Jump to content

Skolovani muzičari


WHISPER_EVE

Recommended Posts

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Danny

brate ne sanjam..... jeste da ima pravila.... nije to avangarda.... al to su neka pravila koja poistovecujem sa sopstvenim (npr da ne sviram u konstantnim disonancama koja se kose sa onim sto je prijatno)....

nemoj ti da se brines.... znam ja zasto sam to rekla....

 

jel moze neko od prisutnih da lepo i precizno formulise odgovore na pitanje:

- sta ocekuje od bavljenja muzikom?

- sta je za njega/nju uspeh?

molim da razmislite jedno 10 minuta pre postovanja.

 

p.s. cisto me zanima, radoznao sam..

 

od muzike ocekujem da mi se isplati trud koji ulozim, u vidu pozitivne energije, ispunjenja... kao "strucan hobi".... ona svetlost koja mi puni baterije, to je za mene muzika....

sto se tice uspeha u muzici.... uspeh je da se zbog muzike osetim tako ispunjeno kao sto sam navela....

Edited by WHISPER_EVE

Share this post


Link to post
Share on other sites

to je sa jedne strane tacno.... ali cesto se desava da skolovanje ubije ono nesto,ne-znam-ni-ja-sta.... zasto? zato sto ima mnogo pravila.... samouk covek ce mozda brze stici do nekih caka koje mozda skolovan nece nikada ni provaliti...

 

evo primera.... ja sam se mnogo svadjala sa mojom profesorkom... ja na casu, sviram Listovu rapsodiju,nebitno... i moja profanka meni- e sad tu sviraj akcentovano,odsecno, forte i posle se vrati na subito piano.... a ja njoj- ali profesorka... sto ne bi produzila taj forte... tako mi je lepse... a ona ce meni- ali tako pise u notama, skresace ti poene na takmicenju... more radi sta hoces....

 

zasto da ne sviram kako zelim... zbog pravila... koja su u meni jedno vreme potpuno ubila muziku.... i volju da radim...

 

inace otkad ne idem na klasicni klavir... vise sviram i imam vise strpljenj u radu... i progresivnija sam....... i mnogo vise uzivam u tome sto sviram...

mozda nisam svirala pravu muziku......

na jazzu je potpuno drugacije.... tu je sve zasnovano na tebi i na tvojoj kreativnosti....

i lepo mi je.... :D :D

 

:pivopije:

 

Da li se često dešava MOŽDA, i da li će samouk čovek brže doći do nekih caka MOŽDA. Sve zavisi od profesora i mentora. U tvom slučaju eto nije bilo baš najsjajnije, a naslušao sam se i drugih ispovesti o lošim profesorima u srednjim muzičkimi tome kako se nisu našli u klasici. Ali to ne mora da znači da je većina pukla jer je upisala akademiju, naprotiv ja se tim ljudima divim i poštujem ih. TO je za mene nauka isto kao i medicina recimo i potpuno je univerzalna.

 

Znači dosta razglabanja o tome da li faks ne valja ili valja, ipak VALJA. A to da li wisper voliš više jazz ili klasiku bolje otvori novu temu pod naslovom "Da li više volim jazz ili klasiku" u potpisu wisper_eve

 

 

jel moze neko od prisutnih da lepo i precizno formulise odgovore na pitanje:

- sta ocekuje od bavljenja muzikom?

- sta je za njega/nju uspeh?

molim da razmislite jedno 10 minuta pre postovanja.

 

p.s. cisto me zanima, radoznao sam..

 

Možda će zvučati čudno ali ja sam oduvek želeo da postanem najveći gitarista na svetu, e sad što nisam nema veze, barem će biti ona fora "At least I died trying"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalno fakultet je fakultet i muzičari sa fakulteta ipak više vrede. TO može da se zaključi sledećim: Ako dve podjednako talentovane osobe stavimo da same vežbaju, jedna ide na fakultet, a druga ne, svakako da će ona sa akademijom brže napredovati. To je barem moje mišljenje.

 

Sa ovim se ne mogu sloziti nikako...u kom smislu mislis da akademski muzicari vrede vise? ...ako mislis striktno na klasicnu muziku onda uredu, posto je to ipak interpretatorski orjentisan pravac i tu bar 90% "pravila" treba da se postuje :da: ...ali kada je neka druga muzika u pitanju stvari su ipak znatno drugacije...a sto se tice vezbanja i napredovanja...ja sam ubedjen da ce neko ko redovno ima privatne casove znatno brze napredovati u odosu na nekog "akademca"...a i zar nije logicnije da ces lakse i brze ukapirati neke stvari kada jedan profesor samo tebi i nikom drugom natenane pokazuje i objasnjava, neko kada recimo jedan profesor to isto objasnjava gomili ljudi? ...mislim ne moze se nekakav "muzicki napredak" tek tako definisati, sve je to jako relativno i zavisi od coveka...

