Jump to content

Sta studirate?


chatjunkie

Recommended Posts

Sam fakultet za hemiju u poređenju sam novosadskim... otprilike 100 godina su ispred nas :/

 

za biologiju sam cuo da su oko 200 god ispred, u austriji recimo, a recino u hrvatskoj 100 god

Edited by Čarli

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ljudi, ako neko planira nekakvu potragu za poslom u inostranstvu, možda bi bilo fino da se malo raspita za poslove u istočnom delu Nemačke, ili u nekim zapadnim gradovima koji su jeftiniji za život. Opasno seru ljudi kada kažu kako istok ima 'jako mnogo problema'. Verovatno je među vama dosta informatičara, ovde se to jako mnogo traži, čak firme daju ponude studentskoj službi grada kako bi sveže diplomirani informatičari mogli da se prijave za poslove. Plate za takve poslove za početnike su oko 15 evra po satu, eto ako nekoga zanima.

 

Sam grad je izuzetno jeftin, bar u poređenju sa tim pričama koje slušamo u Srbiji o tome kako je 'svuda teško; možda oni imaju 10 puta veće plate, ali su im 10 puta veći troškovi'. Ja plaćam dom 165e, ali ni stanovi nisu skupi koliko bi čovek pomislio, već za nekih 300-ak evra se može naći sasvim pristojan jednosoban stan, a računi su 100-150e mesečno. Saobraćaj je odlično regulisan, delovi grada su povezani autobuskim i tramvajskim linijama i busevi i tramvaji uvek dolaze na vreme, sve je novo, i ne košta mnogo; evo uzeo sam pre neki dan polugodišnju studentsku kartu za gradski prevoz (bus+tramvaj) za 89 evra, pretpostavljam da za obične građane nije toliko jeftino, ali s obzirom na to kolike su cene kod nas, sve do 150e za 6 meseci je sasvim prihvatljivo. Cene u supermarketima su skoro iste kao kod nas, nešto je malo skuplje, nešto je malo jeftinije. Od best buy artikala izdvajam litru svežeg mleka za 45 centi, kilogram banana za 99 centi, i sve žive čokolade od 100 grama ispod 1e (Kinder je najskuplja, 99 centi :) )

 

Takođe, ljudi su jednostavno civilizovaniji nego kod nas, čudo kako je to slučaj u zemlji koja je jako zasrala pre 70 godina xD No, tokom ovih 20 dana nisam video niti jednu svađu na ulici, u prodavnicama, bilo gde, niti jednu prepirku, ne znam da li je to normalno, kod nas je tradicija svađati se u pekari, na pijaci, ili kada čekate u redu u pošti pa dođe sestra lika iz obezbeđenja 'samo da nešto na brzaka odradi'. Ljudi su vrlo ljubazni i hoće da pomognu; evo pre neki dan smo čekali koleginicu ispred supermarketa, i lik dolazi, siđe sa bicikla i pita nas da li nam treba pomoć da nađemo nešto, mi ga gledamo, ono, koji ti je bre, čekamo koleginicu, i lik sedne na bajs, poželi prijatan dan i produži xD

 

Zanimljiva je ovde situacija. Nemačka je uložila veliki novac u guranje istočnog dela zemlje, i to je očigledno čim izađete na ulicu. Ali, ljudi su se posle ujedinjenja zemlje masovno selili odavde na zapad, tako da je konkretno Lajpcig beležio konstantan pad populacije, pa su npr. uveli neki bonus za studente, daju studentima univerziteta poklon od 150e, pretpostavljam kako bi ih podstakli da ostanu u gradu i tu se nastane, i to izgleda pali, jer je prošle godine po prvi put od ujedinjenja grad zabeležio rast populacije u odnosu na prethodni popis.

