Jump to content

Mobilni telefoni


Aleksandar

Recommended Posts

Da ne bi bilo lose premestiti postove,al ovaj forum se izgleda moderise samo kada je pun mesec :mhihi:

 

Sta je prenaduvano?

Sve sem multitouch-a i Apple Store-a a iskreno i taj multituch nije nikakvo posebno mudo,rabio sam ja HTC Magic i nisam primetio da mi bilo sta nedostaje jer nema taj feature

Ima poseban 3d cip za akceleraciju?Mislim jaka stvar to ima jos dosta telefona jos od pre pa i Nokia N95-radi zaista sjajno sa Ngage2 igrama

Jak procesor?Svi ostali to imaju-HTC Magic radi na Qualcomm-u od 600 i kusur Mhz nisam primetio da bilo sta usporava

Ima GPS?To ima konkrencija od ranije jos

Ima dobar softver?Ima ga i konkurencija,opet od ranije jos,rekoh vec za Symbian tek WM i Blackberry OS da ne pominjem

Ima aplikacija?Ima ih i konkurencija,i to vise ako ne racunamo Android koji je nov na trzistu

Kamera mu nije nesto kao sto smo vec videli...

 

Dakle sem stavki koje sam pomenuo i fensi izgleda(Apple logo included :mrgreen: )IPhone nema da ponudi nista vise nego konkurencija tako da je cena totalno neopravdana onim sto nudi

 

Stavise,kod te konkurecnije mozes da menjas bateriju,plus ne treba ti budjavi Itunes za sinhornizaciju telefona

Sta cemo ako se telefon eventualno zablokira a desava se pa ne mozes ni na power dugme da ga ugasis-moras da trcis do kompjutera da bi ga odblokirao umesto da jednostavno izvadis bateriju :zeleni:

Tek da ne pominjem da "pametni" Safari ne kesira stranice pa to jede kredit kada se koristi 3g ili gprs/edge a bila je i ona blamaza da su telefoni na evropskom trzistu pregoreli usled pregrevanja jer uredjaj ima los termalni dizajn naustrub estetike

Kao sto rekoh ja bi Iphone ili Apple uzeo samo kao poklon :mhihi:

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakljucismo li zasto je ajfon ishajpovan uredjaj?

zato sto:

- nema cut-and-paste.

- ne mozes da zakacis svoju omiljenu BT slusalicu, vec moras da kupis appleovu za samo 9999.99$.

- ne mozes da prdnes a da ne platis. na primer: ako hoces da snimas glas imas aplikaciju za to koja se placa. doduse, ima i besplatnih aplikacija za snimanje glasa - ali sama cinjenica da ja moram da instaliram APLIKACIJU ZA SNIMANJE GLASA na telefonu koji sam platio masne pare??

- izmena baterije...111

 

..itd. ajfon je sihajpovan zato sto nema neke stvari koje se svetu mobilnih telefona odavno smatraju "normalnim". sa druge strane, iphone je po nekim stvarima bio ispred svog vremena (i ako cemo da budemo fer kriticari - ajfon jeste definisao koncept modernog telefona), ali mene bi sve to nerviralo. sto ne znaci da ne postoje korisnici kojima bi ajfon bio savrsen izbor. rispekt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upoređivanje iPhone OS-a sa ostalima je totalno bespotrebno jer se ne mogu porediti ostali (pogotovo buđavi Wmobile i Symbian) sa OSom na njemu, jedino će Android da mu bude glavni konkurent kada se razvije jer je stvarno odličan.

 

@imaginos:

 

- ima i cut i paste. :)

- ima već instaliranu aplikaciju Voice Memo koja dolazi uz iPhone

- za bateriju jeste zeznuto, a za bluetooth nisam probavao. :)

 

Nisam naleteo na to što nema iPhone, a da imaju ostali telefoni, ali sa ovim drugim se slažem što si napisao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sta ja znam... bio sam u situaciji kad je covek pored mene hteo da posalje neki tekst preko emaila koji je imao na svom iphone-u. ja mu kazem "pa sto ne uzmes prosto cut-paste ceo text u poruku", a on mi objasni kako iphone to nema. e sad, mozda je neka starija verzija iphone-a, mozda nove imaju sve te opcije..

 

zatim, video sam GPS na iphone-u koji je smejurija (nije imao 3D). mozda novi iphone-i imaju sve to, ali poenta koju sam hteo da podvucem je sledeca:

- iphone je KASNIO (mozda i dalje kasni) sa nekim opcijama koje se u svetu mobilinih telefona odavno smatraju obicnim i standardnim. zbog toga je iphone los za ljude koji vole da imaju telefon koji ima gomilu mogucnosti, opcija, dodataka i slicno, i kojima nije bitno sto je win mobile sranje kad je usabiliti u pitanju.

 

sa druge strane, koncept modernog telefona koji je postavio iphone kroz dizajn (veliki touchscreen) i usability (kome jos ni jedan telefon ne moze da prismrdi) - su takodje cinjenice.

