Jump to content

Produkcija i producenti


WHISPER_EVE

Recommended Posts

Nisam mislio na trku toliko kao metaforu za brzinu, vec na taj neki timski rad i proces. Pocetak, razvoj i kraj (krah?), i to trka ima (sem brzine, koja je uslovljena idejom dastignes prvi). Nisam mogao da 'uglavim' u tvoj primer ovo managera/vlasnika automobila/tima pa sam morao da izmislim nesto. Opet, napominjem, nije u pitanju trka kao metafora brzine, vec kao deo neke sezone, timskog procesa.

 

S druge strane, onako prakticno, cilj i trke i albuma je da se zarade pare i osvoji pehar (zlatna ploca). Ili cenis da ljudi snimaju albume onako altruisticki. Ne u Holivudu, rekao bih.

 

:pivopije:

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam vam ja puno o tom produciranju, ali znam da svaki album koji izadje ispod cekica Paradox studija, pa i Interfector, ima slabe i sterilne gitare, nema bajta, nema muda.

Pazi, Interfektor je, koliko znam, snimao u studiju Kazablanka, pod "producentskom palicom" Dadija Stojanovića (nadam se da nisam pogriješio ime čovjeku).

 

Inače, ne mogu da se složim više sa ovom porukom, njenim čitavim sadržajem. Javljam se poslije.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

2. Ne znam ja puno tonaca i producenata ovako lično, ali znam brdo ljudi koji bi to hteli da budu, ili čak štaviše dapače, to studiraju. I u njih primećujem (ne prozivam nikog posebnog, štaviše ne prozivam, nego PRIMEĆUJEM):

A. jako veliku količinu nemanja opšte kulture, tipa:

"Jel ti znaš bre mali ko je brzi Edi Klark" - "Ne,ko?"

"Ovde bi leglo nešto u Fredi Merkjuri fazonu, samo što je taj unikat..." - "Ko?"

"Ovo bi bilo lepo kada bi zvučalo kao Pjuritanikl od Borgira" - "Nemoj mi te sataniste, molim te!"

"Megadeth je sranje." :mad:

 

B. gotovo TOTALNO nepoznavanje elektronike. Ako jbt, radiš na takvoj opremi, bio bi red da znaš,makar u osnovi o čemu je reč. NIJEDNA osoba (od ovih) nije mogla da mi objasni princip rada zvučnika, a da ne pominjem recimo Bessel, Butterworth i Linkwitz filtere. Jbt, filter imaš u SVAKOM audio uređaju (skoro), a ne znaš kako radi! I recimo neumeće da se objasni šta je to frekventna karakteristika... A onda pričaju o tome kako je lampa bolja od tranzistora i kako su Seleščn zvučnici za klasu lošiji od Fenderovih. A recimo o MOSFETima i JBLu ni reči...

 

3. Mislim da ni ti "profi" producenti i tonci ne znaju mnogo o elektronici (što je tužno), ali ih zato vadi to što su pročitali 12756 rivjua o nekom pojačalu, imaju 78935 postova na nekom forumu, i ono najbitnije, PROVELI MIN. 10 GODINA VRTEĆI TOČKIĆE NA MIXETAMA I POJAČALIMA. A mi klinci, em smo glupi, em smo mladi, em ništa ne čitamo... Samo blejimo na MyŠpajzu. Strašno.

 

4. Ne kažem da sada svaki tonac treba da zna napamet šemu svog mixing pulta, ali tvrdim da je mnogo lakše kada imaš makar osnovni princip u glavi, dok radiš. Onda kada se pojavi problem tehničke prirode- razmisliš, pa ga rešiš. Čovek kada radi neki "banalni" posao poput snimanja gitare ima jako puno stvari na pameti, a da toga nije ni svestan. Počev od toga kako je Malmstin snimio koncert za električnu gitaru i orkestar, orkestar u Pragu, a đitru u Majamiju (a kad slušaš tripuješ da je đitra u kamernoj sali), pa preko toga koje je sve efekte Vai koristio na G3 (i kako bi rado posedovao takav zvuk) do sitnih stvari poput toga da si prošli put imao tako dobro setovanje na 'čalu, a sad zvuči k'o klanje mačaka, a ne znaš zašto. Nije sviranje samo Plug'n'play, a tek o snimanju da ne govormo...

 

 

brate javi se dadiju...on je ko stvoren za tebe...

 

al sam zapela...

 

 

 

 

 

mislim da smo malo skrenuli svi...sa teme....

 

jedno su TONCI

drugo su MUZICKI PRODUCENTI

trece su IZVRSNI PRODUCENTI..

 

ajde da definisemo te pojmove...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

uf... Ja sad razmišljam šta da kažem pametno a da je od koristi bilo kome na bilo kakav način.

