Jump to content

Sta studirate?


chatjunkie

Recommended Posts

Нешто не могу да схватим.Студирам оно што волим и у чему уживам, а чујем тако људи који већ планирају своје каријере и своје послове и своја звања итд.

Некако ми је све то(говорим потпуно своје лично гледиште, без исправног/неисправног суда) - преурањено и мало ме плаши количина младих људи који су већ на првој години себи наметнули епитет ,каријериста'.Да, треба почети од неке тачке, да - треба на време мислити...

Само, полазим са своје тачке гледишта, студирам нешто што је углавном непрофитабилно, а планирам још један факултет(вероватно још непрофитабилнији, ако се може правити компарирање речи профитабилно)... али некако као да се изгубило истинско уживање у оном што се студира(Да, јесу студије одскочна даска према нечему што заиста желиш да радиш).

 

Али свуда око себе чујем људе који су у фазону: ,Јао, само да завршим ово па да палим ту и ту, само да набијем просек па да добијем добар посао, само да будем много зајебан и прогурам се за ту и ту стипендију, само да запалим из Србије...' и варијације на тему.

Не кажем да не треба мислити о својој будућности, али будућност нас све чека спремније или мање спремне, и не кажем да је студирање само уживање и да не треба мислити о томе - Шта даље? Само мислим да је некако почео да се губи смисао и лепота неких ствари.

 

Чисто запажање, ником лично упућено.

И, да, сви амбициозни ентузијасти који желе што пре да оду из Србије - чак и у Србији, ако си најбољи фризер, биће ти одлично и неће ти фалити ништа.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не студирамо сви уметничке факултете (у шта сврставам и твој смер на Филолошком), има нас доста који већ знамо чиме желимо да се бавимо, али нам то не смета да уживамо у томе што сада учимо.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Нисам то нигде порекла, нити сам рекла да се само на уметничким/филозофски оријентисаним факултетима ужива.

Само кажем шта примећујем и да ми се то, некако, не допада.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Нисам то нигде порекла, нити сам рекла да се само на уметничким/филозофски оријентисаним факултетима ужива.

Само кажем шта примећујем и да ми се то, некако, не допада.

Неко ко је на Правном, Економском, ЕТФ - у итд. је факултет уписао зато што тачно зна чиме жели да се бави (наравно, не мислим на згубидане који уписују факултет због родитеља или другова). Нормално је у таквој ситуацији размишљати унапред о каријери.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Нешто не могу да схватим.Студирам оно што волим и у чему уживам, а чујем тако људи који већ планирају своје каријере и своје послове и своја звања итд.

Некако ми је све то(говорим потпуно своје лично гледиште, без исправног/неисправног суда) - преурањено и мало ме плаши количина младих људи који су већ на првој години себи наметнули епитет ,каријериста'.Да, треба почети од неке тачке, да - треба на време мислити...

Само, полазим са своје тачке гледишта, студирам нешто што је углавном непрофитабилно, а планирам још један факултет(вероватно још непрофитабилнији, ако се може правити компарирање речи профитабилно)... али некако као да се изгубило истинско уживање у оном што се студира(Да, јесу студије одскочна даска према нечему што заиста желиш да радиш).

 

Али свуда око себе чујем људе који су у фазону: ,Јао, само да завршим ово па да палим ту и ту, само да набијем просек па да добијем добар посао, само да будем много зајебан и прогурам се за ту и ту стипендију, само да запалим из Србије...' и варијације на тему.

Не кажем да не треба мислити о својој будућности, али будућност нас све чека спремније или мање спремне, и не кажем да је студирање само уживање и да не треба мислити о томе - Шта даље? Само мислим да је некако почео да се губи смисао и лепота неких ствари.

 

Чисто запажање, ником лично упућено.

И, да, сви амбициозни ентузијасти који желе што пре да оду из Србије - чак и у Србији, ако си најбољи фризер, биће ти одлично и неће ти фалити ништа.