 

poenta,

na primer: nije isti telefon dobar za mene i za moju kevu. njen je skuplji, lepsi, fensi i ima velika slova, a moj telefon ima milion gluposti koje njoj ne bi trebale u zivotu a ja sam srecan sto imam registry editor za win mobile (volim da cackam po uredjajima). stavise, nije isti telefon dobar za mene sad i za 5 godina, na primer.. mozda mi se totalno promene "preferencije". ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baterija se moze promjeniti samo u servisu, sto jeste malo bezveze. Al ovo nije stvar koju radis redovno, vec mozda jednom il nikad. Za bluetooth nisam ni ja probao, treba probat sa JB-ovanim telefonom.

 

Ako mislis na GPS navigaciju, iGO my way je odlican program.

igo_my_way_iphone.lead.jpgiGO_My_Way_2009-04.jpg

 

Sumirajuci ovu pricu, sve zavisi od potreba i volje. Iphone ima ogromne mogucnosti, posebno ko hoce da ga jailbreakuje i istrazuje net u potrazi za raznim aplikacijama. Dakle, nema da nema. Rijesen je problem multitaskinga, kustomizacije telefona, bluetooth-a(evo je i pri kraju razvoj aplikacije za 3gs). A ima jos brdo tih programa, pocevsi od korisnih, pa sve do onih zabavnog karaktera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zato sto:

- nema cut-and-paste.

- ne mozes da zakacis svoju omiljenu BT slusalicu, vec moras da kupis appleovu za samo 9999.99$.

- ne mozes da prdnes a da ne platis. na primer: ako hoces da snimas glas imas aplikaciju za to koja se placa. doduse, ima i besplatnih aplikacija za snimanje glasa - ali sama cinjenica da ja moram da instaliram APLIKACIJU ZA SNIMANJE GLASA na telefonu koji sam platio masne pare??

- izmena baterije...111

 

sve sto si napisao je totalna glupost

 

inace, gde u srbiji ima HTC Hero, osim u Vipu??

Edited by Satyr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baterija se moze promjeniti samo u servisu, sto jeste malo bezveze. Al ovo nije stvar koju radis redovno, vec mozda jednom il nikad.

a sta ako puno putujem pa nosim dve baterije sa sobom? znam 2-3 osobe koje stalno nose 2 baterije.. mislim, u cemu je toliki problem staviti izmenjivu bateriju na telefon???

 

Iphone ima ogromne mogucnosti, posebno ko hoce da ga jailbreakuje i istrazuje net u potrazi za raznim aplikacijama.

ja samo hocu da kazem da je iphone KASNO DOBIO neke stvari koje su se smatrale normalnim (a neke takve stvari mu i dalje fale). ne mogu da se otmem utisku da u tehnickom smislu iphone kaska i kasni za konkurencijom. ako napravimo poredjenje flagship modela HTC i iphone-a, bice jasno o cemu pricam..

 

iance, zanima me da li vazi garancija kad se jailbrakeuje iphone, i da li vazi garancija kad se unlockuje?

 

---

 

sve sto si napisao je totalna glupost

koji si bre ti faktor? posto nemas nista pametno i konkretno da napises, bolje je da cutis i citas sta ovde pisemo, i da ucis. jasno?

 

inace, gde u srbiji ima HTC Hero, osim u Vipu??

znam ja, ali posto je to sto napisem glupost, onda nista.. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

znam ja, ali posto je to sto napisem glupost, onda nista.. :D

nisam konkretno mislio glupost, nego da su to neistinite cinjenice...

 

samo mi reci dal taj hero tu moze da se kupi za manje od 450 eura...

Share this post


Link to post
Share on other sites

a sta ako puno putujem pa nosim dve baterije sa sobom? znam 2-3 osobe koje stalno nose 2 baterije.. mislim, u cemu je toliki problem staviti izmenjivu bateriju na telefon???

 

 

ja samo hocu da kazem da je iphone KASNO DOBIO neke stvari koje su se smatrale normalnim (a neke takve stvari mu i dalje fale). ne mogu da se otmem utisku da u tehnickom smislu iphone kaska i kasni za konkurencijom. ako napravimo poredjenje flagship modela HTC i iphone-a, bice jasno o cemu pricam..

 

iance, zanima me da li vazi garancija kad se jailbrakeuje iphone, i da li vazi garancija kad se unlockuje?

 

1. ne znam koji je problem, to je pitanje za apple dizajnere. putujem i ja, pa mi nikad nisu trebale 2 baterije. imas punjac za kola, il eventualno ako putujes nekim drugim sredstvom, onda dopunis bateriju et voila.

 

2. a da gledamo malo u sadasnjem vremenu? ako idemo u proslost, onda imamo neke stvari i fazone koje ostali telefoni nisu ni sanjali prije iphone-a(a koje su cak i danas misaona imenica za pojedine velike brendove).