 

Tema su producenti, što je kod nas malo nedefinisano, u principu ne postoje ljudi koji su samo to. Prepliću se uloge. Kod nas je producent negde šatro kombinacija onoga što je recording engineer, mixing engineer i konačno producer na zapadu. Što znači da je čovek odgovoran za više uloga.

 

E sad ja bih podsetio sve da ti ljudi treba nešto da snime tj zabeleže. Sećam se (stoji mi sad mozak kako se zove čovek) da je svojevremeno jedan prilično ugledan engleski producent objasnio da je jako mnogo napredova otkad je počeo da radi u americi. Kao amerikanci bolje sviraju, bolje znaju šta žele, bolje kontrolišu instrumente. Takođe je tržište veće i može da se specijalizuje u nekoj većoj meri, dok je u engleskoj snimao sve od industrijal metala do folk muzike, šta da se radi. Znači ako je njemu to toliko problem, kako li je tek pokušavati sazreti kao snimatelj u Srbiji? Tj, da li neko misli da može sa gitaristima koji onako snalaze se, osrednjim pojačalima, nižerazrednom opremom pevačima koji nemaju nikakvu tehniku i falširaju, bubnjarima koji imaju očajan balans i ispadaju iz ritma a sviraju na kršinama i sa starim kožama da nauči da snima sjajne albume? pri tome je frekvencija snimanja očajno mala par albuma godišnje. U vrh glave.

 

Znači prvo ide to, nema se baš šta da valja snimati. Ja od većine ljudi koji rade niskobudžetnu produkciju (a to je pop rok kod nas skoro sve) samo slušam smešne ali i tužne priče kako suse krpili sa opremom pa onda kako su krpili sam bend koji ne valja itd. Pa nisu baš ni oni tako ludi i nesposobni, čak i ako snimak nije neki, čuje se ako je bend sjajan. Kada je sjajan.

 

Onda postoji to oko "posla". Sve to zahteva puno vremena i energije. bendovi nemaju para. Nemaju uglavnom jer ne privređuju. Da li je to zato što su rok bendovi? Pa nije baš, zato što znam da su neki rock bendovi umeli da u najgore vreme potroše ozbiljnu količinu novca na album. Da li to znači da je album ispao sjajno? Pa ne baš.

 

Elem to je neka vrsta vrzinog kola. Nema para kod publike. Muzičari slabo zarađuju. Nemaju motiva. Onda oni nemaju para da daju da se to snimi. Snimatelji salbo rade i za sitne pare. Nemaju motiva. Nemaju za apgrejd opreme ili prestaju da rade rock-pop. Albumi su loše snimljeni i zvuče nikako a svirali su ih depresivni rockeri koji su izgubili kompas i prave loše pesme. Onda se albumi ne prodaju jer i kada publika ima para neće da kupi domaće jer se podrazumeva da ono što je domaće ne može da bude dobro kao strano.

 

E sad to negde mora da počne da se razvezuje. Pretpostavljam da bi za početak bilo dobro (to kao ja maštam, lol) da ljudi malo porade na samoobrazovanju U ONOJ OBLASTI KOJA JE NJIHOVA SPECIJALNOST. Ovako je tu gomila muzičara koji bolje znaju kako treba da im zvuči bas bubanj od tonca, mnogo tonaca koji bolje znaju posao od najboljih producenata u državi, i gomila "producenata" koji su priučeni prodavci magle ili su se slučajno zadesili da imaju studio ili kao vole da se bave time.

 

Trebalo bi da razumeju sami muzičari ŠTA SVE ONI TREBA DA URADE kao prvo. Znači

- Šta je dobra pesma

- Šta je uvežban bend

- Šta je pevač koji ne falšira, ima dikciju, i ume da prenese priču pesme

- Šta je tekst koji nije smešan besmisle, kvazi filozofičan ili nepismen

- šta je minimum kvalitetne opreme

- Kako se svira ZA SNIMANJE svoj instrument i kakve farbe se prave

- Kako se pravi aranžman i šta je dobar aranžman itd

 

E sad kad su ovi uslovi ispunjeni onda treba to zabeležiti. za to je dovoljno 7 dana. Bubanj bas i još ponešto 2 dana. Gitare treći i ako treba četvrti ali već četvrtog pevač peva. Peva i peti pa a šestog se miksa. sedmog dovršava miks.

Elem mnogo kapitalno bitni albumi svetskih bendova su snimljeni u rekordnom roku. Ovo sve zajedno može da se uradi za 500-600 evra.

Ako su dobre pesme, nije bitno da li je ride na A1 pesmi glasniji za 2 Db, ako je pesma hit.

 

E sad ako ovi uslovi nisu ispunjeni, onda je besmisleno. Možete da platite hiljadama evra sve zajedno kao što su neki uradili pa nikom ništa, niko neće kupiti CD.

