Jump to content

Produkcija i producenti


WHISPER_EVE

Recommended Posts

Meni se cini da tamo na onom drugom forumskiju (zna Dutja o cemu naglabam) ima sasvim solidnih likova, sto besposlenih, sto zaposlenih. Diljem Balkana. Nego to sto kaze, parinje su problem.

 

Ne bih puno da tupim za prvi post na ovu temu, samo par nekih mojih zapazanja.

 

i) Producenti (a bogami i inzenjeri zvuka, snimaci, tonci kako god izvoljevate) su tehnicki u proseku najpotkovaniji ljudi. To se ne stice preko noci. Iz nekog mog iskustva, sasvim prosecan producent zna mnogo vise o mnogim stvarima nego prosecan djitrista. Kad kazem prosecan producent, djitrista, klavijaturista, bubnjar, basista itd itd. ne mislim tu na kvalitet svirke, nego prosecan u smislu nasumice izabran producent ili djitrista, klavijaturista ili ini. Random. Mozda je bolji izraz 'arbitraran'.

 

ii) Da bi poznavao tehniku, moras da je imas ili da si u stalnom dodiru sa istom. A to kosta. Ne moze svako to da priusti.

 

iii) Nije dovoljno samo snimiti sta ko ima po studijima, pa to pazariti, nego poznavati tu tehniku u dusu.

 

Mrzi me da uopste tupim dalje, jer je producentski posao cisto tehnicki posao i nema tu sta. U prilog toj tvrdnji, ne secam se da sam IKAD cuo za ribu producenta. Ili tonskog inzenjera. Geek job. Nemoj sad da mi neko iskopa jednu i kao moja teza pada u vodu. Rekoh, 'ne secam se'. E sad, opet da me neko ne shvati pogresno, ja sedim po studijima non-stop i ne tvrdim da bi mogao taj posao da odradim a ovamo Dr. Mr. PhD i to. Em ti treba predznanje, em treba da kapiras muzicke stilove, da si diplomata i isteras svoje kod benda (jer sta oni bre znaju) ali i da ispostujes na kraju krajeva u najboljem svetlu ono sto momci i devojke zele. Onda....beskrajno strpljenje (vidis, tu su devojke bolje, zene su i sjajni programeri kad bas prionu). Puno tu ima stavki. Vecina faca koje ja znam ili sam citao o njima ili mi pricali, stavise znaju i da odsviraju ponesto. Nista famozno, ali znaju. Vole muziku. Ali prevashodno techie geekovi.

 

Eto recimo Secracon i Dutja. Znam da se petljaju sigurno u sve to i slava im. Al' garantujem zivotom da likovi poput Ushera i Imaginosa bi odradili produkciju (sa tudjom opremom i parama naravno :mrgreen: ) bolje nego mi ostali. Vole da se jebavaju oko tih stvari a lezi im :da: . Ako sam nekog propustio, izvinjavam se. Ono mozda gresim dusu oko Dutje, kad izadje to remek (ne)delo, cuce se :pivopije: .

 

Sad, posto sam prozvao gore navedene (Secracon, Dutja, Usher, Imaginos) voleo bih da cujem njihovu pricu. Pro et contra, nema veeeze. To naravno vazi i za ostale. Ovi su mi samo nekako four horsemen po tom pitanju (geek brigade).

 

@Dutja

Sad sam skapirao da ima ta neka Pro Tools riba :pivopije: . Mea culpa.

 

P.S. A o masteringu i da ne pricam. Naucna fantastika. Da pitas nekog, kome je recimo produciran i snimljen album do kese, daj pare za mastering!!! Ovi brate nemaju pojma o cemu se radi.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se cini da tamo na onom drugom forumskiju (zna Dutja o cemu naglabam) ima sasvim solidnih likova, sto besposlenih, sto zaposlenih. Diljem Balkana. Nego to sto kaze, parinje su problem.

 

na forumskom ima dosta dobrih likova i dosta poznavaoca opreme i tehnike snimanja, sta vise ima ih mnoooogo vise nego sto sam ja do tada i mislio da moze da ih bude, i to je do jaja, ali jedna stvar je da ljudi kod nas nisu spremni da daju neke vece pare na produkciju i samo snimanje albuma, i sto je kriterijum za to vrlo nizak, tj snimaju se kojekakvi kucni albumi sa nakucanim instrumentima i sl... neko pominje 500 evra za pesmu?!?!?! haha, da, a pitaj ostatak scene i one pre i ove, koliko su para ulozili u snimanaj CELOG albuma... dobro neko je lose prosao jer bas nista nije znao i bacio pare tek tako...

bendovi nemaju svoje tonce a oce da zvuce kao ne znam ko... e pa ako to oces onda znas, okrenes par telefona nadjes tonca koji ti se svidja, das mu 80-ak evra za vece, i znas da ce on dati svoj maksimum i da ces na datoj opremi zvucati najbolje moguce... naravno bitno je da nadjes tonca koji stvarno toliko vredi i sl...