 

3. dovoljno je odraditi restore, sto predstavlja potpuno formatiranje iPhone hdd i ponovno instaliranje operativnog sistema. mada u sustini, fizicki kvarovi nisu povezani sa jb i unlock, tako da to nema uticaja na garanciju(al bih ja za svaki slucaj ipak odradio restore).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upoređivanje iPhone OS-a sa ostalima je totalno bespotrebno jer se ne mogu porediti ostali (pogotovo buđavi Wmobile i Symbian) sa OSom na njemu, jedino će Android da mu bude glavni konkurent kada se razvije jer je stvarno odličan.

 

Brate sada ga pretera

Mozda Symbian estetski nije na nivou iPhone fenseraja,ali je kao mobile OS i pored svoje zastarelosti i povremene konfuzije(narocito za nekoga ko se prvi put susrece sa smart telefonom)doziveo svoju punu zrelost

Evo juce sam isprobao malo N82-dakle telefon je do YAYA!Ima novi Symbian 9.3,kameru od 8mp sa xenon blicem,preinstalirani Garmin,nista niti je sporo niti se kuca a polovan kosta 170e sada-plus Nokia ima PC Suite a ne budjavi Itunes sa kojim je vrlo lako unaprediti softver na samom telefonu,odraditi sinhronizaciju,instalirati aplikacije sa kompjutera na jedan klik itd itd

Naravno sve je to jeftinije jer se N82 ne zove Apple i ne izgleda cool,a moze da zavrsi bilo koji posao kao i Iphone za daleko manje para :meshuggah:

WM i Symbian jesu zastareli ali trziste ne miruje-MS je vec najavio WM 7 a Nokia je predstavila N900 koji ima Maemo

 

zatim, video sam GPS na iphone-u koji je smejurija (nije imao 3D). mozda novi iphone-i imaju sve to, ali poenta koju sam hteo da podvucem je sledeca:

- iphone je KASNIO (mozda i dalje kasni) sa nekim opcijama koje se u svetu mobilinih telefona odavno smatraju obicnim i standardnim. zbog toga je iphone los za ljude koji vole da imaju telefon koji ima gomilu mogucnosti, opcija, dodataka i slicno, i kojima nije bitno sto je win mobile sranje kad je usabiliti u pitanju.

 

Pa kao sto sam rekao vise puta-fensi igracka koju uzimaju ljudi koji imaju love-slicna fora kao N serija od Nokie al cena je daleko veca,btw Nokia u toj kategoriji ima lepo vise resenja shodno budzetu kupca :mrgreen:

Nijedan ozbiljan poslovni korisnik ne bi uzeo Iphone umesto HTC,Blackberry ili neke Nokie iz E serije :bigblue:

 

nisam konkretno mislio glupost, nego da su to neistinite cinjenice...

 

samo mi reci dal taj hero tu moze da se kupi za manje od 450 eura...

 

Ima preko oglasa,al bolje je sacekati Nexus :zeleni:

 

Srecna Nova svima! :)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nijedan ozbiljan poslovni korisnik ne bi uzeo Iphone umesto HTC,Blackberry ili neke Nokie iz E serije :bigblue:

Neko im je zalijepio etiku 'biznis', pa se svi redneck japiji sjatili da je kupe. Heh, neka hvala.

Edited by morbid god

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskreno telefon koji ima samo touch screen a ne i fizicku qwerty tastaturu je prilicno neupotrebljiv kada je u pitanju brzo kucanje i/ili u hodu,tek da ne pominjem ljude koji imaju krupnije prste-tu vec nastaju i problemi

Blackberry Storm izgleda do yaya btw-a ono sto on ima a nema nijedan drugi telefon je odlicno implementirana email funkcija,sa sve push i Exchange servisima

To kod Iphone-a sucks,plus ni baterija ne moze da se izvadi,ne radi ni bt transfer otb pa je sto se poslovne upotrebe tice-pretty suck :zeleni:

Fora je sto poslovne korisnike ne zanima nikakav jailbreak i hackovi,njima treba telefon koji im otb nudi sve sto im je potrebno za posao-zato se i Blackberry nametnuo kao poslovni standard na Zapadu

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako bi isli tvojom logikom, onda i Iphone zavrsava posao. Hah. Doduse, taj telefon u prvom planu i nije predvidjen za biznis korisnike upravo jer nema fizicku tastaturu. Ali opet, odlicno moze da posluzi svrsi.

 

Dalje, brzo kucanje? Kad se naviknes na landscape tastaturu, nou problem. Iako je sporije nego na fizickoj, taj vremenski jaz je zanemarljiv. Govorim iz prakse. Kucanje u hodu? Ma daj, poprilicno neozbiljno. I kad imam fizicku tastaturu, u hodu iskljucivo biram poziv umjesto da saljem sms il email. A sve da je neophodno da posaljes slovnu poruku u hodu, i sa fizickom qwerty tastaturom je to zeznuta procedura. push & exchange sucks kod Iphone?. izvini, jesi li ti to probao, il ti je neko rekao. glupost. baterija i bt? e ovo za bateriju mi je nejasno, koji ce kurac poslovnom korisniku da vadi bateriju? za bt ne znam sto da kazem, ima sad aplikacija za to ako je potrebno, a u osnovi sve fajlove mozes da saljes putem mms i e-mail ako ti je crno da se bakces sa daunlodom bt app.