 

 

 

 

Znači ja bih krenuo od ovoga. To je produkcija, njen prvi stepen, bend i dobre pesme. Normalni, talentovani uvežbani, kreativni ljudi. Ili pojedinac koji zna šta hoće i ima pesmu.

 

Jer ovako aj imam utisak da ova jadikovka oko produkcije (da se ne ljuti neko, pričam uopšteno) nekada ume da jednostavno bude pokriće. Kao sad samo da je producent tu i skup studio mi bi snimili album progresivniji od DT i Rush zajedno a hitičniji od Bon Jovi-ja nego, jbg, tonci nas zajebu. I nemamo para za studio pa je jeftin snimak inače bi svi išli ulicom i pevali našu pesmu.

 

 

E sad kad bi samo gledali producente pojedinačno, tu ima ljudi koji jako dobro znaju svoj posao, nego:

- Nemaju šta da snimaju

- Žive od toga što rade pa većina pop rock projekata otpada

- Jednostavno ne poznaju vrstu muzike koja im padne u ruke

- pate od raznih problema u glavi na primer bolje od benda znaju šta oni žele, i pristupaju svemu mehanički ili samo odrade za pare i beže dalje itd.

 

za HM je problem samo po sebi jer je jako specifičan, i ne samo što se od podžanra do podžanra zvuk razlikuje, nego su globalno ti sami zvuci "neispravni" za nekoga ko to ne sluša ili retko snima. Zvuk bubnja gde na basu jedva da ima basa, već su tu neki sub-ovi i ekser na 5 kila. bas koji je u distorziji blago isto je našiljen pa izdubljen po sredini i nema ga tamo gde ga ima u svim drugim žanrovima muzike. Gitare koje su užasno preglasne po normalnim kriterijumima. Vokal koji je je dna tačka na sredini koja treba da bude mala a u prostoru a opet blizu a da se super čuje a da sve ostalo grmi :lol:

Mislim, lakše je smiksati Georgijeva, valjda je jasno zašto...

 

negde mislim da je potrebno vreme i to jako puno vremena da se zemlja cela oporavi pa će onda i muzika da se vrati u profitabilnije okvire od ovih, pa će biti veće tržište, više zarade itd. To je negde nužno. Pa kao recimo postoji 10 umesto 2 nadrkanih bendova pa oni svi ponešto zarade pa odu u studija pa imaju i da plate, pa neko ima zašto da se drka oko njih. Pa će i dobro zvučati. meni je tu negde i suština "produkcijskog problema", pre nego u tome da li neki inženjer zvuka zna kako radi zvučnik, ili šta već

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

negde mislim da je potrebno vreme i to jako puno vremena da se zemlja cela oporavi pa će onda i muzika da se vrati u profitabilnije okvire od ovih, pa će biti veće tržište, više zarade itd. To je negde nužno. Pa kao recimo postoji 10 umesto 2 nadrkanih bendova pa oni svi ponešto zarade pa odu u studija pa imaju i da plate, pa neko ima zašto da se drka oko njih. Pa će i dobro zvučati. meni je tu negde i suština "produkcijskog problema", pre nego u tome da li neki inženjer zvuka zna kako radi zvučnik, ili šta već

 

egzakli... to je sve sto mogu da kazem posle razmontiravanja i raspremanja 12kW-a razglasa sa sve pratecom opremom...

 

i nadam se da kada se ta situacija popravi, necu morati da teglim isti u kamion i iz njega u magacin :)

 

poenta: malo ima dobrih pojedinacno tonaca, snimatelja, producenata, bendova, studija... a kolike su tek sanse da se ti najbolji sretnu i naprave nesto najbolje... a da li za to imamo para?

 

Dule je objasnio ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

---

nazalost, na forumskom ima previse ljudi koji su skloni pomodarstvu i idolopoklonstvu i u tom smislu nema razlike izmedju njih, i recimo one ribe sto vodi emisiju "u trendu". i jedni i drugi se pale na marke, firme i slicno. ima tamo par ljudi koji znaju sta pricaju, ostali su uglavnom ljudi od iskustva i umetnosti, a ja tesko nalazim zajednicki jezik sa ljudima koji ne razmisljaju makar 90% racionalno. imam utisak da se svi oni lepo druze i da cesto ne govore ono sto misle jer tamo svi citaju, itd...

 

tamo sam mnooogo toga naucio, ucim i dalje, znam koga treba a koga ne treba slusati... tamo ima dosta ljudi koji mogu da ti pomognu na ovaj ili onaj nacin... rezerva treba uvek da postoji ali ne treba paranoisati...