 

sve ima svoju cenu...

 

i sve je tacno sto si rekao, i za poznavanje opreme u dusu i tehnike snimanja i poznavanja raznoraznih instrumenata, i sve to kosta.... i realno kada uzmem moj demo i krenem da se bakcem sa isitim, provalim vrlo brzo, a to bude najcesce posle par sati, da bih za to moje "cimanje" uzeo neke pare da sam radio nekom drugom, jer jednostavno takav je posao, i nije lako dati svoj maksimum jer taj posao mnoooogo iscrpljuje i zahteva dooosta vremena i zivaca... a ponekad je jednostavno pretezak...

 

shvatam ja da ce neko sada meni reci, eeeeheeej, pa brate jel ti znas koliko mi zaradjujemo i da nemamo te pare.... sto odma povlaci cinjenicu da ce zvucati onako kako zvuce do tad, ni malo bolje... i da je onda nerealno mastati o nekim mega zvukovima na albumima i nekog kul live-a...

 

i jos jedna stvar ne vezano za live ili studio... nekada je bend toliko los da mu se ne moze nikako pomoci... kada to budu neki ljudi shvatili onda se prosto vise otvoriti za neki bolji zvuk i neko ozbiljno izdanje ;)

 

toliko od mene ;):pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo produkcije, neki momenat sto je vas dragi (yours truly) odradio u Cubase-u.

Naš Truli? Janko Mlinarić? :D

 

Elem, dobro se čuje da je u pitanju Cubase.

Bez namjere da opanjkavam, ali, jedino je vokal prva liga.

Bubanj je najslabiji, plastika čista, a on je osnova svega.

 

Ali dobro, emo je u modi. :D

 

***

 

Sa druge strane, ako ima još pozitivnih likova kao što je Wlad, molio bih da mi se nabroji 10-ak dobro produciranih domaćih albuma u poslednjih 10 godina, da ih kupim odmah.

Ja se sjećam kad se pojavio Čuturin spot "Vrati se", gledam/slušam na TV-u i mislim se, 'ovo nije snimljeno ovdje'... A onda kupim disk i vidim da nije.

Eyesburn su za Fool Control mastering radili u Londonu, ništa napravili nisu (a od toga sam očekivao nešto).

Nedavno sam kupio Ritam Nereda - 999, sniman u Austriji. Ništa.

Ne bih da spominjem albume snimljene posljednjih 6 godina, ovdje.

Prvo što mislim da nije izašao validan album po pitanju muzike, a o zvuku da ne govorimo.

Očekivao sam da će novi album Generacije 5 biti nešto vrijedno pažnje, pošto je prošli (Svet je tvoj, 1997) bio izuzetan. Ja tamo, kad ono međutim. Ono je sramota.

 

Realno, što se tiče YU, postoji ta neka blokada, ne znam otkud i ne znam zašto.

Ima nešto dobre produkcije, ali da nešto zvuči svjetski (sem Džoganija), ja čuo nisam.

Otvoren sam za sve prijedloge, Znači, šta mislite da dobro zvuči, napomenite, sve sam voljan poslušati (ako već nisam).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih puno da tupim za prvi post na ovu temu, samo par nekih mojih zapazanja.

 

i) Producenti (a bogami i inzenjeri zvuka, snimaci, tonci kako god izvoljevate) su tehnicki u proseku najpotkovaniji ljudi. To se ne stice preko noci. Iz nekog mog iskustva, sasvim prosecan producent zna mnogo vise o mnogim stvarima nego prosecan djitrista. Kad kazem prosecan producent, djitrista, klavijaturista, bubnjar, basista itd itd. ne mislim tu na kvalitet svirke, nego prosecan u smislu nasumice izabran producent ili djitrista, klavijaturista ili ini. Random. Mozda je bolji izraz 'arbitraran'.

 

ii) Da bi poznavao tehniku, moras da je imas ili da si u stalnom dodiru sa istom. A to kosta. Ne moze svako to da priusti.

 

iii) Nije dovoljno samo snimiti sta ko ima po studijima, pa to pazariti, nego poznavati tu tehniku u dusu.