 

Fora jeste sto sve ovo o cemu pricas radi normalno bez jb i unlocka(koji je nebitan u sustini, kupis povoljnije tel. kod svog provajdera, dobijes paket i koristis ga na tu mrezu). Jailbreak je vise zbog kustomizacije telefona i koriscenja krekovanih aplikacija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2. a da gledamo malo u sadasnjem vremenu? ako idemo u proslost, onda imamo neke stvari i fazone koje ostali telefoni nisu ni sanjali prije iphone-a(a koje su cak i danas misaona imenica za pojedine velike brendove).

apsolutno se slazem, iphone jeste doneo revoluciju i to je fakat. ipak, ovo nije "sudjenje" sta je "bolje ili losije" niti je cilj ove price da postavimo iphone negde u koordinatni sistem 'kvaliteta telefona' (koji je cisto subjektivna stvar). poenta ove price, bar za mene, je da se svi upoznamo sa tim kakav je koji telefon, sta ima, sta nema, sta su problemi u koriscenju, a sta nekome odgovara i slicno.

 

3. dovoljno je odraditi restore, sto predstavlja potpuno formatiranje iPhone hdd i ponovno instaliranje operativnog sistema. mada u sustini, fizicki kvarovi nisu povezani sa jb i unlock, tako da to nema uticaja na garanciju(al bih ja za svaki slucaj ipak odradio restore).

ono sto ja nisam ukapirao je sledece:

- uzmem iphone. jailbreakeujem ga. nesto mi se sjebe (iz bilo kog razloga) i treba da ga odnesem na servis jer je iphone u garanciji.

- da li mi vazi garancija? ili moram da uradim reverse-jailbreak ili nesto slicno?

 

 

Brate sada ga pretera

Mozda Symbian estetski nije na nivou iPhone fenseraja

jeb'ga, sad ja moram da malo da "branim" iphone, jer meni kod tog telefona upada u oci to sto je usability (intuitivnost interfejsa, lakoca koriscenja i jednostavno dobar i pregledan izgled celog softvera) - debelo ispred konkurencije. ja na mom htc-u imam win mobile i moram da kazem da je sa aspekta usability-ja, to jedan obican krs. kad je u pitanju dostupnost i kvalitet aplikacija, win mobile je ipak neprevazidjen, ali usability je zaista krs.

 

WM i Symbian jesu zastareli ali trziste ne miruje-MS je vec najavio WM 7 a Nokia je predstavila N900 koji ima Maemo

mislim da je kod OS-ova za mobilne telefone sve manje-vise u redu kad je u pitanju ono 'ispod haube'. svi oni rade kako treba, nije problem.. ono sto je problem, to je sto mali uredjaji zahtevaju totalno drugaciju organizaciju interfejsa u poredjenju sa interfejsima za stone racunare i laptopove. takodje mislim da je dizajn interfejsa ogroman posao i uopste nije tako jednostavno napraviti dobar interfejs. sa tehnicke strane to nije problem, ali interfejs nije programerska vestina... no, da ne smaram sad.

 

 

Pa kao sto sam rekao vise puta-fensi igracka koju uzimaju ljudi koji imaju love-slicna fora kao N serija od Nokie al cena je daleko veca,btw Nokia u toj kategoriji ima lepo vise resenja shodno budzetu kupca :mrgreen:

mislim da iphone i te kako ima svoju ciljnu grupu, sasvim opravdano. nije bas "fensi igracka", jer je iphone idealno resenje za solidan broj ljudi. u nekim zemljama se iphone nudi u sasvim pristojan ugovor na 2 godine, i postoji veliki skup ljudi koji su sasvim zadovoljni onim sto taj telefon nudi. ti i ja (kao "tehnicki nafurani" ljudi :haha: ) gledamo na mobilni telefon i sasvim drugog ugla: razmisljamo nesto tipa "a zasto bih ja pristao na to, kad do iste te funkcionalnosti mogu da dodjem na drugi nacin, za manje para, plus da imam ovo i ono".. ali, nekim ljudima mozes da pokazes i najbolji mob na svetu, ali ako im pokazes gori mob sa boljim i lepsim interfejsom - oni ce izabrati taj. i to je sasvim ok...

 

Neko im je zalijepio etiku 'biznis', pa se svi redneck japiji sjatili da je kupe. Heh, neka hvala.

ja mislim da je jakuza u pravu kad je rekao da "ozbiljan biznis korisnik ne bi uzeo iphone". slazem se da masa ljudi voli da za sebe kaze da su "biznis korisnici" jer to kao donosi neki socijalni status tipa "jao sto sam ja pametan, radim poslove, imam pare i ovaj poslovni telefon, ja sam bas ozbiljno mudo - aj se kresnemo, mala"? ;-) :haha: :haha:

 

ipak, neko ko je zaista poslovni korisnik telefona (bez zajebavanja) ocekuje sledece:

- da SVE radi ODMAH i out of the box.