 

uvek tri puta merim a jednom secem... ovo je ciganski posao... kradem na poslu i na rumskom... kradu ljudi i od mene, i od tebe i od njega... nje i svakoga... u nadi da cu moci nekada de se pohvalim da je uz moju malu ili veliku pomoc izasao na videlo dana album, koji je "zvucao" u Srbiji i da su na njemu radili nasi ljudi u kakvim god uslovima...

toliko....

 

i nikada nikome necu dati da mi producira album do samom sebi... ovo nije stvar kvaliteta ili moje lazne skromnosti, vec samo do ukusa i entuzijazma ;):pivopije:

Edited by Mustaine

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedno su TONCI

drugo su MUZICKI PRODUCENTI

trece su IZVRSNI PRODUCENTI..

 

ajde da definisemo te pojmove...

 

Ne postoji tu neka striktna podela, bar u Goljivudu. Sad, ako je Goljivud neko merilo...

 

U najkracim crtama:

 

i) Izvrsni producent (executive producer u Goljivudu) je prakticno pocasna titula u muzickoj industriji ovde. Na filmu je drugacije. Izvrsni producent (koji postoji u jedno 5 % slucajeva) je obicno ili lik koji je otkrio bend i doprineo da ih neka kuca potpise ili u jos vecem broju slucajeva, ortak benda. U najvecem broju slucajeva je to agent/manager benda, ako mu izdavacka kuca ukaze tu cast ili bend insistira na njemu. Ili je jednostavno baja koji je calnuo kintu, i njegova je zadnja ali posto on blage veze nema ni sa cim, titula mu je formalna. Mozda se pita za omot, redosled pesama i tako te nebuloze koje mu ionako bend komunicira. U filmskoj industriji, izvrsni producenti nabavljaju pare i nadgledaju producente (producer-e, line producer-e i unit production manager-e, al' da ne ulazim sad u to).

 

ii) Posto je i) nebitan ostaje nam muzicki producent (record producer). E taj baja (sa asistentima/asistentkinjama) je Bog. On bira studio, studijsku opremu, sound, termine, instrumente, placa extra muzicare i sve te termine i racune i generalno je kapetan broda. Trazi da izbacis B temu ili ubacis neku drugu. Skrati solo. Menjaj tonalitet. Izbaci basistu, neozbiljan je. Dovedi studijskog. Ocemo agresivnije. Ocemo pasivnije. Sutra je day off. Za rucak je to i to. Ubaci intro, izbaci outro. Tako to. Sve naravno u dosluhu sa bendom (idealno) ili u dosluhu sa izdavackom kucom (obicno, daleko od idealnog).

 

iii) Tonac iliti audio engineer (sound engineer) je baja koji se tu najvise cima. Kad producent kaze 'ocu vise bottom end-a na gitari' on ode pomeri mikrofon blize konusu. Vrati se za konzolu pa Jovo nanovo. Kad producent kaze 'ocu Boogie-ja' on ode i utovari u studio Boogie-ja. Namontira ga, testira, sve spremi za sivu eminenciju Petrucci-ja. Potrcko. Ali i baja koji mrda sve reglere, potishe, tastere, prekidace, dok producent (eventualno) ne popizdi i sedne sam da se cima (posto su jel'da, u civilizovanom svetu, svi producenti generalno bili tonci svojevremeno).

 

Fale ti jos:

 

iv) Mixing Engineer - u najvecem broju slucajeva, niti je isti studio u pitanju, niti je, naravno, isti audio engineer u pitanju. Ovi su satro objektivni likovi (uhom) koji se nisu smorili u celom procesu pravljenja ploce i dobiju master trake koje onda miksaju neoptereceni (u idealnom slucaju) po nekom svom nahodjenju. Generalno, bend imao zero input a producent ga smara maximalno. Ovaj ga cesto ne zarezuje, jer je baja i napravio je ime u tome sto radi (mada mu producent tupi kako je i on baja, i on je napravio ime u tom cime se bavi).

 

v) Mastering Engineer - ako su svi odradili posao do bola, ovaj baja jos uvek moze da ga sjebe sveCki. S druge strane, moz' da napravi ono sto Bob Ludwig svima pravi. Remek delo. Cisto tehnicki posao, koji zahteva milionsku opremu da bi se na nosac zvuka sve to utisnulo kako treba. Ovaj baja predaje matricu na stampanje kad su svi (citaj, izdavacka kuca i producent) zadovoljni rezultatom. Bob Ludwig je Bog.

 

Mastering-om i Remastering-om se postizu cudne stvari. Materijal iz 60-tih koji je sranje ili nije sranje ili bilo kakav materijal (sa originalnim masterima) moze da se popravi mastering-om do bola. Nije sve ni u snimanju. Daleko od toga.

 

Jasno?

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja znam za jednu drugu klasifikaciju kako je to islo nekada, mislim i sada ali u nekim velikim studijima...