Taman htedo' da odgovorim, a onda videh

 

Eto recimo Secracon i Dutja. Znam da se petljaju sigurno u sve to i slava im. Al' garantujem zivotom da likovi poput Ushera i Imaginosa bi odradili produkciju (sa tudjom opremom i parama naravno :mrgreen: ) bolje nego mi ostali. Vole da se jebavaju oko tih stvari a lezi im :da: . Ako sam nekog propustio, izvinjavam se. Ono mozda gresim dusu oko Dutje, kad izadje to remek (ne)delo, cuce se :pivopije: .

 

Sad, posto sam prozvao gore navedene (Secracon, Dutja, Usher, Imaginos) voleo bih da cujem njihovu pricu. Pro et contra, nema veeeze. To naravno vazi i za ostale. Ovi su mi samo nekako four horsemen po tom pitanju (geek brigade).

Geek brigade ti keva, znaš!

Šalim se...

 

Dakle, ja mogu da vam kažem kako to izgleda iz moje perspektive:

 

1. Ja znam šta hoću (uvek sam znao i uvek ću znati :mrgreen: ). Znam kako pesma treba da mi zvuči (nakon što smo kolektivno ulopili rifove i solaže), i niko drugi ne može da me ubedi u suprotno. Može samo da mi predloži neku drugu boju zvuka gitare ili basa, više trebla, manje srednjih i tako to...

 

2. Ne znam ja puno tonaca i producenata ovako lično, ali znam brdo ljudi koji bi to hteli da budu, ili čak štaviše dapače, to studiraju. I u njih primećujem (ne prozivam nikog posebnog, štaviše ne prozivam, nego PRIMEĆUJEM):

A. jako veliku količinu nemanja opšte kulture, tipa:

"Jel ti znaš bre mali ko je brzi Edi Klark" - "Ne,ko?"

"Ovde bi leglo nešto u Fredi Merkjuri fazonu, samo što je taj unikat..." - "Ko?"

"Ovo bi bilo lepo kada bi zvučalo kao Pjuritanikl od Borgira" - "Nemoj mi te sataniste, molim te!"

"Megadeth je sranje." :mad:

 

B. gotovo TOTALNO nepoznavanje elektronike. Ako jbt, radiš na takvoj opremi, bio bi red da znaš,makar u osnovi o čemu je reč. NIJEDNA osoba (od ovih) nije mogla da mi objasni princip rada zvučnika, a da ne pominjem recimo Bessel, Butterworth i Linkwitz filtere. Jbt, filter imaš u SVAKOM audio uređaju (skoro), a ne znaš kako radi! I recimo neumeće da se objasni šta je to frekventna karakteristika... A onda pričaju o tome kako je lampa bolja od tranzistora i kako su Seleščn zvučnici za klasu lošiji od Fenderovih. A recimo o MOSFETima i JBLu ni reči...

 

3. Mislim da ni ti "profi" producenti i tonci ne znaju mnogo o elektronici (što je tužno), ali ih zato vadi to što su pročitali 12756 rivjua o nekom pojačalu, imaju 78935 postova na nekom forumu, i ono najbitnije, PROVELI MIN. 10 GODINA VRTEĆI TOČKIĆE NA MIXETAMA I POJAČALIMA. A mi klinci, em smo glupi, em smo mladi, em ništa ne čitamo... Samo blejimo na MyŠpajzu. Strašno.

 

4. Ne kažem da sada svaki tonac treba da zna napamet šemu svog mixing pulta, ali tvrdim da je mnogo lakše kada imaš makar osnovni princip u glavi, dok radiš. Onda kada se pojavi problem tehničke prirode- razmisliš, pa ga rešiš. Čovek kada radi neki "banalni" posao poput snimanja gitare ima jako puno stvari na pameti, a da toga nije ni svestan. Počev od toga kako je Malmstin snimio koncert za električnu gitaru i orkestar, orkestar u Pragu, a đitru u Majamiju (a kad slušaš tripuješ da je đitra u kamernoj sali), pa preko toga koje je sve efekte Vai koristio na G3 (i kako bi rado posedovao takav zvuk) do sitnih stvari poput toga da si prošli put imao tako dobro setovanje na 'čalu, a sad zvuči k'o klanje mačaka, a ne znaš zašto. Nije sviranje samo Plug'n'play, a tek o snimanju da ne govormo...

 

5. Ja se uvek svađam sa toncima, ranije sam mislio da se tonci i basisti ne vole kao psi i mačke (uz retke izuzetke, naravno), ali sad kontam da sam pain in the ass i da me pola ljudi ne razume šta im pričam.

