Jump to content

1984


Abael

Recommended Posts

jako jako mocna knjiga... jako jako ostavila utisak na mene... kao sto se vidi po sigu i avataru (ako ih do sada nisam promenio) da to kazem na nacin 1984-te . knjiga je Duploplusdobra ;D (ko je cito razumece)

 

inace ko nije citao savetujem mu... posto knjiga govori o totalnoj kontroli totalitarnog drustva nad masom... moze se videti i mnogo stvari koje se danas desavaju... samo u malo drasticnijim merama...

 

pa sta vise da kazem osim knjiga RULA !!! :rockdevil::rockdevil::rockdevil:

 

:pivopije:

a da i da ovo ne bi bio obican post u obliku threada i samim tim bio izbrisan (a ja warnovan il banovan) aj dajte i vi ostali svoje misljenje il postavljajte pitanja :) :) :)

Edited by Abael

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@Angelistor: ne vidim razlog zasto ne bih... osim mozda sto i nema bas milion ljudi... al sad...

 

nego video sam da u Najbolja knjiga koju ste citali svi nabrajaju i niko nista pametno ne prica (zasto, koji deo...) pa reko da otvorim jedan normalan thread u kom moras reci tako nesto ili bi bilo van teme...

 

omileni deo... Winston cita "Knjigu", i prvih "Dva minuta mrznje" koji se spominju kad prvi put skonta O'Brajana...

Edited by Abael

Share this post


Link to post
Share on other sites

bas mi je drago sto se tolko ljudi slaze samnom...

@ThePowerhead: istina da je upozorenje al je malo kasno... posto se skoro sve vec desilo... samo malo blaze... mozda jos imamo vremena a mozda cemo morati da ostavimo svoju decu da govore Newspeak dok jednom njihova deca ne budu poharala svetom i namestila sebe za nove tiranine...

u jebo mamu kako odvretne misli imam u ovom mom "mozgu"...

e da kako su nasi preveli newspeak?... novogovor il tako nesto jel?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
inace ko nije citao savetujem mu... posto knjiga govori o totalnoj kontroli totalitarnog drustva nad masom... moze se videti i mnogo stvari koje se danas desavaju... samo u malo drasticnijim merama...

 

Orvel uopshte nije bio ekstreman...svet je ispao mnogo gori nego shto ga je on zamislio .samo je savremeno zlo rafiniranije...naravno da ovo spada u SF , zashto i ne bi?jer je 1984 proshla?proshla je i 2001 i doci ce uskoro 2010 ali Klarkova Odiseja moze komontno da se premesti za pedesetak godina unapred da bi delovala realnije shto se tiche tehnoloshkih dostignuca..ali nije u tome poenta.ovo je neka vrsta socijalne fantastike, kao shto su , recimo Bardzisova dela takodje.govore o mogucoj buducnosti u socijalnom kontekstu ne u kontekstu tehnologije..i time su mnogo korisnija jer predstavljaju formu upozorenja...a Orvel

ovu ideju su izkoristila ova kopilad protiv kojih je knigu napisao , shto je bash tragichno....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako kome..ja sam savrsheno svesna kad neko pokushava da me kontrolishe (drugo je da li cu to prihvatiti ili ne)..recimo, reklame koje su napravljene da ljudima isperu mozak i nateraju ih da kupe ono shto oni zaista ne zele napravljene su takoda gadjaju neke nashe psiholoshke slabosti i koriste ih u svoje ciljeve.medjutim , retko ko moze da napravi takvu reklamu a da se ne primeti da ona ne gadja, recimo, nechiju sexualnost, nesigurnost i sl....mediji takodje...ako znamo chije interese zastupa B92 jednostavno ne mozemo zdravo za gotovo prihvatiti informacije koje nam oni serviraju..moja poenta je da oni koji pokushavaju da nas izmanipulishu jednostavno nisu dovoljno inteligentni da urade to kako valja (ili sam bar ja imuna na to haha).Orvel je za svoj model uzeo socijalizam i nachin na su komunisti u to vreme ispirali mozak ljudima a oni nisi imali potrebe da to urade neshto preterano inteligentno jer su jednostavno imali silu na svojoj strani...elem , uzmi pa chitaj Hakslijev Vrli novi svet u slichnom je fazonu kao 1984 (dakle socijalni SF) al gadje neke druge drushtvene probleme.poz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

rekao mi je drugar za vrli novi svet... i planirao sam da ga procitam cim bude vremena...