 

prvo imas vlasnika, pa menadzera studija, pa muzickog producenta, pa snimatelja zvuka pa asistenta snimatelja zvuka, pa tehnicara koji vodi racuna o odrzavanju studijske opreme i sl...

 

baja koji se tu najvise ubedljivo cima fizicki je asistent snimatelja mozda je to taj tvoj tonac iz tvoje klasifikacije?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jes' i nije. Ovde to u svakom iole jacem studiju (znaci da nije neka kucna radinost ili beda) radi dezurni Meksikanac, cisto utovar-istovar, pa nema smisla da ga navodim kao nekog lika u tom lancu. Sto kazes, cista fizikalija. Ima ponegde i asistenata inzenjera, slazem se. U velikim studijima. Oni uglavnom gledaju i donose sodu glavnom baji i bendu. Ili pivo. Stalnog tehnicara uglavnom nemaju jer se ne isplati. Imaju deal sa nekom firmom koja sredjuje opremu kad rikne i tako to. Jedino lanci studija imaju fulltime zaposlene u tom smislu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

E sad kad su ovi uslovi ispunjeni onda treba to zabeležiti. za to je dovoljno 7 dana. Bubanj bas i još ponešto 2 dana. Gitare treći i ako treba četvrti ali već četvrtog pevač peva. Peva i peti pa a šestog se miksa. sedmog dovršava miks.

 

U ovo nesto ne verujum. Recimo lik iz Kameleona(studio u NSu) potrosi onoliko vremena na mixovanje, koliko i na snimanje(tako i naplacuje), dok mi je recimo jedan drugar dao racunicu 3min pesme=6-9sati mixovanja(zavisno da li je pank ili dzez prog tehnikal metal)

Share this post


Link to post
Share on other sites

U ovo nesto ne verujum. Recimo lik iz Kameleona(studio u NSu) potrosi onoliko vremena na mixovanje, koliko i na snimanje(tako i naplacuje), dok mi je recimo jedan drugar dao racunicu 3min pesme=6-9sati mixovanja(zavisno da li je pank ili dzez prog tehnikal metal)

Pa ako tako radi lik iz kameleon studija, onda to mora da je tako, zar ne?

 

Šalu a i zbilju na stranu, moj virtalni scenario je obuhvatao ljude koji uđu u studio izudaraju svoje, i odmah se smiksa. To znači da nema mnogo kanala, uvek je isti raspored instrumenata po kanalima, tako da od pesme do pesme, nema mnogo značajnih intervencija u miksu.

 

Album koji je sniman dugo se i miksa dugo zbog složenosti. Znači, ne može neko da izvuče beležnicu i napravi računicu... Ja sam kao što rekoh mislio na bend koji želi sebe strejt da zabeleži. Inače pozdravi drugara koji miksa punk band 6 sati po pesmi :meshuggah:

 

Inače jedan album komercijalnog tipa i to se ne radi o nečemu beznačajnom je kod nas smiksan za oko 3 sata, mislim da je to neoficijalni rekord, ali naravno nećemo o tome šta je miksano :D

 

tamo sam mnooogo toga naucio, ucim i dalje, znam koga treba a koga ne treba slusati... tamo ima dosta ljudi koji mogu da ti pomognu na ovaj ili onaj nacin... rezerva treba uvek da postoji ali ne treba paranoisati...

 

uvek tri puta merim a jednom secem... ovo je ciganski posao... kradem na poslu i na rumskom... kradu ljudi i od mene, i od tebe i od njega... nje i svakoga... u nadi da cu moci nekada de se pohvalim da je uz moju malu ili veliku pomoc izasao na videlo dana album, koji je "zvucao" u Srbiji i da su na njemu radili nasi ljudi u kakvim god uslovima...

toliko....

 

i nikada nikome necu dati da mi producira album do samom sebi... ovo nije stvar kvaliteta ili moje lazne skromnosti, vec samo do ukusa i entuzijazma ;):pivopije:

A kradeš na Rumskom, a ? kradeš a ne prijavljuješ? :mad::)

 

Inače nisi se loše snalazio ono veče kad si nameštao zvuk, kad smo i mi svirali, možda i bude nešto od tebe :da::razz::pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inače jedan album komercijalnog tipa i to se ne radi o nečemu beznačajnom je kod nas smiksan za oko 3 sata, mislim da je to neoficijalni rekord, ali naravno nećemo o tome šta je miksano :D

 

Pa ako tako radi lik iz kameleon studija, onda to mora da je tako, zar ne?

Dao sam primer

 

Šalu a i zbilju na stranu, moj virtalni scenario je obuhvatao ljude koji uđu u studio izudaraju svoje, i odmah se smiksa. To znači da nema mnogo kanala, uvek je isti raspored instrumenata po kanalima, tako da od pesme do pesme, nema mnogo značajnih intervencija u miksu.