 

Jednom me je ortak zamolio da mu izmiksujem neki audio materijal od 2 minuta (nije zika, nebitno), a mi smo sedeli za kompom 11 sati. On je popio 5l vode i popušio dve pakle malbora, a ja sam otišao jednom da se ispišam. Znaš ka'će sledeći put da traži uslugu od mene? Pfff... Ljudi misle da je to ono- uzmi, pa klikći...

 

P.S. A o masteringu i da ne pricam. Naucna fantastika. Da pitas nekog, kome je recimo produciran i snimljen album do kese, daj pare za mastering!!! Ovi brate nemaju pojma o cemu se radi.

:):):):)

Daleko je mastering... Ima vremena da se nauči šta je to dok dođe potreba za tim...

 

Otvoren sam za sve prijedloge, Znači, šta mislite da dobro zvuči, napomenite, sve sam voljan poslušati (ako već nisam).

Neke stvari mi nisu jasne... Kao da u Srbiji nema dobrih mixing pultova, gitarskih glava i što je najbitnije- kvalitetnih ljudi, nego mora de se ide u neku Švajcarsku, Austrilju, London, 'vamo, 'namo...

 

Ja ne slušam nešto mnogo domaće muzike... Mislim da je skupa (CDji), ne nešto mnogo dobra i meni krajnje nezanimljiva. ALi (jedno veliko ali) zaista ne vidim ništa loše u produkciji albuma grupe SMAK, a i prilično mi prija aranžman, zvuk, generalno- opći dojam INTERFECTORa (the force within)...

 

Izvin'te na ovolikom GEEK BRIGADE postu...

:pivopije:

Edited by Usher

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uroshe, brate, moram ti reci ali malo kakish... svako moze da zavrsi bilo koji faks koji trenutno studira a da pritom kada ga zavrsi NISTA o tome ne zna...

 

dobrih bendova je bilo malo, bice ih uvek malo...

 

dobrih tonaca je bilo malo, bice ih uvek malo...

 

nemojmo sada potezati price o likovima koji gomilu godina sviraju, obrcu hiljade ili milione, a ne znaju ni koje tonove sviraju a kamoli nesto vise...

 

ozbiljna osoba ozbiljno razmislja, i ozbiljnije zvuci... ostatak se nikada nece dici iznad proseka ma koliko srece imao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

svako moze da zavrsi bilo koji faks koji trenutno studira a da pritom kada ga zavrsi NISTA o tome ne zna...

Pa to je mnogo jadno...

 

Ja mislim da mi ovde ozbiljno mislimo i ozbiljno zvučimo... Valjda smo prerasli ispadanja iz ritma, omašivanje tonova i totalnog nemanja pojma o opremi... Ipak imamo reda veličina 20 godina... Nismo više mali... ;)

A neko ima 45 godina, ne zna šta je Batervortov niskopropusni filter, a drži ga ispod ruke već min. 15 godina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to je mnogo jadno...

 

Ja mislim da mi ovde ozbiljno mislimo i ozbiljno zvučimo... Valjda smo prerasli ispadanja iz ritma, omašivanje tonova i totalnog nemanja pojma o opremi... Ipak imamo reda veličina 20 godina... Nismo više mali... ;)

A neko ima 45 godina, ne zna šta je Batervortov niskopropusni filter, a drži ga ispod ruke već min. 15 godina...

 

 

e vidis tu i nastaje problem sto svi mislimo da znamo... jer smo videli MALO toga i kao mi smo baje...

 

a prava istina je da ne znamo toliko... sta vise ne znamo ni upola ali okej... ima vremena

 

eto npr ja nisam znao za (verovatno 2 izinjera) koja su osmislila taj filtar, ali jel to bitno da znas ko je napravio NPF??? bitno je da znas sta se dobija ukljucivanjem i iskljucivanjem istog... a sada kako se zovu baje koje su ga konstruisale... to je suvisno mozda ;)

 

to ti je isto poredjenje kao i sa malmstinom i koju je gitaru svirao na getriju u denveru?

 

rekao sam, malo je onih koji su u vrhu... sa ove ili one strane miksera ;) a na ovom forumu sumnjam da ima vise takvih ljudi no na jednoj ruci prstiju... ;)

Edited by Mustaine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neke stvari mi nisu jasne... Kao da u Srbiji nema dobrih mixing pultova, gitarskih glava i što je najbitnije- kvalitetnih ljudi, nego mora de se ide u neku Švajcarsku, Austrilju, London, 'vamo, 'namo...

Nisam ja rekao da nema tehnike, ima i nešto ljudi, ali, zvučnog kvaliteta i nema baš.

