babe koje gledaju farmu.

Nije svako vreli fan blek metala koji se navikao na norveski.

 

I btw to "smisao za jezike" je izmisljtoina koja ne postoji.

ne postoje ljudi sa manjim ili vecim smislom za jezike.

 

Postoje samo oni koji uce i oni koji ne uce.

 

Kako me nerviraju ta proseravanja, ko jebeno moze da izmeri koeficijent nekog smisla za jezike kuracpalac ne moze niko samo serete.

Edited by bezlichni
  • Upvote 1
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam ljude koji se ubijaju od učenja, pa im ne ide baš učenje jezika. Nekome možeš 50x objasniti, a da ne konta. Isto kao što nekome ne ide matematika.

 

 

Prevođenje JESTE posao u struci svima koji su završili strani jezik, bilo to tebi smešno ili ne. I mnogo je korisnije i neophodnije od recimo filozofije (kad već upoređujemo). I to nije nimalo naivno koliko ti misliš. I, da, da bi preveo nešto, ti moraš odlično poznavati kulturu tog naroda. Kad si poslednji put uzeo knjigu koja je prevedena, a da nemaš gomilu fusnota ispod? Prevodioci postoje oduvek i oduvek su bili neophodni.

 

 

Neću više o ovome, sad ako se javi neki student medicine, ti ćeš početi da ga ubeđuješ kako je smešno da neko ko je završio medicinu radi kao lekar. :mhihi:

 

 

I, da, većina black metal bendova peva na engleskom, ukoliko nisi znao.

Edited by Brynhildr
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prevođenje JESTE posao u struci svima koji su završili strani jezik, bilo to tebi smešno ili ne.

 

Isto ko sto je nekom ko zavrsi medicinu struka medicinska sestra. Kad vec spomenu medicinu. Eto ti poredjenje par exelance.

Ako ti to oces da nazoves strukom, ok.

 

Raditi kao prevodioc posle zavrshenog filoloskog, nije struka vec uvreda za obrazovanje.

 

E sada to sto bi ti zelela da sad ja tu kao ispadnem neko ko te ubedjuje, jer je pretpostavio a nije zavrsio a ti si pak puna iskustva jer studiras tamo pa samim tim nekom tvojom logikom moras da znash bolje od mene ....to je sasvim treci padez..

 

I mnogo je korisnije i neophodnije od recimo filozofije

 

Ja nigde nisam ni rekao da je filozofija korisna.

Posebno ne u Srbiji.

Filozofija naoruza necim sto ti nijedan drugi fakultet ne pruzi ( kriticko analiticko razmisljanje )

Al to u Srbiji nije ni pozeljno ni korisno imati.

Ustvari jeste ako nemas etiku i moral.

 

U nekim drugim zemljama vec jeste pozeljno i korisno.

 

Btw, cenjena ti Norveska je jedina zemlja u svetu koja ima "Drzavnog filosofa" coveka koji pomaze i konsultuje se pri svakoj odluci vlade po pitanju svakog etickog i moralnog pitanja.

 

Filosofija te uci, da ne verujes u sranja tipa "Nije talentovan za jezike" jer taj takozvain talenat za jezike niko ne moze da izmeri, i takodje ti otvara oci da imas 1001 razlog zasto nekom taj fakultet ne ide dobro.

I da sa druge strane, ako pak postoji talenat za jezike, mozda je talenat za jedan jezik jak a za drugi pak slab ili obrnuto?

To te uci filozofija, mogla bi malo da joj se posvetis, koristi... mislim praktichna je jako ako oces da je upotrebis.

 

Filosofija je vise korisna za coveka samog i nauku, nego neka drustvena korist.

Edited by bezlichni
  • Upvote 1
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto ko sto je nekom ko zavrsi medicinu struka medicinska sestra. Kad vec spomenu medicinu. Eto ti poredjenje par exelance.

Ako ti to oces da nazoves strukom, ok.

 

Raditi kao prevodioc posle zavrshenog filoloskog, nije struka vec uvreda za obrazovanje.

 

 

Kao prvo, kaže se prevodiLAC. Kao drugo, šta je to po tvom mišljenju struka filologa, ako nije prevođenje?

Zanemarićemo totalno činjenicu da na dosta smerova biraju da l' će im zvanje biti profesor ili prevodilac, ali pošto si ti, je l' te, pametniji od svih filologa ovog sveta zajedno, aj da te čujemo. Objasni.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao drugo, šta je to po tvom mišljenju struka filologa, ako nije prevođenje?

Zanemarićemo totalno činjenicu da na dosta smerova biraju da l' će im zvanje biti profesor ili prevodilac, ali pošto si ti, je l' te, pametniji od svih filologa ovog sveta zajedno, aj da te čujemo. Objasni.

 

Pa cekaj, ti mi malo pre rece da je vise od kursa jezika, gde se uci bog zna sta tamo o kulturi i civilizaciji?

Ispade na kraju budes il profa il prevodilac?

Ispade jeste ipak kurs jezika, malo strucnije zvucis i imas malo advanced kurs, ali je ipak - samo u sustini kurs jezika?

 

ja sam se iskreno nadao da je posao filologa ( i da vas uce ) komplet nauku o jeziku.

Nastanku, razvoju, koriscenju, evoluciji, razvoju pisma, istoriji i odnosima sa drugim jezicima?

Mislio sam da se bavi uticajem knjizevnih dela, nacinima pod kojima su ona nastajala i koje su kulturne posledice tih dela?

Mislio sam da je vise nesto naucno?

 

No izgleda da sam se zajebao, izgleda da je filologija advanced kurs jezika, iizgleda da sam gluplji od svih filologa ovog sveta ( U sluchaju srbije do tokija )

Sto i nije tako strashno, to, biti gluplji od svih filologa ovog sveta. Ono nema ih puno, tako da sam gluplji od mozda negde 1 % populacije.

 

eto objasnih.

Edited by bezlichni
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...