Ako ces ulaziti u studio da nesto zbudzio na frku, bolje ni nemoj.

Snimi sebe na probi, sve na jedan kanal.

I ja sam zastupao identicno misljenje kao tvoje dok nisam video da se stvari potpuno drugacije rade

 

Album koji je sniman dugo se i miksa dugo zbog složenosti. Znači, ne može neko da izvuče beležnicu i napravi računicu... Ja sam kao što rekoh mislio na bend koji želi sebe strejt da zabeleži. Inače pozdravi drugara koji miksa punk band 6 sati po pesmi :meshuggah:

Pozdravicu ga, veruj mi mnogo ozbiljniji muzicari koje snimao se nisu zalili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inače nisi se loše snalazio ono veče kad si nameštao zvuk, kad smo i mi svirali, možda i bude nešto od tebe :da::razz::pivopije:

 

 

pa jbg, ono mislim da nije moglo mnogo bolje sa tom opremom... inace dodje ponekad i lik koji ume da napravi cudo u toj maloj sali, ali to povlaci bolje opremljen effect rack sa mnostvom compresor/limter/gejtova... i to je onda pravi zvuk... a ovako mozemo samo da radimo sa tim sto ima i da se nadamo da ce da nam kupe neki dbx :)

 

btw. hvala ;) a na rumunskom forumu cu ti se javiti :P

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Dao sam primer

Ako ces ulaziti u studio da nesto zbudzio na frku, bolje ni nemoj.

Snimi sebe na probi, sve na jedan kanal.

I ja sam zastupao identicno misljenje kao tvoje dok nisam video da se stvari potpuno drugacije rade

E? Nije valjda? Skroz drugačije? :confused::muzicar: Ja znam samo onako, moja verzija Kjubejza ima samo 12 kanala, uostalom :D

 

pa jbg, ono mislim da nije moglo mnogo bolje sa tom opremom... inace dodje ponekad i lik koji ume da napravi cudo u toj maloj sali, ali to povlaci bolje opremljen effect rack sa mnostvom compresor/limter/gejtova... i to je onda pravi zvuk... a ovako mozemo samo da radimo sa tim sto ima i da se nadamo da ce da nam kupe neki dbx icon_smile.gif

 

btw. hvala icon_wink.gif a na rumunskom forumu cu ti se javiti

A mogli bi da vas časte bar jedan kompresor, fakat! :da:

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mogli bi da vas časte bar jedan kompresor, fakat! :da:

 

 

ma bez 4 gejta i 4 kompresor/limitera necu da razgovaram... :D

imali smo taj jedan kompresor dobar dbx ali ga Goxy sprzio, a ta spravica nekim cudom nije imala osigurac ili nesto slicno... :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedna zanimljiva stvar mi se desila danas...

 

pre nekoliko dana sam upoznala nekog lika koji je u organizacije svirki benda krug i tanje jovicevic... inace je vlasnik studija na zvezdari gde se snima dzeju,emini jahovic,koktel bendu i ostaloj bagri... i ja tu sa njim ostvarim ok komunikaciju i dodjemo na ideju da mu budem studijski prateci vokal... nebitno...

 

danas me on nazove i kaze mi da grupa ENERGIJA trazi pevacicu... Ja u fazonu-ne mogu da odbijem dok ne vidim...

Dodju oni po mene,odvedu me u studio... usput smo neobavezno pricali upoznavali se... kada smo stigli upoznam ja tu njihovog producenta Saleta koji je jedan vrlo masan i ookrutan lik... i sve vreme soli pamet...

ukljuci on meni tamo tritona i ja kao ajde da pevam nesto... da me cuju...

ja tu otpevam to sto otpevam... i oni, bog-zna-kako-zadovoljni... puste oni meni materijal koji je u radnoj fazi...krenule neke violine da zavijaju, i neki lup radi tuc-tuc-tuc.... harmonija pravi turcizam, text niskouman (tipa "tebe sam volela-s drugim sam spavala").... u celoj pesmi nista kvalitetno... ja tu krenem da se vadim kako to nije za mene, kako se ja ne nalazim u toj prici, kako ja slusam rock,blues,jazz a ne komercijalu itd...(inace otisla sam s namerom da vidim o cemu se radi ali i sa namerom da odbijem ma o cemu se radilo)... i onda meni oni krenu pricati kako je to popularno, kako se samo to slusa u srbiji, kako ne mozemo mi to da menjamo itd... kako je to svest naroda(ne znam ko je napravi takvu) itd... na kraju on meni pocne pustati neki jazz koji kao slusa...(nema pojma ni kako se numere zovu) i time mi dokazuje koliko se on prodao...meni se tu smuci taj Sale (masni i okrutni lik) ali progutam knedlu i klimam glavom...

na kraju mi kaze da sam mu se dopala ne samo zbog glasa vec i zato sto sam jedna od retkih koja je odbila i bila dosledna svojim stavovima...