 

A to cuveno nabijanje diplome na nos samo jos kod nas ima prodju :) ...mislis li da su svi oni likovi koje volimo i slusamo isli na taj famozni Berkley zbog znanja i kojekakve diplome?

Velika vecina ga nije ni zavrsila do kraja i tamo na divljem zapadu ljudi uglavnom idu na takve akademije ne bi usli u taj elitni krug muzicara i popunila kojekakvu rupu u znanju :da:

 

Les Claypool nije zavrsio Berkley a za coveka se bez preterivanja moze reci da je jedan od najinovativnijih basista ikada...a sa druge strane Joe Satriani je u vise navrata drzao predavanja na Berkley-u koji btw. nikada nije ni pohadjao :):da: ...kao ni bilo koju drugu akademiju...svojevremeno je isao na casove kod neka 2 manje poznata jazz-era i to je to, ostalo je sve naucio sam...a na pola prstiju jedne ruke mozes nabrojati gitariste koji su cenjeniji i priznatiji od njega :) ...zatim, tu je i celokupni sastav Dream Theater-a...mislim da je samo Jordan Rudess zavrsio neku akademiju, ali nije ni bitno...ionako je Kevin Moore bio 10X prikladniji, da ne kazem bolji :) ...mislim ova lista moze u nedogled...

 

A i sta cemo sa gomilom drugih muzicara koji su ostavili ogroman, neizbrisiv trag u muzici a pritom nisu znali ni neke najosnovnije stvari kada je u pitanju teorija?

 

Ja licno ne verujem u taj nekakav "sistem vrednovanja" u muzici, niti u bilo kakvoj drugoj umetnosti...muzika je jedan krajnje subjektivni "dozivljaj" tako da su mi sva ta pravila jednom recju smesna...sto bi reko jedan ciga iz mog kraja: (inace opasan gitarista) svi mi imamo svoje preferencije bate, neko sece vene na Shemsu Suljakovic, a neko na Djanga i to je bate sasvim okej dok se uzajamno postujemo :da: ...car! :)

 

Svaki muzicar, ako svira svoj instrument iskljucivo iz ljubavi prema muzici i pritom to radi dobro zasluzuje da bude podjednako cenjen i postovan kao i svi ostali :da: ...pa makar ovaj drugi imao 7 akademija vise od njega :) :)

 

:pivopije: :pivopije: :pivopije:

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ikhabot

imala sam najjacu profesorku u beogradu na nivou sr. muzicke.... raspitaj se ko je Zlata Malesh....

nije stvar u strucnoj nastavi..... stvar je u samoj muzici.... ja obozavam klasiku da slusam i sviram.... ali ne zelim da sviram isto kao milion njih.... a tako je u klasici.... reprodukcija dela na isti provereni nacin....

 

uglavnom.... sta si se ti navrzo na mene??? :confused:

 

 

@Marty F-hvala!!

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel moze neko od prisutnih da lepo i precizno formulise odgovore na pitanje:

- sta ocekuje od bavljenja muzikom?

- sta je za njega/nju uspeh?

molim da razmislite jedno 10 minuta pre postovanja.

 

p.s. cisto me zanima, radoznao sam..

 

Najpametniji post dosad na temi! :);) ...Gargi care :pivopije:

 

 

Ne ocekujem nista vredno pomena, ali zato zelim mnooogo toga da postignem :da: ...sve ostalo je samo "nadogradnja" i nista vise...ako budem imao "pare i slavu" superiska, a ako ne bude tako zabole me :da: ...neke druge stvari su mi mnogo bitnije od toga...

 

Ovo je tesko...uspeh za mene bi bio recimo da kroz jedno 20-ak godina mogu za sebe da kazem da sviram sa istim zarom i ljubavlju kao kada sam bio klinac i da se kao i sada uvek budim sa osmehom na licu :da: ...i naravno, da iza sebe imam bar jedno "izdanje" na koje se ponosim...mislim bilo bi besmisleno da toliko serem o muzici a da ne zelim da nesto ostane i posle mene, zar ne? :)

 

:pivopije:

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislio sam prvenstveno na jazz i klasiku, a ne na metal, i ostale pravce jer se oni svakako ne izučavaju na akademiji, barem ne kod nas

 

Pa pretpostavio sam da si na to mislio ali sam morao ono da napisem...