A rekao sam da ne znam kako i zašto je to tako.

Da li je u pitanju neprofesionalnost ili neki drugi oblik te riječi, mogli bi bolje reći neki drugi ljudi koji ovdje navraćaju.

Ako baš budem morao, navešću neke primjere kakve se greške prave.

 

Ja ne slušam nešto mnogo domaće muzike... Mislim da je skupa (CDji), ne nešto mnogo dobra i meni krajnje nezanimljiva. ALi (jedno veliko ali) zaista ne vidim ništa loše u produkciji albuma grupe SMAK, a i prilično mi prija aranžman, zvuk, generalno- opći dojam INTERFECTORa (the force within)...

Pazi ovako, disk koji ja najradije poklanjam jeste Smak - Egregor, poklonio sam dosad ljudima 4-5 komada.

Saša Habić. To je 1999. i planiram napisati jedan tekst o tome (kako mislim) kako je to poslednji rok album snimljen u srba.

 

Što se Interfektora tiče... Komšije su pa ne smijem baš da se smijem javno.

Ma šta ne smijem!

:):):):):)

 

Opet kažem, predložite šta mislite da je dobro odrađeno.

Dobar zvuk ili dobra aranžmanska rješenja da budu, ali da budu koliko toliko originalna (i to je pitanje produkcije), dobro ovo ili ono, ili, ne daj Bože, sve zajedno.

:ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

e Boro, Boro, mnogo oces...

 

pitam ja lika koji se zove Bare, producent inace ima i svoj studio... sta je sve miksao da skapiram koliko je to dobro isl... a on me pita a sta bi ti voleo da cujes od domaceg zvuka?

 

a ja se zamislim?!? hm... pa pocnem da zamuckujem... trt mrt... nabrojim mu 2 benda, i on kaze da ih je on radio...

iskreno ni to mi se ne dopada ali je jedino sto se izdvajalo iz gomile... i to ne na njegovu korist (jer je zvuk bio los) nego zbog novine koje su ti bendovi uneli... Eyesburn i Sunshine... konkretno iza horizonta...

 

nadam se da ce novi bendovi makar shvatiti kako ne treba da se radi, gledajuci ove greshke, matorijih bendova....

 

inace kada spomenuste smak... bio je u skcu pre par nedelja tribjut smaku, i to je nesto najbolje sto sam IKADA cuo u klubu skca... naravno govorim o zvuku... tako je bilo dobro da je to strasno... a zvuk je radio niko drugi do onog lika iz Blokauta... bilo je sjajno tako da eto jednog profy lika (tonca) kod nas a lik nema nikakvu skolu tog tipa ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam ko je Bare. ;)

 

Najjače mi je bilo kad sam kod drugara bio donio neki disk i ovaj grunu: "BARE IM JE RADIO PRODUKCIJU?!", misleći na Gorana Bareta iz grupe Majke.

:)

Nikola Vranjković može kad hoće, ali, rijetko kad hoće.

 

Ja neću mnogo, hoću da mi konkretno predložite šta valja.

 

U konkretnom Interfektor slučaju nisam mogao a da se ne opalim smijati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mstejn:

 

Slažem se ja sa tobom 98%, ali onih 2% je:

Misliš da Aerton Sena nije imao pojma šta mu je ispod haube (dobro, gepeka, štagod)?

Ili da Leonarda totalno nije zanimao kako se dobija pigment za Vizantijsku plavu ili Indijsku žutu?

 

Samo kažem da si veći profesionalac kada znaš takve stvari, i ume da pomogne u rešavanju problema (meni, makar)...

I nije bitno ko ga je izmislio, nego sam samo hteo da skrenem pažnju da npf ima istoriju, da je neko to izučavao ceo život, pravio matematičke proračune i td., a mi vrtimo točkiće i boli nas levo mudo...

 

A ja, pravo da vam kažem, smatram da nemam pojma o sviranju i opremi. Najozbiljnije. Ne mislim da sam sad neki baja. Ono što mene zanima je astrofizika, a o tome nema s kim da se priča, pa ja pričam o ovome.

 

(Cenim da bi bilo mnogo zajebano kad bih krenuo da pričam o tome...)

 

:muzicar::muzicar::muzicar::pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima vremena, kad digitalija 100% zavlada nasim prostorima, e tek tad cemo zvucati mozda kao neki bend pre 100 godina, strani :)

 

inace od analogije nema leba ni na zapadu a kamoli kod nas, gde se albumi naplacuju ili u naturi, ako je naka "turbo-folk" ili pop pevacica u pitanju, ili nekom sicom zaradjeno na ko zna koji nacin (citaj 50 evra po pesmi) ako je u pitanju neka metalurgija...

