Jump to content

Najbolji citati iz knjiga


Recommended Posts

Angelistore, hvala na inspiraciji, ne mogu da verujem da sam zaboravio Orvela...

Pošto ne nađoh 1984. evo jedan iz životinjske farme:

 

''Dvanaest glasova, šest ljudskih i šest svinjskih, urlikalo je na sav glas i svi su bili jednaki. Svim životinjama bilo je sasvim jasno šta se dogodilo u ponašanju svinja. Pogledi životinja koje su stajale pod prozorom klizili su od svinja ka ljudima, od ljudi ka svinjama, pa iznova od svinja ka ljudima i obratno, tako da je bilo nemoguće razaznati razliku između svinja i ljudi.''

 

P.S. Ajde molim te postuj ono o tome kako čovek može da lebdi kao balon, ako samo ubedi druge ljude da je lebdeo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ja za 1984 imam par citata u notepadima sto sam prepisah..A ta zavrsnica "Farme" je ubedljivo najjaci deo knjige :da:

 

p.s. verovatno mislis na ovo:

 

„Али како можете имати власт над материјом?” експлодира. „Ви немате власт чак ни над климом, чак ни над силом теже. Да и не говоримо о болестима, физичком болу, смрти...”

 

О'Брајен га ућутка покретом руке. „Ми имамо власт над материјом зато што имамо власт над духом. Стварност је садржана у лобањи. Постепено ћеш научити, Винстоне. Нема ничега што ми не можемо. Да будемо невидљиви, да лебдимо у ваздуху — шта год хоћеш. Ја бих могао узлетети с овог пода као мехур сапунице кад бих хтео. Али нећу, јер Партија то неће. Ти би се морао оканути тих схватања из деветнаестог века о природним законима. Ми правимо природне законе.”

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

aaha,vrhunac zivotinjske farme je najbolji :-D,mada sam je ja chitala na engleskom,ali isto se vata..ajd ja necu nishta pametno:

 

"Seoska budala se zabavlja najbolje od svih"

 

Klajv Kasler

 

Buhaha

Share this post


Link to post
Share on other sites

duvajte ga protivnici slanga. ako ne mozete da razumete, ne citajte. ako mozete, ne zalite se ovde i ne vodite temu u tom pravcu. okacite ako imate sta ili prokomentarisite nesto, u suprotnom - m'rsh u qratz!
Uh sto volim ove anarho 'shaka o sto' trenutke :)

 

 

“Stida se treba osloboditi na vreme, dok jos mozemo da radimo sve ono cega se stidimo.”

Dusko Radovic

 

 

“Da zivot ima smisla ne bi bio toliko popularan.”

 

Monti Pajton

 

 

 

 

 

 

 

Edited by Tom Sawyer

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Tuga je kao pijani gost. Sa vrata se vraca po jos jednu turu" - Stephen King, "Vreca kostiju"

 

"Vreme je droga. Prevelika doza moze da vas ubije" - Terry Prachett, ne secam se iz koje knjige...

 

"Klovnovi nisu smesni. Ljudi im se smeju iz nervoze, ili iz saznanja da njima nije najgore na svetu." - Terry Prachett, "Oruzane snage"

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Vi cete sagoreti brzo i beskorisno!"

"Da, ali ce iza mene ostati prah, a iza vas ces ostati samo balav trag, kao iza puza!"

opa bato (seko), "znakovi pored puta"? ;-)

iskusno, iskusno..

 

---

 

moj omiljeni citat:

"podjimo gore, bazile". :) :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

opa bato (seko), "znakovi pored puta"? ;-)

iskusno, iskusno..

 

---

 

moj omiljeni citat:

"podjimo gore, bazile". :) :)

 

 

Jesu 'Znakovi pored puta'! Inace mislim da su znakovi svuda oko nas, samo treba da naucimo da ih citamo..

 

BTW 'seko'

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest little witch

Alcohol is the anesthesia by which we endure the operation of life.

If history repeats itself, and the unexpected always happens, how incapable must Man be of learning from experience

You see things; and you say "Why?" But I dream things that never were; and I say "Why not?" - George Bernard Shaw

 

Žak Prever - Adrijen

 

Adrijene nemoj da se duriš!

Vrati se!

Adrijene nemoj da se duriš!

Vrati se!

Grudva snega

koju si bacio na mene

u Šamoniju

prošle zime

sacuvala sam je

Eno je na kaminu

pokraj svadbenog venca

moje pokojne majke

koju je ubio

moj pokojni otac

što je giljotiniran

jednog tužnog zimskog jutra

ili proletnjeg ...

Grešila sam priznajem

znala sam ostati

duge godine

ne vracajuci se

kuci

Ali nikada ti nisam rekla

da je to zato što sam bila u zatvoru

grešila sam priznajem

cesto sam tukla psa

ali sam te volela

 

Adrijene nemoj da se duriš!

Vrati se!

I Vrbova grana

tvoj mali foksterijer

koji je crk'o prošle nedelje

sacuvala sam ga!