Nego, ti bi brate trebao da budes ponosan na sebe i srecan sto te roditelji nisu upisali u neku od nesrecnih muzickih skola-skolica ovde kod nas :) ...ja sam barem srecan :) ...a da bih bio ponosan, morao bih malo vise da se potrudim :) ...mislim jam-ovali smo zajedno sa Boletom ovde kod mene tako da sam imao prilike da te bolje upoznam i kao sviraca i coveka i potpisujem da ne bi tako dobro svirao da si zavrsio neku muzicku skolu ovde kod nas :da: ...vec bi se verovatno pokacili posle prve "jam pesme" :) ...te nase nazovi institucije te tako sjebavaju u mozak da je to sramota :no: ...posto gomila profesora koja predaje po tim skolama ima neke svoje licne demone i vuce neke fenomenalne komplekse iz poremecenog okruzenja u kome je raslo...da nisam liberalan ko' sto jesam sve bi ja njih obesio na terazijama i doveo neke nove, neiskvarene ljude da ih zamene :):da: ...eh, koliko je samo talentovanih ljudi zbog toga prestalo da se bavi muzikom :no:

 

@Marty F-hvala!!

 

:pivopije:

 

Nema na cemu maco, samo sam izneo svoje misljenje :);)

 

:pivopije:

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

U muzici se upotrebljava uglavnom oko sto tonova različite visine. Svaka visina ima određeno ime. Danas se upotrebljava nemačka notacija ( a, b, c, d, e, f, g, a ).

Upotrebljava se u evropizovanom delu sveta.

Na engleskom govornom području postoji ton B, a ostali to zovu H, pa i nemci. Osedeću više tupeći o tome. Od sutra prelazim na tezgaroški princip oznake tonova:

"Odakle to sviraš?"

"Odavde!"

Predznaci

Znaci koji se stavljaju ispred nota i menjaju njihovu visinu. Najvažniji su # ( sharp ) povisuje notu ta pola stepena ; i b ( flat ) snižava notu za pola stepena. Mogu biti i dvostruke povisilice i snizilice.

Mogu biti i stostruke povisilice ili snizilice.

Zaboravio si razrešilicu.

Po vrsti intervali se dele na čiste, velike, male, umanjene i prekomerne.

Postoje konsonantni i disonantni, i jedni i drugi mogu biti prekomerni ili umanjeni, a mali ili veliki mogu biti samo disonantni, a čisti samo konsonantni intervali. Nema na primer čiste terce, ili male kvinte, ili tako nekog nonsensa...

Kao što se vidi na Cdur modusima, modusi se razlikuju od savremeneih tonskih rodova ( durskih i molskih ), po svome raznovrsnom položaju polustepena, koji je u svakom modusu drugačiji. Jedino jonski i eolski modus imaju odgovaraju sasvim durskoj i molskoj skali (kao što se vidi eolski modus se niže od VI stupnja, a kako se i paralelna molska skala niže od tona a, to je u stvari ista skala ). Ostali modusi imaju posebne karakteristike po kojima se razlikuju od durskih i molskih rodova.

To je italijansko nasleđe. Stari grci su podjednako koristili sve moduse. Čak i mi imamo neke modalne narodne pesme. Italijani su od svih modusa ostavili taj jedan koji im je zvučao tvrdo (duro) i onaj koji je delovao mekano (molo).

Pentatonska skala

Predstavlja najstariju melodijsku osnovu, uglavnom zastupljena u modernoj bluz i rok muzici, kao u u mnogim najstarijim poznatim melodijama drevnih naroda sa dalekog Istoka, Evrope, Afrike i Amerike.

Sastoji se od pet tonova, bez polustepena. Najvažnije varijante pentatonskih lestvica su durske i molske. Grade se na osnovu durskih i molskih skala sa izuzetkom IV i VII stupnja u durskim skalama i II i VI u molskim.

Važi za evropske pentatonike. Japanske su već totalno druga priča, a koriste ih i evropljani. Eno ga čika Satch ne može ni minut bez kumoi-a.

Razlika je u miksolidijskom modusu koji kao što znamo ima sniženu septimu

Nema sniženu, već MALU septimu.

"I have never heard of a true guitar player or guitar hero who didn*t eat guitar, drink guitar and sleep guitar". Isto važi i za ostale instrumente molim lepo.

True! True!

 

Koliko sam primetio, fale ti neki delovi onog posta, možda ti je text editor pojeo nešto...

Kako god, respect za trud. Ko je pročitao ovaj tvoj post, ne mora ni u kakvu muzičku školu, he, he...