 

sve mora da krene nabolje da bi mogli bolji albumi da se snime ne moze to tek tako...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mstejn:

 

Slažem se ja sa tobom 98%, ali onih 2% je:

Misliš da Aerton Sena nije imao pojma šta mu je ispod haube (dobro, gepeka, štagod)?

Ili da Leonarda totalno nije zanimao kako se dobija pigment za Vizantijsku plavu ili Indijsku žutu?

 

Samo kažem da si veći profesionalac kada znaš takve stvari, i ume da pomogne u rešavanju problema (meni, makar)...

I nije bitno ko ga je izmislio, nego sam samo hteo da skrenem pažnju da npf ima istoriju, da je neko to izučavao ceo život, pravio matematičke proračune i td., a mi vrtimo točkiće i boli nas levo mudo...

 

A ja, pravo da vam kažem, smatram da nemam pojma o sviranju i opremi. Najozbiljnije. Ne mislim da sam sad neki baja. Ono što mene zanima je astrofizika, a o tome nema s kim da se priča, pa ja pričam o ovome.

 

(Cenim da bi bilo mnogo zajebano kad bih krenuo da pričam o tome...)

 

:muzicar::muzicar::muzicar::pivopije:

 

 

za Aertona Senu ne znam... ali zato znam da je Michael Schumacher jedan od najboljih vozaca formule jedan i da je on do detalja znao sta to ima ispod njegove "haube" voleli ga vi ili ne... i to ga jeste cinilo vecim profesionalcem, ali realno, danas je tehnologija dosta uznapredovala, pomalo je suvishno ulaziti u neke takve detalje, mislim lepo je znati, i sto se toga tice ja bih voleo da znam SVE, ali jednostavno u mom miksu se nece cuti ime naucnika NPF-a, znam ja sta ti oces da kazes, ali ako neko ne zna kako funkcionise NPF ili kako funkcionise drajver zvucnika, ili bas refleks i jos ko zna sta... kondenzatorski majk??! onda taj lik treba da se bavi slusanjem a ne pravljenjem muzike... i realno ako si ti medju najboljima, onda ces sebi naci lika koji ce ti miksati album koji je u tvom rangu... neces se mlatiti sa praznoglavcima i sl...

znas ono u "audio-antropogenom" lancu dobijas onakav kvalitet kakav je kvalitet najslabije karike...

 

lose sviranje, losa oprema, los audio lanac, los inzenjer daju los zvuk... moze sve biti dobro, samo jedno od oboga lose i da to bude takodje lose, ili malko bolje... ali generalno tako stoje stvari...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima vremena, kad digitalija 100% zavlada nasim prostorima, e tek tad cemo zvucati mozda kao neki bend pre 100 godina, strani :)

Bio sam pre nekoliko meseci na odbrani diplomskog rada na temu analogno-digitalne obrade zvuka(bas na toj skolici za tonce):

Zakljucak je bio da ako imas najbolju analognu i digitalnu spravu odabraces analognu,a

ako imas analognu i digitalnu srednje ili nize klase analognu ces polupati cekicem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kad digitalija 100% zavlada nasim prostorima

Gotiviš SF, a? I ja isto...

 

A jel može meni neko da objasni, pošto sam mnogo glup (a verovatno i gluv), šta fali Interfektorovom prvom albumu? Mislim, produkcijski... Sa možda ponekim primerom...

 

:opusteno:

 

Zakljucak je bio da ako imas najbolju analognu i digitalnu spravu odabraces analognu,a

ako imas analognu i digitalnu srednje ili nize klase analognu ces polupati cekicem.

Slažem se. :pivopije:

To je za sada tako...

 

@Mstejn:

Pa eto, može i Šumaher- on sam šteluje svoj bolid...

Dovoljno je da jedna violina u orkestru ispada iz takta, pa da sve zvuči ko' goku............

 

 

Edited by Usher

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam vam ja puno o tom produciranju, ali znam da svaki album koji izadje ispod cekica Paradox studija, pa i Interfector, ima slabe i sterilne gitare, nema bajta, nema muda. Znaci evo: Alister, Hetera, Alogia, Interfector, Draconic, Retribution - mislim da je dovoljno primera, SVI odreda imaju istu cak i boju dista, ali globalno ton je isti. A na slikama iz studija vidjam Tripl Rektifajere, Marshalle i sta ti ja znam...sta li je u pitanju, da li su Brankovici provalili kako se taj zvuk dobija i nista drugo ne znaju ili sta? Ne'am pojma, keve mi. :confused:

 

Da ne pocnem o bubnju, kako skoro svaki bend iz Paradox studija izadje sa istim zvukom bubnja takodje...