 

 

uglavnom... nas upropastavaju ti producenti koji su jednom negde sebe prodali... zato sto su im oci zinule za lovom, zato sto muziku nisu radili iz ljubavi i zato sto su od muzike napravili biznis a ne umetnost...

zato je srbija muzicki propala. :no::no:

 

 

P.S. ako ovako nastavi tok cele radnje u nasoj drzavi... melodije nece vise biti, a ni hramonije u pesmama... jedan lup i svi cemo pevati jedan slog... bice vaznije ko je koliko novca onprao nego koliko je dobrih pesama napravljeno.. toliko od mene...

Share this post


Link to post
Share on other sites

uglavnom... nas upropastavaju ti producenti koji su jednom negde sebe prodali... zato sto su im oci zinule za lovom, zato sto muziku nisu radili iz ljubavi i zato sto su od muzike napravili biznis a ne umetnost...

zato je srbija muzicki propala. :no::no:

P.S. ako ovako nastavi tok cele radnje u nasoj drzavi... melodije nece vise biti, a ni hramonije u pesmama... jedan lup i svi cemo pevati jedan slog... bice vaznije ko je koliko novca onprao nego koliko je dobrih pesama napravljeno.. toliko od mene...

 

IPB Image

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Whisper_eve

 

svaka ti cast na stavu :da: jer zene (pa jos pevacice :D) u Srbiji imaju jos losiji polozaj od nas ostalih muskih koji se "bavimo" rokenrolom..

 

nedavno sam pricao sa snimateljom Marcela [koji nam je snimao ranije par pesama, povremeno nam radi ton na svirkama i tako to]

 

dakle, lik inace otkida na Soundgarden i Floyde, ali je "odgovoran" za Marcela, najprodavaniju novost u zemlji, koja je crossover hiphopa i popa, ali i dalje predstavlja najveci domen koji je rok muzika postigla u Srbiji kod nas jos od, sta znam, Bajage.

 

pricali smo na temu o kojoj razmisljamo svaki dan, a to je, kako nesto postici ovde.

[pod dobro znanom pretpostavkom da ces se napolje probiti tek kada napravis kakvu-takvu "karijeru" kod kuce :da: ]

 

e sad, realnost je takva da muzika koju mi slusamo i sviramo jednostavno nece biti prihvacena ovde. bar jos 5 godina minimum.

 

resenje je u onom najboljem, dopalo se to nama ili ne, a to je - u andergraundu.

 

kada to kazem, mislim na internet, preko koga svi imamo sansu da se promovisemo koliko god nam je to volja. mislim i na "word of mouth" koji je takodje bitan. [da bi se dolazilo na svirke, jer je to najvaznije za bend]

 

sve to je prilicno sporo za ono sto svaki muzicar ovde, verujem, sanjari u glavi, da kada napravi svoj super novi hit, razmislja kako ce ga neki baja menadzer pozvati vec 2 dana nakon sto se taj superhit raspeva kroz etar.

 

nazalost, to se ne desava, jer su menadzeri veoma upoznati sa cinjenicom da u ovoj zemlji para - nema.

 

nema ih za ulaganje u nove bendove i projekte, ali se zato mogu uzeti pare na rijunione i sve ono sto ljudi vec odavno pamte pre 90-ih. [ + ulazu u dovodjenje stranih bendova i EXIT]

 

realnost ovde je takva da Marcelo nema sanse da doraste jednom Zdravku Colicu npr. po popularnosti, a bogami ni Bajagi, koliko god mi to mozda zeleli. a rok muzika [koju mi sviramo i slusamo] od toga je jos dalja.

 

mediji su glavni za promociju, ali njih nema. 3K se ugasio [bila je Garaza], postoji TV Metropolis, koji niko drugi ne gleda osim vec tog kruga ljudi koji se time bave i to prate [sto je, opet, dobra stvar], a Kiza Betmen ce sa emisijom na Politici preci na cable only.

 

to je jos uvek, u najboljem slucaju, tezak andergraund.

 

RTS nema apsolutno nista da ponudi. i tako, meni kaze moj dragi drugar, "bolje je biti uspesan amater nego propali profesionalac" aludirajuci da bezim od "velikih" diskografskih kuca.

 

izvinjavam se sto sam se ovoliko raspisao, ali to sam uradio jer me je na to naterao pad motivacije koji sam osetio dok sam citao post od Whisper_eve.

 

resenje je ono sto nam matorci uvek govore.. mozda je klise, ali je istina - ako verujete u sebe i u ono sto radite, nacicete put. za dobru pesmu se brzo procuje, verujte mi. a internet nam omogucava da informacije lete nevidjenom brzinom.