Eno ga u frižideru

i ponekad kad otvorim vrata

da uzmem pivo

ugledam jadnu životinju

i to me strašno rastuži!

A ipak to sam ja uradila

jedne veceri da skratim vreme

dok sam te cekala ...

Adrijene nemoj da se duriš!

Vrati se!

Sa vrha kule Sen-Žak

bacila sam se

prekjuce

zbog tebe sam se

ubila

Juce su me zakopali

u jedno divno groblje

i mislila sam na tebe

i veceras sam se vratila

u sobu

po kojoj si se šetao go

u vreme dok sam još bila živa

i cekala te

 

Adrijene nemoj da se duriš!

Vrati se!

U redu grešila sam

duge godine nisam se vracala kuci

ali sam ti uvek krila

da je to zato što sam bila u zatvoru!

Grešila sam priznajem

cesto sam tukla psa

ali sam te volela!

 

Adrijene nemoj da se duriš!

Vrati se!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm, navescu i par stihova nekih pesmicica... Unapred se izvinjavam zbog "filozofskih" (nekima nebuloznih citata:)

 

- "Covek je pali Bog koji se seca neba" - Platon o anamnezi

 

- "Rec nas podseca na davno zaboravljeni san" - (-||-)

 

- "... Ako dopustimo sebi da se okrenemo od ovog jedinstvenog puta koji nas vodi istinskoj lepoti, tada ponovo padamo u horizontalni svet iluzornih pojava, pa treperenje culnog i sjaj poetskog nisu nista drugo do lepota djavola koja se zavetovala da ce potamniti, da ce propasti od ljubavi, da ce se rastvoriti u ne-bicu." - M.Zurovac o Platonovoj kritici umetnosti

 

- "Песник чини насиље, креће у оно не-казано, креће на путовање пуно трагичних сметњи, понире у ћутање и неизрециву песму космоса, пада у тешко и неизрециво праземље стрепње и смрти, настоји да до краја исцрпи сву дубину дубине и реч речи, трага за скривеним завичајем кроз искуство патње и лутања, кривице и ужаса случаја., пијанства борбе и боли" - Zurovac o Hajdegerovim predavanjima o Rilkeu (ovo je bio copy-paste pa je zato cirilica:)

 

- ''Данас је публика у односу на писца у стању пасивности: она очекује да јој он наметне идеје и један нови облик уметности. Она је инертна маса у којој се идеја отеловљава.... Однос писца према читаоцу је однос мужјака према женки.'' - Sartr o knjizevnosti (Inace, ne smatram da je ovo bog-znakako dobar citat, ali je zanimljivo poredjenje)

 

" Gledao sam te kako brzas niz blago nagnute zaravni,

Gledao sam te kako se boris sa vetrom,

Studen ti je krvarila na usnama...

I video sam te kako se razbijas i uzivas sto si mrtva, o, lepsa

Od munje, kad prlja bela stakla tvoje krvi." - Iv Bonfoa (zbirka: "O Duvinom kretanju i njenoj nepomicnosti", odlomak iz "Pozoriste" sekcije)

 

" Oh, ove suze, krvi moje pune,

procice i pasti po pokrovu ledenom,

na lice tvoje sto pobozno trune,

uneti izraz u linije, boje,

rastocit samrt i spojiti uze zivota sa dusom..." - V.P,Dis - odlomak iz "Plave Misli"

 

" Gledao sam te sinoc. U snu. Tuznu. Mrtvu.

U dvorani kobnoj, u idili cvijeca,

Na visokom odru, agoniji svijeca,

Gotov da ti predam zivot kao zrtvu.

Nisam plakao. Nisam. Zapanjen sam stao,

U dvorani kobnoj, punoj smrti krasne,

Sumnjajuci, da su tamne oci jasne,

Odakle mi nekad bolji zivot sjao.

Sve bas, sve je mrtvo: oci, dah i ruke,

Sve sto okajanjem htedoh da ozivim,

U slijepoj stravi i u strasti muke,

U dvorani kobnoj, mislima u sivim.

Samo kosa tvoja jos je bila ziva,

Pa mi rece: Miruj, u smrti se sniva!" - Antun Gustav Matos - "Utjeha kose"

 

- "...Nisam hteo da budem priroda, nego svoje vlastito delo; i ja sam to postao na nacin sto sam hteo..." - J.G.Fihte

 

Uh, toliko za sada, posto je vec kasno... ovo mi pade na pamet...

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

"Tko ništa nezna,ništa nevoli.

Tko ne umije,ništa ne razumije

Tko ništa ne razumije, bezvrijedan je.

Tko razumije,taj i voli.

Više se voli ono o čemu se više zna."

 

-Paracelsius

 

 

"Trebalo bi ubijati proslost sa svakim danom sto se ugasi. Izbrisati je, da ne boli. Lakse bi se podnosio dan sto traje, ne bi se mjerio onim sto vise ne postoji. Ovako se mjesaju utvare i zivot, pa nema ni cistog sjecaja ni cistog zivota."