- ne zeli da se bavi nikakvim "podesavanjem", tweakovanjem, instaliranjem, bla bla bla.. to uopste ne interesuje takve ljude, oni ocekuju da im telefon iz kartonske kutije isporuci alat za komunikaciju.

- komunikacija je za poslovne korisnike: email push (da mu telefon javi istog momenta kad mu stigne email), da moze da procita attachment u pdf-u ili wordu (bio bi srecan da moze da vidi i power point file na mobu na brazaka), da moze da sinhronizuje kontakte i kalendar (!) sa outlookom, i da moze da sinhronizuje to-do liste. da moze da otkuca email ili sms sa telefona bez da razmislja da li je promasio mesto na ekranu - dakle komfor u radu im je jako bitan (ti ljudi razmisljaju STA da napisu a ne KAKO se kuca na telefonu).

- poslovni korisnik nije zainteresovan za: muziku na telefonu, facebook, video, surfovanje, slike, video zapise i slicno.

- nekim poslovnim korisnicima je izgled takodje bitan: takvi ljudi bi izgledali neozbiljno da pred nekim izvade neki roze mobilni sa sarenim ikonicama i aplikacijama tipa "klikni ovde da cujes prdez". ;-)

- poslovnom korisniku tesko pada da razmislja KAKO se nesto radi na telefonu (tu je interfejs presudan!). na primer, ja nisam poslovni korisnik i meni je nebitno koliko je interfejs komplikovan, jer mi je zanimljivo da cackam po tome. nekom je to bitno...

- jos jednom: poslovni korisnik hoce da otpakuje telefon iz kutije i da sve navedeno radi odmah, sa sto manje podesavanja i da nikad ne "pada sistem". kad poslovnom korisniku pomenes "jailbreak" i "e, samo trebas da updateujes firmware, on ti kaze "ne hvala, jel ima neki aparat gde to sve radi odamh? daj da probam da otkucam email na iphone-u? ma jok, ipak mi daj blackberry".

 

sad ce neko da kaze: "sve to moze i na iphone-u". tacno. moze i biciklom da se ide na more. moze i vozom, a moze i avionom. ;-)

 

Blackberry nametnuo kao poslovni standard na Zapadu

BB se nametnuo kao standard zbog fenomenalno resenog emaila koji je najbitniji poslovnim korisnicima. ni jedno drugo trenutno dostupno resenje na trzistu ne nudi istu stvar za bolji "total cost of ownership" i pouzdanost rada (sve je istestirano vec par godine jer ima mnogo korisnika i sve "decje bolesti" su izlecene kod tog sistema). inace, tastatura blackberry pearl-a je nesto najbolje sto sam ja osetio pod prstima ;) uzivanje je kucati na tome.. da svrsis, kad ti kazem. :haha: :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako bi isli tvojom logikom, onda i Iphone zavrsava posao. Hah. Doduse, taj telefon u prvom planu i nije predvidjen za biznis korisnike upravo jer nema fizicku tastaturu. Ali opet, odlicno moze da posluzi svrsi.

 

Dalje, brzo kucanje? Kad se naviknes na landscape tastaturu, nou problem. Iako je sporije nego na fizickoj, taj vremenski jaz je zanemarljiv. Govorim iz prakse. Kucanje u hodu? Ma daj, poprilicno neozbiljno. I kad imam fizicku tastaturu, u hodu iskljucivo biram poziv umjesto da saljem sms il email. A sve da je neophodno da posaljes slovnu poruku u hodu, i sa fizickom qwerty tastaturom je to zeznuta procedura. push & exchange sucks kod Iphone?. izvini, jesi li ti to probao, il ti je neko rekao. glupost. baterija i bt? e ovo za bateriju mi je nejasno, koji ce kurac poslovnom korisniku da vadi bateriju? za bt ne znam sto da kazem, ima sad aplikacija za to ako je potrebno, a u osnovi sve fajlove mozes da saljes putem mms i e-mail ako ti je crno da se bakces sa daunlodom bt app.

 

Fora jeste sto sve ovo o cemu pricas radi normalno bez jb i unlocka(koji je nebitan u sustini, kupis povoljnije tel. kod svog provajdera, dobijes paket i koristis ga na tu mrezu). Jailbreak je vise zbog kustomizacije telefona i koriscenja krekovanih aplikacija.

