Jump to content

Sta studirate?


chatjunkie

Recommended Posts

Најважније: прочитах негде да се на резултате CAE чека два месеца и још два месеца после на сертификат. True/false? Дају ли, барем, неку потврду о резултатима, а која може да се шаље где треба, да не морам да чекам још та два месеца? Овде ми је тајминг све. :(

 

@WoS

 

Шта си ти полагао од британских тестова? И како си прошао? И како си се спремао? :D

 

Pitaj British Council za potvrdu o rezultatima koliko se otprilike ceka, i dal ce hteti da ti prime tu potvrdu ti gde se prijavljujes. Jel to neki faks u inozemstvu? Ja sam cekao prilicno dugo za sertifikat, ali za statement of results od decembra 2009 do januara 2010.

 

Polagao sve redom - FCE, CAE, CPE... Sve A, CPE sa 87%. Jbg, isao sam na engleski 15tak godina, pocevsi od drugog osnovne, bilo bi mi glupo da dobijem bilo sta manje od A :D

Spremali smo se grupno, nas 4-6, mada to nije bilo eksplicitno definisano kao pripremanje za ispit, isli smo na casove standardno i intenzivno radili zadatke s testova po 3-4 meseca. Par meseci pred ispit si dodatno mogao da dolazis kad hoces tokom nedelje, pa ti daju materijal za vezbanje koliko god zelis, predas kad uradis, pregledaju ti, daju feedback...

Mogu da ti preporucim ovu moju skolu ako hoces, malo je manje poznata, mozda je i jeftinija od tih Berlitza i Galinda. Broj je 011/37 39 054, zove se Happyland, u Zemunu u Glavnoj ulici je. Koliko vremena imas za pripreme?

Edited by WoS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda će i meni trebati, ako ne upadnem baš među 7 srećnika koji dobijaju stipendiju :mhihi: U suštini, verovatno je bitno da na vrlo jasan način opišeš razloge zašto zapravo ne možeš da platiš školarinu. Ne znam da li ima nekih posebnih pravila. Zavisi i kome pišeš, nešto ovde kod nas ili u inostranstvu :confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Stolet

 

Честитам! :pivopije: Који је мастер у питању, ако нисам индискретна? :mrgreen::redface:

 

@Demon Seed

 

Треба да на узмеш онај папир (код нас се купује код чике што продаје вежбанке, уверења и слично; на већини факултета највероватније у скриптарници) који се такође узима при конкурисању за дом, где упишеш све чланове домаћинства (ваљда и сродство и њихова занимања, али тога се већ не сећам). У општини овериш (ово се распитај у општини шта ти све треба, јер су неке моје колеге поштено нашетале оне шалтеруше) просек примања по члану домаћинства. За то ти мама/тата и ко већ све привређује у породици изваде у фирми просек примања за последњих неколико месеци. Поуздано знам да се ово штелује у приватним фирмама, а у државним - ништа од тога. Суштина је да ти просек по члану домаћинства буде мањи од 50% националног просека за ту годину (информацију нађеш на сајту Републичког завода за статистику). Знам да је код нас било ситуација да, ако је просек ѕа типа 100 динара већи од наведеног, одбијају молбе.

 

Још један правац у коме ваља размишљати: колега је специјално у ову сврху променио место пребивалишта и пријавио се да живи код бабе и деде у селу. :haha: Ставио је да су пољопривредни произвођачи и написао да им је просек примања 0. Одобрили му молбу, наравно. (Не улазим у моралну страну читаве приче. Чисто ако се нађе неко да коментарише како то није фер. Ја само кажем шта је другима успевало.)

 

@WoS

 

Свака част за резултате. :da: Поготово овај CPE.

 

Твоја школица делује занимљиво; баш ћу се распитати. У ствари, ових дана планирам да скокнем и до Британског савета, и Berlitz-a и још пар места, па да видим где сам и шта сам. Енглески сам учила приватно од своје пете године, па до неке треће године гимназије и није да немам основу, стварно није. Конкретно, да ја спремам само тај тест, снашла бих се и сама да га спремим, поготово што ми стварно не треба неки огроман резултат. Али пошто ћу највероватније спремати још два, од којих један из области са којом се никад до сад нисам сусрела - тренутно ми све делује страшно и свака информација злата вреди. Тако да - хвала вам свима. :)

 

Иначе, то ми је за мастер у иностранству и план је да се пријавим за 2013/4. школску годину. Значи, морам имати све тестове положене најкасније до марта следеће године. А активно могу да их спремам тек од јула.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onaj spektroskopski (advanced spectroscopy in chemistry) Lajpcig/Lil/Madrid/Helsinki/Bolonja/Bergen/Krakov :) Sad u suštini čekam da vidim šta kaže ta neka evropska obrazovna komisija, da li ću dobijati stipendiju ili ću morati da se isfinansiram nekako :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi su uključeni, a ti biraš dva ili tri u kojima ćeš da studiraš, zavisno od njihovog programa. Prvu godinu biraš Lajpcig ili Lil, isti je program, u trećem semestru biraš neki drugi (koji nije isti u kome si boravio prvu godinu), a u četvrtom semestru radiš na master tezi, opet možeš da biraš gde. Do jaja je što ti svih 7 udaraju pečate na diplomu, bez obzira na to gde si studirao :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Srecno ti bilo.