 

-Mesa Selimovic

 

 

"Postao sam istovremeno svestan i cinjenice da ja zapravo i necu prisustvovati svojoj smrti, kao sto ne prisustvujem ni svom snu, i to me malo smirilo"

 

-Danilo Kis

 

 

"I ja sam jedan od onih koji cijelog svog vijeka, od prvog pokreta u majčinoj utrobi do posmrtnog trzaja-traži izlaz"

 

-Ivo Andric

 

 

"Znaci koje ostavljamo iza sebe neće izbeci sudbinu svega sto je ljudsko: prolaznost i zaborav. Možda će ostati uopšte nezapaženi? Možda ih niko neće razumeti? Pa ipak, oni su potrebni, kao što je prirodno i potrebno da se mi ljudi jedan drugom saopštavamo i otkrivamo. Ako nas ti kratki i nejasni znaci i ne spasu od lutanja i iskušenja, oni nam mogu olakšati lutanja i iskušenja i pomoći nam bar time što će nas uveriti da ni u čemu sto nam se dešava nismo sami, ni prvi ni jedini."

 

-Ivo Andric

 

 

"Covjek ide od cilja do cilja i, bez obzira ostvario ih ili ne, dolazi do onog konacnog, iza koga zjapi – nista. Za ljude visokih umnih potencijala opasno je tragati za smislom zivota. To traganje moze ih odvesti u ludilo ili samoubojstvo. Daleko sam i od jednog i od drugog, samo osjecam da je moj brod otisao, da cu se ukrcati u neki drugi koji mi bude sudjen i kao slijepi putnik krenuti ne znajuci kamo vodi. Ne vjerujem da cu nesto otkriti neotkriveno. Prosto, ja sam covjek koji je za svoje godine isuvise vidio, isuvise cuo, isuvise zna, a ostao sam u tunelu vlastite izgubljenosti i suvisnosti. Podsjetnik sam koga treba uklonuti da nikog vise ne podsjeca, budilnik koga treba zaustaviti da nikom vise ne zazvoni."

 

-Nura Bazdulj Hubijar

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Политеистичком Истоку је тешко веровати у човека.

Материјалистичком Западу је тешко веровати у Бога.

 

Исток се толико удубљује у размишљање да нема времена за пословање.

Запад толико послује да нема времена за размишљање.

 

Философе на Истоку сматрају свецима.

Философи Западни су професори.

А између свеца и професора раздаљина је већа него од Истока до Запада.

 

Свети Владика Николај

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Postoji teorija koja kaze da ce, ukoliko ikada iko bude otkrio koja je svrha Vaseljene i zasto ona

postoji, ova smesta isceznuti i biti zamenjena necim jos neobicnijim i neobjasnjivim.

Postoji i druga teorija koja tvrdi da se sve to vec desilo."

 

"Nista ne putuje brze od svetlosti, sa izuzetkom losih vesti, koje se pokoravaju sopstvenim posebnim

zakonima."

 

"Iskusio je jedan od onih trenutaka samoispitivanja, jedan od onih trenutaka kada se iznenada okrenete,

pogledate sebe u oci i pomislite "Ko sam ja? Sta zelim? Sta sam postigao u zivotu? Da li to radim

kako treba?"

Tiho je zajecao."

 

samo neki od mojih fav quoteova koje izvukoh iz remek dela Daglasa Adamsa...stavih ove krace..

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Postoji teorija koja kaze da ce, ukoliko ikada iko bude otkrio koja je svrha Vaseljene i zasto ona

postoji, ova smesta isceznuti i biti zamenjena necim jos neobicnijim i neobjasnjivim.

Postoji i druga teorija koja tvrdi da se sve to vec desilo."

 

Stari dobri Douglas Adams :da:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Мио си ми, љубави моја, зато што си ми тајна.

И свака љубав гори и не сагорева док тајна траје.

Откривена тајна сагорена љубав.

Кунем Ти се вечном љубављу као што се Ти мени кунеш вечном тајном.

--

Не изгоните ђавола ђаволом. Јер увек ћете имати ђавола у кући. Него изгоните ђавола Богом. И ђаво ће побећи, а Бог ће остати.

 

Не војујте огњем против огња. Јер ћете учинити огањ сувише великим, и сагореће и ваша кућа, поред куће вашег непријатеља. Него водом војујте против огња, и угасићете га.

 

Не дижите смрт против смрти, јер ћете повећати њиву смрти. Него дижите живот против смрти, и смрт ће узмаћи као сенка пред сунцем.

--

Да будем први међу људима?

Какав стид за мене, кад ме Ти за трпезом Својом будеш ставио на последње место!

 

Да ме славе милиони људских уста?

Какав ужас за мене, кад се сва та уста напуне земљом!

 

Да се окружим најдрагоценијим стварима из целога света?

Какво понижење за мене, да ме те ствари надживе, и да сијају и онда када земљана тама испуни очи моје!

 

Да ме не растављаш од пријатеља мојих?

Ах, растави ме, Господе, растави ме што пре од пријатеља мојих, јер они су најдебљи зид између Тебе и мене.

 

Свети Владика Николај

Молитве на језеру

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...