 

Kljucna stvar je mozes da se naviknes

Mozes da se naviknes i na gluposti,to nije sporno a na fizicku qwerty tastaturu ne moras preterano :meshuggah:

I da sms se kuca i u hodu,ne samo sedeci mislim svasta-a kucati preko touch-a u hodu zna da bude poprilicno zaguljeno i dosta je lakse preko tastature obicno mobilnog cak i koja nije qwerty nego preko touch screen-a

Jes sada ce neko mail-om i mms-om da salje neki atach umesto da prosto ukljuci bluetooth sto je opet dosta jednostavnije i brze,pogotovu ako opet baratas touchscreenom,plus nema trosenja kredita

Baterija?Telefon zna da se zablokira ponekad pogotovu kada ga rabis,na to ni Iphone nije imun-dakle skuca se u sred vaznog posla pa ti trci do kompjutera da ga odblokiras umesto da jednostavno izvadis bateriju na licu mesta

Fora sa Blackberry-jem je sto mu je email funkcija daleko bolje odradjena nego od IPhone-stavise bolje od bilo kog telefona i preko koje se dosta lako barata sa simultanim nalozima i vise razlicitih mreza

Mislim to je kako kada bi poredio Outlook Express i MS Outlook :zeleni:

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Yakuza

Kljucna stvar je mozes da se naviknes

Mozes da se naviknes i na gluposti,to nije sporno a na fizicku qwerty tastaturu ne moras preterano

Jebi ga, postojali su biznismeni i prije mobilnih telefona. Brza je fizicka, al se sve to sasvim fino odradjuje na landscape.

 

I da sms se kuca i u hodu,ne samo sedeci mislim svasta-a kucati preko touch-a u hodu zna da bude poprilicno zaguljeno i dosta je lakse preko tastature obicno mobilnog cak i koja nije qwerty nego preko touch screen-a

Ja u hodu jedino mogu da kucam sms na klasicnoj tastaturi, i to nekako. A qwerty - ne znam, probaj. Onda ozbiljno razmisli da radis u cirkusu..

 

Jes sada ce neko mail-om i mms-om da salje neki atach umesto da prosto ukljuci bluetooth sto je opet dosta jednostavnije i brze,pogotovu ako opet baratas touchscreenom,plus nema trosenja kredita

Pricamo li mi ovdje o poslovnim korisnicima? Ozbiljan biznismen koji razmislja o tome da ne izgori kredit zbog par attachemnta... na kraju, najveci transfer podataka se odvija preko e-mail il mms kao zamjene, bt redje. al ponavljam, uz samo malo truda, mozes imati i taj bt(iako je on vise prevazidjen nacin).

 

Baterija?Telefon zna da se zablokira ponekad pogotovu kada ga rabis,na to ni Iphone nije imun-dakle skuca se u sred vaznog posla pa ti trci do kompjutera da ga odblokiras umesto da jednostavno izvadis bateriju na licu mesta

To je prednost ajfona - skoro nikad ne zabode. Odlican OS, doduse mozes ga sjebat ako uzmes da instaliras svakakva krekovana govna i aplikacije. Al kazes da poslovni korisnici nisu takvi, njih ne zanima JB heh.

 

Fora sa Blackberry-jem je sto mu je email funkcija daleko bolje odradjena nego od IPhone-stavise bolje od bilo kog telefona i preko koje se dosta lako barata sa simultanim nalozima i vise razlicitih mreza

Mislim to je kako kada bi poredio Outlook Express i MS Outlook

Ne kazem da je gore, jer nisam imao prilike da gledam email funkciju na BB, al je na iPhone to sasvim dobro odradjeno.

 

@IMAGINOS

ono sto ja nisam ukapirao je sledece:

- uzmem iphone. jailbreakeujem ga. nesto mi se sjebe (iz bilo kog razloga) i treba da ga odnesem na servis jer je iphone u garanciji.

- da li mi vazi garancija? ili moram da uradim reverse-jailbreak ili nesto slicno?

Znas kako, JB i unlock su ti cackanje po fabrickom OS. Fakticki, mislim da gubis garanciju. Al u praksi, za fizicke kvarove ne, a ukolko sjebes OS - samo odradis restore(to je vrlo prosto), i dobijas potpuno nov sistem, bez JB i unlocka.

 

sad ce neko da kaze: "sve to moze i na iphone-u". tacno. moze i biciklom da se ide na more. moze i vozom, a moze i avionom. ;-)
Pretpostavljam da je u ovom slucaju Nokia biciklo, dok su auto i voz BB i HTC.

I Iphone se moze koristiti za sve ove rabote maltene out of the box, samo ti trebaju paramteri za e-mail koje ces da ukucas, i eventualno da instaliras jedan mali programcic koji se zove quickoffice, i koji ti omogucava editovanje office fajlova. Imas da sinhronizujes podatke, i sve to, sem fizicke tastature.

 

A sad glavno - ja ovdje nisam govorio da je iPhone biznis telefon, jer je prvenstveno namjenjen drugim ciljnim grupama. Ali sasvim dobro moze da radi i kao biznis telefon, naveo sam gore i zbog cega. Fora je da se jakuza nakacio na ovu pricu o poslovnim korisnicima, pa smo nastavali u tom pravcu. Na kraju, biznismen kojem je brzina kucanja neophodna, uzece fino neki netbook od 10-13", lagan za nosenje, sa normalnom tastaturom. Ok je pisati e-mail preko qwerty(bilo fizicke, bilo landscape), al napisi ti izvjestaj na 2-3 strane sa tim, gdje moras da prolazis kroz jos par dokumenata.. mislim, moguce je, al treba ti previse vremena. I vrlo je frustrirajuce, pretpostavljam. Zato je potrebno sem nekog smartphone-a nositi i kakav laptop na putovanjima i poslovnim sastancima, i sva ova nasa prica o nekoj ozbiljnosti poslovnog korisnika u zavisnosti dal koristi fizicku tastaturu il BB pada u vodu.