 

činjenica je da je 18 godina, što su godine kada se upisuje fakultet premalo za to da čovek donese odluku o tome čemu će posvetiti ostatak života (ili makar veći deo ostatka). neromantično kako i jeste, odrastanje počinje osamostaljivanjem, a osamostaljivanje se u velikoj meri svodi na pokušavanje pronalaženja sigurnosti - između ostalog i materijalne.

u tom svetlu, ključna stvar jeste biti spreman na razočarenja, i ako jesi i ako nisi u fazonu da u toku studija razmišljaš o sebi kao o dipl. nečemu na ovakvom ili onakvom radnom mestu.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Veronika - Ali zar nije bolje razmišljati na vreme nego se za 4 godine nervirati što nemaš dovoljno dobar prosek za master ili posao? (Sve više primećujem da u oglasima traže i određeni prosek za posao, nije dovoljna samo diploma) Niko nije rekao da ne uživa u tome. Nego nas ima raznih. :haha:

 

Ali neki od nas žele da uživaju i sad, ali da uživaju i posle. A ne da mi sad bude super, a posle da se ceo život kajem zbog toga.

 

Posebno je nezgodno kad su pare u pitanju - neke stvari se moraju planirati unapred da bi se skupilo dovoljno para za njih.

 

 

 

Inače, što se tiče mastera, valjda toliko znaš da je master na našem faksu sranje. Ne zna se da l' je gore to ili doktorske stidije. Još nisam naletela na zadovoljnu osobu. :/

Edited by Brynhildr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Питала сам, чисто из радозналости.

Разумем за размишљање унапред, ја сам есктрмна другу страну: ,Волим ово што студирам, студирала бих три пута да могу, не занима ме којим пословима могу да се бавим, радићу и за најбеднију плату докле год волим и радим оно што волим'. Не значи да нећу променити став када ме притисне реалност.Ипак сам ја за идеале и снове, а реалност гурам испод тепиха.(А новац је црна реалност која је неминовна).

 

Само ми се некако чини да је некако превише тог каријеризма у људима.То је све.За те људе свакако супер, вероватно ће проћи боље од мене, мени се јебе за каријеру, само се надам да ћу да се удам добро онда хаха.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne bih mogao da upišem smer ili fakultet koji ne donosi bar u određenom procentu izvesnost posla u rukama po svršetku studija, pa taman da mi je to najveća strast na svetu. Anglistika, pa i skandinavistika, kad smo se već uhvatili Filološkog, izuzetno su riskantne katedre u "poslovnom" smislu, ako misliš da se kasnije baviš nekim od vidova filologije. Situaciju na Pravnom i Ekonomskom neću ni da pominjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ако се јури место чиновника, може да буде јебено. Са друге стране, адвокати примају оне за које процене да су добри и заинтересовани.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne bih mogao da upišem smer ili fakultet koji ne donosi bar u određenom procentu izvesnost posla u rukama po svršetku studija, pa taman da mi je to najveća strast na svetu. Anglistika, pa i skandinavistika, kad smo se već uhvatili Filološkog, izuzetno su riskantne katedre u "poslovnom" smislu, ako misliš da se kasnije baviš nekim od vidova filologije. Situaciju na Pravnom i Ekonomskom neću ni da pominjem.

 

Fair enough.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ti hleb kupujes sa impresijama o Antihristu?

 

Само сам чекала неки овакав довитљиви коментар.

Напоменула сам, НЕКОЛИКО пута да не кажем да сам у праву, да сам ЈА ЕКСТРЕМ, да ћу вероватно променити мишљење о томе итд. али не, ти си морао да покушаш да будеш духовит и наравно да повежеш са нечим што нема везе ни са чим.

 

Али да будем пристојна.Не, не купујем хлеб импресијама о Антихристу. Мама и тата зарађују за хлеб још увек.Да, јесам и ја зарађивала неки динар.Не, не планирам да живим на грбачи родитеља јер желим да се бавим уметношћу и да читам Достојевског(Хајде, да употребим твоје интелигентне, увек актуелне, форе).

 

А, да, било би фино кад бих могла да зарађујем за хлеб импресијама о Антихристу.(Јер их заправо и имам).

 

И не, не мислим да ћу живети од ваздуха.И да, свесна сам да ћу морати да радим, врло вероватно, и оно што не желим понекад(јер у једном моменту неће се тицати само мене).

Али хеј, човече, је л' смем да мало маштам? Твој проблем је што мислиш да си супер-реалан и ,свестан' стања у свим сферама живота, као на пример:кад су људи сјебани, онда су патетични и слични закључци, живи живот, немој да се смараш филозофским просеравањима итд.

Па хеј, управо живим твоју политику - живим живот, и ако је у тренутку мој живот импресија о Антихристу или читање Идиота - јесте.Некоме може и то да буде смисао, запрво.

 

Any further question?Нека занимљива и вицкаста реплика?

 

 

 

Још нека занимљива реплика?

  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...