Jump to content

Sta studirate?


chatjunkie

Recommended Posts

  • 1 month later...

Program je Master of Business Studies, specijalizacija PR and Business Communication, a faks je Brussels Business School, privatna institucija. Kompletne studije mi pokriva NVIDIA, a zauzvrat moram da stažiram kod njih godinu dana. Utisci o gradu nešto kasnije, pošto nisam još stigao da odem do istog :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se javim i ja, imam još jedan ispit iz prvog semestra sledeće srede, pa počinje drugi semestar, iznenađujuće kasno ako se uporedi sa našim kalendarom. Mada su ove studije kvantni skok u odnosu na prethodne, uspeo sam da pohvatam većinu stvari i ređam neke A B A B ocene, tako da je OK. Sad počinje zabava do kraja jula-početka avgusta, a od početka septembra Finska :math:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mada su ove studije kvantni skok u odnosu na prethodne

 

Е, ово баш хтедох да те питам. У ком смислу квантни скок? Капирам да ће мастер бити у сваком смислу захтевнији од основних студија, али имам утисак да не мислиш само на то. :) Хајде баш упореди мало, кад будеш имао времена. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Е, ово баш хтедох да те питам. У ком смислу квантни скок? Капирам да ће мастер бити у сваком смислу захтевнији од основних студија, али имам утисак да не мислиш само на то. :) Хајде баш упореди мало, кад будеш имао времена. :)

 

Ukratko, premalo se stvari na mom faksu nauči, tj. premalo stvari koje su korisne za master koji je zapravo u toku sa dešavanjima. Jedan lep primer je klasifikacija molekula po simetriji, kod nas sam učio jednu klasifikaciju koja se ne koristi već 20 godina, a ovde se profesor prvo malo sprdao sa tim koliko ta klasifikacija nema smisla (nije da je potpuno besmislena ali je užasno inferiorna u odnosu na ovu koja se koristi u poslednjih 20 godina) pa je onda počeo o novoj, koju nam na faksu nisu ni spomenuli. Većina stvari se svodi na to da smo učili stvari koje su se radile u dalekoj prošlosti u naučnom smislu, jer te stvari idu napred velikom brzinom. Šlag na torti je to što na mom faksu izgleda preskaču stvari koje su teške, imamo studente koji dolaze iz raznoraznih srednjih škola, fizika nam je sad izborni predmet, ej, fizika je na hemiji izborni predmet. Na studijama u EU razumevanje stvari na atomskom nivou se bazira na kvantnoj fizici/hemiji koje mi imali nismo, niti je ona smatrana nekim bitnim faktorom za poimanje tih stvari. Za obavljanje eksperimenata na toj skali potrebni su skupi uređaji za koje naša država neće izdvojiti novac nikada (a kukaće što nema stručnjake), mi nemamo ni profesore koji znaju da rade na njima, pa ne znaju, niti se trude da objasne pojave koje ta moćna aparatura objašnjava. Jednostavno je tu osećaj da su ovde studije mnogo zahtevnije, kada radiš seminarski nije neka sprdnja da možeš da iskopiraš wiki stranicu, već radiš profi, listaš naučne radove, greške se sve beleže, a posle ljudi koji su doktorirali postavljaju pitanja da provere tvoje poznavanje teme. Izveštaji sa vežbi isto, kod nas ti samo prelistaju dnevnik, otkače ti krajnje rezultate i potpišu, to ne vodi nigde.

 

Eto, to je neki rezime :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha, kad procitam ovo samo mogu da se zapitam koliko li stvari ne valja na mom faksu a da ih nisam primetio jer nemam u iskustvu nesto drugo :haha:

 

Mada, da budem iskren, ovo sa kopiranjem wiki stranice za seminarski ne moze da prodje na nekim boljim fakultetima cak ni kod nas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde ne moze, ja sam se svega nagledao na za ove cetiri godine na FPN kada su seminraski, eseji u pitanju, plagijata i kopiranja koliko hoces. Stvar je samo znas li to dobro da "spakujes".

 

Pa ono, ako sve dobro citiras, mozes ti i bukvalno ceo rad da sastavis od reci nekog drugog, to nije zabranjeno. ne znam dal si na to mislio. Kod mene od tih gluposti samo ima da ti neko drugi napise za pare a ti predas. Btw to ne razumem i mislim da bi trebalo biti kaznjivo ekstremnim merama.

 

Kada bi svi sami pisali te stvari na celom BG univerzitetu bi diplomiralo do 50 studenata godisnje.

 

i to bi bilo sasvim realno i dovoljno :mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...