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Sa druge strane, ako ima još pozitivnih likova kao što je Wlad, molio bih da mi se nabroji 10-ak dobro produciranih domaćih albuma u poslednjih 10 godina, da ih kupim odmah.

 

 

Potpuno se slazem sa tobom,

 

ali ono gore navedeno se naravno podrazumevalo za nase uslove, jer su uslovi u npr. Londonu

ne pojmivi za Srbina, a i nazalost niko od nasih iole dobrih producenata nije lud da se uplice u rock,

jer je to gubljenje vremena. Nema od toga leba. ;)

 

Jedini dobro isproducirani rock album koji sam cuo u poslednjih 10 god. je album grupe Strip, zaboravih

kako se zove. :razz: Lepo odradjena produkcija.

A sto se tice dema, grupa Plug n' Play, na njihovom sajtu imate informacije o studiju i producentu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dersu

pro et contra cega?

 

ako sam nesto naucio na faksu i u ovo malo prakse sto sam cackao oko elektronike, to je da ne postoji apsolutni arsin za merenje bilo kakave opreme. ne moze se reci ni da je u 100% slucajeva mesa boogie bolji od zooma 101. svako povrsno i nedetaljno razmatranje situacije, svako srljanje i predrasude, kad tad su me odvele u gresku.

 

takodje sam naucio da se ljudi komotno osecaju kad misle da znaju da je ovo bolje od onog. takodje sam naucio da su predrasude cudo i da nagrdji i nazakletiji audiofili padaju blind testove opreme kao kruske. zatim sam naucio da je fama i opinion making umetnost za sebe koja ako se dobro izvede donosi solidne pare. mnogo je lakse verovati nego saznati, i to je ono sto jebe svakoga od nas. nekog vise nekog manje. u tom svetlu, zakljucak je da covek nikad ne moze da bude dovoljno siroko i DOVOLJNO DETALJNO informisan.

 

ono sto je posebno problem u srbiji (za ostatak sveta ne znam, nisam toliko bio) je nekomunikativnost. ljudi misle da je komunikativnost po definiciji brbljanje i neustrucavanje od proseravanja :) ali zapravo komunikatovnost je sposobnost da precizno prenesemo/izgovorimo TACNO ono sto mislimo. to uopste nije tako lako, ali OUPSTE. ako samo izostavimo reci "ja mislim" na pocetku recenice, ona ima totalno drugacije znacenje. u srbiji svi sve znaju. pitaj coveka na ulici bilo sta i pocece da ti soli pamet kao da je apsolutni autoritet za sve, pocev od fudbala, do elektronike, preko ekonomije i politike. to u startu blokira sinergiju kao osnovni uslov da se uspesno zavrsi bilo kakav veci posao.

 

---

 

mislim da muzika i njeno snimanje imaju tri aspekta:

1. tehnicki (snimanje, oprema)

2. produkcijiski pakovanje i izgled/zvuk u sirem smislu

3. izvodjenje

 

ta tri aspekta su drasticno drugacija u smislu odnosa prema muzici. kao neku debilnu analogiju tome bih povukao ovo. zamislite da imamo jedan auto. covek koji vozi taj auto je producent, on gleda sta ima na putu, gleda da li put vijuga ili je prav i ima siroko vidno polje. tehnicar, snimatelj, nerd, covek od opreme je onaj sto pere staklo. njega zanima da uoci i ukloni svaku mrlju na sofersajbni jer ako ih ima puno vozac nece moci da vozi i slupace auto. on treba da odrzava sofersajbnu besprekorno cistom. medjutim, tu postoji jedna kvaka. ako previse opere staklo, onda ce sunce da ide u oci vozacu i opet postoji opasnost da se slupa auto. ali, to je vec neka posebna prica koja nije strogo definisana i to je mesto gde pocinje umetnost a prestaje zanat sto se produkcije tice. ja o tome znam jako malo, tako da ne bih dalje tupio.

 

a izvodjac, on je u toj prici motor. njega ne treba da zanima nista van njegove haube. ta hauba je trip, unosenje u muziku, emocije prilikom sviranja, trip u glavi da on sam sa sobom bude nacisto sta i zasto svira i on je taj koji pokrece celu pricu. bez njega nista nema svrhe.