 

Zakljucak - iPhone mozda nije bolji od BB za poslovne korisnike, al samo zbog te fizicke tastature. Ipak, sasvim je dovoljan da zavrsi posao na brz i kvalitetan nacin. Rekoh, JB je tu vise da instaliras krekovane programe i da kustomizijes telefon, ko ima para a manje volje, uvjek moze da kupi sve te programe lagano preko appstore il sajta(tipa quickoffice za editovanje, GPS navigacija isl.). Eto tolko, my 2 cents.

Edited by morbid god

Share this post


Link to post
Share on other sites

a sta ako puno putujem pa nosim dve baterije sa sobom? znam 2-3 osobe koje stalno nose 2 baterije.. mislim, u cemu je toliki problem staviti izmenjivu bateriju na telefon???

 

 

ja samo hocu da kazem da je iphone KASNO DOBIO neke stvari koje su se smatrale normalnim (a neke takve stvari mu i dalje fale). ne mogu da se otmem utisku da u tehnickom smislu iphone kaska i kasni za konkurencijom. ako napravimo poredjenje flagship modela HTC i iphone-a, bice jasno o cemu pricam..

 

iance, zanima me da li vazi garancija kad se jailbrakeuje iphone, i da li vazi garancija kad se unlockuje?

 

1. Za bateriju sam ja to lako rešio, kupio sam eksternu bateriju koja se ponaša kao punjač, veličina je malo manja od polovine iPhone-a, ima 1900mAh i može da napuni telefon skoro 2 puta full.

2. iPhone jeste kasno dobio neke stvari i to je činjenica i zato sam ja čekao dok ne isprave sve to i dok ne postane kompletan telefon, što je sa 3G i postao. :)

3. Važi garancija, samo moraš vratiti originalni softver, tj. restore preko iTunes - čisto da se ne vide tragovi jailbreaka, jailbreak je u stvari hack da telefon može da instalira 3rd party aplikacije iz Cydije.

 

 

Brate sada ga pretera

Mozda Symbian estetski nije na nivou iPhone fenseraja,ali je kao mobile OS i pored svoje zastarelosti i povremene konfuzije(narocito za nekoga ko se prvi put susrece sa smart telefonom)doziveo svoju punu zrelost

 

Opet je jako trom. I nije 'fenseraj' kada nešto lepo izgleda.

 

Pa kao sto sam rekao vise puta-fensi igracka koju uzimaju ljudi koji imaju love-slicna fora kao N serija od Nokie al cena je daleko veca,btw Nokia u toj kategoriji ima lepo vise resenja shodno budzetu kupca :mrgreen:

 

Je l' kapiraš da iPhone nije fensi igračka samo zato što se tebi ne sviđa? Ne pokušavja da predstaviš apsolutnu istinu kada nisi u pravu, iPhone nije igračka, niti je fensi zato što je odlično grafički rešen i sistem i izgled telefona.

 

Nijedan ozbiljan poslovni korisnik ne bi uzeo Iphone umesto HTC,Blackberry ili neke Nokie iz E serije :bigblue:

 

Sad ću da povučem jednu paralelu na osnovu tvoje analogije, nijedan ozbiljan dizajner neće uzeti običan monitor već sigurno bar s-IPS. ;)

 

ne radi ni bt transfer otb pa je sto se poslovne upotrebe tice-pretty suck :zeleni:

 

Radi bluetooth transfer opušteno.

 

apsolutno se slazem, iphone jeste doneo revoluciju i to je fakat. ipak, ovo nije "sudjenje" sta je "bolje ili losije" niti je cilj ove price da postavimo iphone negde u koordinatni sistem 'kvaliteta telefona' (koji je cisto subjektivna stvar). poenta ove price, bar za mene, je da se svi upoznamo sa tim kakav je koji telefon, sta ima, sta nema, sta su problemi u koriscenju, a sta nekome odgovara i slicno.

 

Bravo, upravo to. Što se tiče ovoga za poslovni telefon - opet si u pravu, iPhone nije poslovni telefon out-of-the-box već moraš da malo čačkaš da namestiš da bi radilo ono što bi hteo, a kao što si rekao, poslovnim korisnicima sve treba out of the box, i to je ok, iPhone uopšte ne cilja posebno na to tržište čini mi se.