 

nego to mozda kod nas nije odradjeno kako treba (u srbiji) al u svetu ja kontam da je to mnogo organizovanije... mada i kod nas je malo tih koji su "imuni"... tj dovoljno inteligentni... mozda nam nije prijatno da priznamo ali vecina ljudi su bezumna masa, u vecini su i demokratija postaje ono sto zele bezumni... a oni zele sto zeli vlast... u 99% slucajeva... po meni to je kao dva minuta mrznje... najlakse je popaliti masu... pa se cak i oni normalni ponekad izgube u tome... sto zbog zelje da se sakriju u masi i da se ne isticu... sto zbog toga sto je to tako smisljeno... go with the flow... sto bi se reklo...

Edited by Abael

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

pa ja bi reko da i neje nesto "duboka"... tj da ju je napisao tako da je svaka dudala razume... sa porukom " ej budalo drzava te kontrolise!!! uradi nesto!!!" mada ljude obicno boli kurac da prave revolucije'n'shit ... :(... al sta je tu je...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Kveld,bila je emisija na radiju,pričali su o Bernezu(nisam siguran za ime),to je valjda bio neki Frojdov nećak,finta,dobije lovu od British Tobaco-a da ih izreklamira,i,jako suptilno izmanipuliše feminističkim pokretom u Americi da prihvati pušenje cigareta kao znak ženske nezavisnosti,nisam mogao da verujem,koje ludilo.

 

Ako odluke temeljiš na sopstvenom iskutvu i zdravom razumu,nema problema,ali ako se povodiš za reklamama,ocenama popularnosti i ostalim glupostima,čista propast.Predpostavljam da izbacivanje tv-a kroz prozor i pažljivo biranje društva pomaže :rolleyes:

 

Nije loše proveriti anus.com i corrupt.org

 

NORMAL: DID YOU HEAR HOW BUSH STOLE THE ELECTION?

 

NIHILIST: OH, THEY'RE STEALING ELECTIONS NOW. HOW FUNNY. DID YOU KNOW BELL PEPPERS ARE A GOOD SOURCE OF VITAMIN C?

 

NORMAL: OMFG I HEARD AL-QAEDA IS PLANNING TO ATTACK US!

 

NIHILIST: YOU KNOW, VAN GOGH REALLY CAPTURED THE ESSENCE OF SUSPENSE IN HIS SURREALISTIC PAINTINGS. MIGHT BE A GOOD TIME TO CHECK THEM OUT.

 

NORMAL: GASOLINE IS TOTALLY EXPENSIVE THESE DAYS.

 

NIHILIST: MONEY EVERYWHERE. I MADE AN INTERPRETIVE SCULPTURE OUT OF MY COMPOST HEAP.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

knjiga koja je zasluženo u lektiri. trebala bi biti obavezan dio opće kulture....ali da narodne mase i shvate njenu poruku.

nažalost, ništa od toga. ljudi su stoka (kao što nam zapravo suptilno poručuje drugi njegov književni dragulj - Životinjska Farma), pa su i prihvatili jezivi koncept Velikog Brata kao štosnu ideju za show gdje se ljude prikazuje uživo (ne baš ljude - prije čovjekolike majmune, ali to nije za ovu temu), što samo po sebi pokazuje koliko su shvatili autorovu poruku. pod pretpostavkom da su se uopće zainteresirali za etimologiju samog naziva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedna od upecatljivih recenica je,pa parafraziracu, ali kada glavni junak komentarise ukus dzina koji pije i kada poentira time da samo telo govori da mora postojati nesto bolje i kvalitetnije od ovoga. nemam pojma, mozda naivno na prvi pogled,ali na mene je ostavilo utisak u tom smislu koliko je lik prodro u ljudsku psihu i kako je pokusao da istrazi dokle coveka mozes da guras, dok on ne pocne da gura nazad...koliko su neki podlozniji tom brainwashu, a koliko drugi (zaludno u ovom slucaju), teze slobodi...

 

jebiga, the new era stize, ako vec i nije. vise nisu ni mediji toliko u centru paznje sto se uticaja na mozak tice, kad pogledate, svi smo mi kontrolisani, etiketirani i zavedeni negde. neki od nas rodjenjem, neki etnicki, ali smo svi uredno kartonirani licnim kartama, registarskim tablicama, uskoro i elektronskim karticama sa mogucnoscu pracenja...jebiga, nije da se borim protiv licnih karata, ali one imaju i tamnu stranu postojanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...