Jump to content

Vinyl Kult


Grobodan

Recommended Posts

5 hours ago, HUMAN said:

b2.jpg

Никад ми неће бити јасни ови двоструки винили, мене смара што морам да устајем да окрећем другу страну а камоли да требам 4 стране да мењам.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

13 hours ago, Pedja said:

Никад ми неће бити јасни ови двоструки винили, мене смара што морам да устајем да окрећем другу страну а камоли да требам 4 стране да мењам.

Pa vidi bilo bi do jaja da sve ide na jednu ploču, ali ne radi se o nekom bahaćenju ili trendu, već je više to stvar matematike. Dakle svaki album čije trajanje prelazi 40 minuta bi trebalo da idu na dve ploče jer u suprotnom se zvuk kompresuje i javlja se negativan efekat iner gruva (što je igla bliža centru smanjuje se kvalitet zvuka). Zato bi najidealnije bilo da na jednoj strani ploče trajanje muzike ne prelazi 15-18 min. Ima primera gde se nagura i preko 25 minuta na jednu stranu, ali tad je zvuk ko kurac..

ps. ovaj album gore sasvim opravdano ide na dve ploče obzirom da mu trajanje prelazi 52 minuta, mogu zamislim na šta bi ličilo da su zgurali sve na jednu.. grrrr

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 hours ago, Miilos said:

Tačno je ovo što Human piše i to je samo jedan od razloga zašto ću uvek pre kupiti CD.

Ali kupim ponekad i ploču, kad nešto nema na CD-u npr.

 

 

 

Hehe ja od kad sam krenuo sa pločama upravo idem obrnutom logikom, znači samo ako nešto baš ne mogu da nadjem na vinilu uzmem CD, više nekih albuma koji mi znače sam opet i uzeo na vinilu iako ih prethodno imam i u cd varijanti.. i iskreno ne bih jedan (kvalitetan) vinil za deset diskova menjao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

6 hours ago, HUMAN said:

što je igla bliža centru smanjuje se kvalitet zvuka

Како то?? Нисам знао за ово. То онда значи да су све наредне песме све лошијег квалитета?! Ово ми не пије воду уопште :confused:. То онда значи да је винил веће срање него што сам мислио.
По овоме је онда звук на синглицама тотално срање јер су оне упола мање (ваљда) од класичних плоча што ми је опет крајње нелогично.

Edited by Сале

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nažalost jeste tačno da ako je muzika narezana skoro do etikete (approx 20+ min), kvalitet snimka je lošiji, zato se i ide na dubple ili pak troduple vinile (novi Mejden npr). Što se singlica tiče uporedi pa ćeš videti da je veličina etikete (lejbla) isti kao na LP ploči, tako da ako je samo jedna pesma na strani (ili dve kraće) nema većih problema.. sve u svemu bitno je da pogledaš da li narezak(:lol:) ide skoro do same ivice etikete, ako ima barem nekoliko santimetara lufta onda je sve OK;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nema šta tu da se priča, vinil jeste i lepši i veći i (na kraju krajeva) skuplji od cd-a, kad je dobro nasnimljeno i zvuk bude milina. Međutim ja sam izrazito lenja persona, mrzelo bi me da vodim računa o gramofonu, pločama, da ih obrćem i slično, plus za mene cd ima i neku sentimentalnu vrednost jer kad sam ja počinjao ozbiljnije da slušam muziku vinil je odumirao a cd je postajao lagano glavna stvar, svaki mi i dalje radi kao prvog dana (osim nekih starih cd-ova domaćih bendova koji su ionako rađeni kao rezanci) a i ta magija fizičkog izdanja je prisutna. Plus me smara sad taj trend kolekcionarstva, nabavljanje raznih izdanja koja ko zna kakav zvuk imaju, imam utisak da dosta ljudi skuplja vinile ne da bi slušali muziku sa njih jer ona je jedino bitna, nego kao neku stvar prestiža.

Možda ipak jednog dana prikupim i nešto vinila ali samo za baš specijalne albume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 hours ago, Haos sam ja said:

Možda ipak jednog dana prikupim i nešto vinila ali samo za baš specijalne albume.

Ovako sam i ja razmišljao pre jedno 6-7 god.. al ne lezi vraže, kad se na vinil navučeš, zajebano je to..

a primećujem da je i manje bojazni da se naleti na neko baš skaradno (re)izdanje, već se zna gde, ko i kako pravi kvalitetne vinile.. al se svakako prethodno treba raspitati/proveriti..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Винили су задњих 10ак година постали тешко просеравање и тај неки фенси фазон за оне са мало дубљим џепом. Нема ту више ни К од колекционарства. Све се врти око пара. А у прилог томе говори баш та чињеница да се неки албум који је издат пре 20 год сад реиздаје на 2 или 3 плоче само из разлога да би се више зарадило. Боли дупе издавачку кућу за компресовање музике и квалитет звука. А и да се приметити да се скоро уопште не праве црни винили него је то све неки шарениш ко за циркус. Ти колор винили би требали да буду нешто ретко и нешто што је изузетак па да буду колекционарски примерци ал и они се напротив данас штанцују ко чачкалице па су ређе црне плоче од тих обојених. А и то масивно штанцовање плоча мислим да утиче на квалитет звука генерално.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
On 8/1/2022 at 9:37 AM, Talvi said:

uvek preporuka za "Kako radi muzika" od Dejvida Birna, za super opis kako rade nosači zvuka i kako su te promene uticale i na promene muzičkih stilova

mozda me bas ovaj post natera da procitam, eno cami jedno 7-8 godina na polici 😄 kao manje-vise i bilo koja druga knjiga o muzici koju sam kupio (autobiografija Miles Davis-a excluded)

Edited by Uruk

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...