 

Hvala ti sunessencice :D

 

Zaboravio sam da napomenem da hocu da mi jedan od instrumenata u tome bude izvestaj od psihijatra da imam teskoce u ucenju, znas li nekog ko je imao i taj adut? :D

 

Sto se tice primanja, tu bas ne bih mnogo pravio egzibicije, da ne smaram moje da se mlate oko toga. Ukupna primanja na gajbi su mi oko 40-42 hiljade, verovatno je to "previse" za taj prosek koji si pominjala. Koji crnjak. :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Хммм.. не, мислим да налаз психијатра :D (нити било ког другог лекара) не помаже смањењу школарине. Мислим да су лекарска уверења од помоћи једино кад треба да се замрзне година или, евентуално, кад неко ко је обновио годину хоће да конкурише за стипендију која искључује студенте који су обављали године. А и тад се захтева да три лекара потврде да је јадничак стварно био болестан.

 

Једини сценарио који ми пада на памет, а у коме би можда то уверење могло да утиче на смањење школарине је (пуј, пуј - да ти не баксузирам) ако обновиш годину, па да уз то уверње тражиш да ти смање број кредита које треба да платиш. Мада, it's a long shot.

 

edit: Чекај мало! Ако су ти примања та која си навео, ти се онда веома квалификујеш за смањење школарине!

 

Просечна зарада без пореза и доприноса исплаћена у децембру 2011. године у Републици Србији износи 43887 динара. У односу на просечну зараду без пореза и доприноса исплаћену у новембру 2011. године, номинално је већа за 14,4%, а реално је већа за 15,2%.

 

Не знам колико вас је у домаћинству, али чак и да је само двоје, 21к<21943.5. Немој да те мрзи: исцимај се око овога. То је твојима само један одлазак у рачуноводство фирме у којој раде, а ово цимање по општини можеш сам да одрадиш. Мада мислим да негде траже два сведока, али то може бити било ко пунолетан са личном картом - не мораш да вучеш родитеље са собом. У сваком случају, мислим да вреди потрудити се. Свакако ти је то јачи аргумент од лекарског налаза.

Edited by sunessence

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sunessence

 

S tim predznanjem, verovatno mozes bez problema da polozis s nekom razumnom pripremom, mislim da nema razloga za paniku :lol:

 

@Stolet

 

Svaka cast :pivopije: Kapiram da cemo za par godina u nekoj Politici citati kako novinari kukaju o tebi kao izgubljenom talentu koji je morao preko jer ga drzava nije podrzavala, nije bilo posla, bla bla :mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Posto je Stole pominjao Erasmus Mundus program na koji je konkurisao htedoh da kazem da je bila neka prezentacija na FPN pre par dana.

Naravno skoro niko dosao bilo nekoliko nas sa FPN i par ljudi sa nekih privatnih fakulteta.Dakle njih 14 studenata iz celog sveta i nas 16 mozda.Cela komunikacija je bila na eng.

Ne znam ni sam odakle da pocnem, ali odmah cu reci da mi se program dopada, ali i dalje dajem prednost standardnim masterima.

Naime Erasmus Mundus preko 130 mastera, a oni su opisivali master na kojem oni studiraju pod nazivom Sustainable development ( ili Odrzivi razvoj, ko je upoznat sa 8 Milenijumskih ciljeva UN-a,zna o cemu pricam).

Ukratko ide u ITA(Padova),BEL(Leuven),FRA(Sorbona),i za cetvrtu zemlju tj pisanje master rada i praxa moze da se ostane u FRA ali se obicno ide u Brazil (Rio).Ceo program je jako zanimljiv sa dosta praxe, a ulaskom CRO u EU od jula,vecu su sanse nasim ljudima koji apliciraju za stipednije.

Ako imate neko pitanje slobodno,ja samo kazem sta sam cuo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Што сам ја мислила да си ти на неком природњачком факсу?

 

Иначе, била сам прошле (или претпрошле - слаба ми нешто оријентација у времену) године на презентацији Erasmus Mundus на Архитектонском факултету и искрено мислим да је то супер ствар за људе којима одговара такав начин студирања. Ја сам, ипак, другачији тип, тако да гледам да уловим овај мастер да се забодем на две године у један град и онда смишљам шта ћу после... :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto je Stole pominjao Erasmus Mundus program na koji je konkurisao htedoh da kazem da je bila neka prezentacija na FPN pre par dana.

Naravno skoro niko dosao bilo nekoliko nas sa FPN i par ljudi sa nekih privatnih fakulteta.Dakle njih 14 studenata iz celog sveta i nas 16 mozda.Cela komunikacija je bila na eng.

Ne znam ni sam odakle da pocnem, ali odmah cu reci da mi se program dopada, ali i dalje dajem prednost standardnim masterima.

Naime Erasmus Mundus preko 130 mastera, a oni su opisivali master na kojem oni studiraju pod nazivom Sustainable development ( ili Odrzivi razvoj, ko je upoznat sa 8 Milenijumskih ciljeva UN-a,zna o cemu pricam).

Ukratko ide u ITA(Padova),BEL(Leuven),FRA(Sorbona),i za cetvrtu zemlju tj pisanje master rada i praxa moze da se ostane u FRA ali se obicno ide u Brazil (Rio).Ceo program je jako zanimljiv sa dosta praxe, a ulaskom CRO u EU od jula,vecu su sanse nasim ljudima koji apliciraju za stipednije.

Ako imate neko pitanje slobodno,ja samo kazem sta sam cuo.

 

Moja drugarica otišla ovako, ne da joj je do jaja nego brale moj... ako oš neke detalje, moš se javiš da je priupitam

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sunessence

 

Heh, pa oduvek sam bio drustevnjak mada volim neke prirodne nauke kao sto je fizika ( valjda zato sto mi je neki Staljin predavao u gimnaziji, uvek sam imao DVOJKU i bio odlican na kraju god:).

 

Ahem i ja delim taj nacin ramisljanja dve god u istom gradu mada se ne bih zakucao vereovatno bih putovao..

 

@Macka

Hvala puno, ali mislim da u ovoj fazi trece godine nema potrebe smarati ljude za sada imam zaista dovoljno informacija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...