 

ja sam u svom malom iskustvu bio u situaciji da budem simultano u sve tri uloge. zato i nisam mogao da dam maksimum ni na jednom polju. licno mislim da ja ne treba da produciram niti da snimam album na kome cu da sviram. to treba da rade ljudi kojima se svidja to sto ja sviram, ili da za pare radi neko po najnovijim standardima koji poboljsavaju sanse na trzistu. nadam se da u zivotu necu morati da zivim od muzike jer mi tesko pada to zrtvovanje lepote zarad trenda i prodaje. na primer, ako ikad izadje neki moj album njegov RMS nece biti napucan na -3dB i morace solidno da se odvrne pojacalo da bi se zvuk pojacao, kao kad slusamo albume od pre 20-30 godina gde muzika ima dinamiku i gde se zna sta je piano a sta forte. hvala bogu, pa nisam dovoljno talentovan da pravim neke svetske hitove, inace bi se mnogo nervirao oko toga. ;)

 

---

 

na forumskom ima dosta dobrih likova i dosta poznavaoca opreme i tehnike snimanja,

nazalost, na forumskom ima previse ljudi koji su skloni pomodarstvu i idolopoklonstvu i u tom smislu nema razlike izmedju njih, i recimo one ribe sto vodi emisiju "u trendu". i jedni i drugi se pale na marke, firme i slicno. ima tamo par ljudi koji znaju sta pricaju, ostali su uglavnom ljudi od iskustva i umetnosti, a ja tesko nalazim zajednicki jezik sa ljudima koji ne razmisljaju makar 90% racionalno. imam utisak da se svi oni lepo druze i da cesto ne govore ono sto misle jer tamo svi citaju, itd...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, pro et contra generalno. Lice i nalicje.

 

Nego, cudna stvar ta logika. Moja ide drukcije. Da se posluzim tvojom analogijom oko automobila.

 

i) Vozac = izvodjac

 

Ne zanima ga previse kako sve to radi ali mora da poznaje mnoge aspekte bar povrsno jer su uzrocno/posledicni da ne kazem relevantni za vozaceve performanse.

 

ii) Mehanicari u garazi ili pitstop-u (ako cemo vec se trkamo) = Inzenjeri/tonci

 

Ovi gledaju da izvuku iz opreme max, za datu trku/rutu/deonicu. Znaju sta i kako i gde na nivou milisekunde. Kad bi mogli sve te milisekunde da uoblice perfektno i sami bili bi pod "i" gore.

 

iii) Vlasnik tima/menadzer = producent

 

Ovaj gleda sve to sa najvise visine. Mehanicari steluju paljenje, transmisiju, turbine, osovine, motor, gume ali ovaj baja prvo skonta koji (ciji) ce motor uopste da nabavi za celu sezonu (album), s kim da potpise za gume, koje vozace uopste ce uzeti, koje mehanicare i tako to. Ima najdugorocniju strategiju. Ako izabere take i take vozace, onda juri za one agresivnije recimo (neko rece Sena) robustniji motor sa nesto slabijim performansama ali izdrzljiv ko mrcina. Dalje uzme im i robustnu transmisiju i jake kocnice. Za one 'tehnicare' (Lauda, Prost) sto ne akaju makinu uzme motor sa boljim performansama ali delikatniji. Aerodinamicniju sasiju mozda.

 

 

Sto se mistifikacija tice, toga je uvek bilo i bice jos dugo. Mada, mislim da brkas neki put mistifikaciju sa 'afinitetima'. A afiniteti su vrlo zajebana stvar koju nikakav test ne moze da objasni. Blind testovi se relativno retko i koriste u nauci i to samo kao poslednji, ocajnicki pothvat da se nesto 'objektivno' uklaviri. Ne moze da bude objektivno jer vec sam postavljac testa nije objektivan jer utice na test i kreira ga prema svojoj zamisli sta je to 'objektivno'. Hajzenbergove relacije neodredjenosti. Iliti ako vec hoces, Ajnstajn-Rozen-Podolski paradoks. Da li je macka mrtva ili nije?

 

 

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

:pivopije:

 

super sto ljudi nadju razlicite analogije i primere. :da: meni uopste ne bi palo na pamet da povucem paralelu izmedju muzike/snimanja/produkcije i trke u bilo kom smislu. trka je kad se negde zuri, kad se pobedjuje protivnik, a meni su te stvari jako daleko od muzike. prosto ne vidim to tako. ali, respekt u svakom slucaju. :da: sviranje, pogotovo kad se snima album zahteva od coveka (bar od mene) da bude u jednoj meri autistican, ali da ne tupimo sad na tu stranu...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...