  • Upvote 14

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na engleskom su, tu sam negde na C, a nemački tek počinjem da učim. Hteo sam da uzmem i finski jer sam odradio dobro test iz engleskog pa nisam obavezan da učim dalje, ali problem je što je jedino moguće učiti finski na nemačkom, što mi ne bi bilo od koristi, pa ću jednostavno naći po netu nekakve knjige ili audio lekcije, da naučim par reči, pošto sledeće godine planiram u Helsinki. I tamo će mi sve biti na engleskom, ali bilo bi lepo da znam da se sporazumevam na njihovom jeziku čisto da mi boravak tamo bude malo ugodniji :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Skandinaviji 95% ljudi govori engleski, bolje uči samo nemački :bigblue:

 

Problem i jeste što Finska nije Skandinavija i što je njima mnogo teže da nauče engleski nego Skandinavcima, pa znanje engleskog nije toliko rasprostranjeno kao što bi se očekivalo (iako i dalje super stoje u većim gradovima).

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

npr. šta je najvažnije, tj. koliko gledaju prosek a koliko motivaciJono pismo?

 

i šta se dešava sa ljudima koji čekaju po godinu-dve na diplomu, da li mogu da prilože uverenje o diplomiranju umesto prevedene diplome? (pošto vidim kako stoje stvari na feel fucku na diplomu se čeka mnoooogo dugo)

 

i naravno, koliko živaca oduzme cela procedura jurenja dokumenata?

 

reko', bolje na vreme da se informišem, iako ću po svoj prilici morati da čekam konkurs za 2014/15 pošto jelte ne može da se konkuriše dok nisi završio osnovne studije (ako sam dobro skontala info na tempus sajtu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi ovako, iskreno, ne verujem da je prosek posebno bitan, tj. da li imaš 9.0 ili 9.5, ne verujem da je velika razlika. Ako uđeš u uži izbor, svi će imati takve prosečne ocene bliske maksimalnoj, tako da mislim da je ipak motivaciono pismo zajedno sa pismima preporuka profesora bitnija stvar od samog proseka. Dozvoljeno je poslati uverenje umesto diplome, nismo jedina zemlja trećeg sveta u kojoj se na diplomu čeka sto godina :)

 

Što se živaca tiče, ne bi trebalo da bude previše problema, ako imaš profesore koji će ti rado napisati pisma preporuke, ne bi trebalo da bude previše nerviranja, nema baš toliko dokumentacije koju treba prikupiti, prevodioci su uglavnom korektni i posao rade veoma brzo, ja sam npr. odneo dokumenta i dobio prevedene kopije sa pečatima sutradan. Samo treba početi na vreme i sve će biti OK :)

 

I da, naravno da možeš da se prijaviš ako si na završnoj godini, tada si dužna da završiš do početka tog master programa na koji ciljaš i da dostaviš potvrdu o završetku bachelor studija. Ne znam da li je tako kod svih programa, ali ja sam poneo uverenje sa sobom kada sam dolazio i lepo to predao kad su mi tražili, nisam slao poštom pre no što sam stigao.

 

A koji su master programi u pitanju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmmm pa, ako bih se prijavljivala, bio bi to Bazileus, za univerzitet u Gentu, pošto tamo ima 'jezičkih' mastera koji bi mi odgovarali

 

auf, mada sad nešto razmišljam i kontam da bih ispušila skoro zasigurno, prosek će mi biti oko 8, malo jače nadam se (osim ako ne prsnem totalno i ponovim scenario iz prve godine, kad me je mrzelo da učim i pucam prosek na idiotskim predmetima) :(

 

kako da pobegnem odavde, pitam se pitam :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmmm pa, ako bih se prijavljivala, bio bi to Bazileus, za univerzitet u Gentu, pošto tamo ima 'jezičkih' mastera koji bi mi odgovarali

 

Našu generaciju su izjebali za Basileus, Evropska komisija ga nije odobrila za školsku 2012/2013. Sad vidim da za 2013/2014. opet postoji. Jebem im mater usranu birokratsku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...