 

 

 

Baterija?Telefon zna da se zablokira ponekad pogotovu kada ga rabis,na to ni Iphone nije imun-dakle skuca se u sred vaznog posla pa ti trci do kompjutera da ga odblokiras umesto da jednostavno izvadis bateriju na licu mesta

 

Ima fora kod iPhonea kako da ga odblokiraš, to je hard reset držanjem home i power off buttona, ali ti već 10. put spominješ ovo, a da se nisi informisao oko toga. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Шејтанов Чобан

Момчад,летос сам купио Apple Iphone 3GS 16 GB u Apple Store u Њујорку,на уговор наравно.Е сад цака је у томе што се уговор активира када активираш картицу,а пошто је нисам активирао док сам био тамо већ када сам се вратио једноставно сам је извадио и ставио у фиоку,тако да уговор никад неће бити активиран а ја се тамо вероватно нећу ни враћати па ко може судски да ме гони.

Елем,хтедох рећи то да ниједан телефон никада неће моћи да присмрди овом уређају.Дакле,све опције можеш да jailbrake-ujes,ајде ок камера мање више,а као да је битно и онако имам дигитални фотоапарат,ова камерица скроз ок дође ако хоћу да усликам нешто на брзака итд.

Овај телефон уопште није фенси играчкица па колико год ви тврдили да јесте.Телефон је далеко испред свих других произвођача,нико ме неће убедити да је једна нокиа боља од њега.Тако да пљувачи ако нисте досада користили овај телефон немојте причати напамет.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja u hodu jedino mogu da kucam sms na klasicnoj tastaturi, i to nekako. A qwerty - ne znam, probaj. Onda ozbiljno razmisli da radis u cirkusu...

 

Imao sam prilike da probam i E71 i njegova tastatura iako na prvi pogled deluje sitno je ustvari sjajna

Dakle dovoljno je da samo stavis palac sa strane i maltene sa njim moze sve da se odradi a u stos se ulazi odmah

Tek da ne pominjem telefone koji imaju i komforniju qwerty tastaturu,a tu je i T9 unos :meshuggah:

 

Pricamo li mi ovdje o poslovnim korisnicima? Ozbiljan biznismen koji razmislja o tome da ne izgori kredit zbog par attachemnta... na kraju, najveci transfer podataka se odvija preko e-mail il mms kao zamjene, bt redje. al ponavljam, uz samo malo truda, mozes imati i taj bt(iako je on vise prevazidjen nacin).

 

Da al svejedno to je dodatni i bespotrebni trosak samo zato sto nije implementirana osnovna funkcija-plus kao sto rekoh preko bluetootha je daleko jednostavnije :zeleni:

 

To je prednost ajfona - skoro nikad ne zabode. Odlican OS, doduse mozes ga sjebat ako uzmes da instaliras svakakva krekovana govna i aplikacije. Al kazes da poslovni korisnici nisu takvi, njih ne zanima JB heh.

 

Moze on da zabode i bez krekovanih aplikacija to je fazon-al bez tih dodatnih aplikacija Iphone nije telefon za poslovne korisnike

Da nije tako posle ove dve godine skoro od pojavljivanja istog covek bi ocekivao da on nadje mesto medju poslovnim korisnicima-samo im bas nesto to ne ide masovno,pitam se zbog cega :mhihi:

 

Drugo,prilicno je neumesno diskreditovati Nokia telefone-jer za dosta manje para svojim funkcijama mogu da izadju na crtu Iphone-u i to ne samo to vec i da ga postide,dakle skuplji modeli

Videli smo sta N82 nudi za daleko manje pare,stavise ima i preinstalirani Garmin(najbolji softver za navigacuju ubedljivo)i Quickoffice koga sada svaka 3rd series Nokia ima po defaultu :meshuggah:

I neko ce sada da kaze blah N82-hehehe a telefon se prodaje kao alva i vec jeste ubedljivi best buy

Nije touch screen presudan faktor kod telefona al vidim Iphone korisnici se hvataju za to ko pijani za plot-verovatno usled toga da navedu neku drugu konkretnu prednost kojih i nema preterano sem fensi dizajna i paprene cene-dobar softver i jak hardver poseduje i konkurencija,kao sto sam rekao gore

Share this post


Link to post
Share on other sites

Момчад,летос сам купио Apple Iphone 3GS 16 GB u Apple Store u Њујорку,на уговор наравно.Е сад цака је у томе што се уговор активира када активираш картицу,а пошто је нисам активирао док сам био тамо већ када сам се вратио једноставно сам је извадио и ставио у фиоку,тако да уговор никад неће бити активиран а ја се тамо вероватно нећу ни враћати па ко може судски да ме гони.

 

iphone na ugovor mozes kupiti samo preko nekog ko je drzavljanin USA, tako da tebe ne bi niko gonio ni da si ostao tamo, gonice onoga na cije ime si uzeo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Шејтанов Чобан

iphone na ugovor mozes kupiti samo preko nekog ko je drzavljanin USA, tako da tebe ne bi niko gonio ni da si ostao tamo, gonice onoga na cije ime si uzeo...

 

Хехе човек код кога сам био и преко кога је узет телефон није ми се жалио да му је нешто стигло,а можда и неће.

А тамо је фазон да могу два уређаја по породици да се купе.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...