 

i niko ne moze da vam zabrani da napisete dobar tekst i dobru pesmu. mozda ne odmah, ali vremenom.. aranziranje i "less is more" efekat dodju vremenom vec.

 

mozda sam nekoga utesio, nekoga smorio, al nek vam je Srecna Nova!

 

ajd' :pivopije:

 

edit: haha prvo sam napisao "mouth to mouth" umesto "word of mouth".. pod uticajem sam jedne epizode Family Guy-a :D

Edited by slowdiver

Share this post


Link to post
Share on other sites

srecna i vama Nova!...

 

 

Nego...

 

@slowdiver

 

meni nije niko srusio motivaciju kada mi se ovo desilo... Desila mi se totalno druga stvar....

ovo je doprinelo da odluku-nikad necu raditi svoju muziku zbog para, i nikad se necu pomiriti sa tom komercijalom-da tu odluku jos vise sebi ucvrstim..

 

tj. da, ako drugi nece nista da menjaju, ja hocu... ma koliko mali moj doprinos bio....

 

i na putu sam da nesto uradim... jer,cim PGP potpisuje ugovor sa mnom koja nisam uopste komercijalana,znaci da ja jesam na putu ka necemu... idem tako i ne plasim se zidova u koje cu udarati glavom....

 

 

 

 

sto se interneta i andergraunda tice... slazem se....

 

treba graditi svest ko ljudi, izbeci muzicku sujetu i raditi nesto protiv onoga sto svi mrzimo u ovoj usranoj zemlji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo me baš nešto poCeti...

 

Dosta puta sam otpočeo neki neobavezni chat sa raznim hard&heavy matorcima, što na Svirkama poput Motorheada, The Grandmothersa, Osmog putnika i tome sl., što po music shopovima i sličnim mestima; a onda oni mene onako neobavezno pitaju: "a šta tačno sviraš?", a ja kažem kao neki instrumentani metal, komplikacije, melodika, neparni ritmovi, old school thrash u kombinaciji sa renesansom i klasikom i tako to... A oni će na to: "Aaa, progressive? E, u tome ti je danas budućnost, budućnost onoga za šta smo se mi u svoje vreme zalagali, bravo mali, samo tako... Nego, treba da nabavite vokal, obavezno- i to po mogućnosti ženski, u tome leži para, evo pogledaj onaj Nightwish, vidi onu ribu, kako se zvaše- Tarja, e koji ona keš mlati...". Evo, kunem vam se da sam ovu rečenicu u manje ili više modifikovanom obliku čuo od najmanje 6 matoraca... Znaju bre oni znanje...

 

 

@WHISPER_EVE:

Sad mi pada na pamet, a da ne izgleda kao neko taktičko muvanje :lol: , vidim da imaš stav i da imaš muda (možda čak i veća od dosta likova, naročito onih koji se prodaše), pa reko možda ta te čujem kako zvučiš, ti da čuješ skice za ove moje stvari, pa da se možda iskombinujemo za neke backing vokale, ili možda čak pokušaš da naguraš neki lyrics u ove moje stvari... Čisto da napomenem da imam ribu već 3 godine, ako iko ovde pomišlja na neke perverzije... Aj na PM...

 

A ovo sam ovde javno rekao, čisto da vidim kakva će biti vaša reakcija u odluci jednog mladog uma da ode u komercijalne vode heavy metala... :):):):)

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pazi, HM, ili ne HM - nazovi ga kako god hoces.

 

ja zastupam teoriju da, ako je pesma dobra, stvarno dobra, ona ce postati komercijalna. [kad kazem, komercijalna, mislim na dopadljiva malo sirem krugu ljudi od tvojih najblizih recimo]

 

dosta ljudi misli da ce namerno napraviti namenski komercijalnu pesmu, kao, lako je to, samo akordi koje svi vec znamo..

 

verujte mi, nije tako.

 

nije ni Bon Jovi-a odmah prodao izgled, vec dobra pesme.. i Richie Sambora :D

a Bon Jovi se osisao kasnije ;)

 

 

 

a apropo price o Nightwish-u..

 

matorci su culi za njih i njih navode kao primer zato sto su oni najpoznatiji metal bend [kasnih] 90-ih.. najveca stvar u metalu jos od, sta znam, Metalike i Gn'R..

 

ali, opet, nije ni Nightwish odma' snimio ultrakomercijalan album..

 

secam se kada su izdali Angels Fall First i Oceanborn, bili su mi simpaticni.. medjutim, treci album mi se nije dopao jer mi je delovao kao kopija drugog, a negde bas u to vreme su postali ultrakomercijalni..

 

isto vazi i za HIM.. bili su mi ok na prva dva, a onda uzasan pad od albuma (Deep Shadows), ali zato cash-in itekakav..

 

 

Edited by slowdiver

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...