 

u srednjoj dobijes gotovo sve... a na faxu ponavljas samo ono iz srednje u malo prosirenijem smislu... na kraju sve se svodi na isto...

Kontam da puno zavisi i od same ustanove, ali generalno se ne bih složio sa tvojom konstatacijom.

 

Samo ti sanjaj da je na jazzu sve opusteno,moras da poznajes pravila,da bi mogla da improvizujes,to je prvo i osnovno pravilo.

 

Najbitnije pravilo improvizacije :D :

 

Bitno je kako počneš i kako završiš. Ono između je nebitno. Kreni sa lepom frazom i završi sa lepom frazom, solo će biti super.

 

I mali dodatak:

Ako se negde baš žešće zajebeš, ponovi tu sjebanu frazu, misliće da je koncepcija.

 

(a sad sledi drugi deo posta u novom postu, jer mi ovde ne dozvoljava više quote-ova...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i nastavka posta:

 

...zatim, tu je i celokupni sastav Dream Theater-a...mislim da je samo Jordan Rudess zavrsio neku akademiju, ali nije ni bitno...ionako je Kevin Moore bio 10X prikladniji, da ne kazem bolji :) ...mislim ova lista moze u nedogled...

James LaBrie je JEDINI član Dream Theater koji nije završio Berkley. Mislim da su čak bili i klasići ova trojica.

Čak je i bivši klavijaturista Sherinian tamo diplomirao i to mislim godinu ili dve pre ovih. Za samog Rudessa jedino nisam sasvim siguran da je išao tamo. Whatever, nije ni bitno.

 

Svaki muzicar, ako svira svoj instrument iskljucivo iz ljubavi prema muzici i pritom to radi dobro zasluzuje da bude podjednako cenjen i postovan kao i svi ostali :da: ...pa makar ovaj drugi imao 7 akademija vise od njega :) :)

Slažem se.

 

Nekoga bole kitomber, ne vežba, ne radi na sebi, neko opet vežba satima, neko komponuje danonoćno, neko ovo neko ono, poenta je da postoji mnogo načina da radiš na sebi u muzičkom smislu. Školovanje je jedno od mnoštva opcija. Neko to ne radi, pa je dobar. Neko radi ali ofrlje, i kao da ni ne radi.

 

Mene generalno nervira kada ljudi kontaju da muzičko obrazovanje automatski povlači za sobom i nemanje muzičkog izraza, ili kreativnosti.

Ono kao da lepa devojka ne može da bude i pametna. Ili da veliko pivo ne može da bude i hladno.

 

Znam i ja gomilu paćenika sa klasičnim obrazovanjem što znaju samo da sviraju sa nota, i kontam da su takvi ljudi i zaslužni dobrim delom za stvaranje tih loših predrasuda u vezi školovanih muzičara, ali to je tako i na drugim poljima zar ne?

Primer:

Pogledaj koliko pravni faks ima studenata, a koliko dobrih advokata imaš? Zaključak? Da li je zaključak da se za advokata treba roditi, i da ti koji su završili pravni faks nemaju pojma, i da je za to kriv baš taj pravni fakultet ?

 

Mislim, meni je to malo slična priča...

 

jel moze neko od prisutnih da lepo i precizno formulise odgovore na pitanje:

- sta ocekuje od bavljenja muzikom?

- sta je za njega/nju uspeh?

molim da razmislite jedno 10 minuta pre postovanja.

 

p.s. cisto me zanima, radoznao sam..

Ja bih ti napisao razlog za bavljenje muzikom i pojam uspeha, ali ću popiti warn i ban od žene...

 

...šalim se, naravno.

Eto, ja zaista ne mogu da ti dam neki precizan odgovor.

Nekada i put može biti cilj.

Znaš, žene imaju materinski istinkt ili štaveć, jel?, pa se osete ispunjenom kad rode decu. Time su one dale svoj doprinos čovečanstvu, i ostaje nešto od njih i posle njih, a jebiga mi muški možemo jedino da gradimo kineske zidove, piramide, mostove, zemlje, gradove, i da stvaramo umetnička dela da bi išta ostalo od nas posle smrti.

Makar jedan usrani CD sa svojim imenom...

 

 

Ajd' Cheerz! :pivopije:

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene generalno nervira kada ljudi kontaju da muzičko obrazovanje automatski povlači za sobom i nemanje muzičkog izraza, ili kreativnosti.

 

Ja o tome upravo i pricam...tacnije jos od 2003. od kako sam na forumu :) ...samo cesce "branim" ove druge, neskolovane :) ...ali i pored toga da me jebes ako sam uspeo da doprem do njih 10% ...i dalje ljudi uporo i agresivno namecu svoj stav i pokusavaju da ga plasiraju kao neko nepisano pravilo, kao to se zna itd.

Ja se samo zalazem za uzajamno postovanje, toleranciju i pre svega razumevanje :da::pivopije:

 

I da, u vezi DT-a...gledao sam onaj dokumentarac na onom njihovom novom DVD-u sa siFonskim orkestrom i pricali su bas dosta na tu temu...ali ne mogu bas da se zakunem da sam upravu...no, nije ni bitno...sjajni su i to je to :da::pivopije:

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoje konsonantni i disonantni, i jedni i drugi mogu biti prekomerni ili umanjeni, a mali ili veliki mogu biti samo disonantni, a čisti samo konsonantni intervali. Nema na primer čiste terce, ili male kvinte, ili tako nekog nonsensa...

 

koliko ja znam:

konsonantni - cista kvinta, cista kvarta(samo u slucaju da je donji ton cista kvinta ili velika ili mala terca od tona ispod njega - dakle radi se barem o trozvuku, u suprotnom je di), mala i velika terca, mala i velika seksta

disonantni - svi ostali

 

e sad, negdje sam procitao da prave razliku izmedju 'cistih konsonantnih'(kvinta, kvarta) i 'nesavrsenih konsonantih'(terca, seksta)

a negdje ne prave tu razliku samo v. i m. sekstu ne svrstavaju ni u konsonantne ni disonantne nego negdje izmedju, ali vise kons nego dis :bigblue:

 

kako ti to zvuci?

jesi li cuo katkad za ovakvu podjelu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

odavno ne videh gluplju raspravu. Ljudi, vrtite se u krug.

 

Slabo onda gledaš one topike o pojedinačnim bendovima. No činjenica je da preživamo ovu temu po stoti put...

 

koliko ja znam:

konsonantni - cista kvinta, cista kvarta(samo u slucaju da je donji ton cista kvinta ili velika ili mala terca od tona ispod njega - dakle radi se barem o trozvuku, u suprotnom je di), mala i velika terca, mala i velika seksta

disonantni - svi ostali

 

e sad, negdje sam procitao da prave razliku izmedju 'cistih konsonantnih'(kvinta, kvarta) i 'nesavrsenih konsonantih'(terca, seksta)

a negdje ne prave tu razliku samo v. i m. sekstu ne svrstavaju ni u konsonantne ni disonantne nego negdje izmedju, ali vise kons nego dis :bigblue:

 

kako ti to zvuci?

jesi li cuo katkad za ovakvu podjelu?

 

Ta podela za koju si ti čuo, je бул-шит. Verovatno ju je smislio neki poštar. :D

 

Konsonantni: prima, kvarta, kvinta i oktava, i oni mogu biti čisti, umanjeni i prekomerni.

Disonantni: sekunda, terca, seksta, septima, i oni mogu biti mali, veliki, umanjeni i prekomerni.

 

Veoma je jednostavno, i nema drugačije podele.

 

Inače je sve to osnovna talasna mehanika...

 

Cheerz! :pivopije:

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ovim se ne mogu sloziti nikako...u kom smislu mislis da akademski muzicari vrede vise? ...ako mislis striktno

Ja licno ne verujem u taj nekakav "sistem vrednovanja" u muzici, niti u bilo kakvoj drugoj umetnosti...muzika je jedan krajnje subjektivni "dozivljaj" tako da su mi sva ta pravila jednom recju smesna...sto bi reko jedan ciga iz mog kraja: (inace opasan gitarista) svi mi imamo svoje preferencije bate, neko sece vene na Shemsu Suljakovic, a neko na Djanga i to je bate sasvim okej dok se uzajamno postujemo :da: ...car! :)

 

Svaki muzicar, ako svira svoj instrument iskljucivo iz ljubavi prema muzici i pritom to radi dobro zasluzuje da bude podjednako cenjen i postovan kao i svi ostali :da: ...pa makar ovaj drugi imao 7 akademija vise od njega :) :)

 

:pivopije: :pivopije: :pivopije:

 

potpisujem :)

 

inace vidim da se ovde ne pravi jasna razlika izmedju "dobrog gitarosa" i dobrog muzicara, dakle jedno NEMA veze sa drugim!!!

pokazalo se na sto primera do sada.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pogledaj malo neke gitariste koji imaju FENOMENALNU tehniku dakle rasturaju kako sviraju a nemaju pojma da naprave pesmu, gde se jel ogleda muzicki talenat...

dakle nisi u pravu

 

e pa prosto je - to su ljudi koji su savladali tehniku sviranja gitare ali nisu dobri gitaristi ni muzicari

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...