Jump to content

Skolovani muzičari


WHISPER_EVE

Recommended Posts

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Recimo znam gomilu laika koji obozhavaju Slash-ove solazhe i sviranje, jer mogu da zapamte temu. Vrlo jasno, on je u vreme hitech gitarista izdvojio sebe upravo time: Nije znao da svira dobro, i onda je pravio jednostavne i efektne deonice i trudio se da izgleda kao frajer dok svira :mrgreen:

 

Nemoj u Slash-a da me dirash. :) Zezam se, naravno, samo mislim da nema potrebe za tim "laici".

Slash mozda nije brz kao ti svi tehnicari, ali to je stvar vezbe samo, dok recimo Malmsteen moze da bude josh 10 puta toliki, ali nikad nece imati solo ni blizu nekog November Raina, Estrangeda ili Sweet Childa. Da sad ne nabrajam.

Da se ne uvrede fanovi Malmsteena, njega sam uzeo samo kao primer jer se smatra jako brzim. Mislim da pored Slasha, samo josh Brian May ume da napravi tako dobre soloe. Ostali su daaaaaleko iza kad se radi o nekoj kreativnosti vezanoj za melodiju i ritam u solou.

Da ne pricam o tome da i obican (ajmo opet ;) ) laik koji nije muzicar nego jednostavno slusha neki rock/metal i slicno, moze da cuje neki solo od te dvojice na radiju i da odma zna o kome se radi.

 

Poenta, bitna je originalnost. A to je ono sto te ne uche u skoli. Dobra strana skole je sto ti daje donekle ideju kako da nadjes tu neku originalnost u sebi odnosno pomaze ti da "kazes" to sto imas u sebi, ali problem je to sto usled takvog okruzenja i gomile kompleksasa od profesora, veliki broj skolovanih likova najvishe od svega razvije sujetu i brane se tako sto nigde ne dopustaju sebi da naprave neku "gresku" odnosno izlet, da probaju nesto drugacije na sta bi isto tako suejtne kolege gledale sa prezirom, bez obzira sto bi trebalo da ih boli bulja za takve "kolege". :no:

Da ne bude zabune, skoro da nije nista manje ni neskolovanih muzicara koji imaju isti problem :no: , mada kod njih nije bas toliko izrazena ta sujeta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

najveći problem kod nas klasično obrazovanih muzičara jest taj što se ne njeguje vještina improvizacije - dapače, čak se i potiskuje, što ima svoje posljedice. sistematizacija glazbe je učinila puno po pitanju njenog razvitka i sudjelovanja u razvitku civilizacije i kulture, no još nije nađena ta zlatna sredina u glazbenom obrazovanju koja će razvijati i muzikalnost, i kreativnost, i studioznost rada na tehnici sviranja. koliko ja sam znam prekaljenih violista koji ne mogu iz šuba (tek tako) odmuzicirati ništa, ali kad taj odere Bartokov koncert brate......KAKVA TONČINA!

na kraju sve to ispada po nahođenju pojedinca; stvar osobnog izbora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

još nije nađena ta zlatna sredina u glazbenom obrazovanju koja će razvijati i muzikalnost, i kreativnost, i studioznost rada na tehnici sviranja.

ne slazem se. mnogo zavisi od nastavnog kadra koji ti zapadne. ja na TEO imam fantasticne profesore iz teoretskih predmeta, a od profesorke na uporednom klaviru vise naucim nego ovi sto im je klavir glavni predmet kod nekog drugog profesora. hocu da kazem, mozes da promenis sistem obrazovanja, ali ljude ipak ne mozes mnogo da promenis :)

i naravno da zavisi od pojedinca koliko ce sam da razvija kreatovnost, muzikalnost i sl. ne mozete ocekivati da ce neko u muzickoj skoli sve da vam servira na tanjir. morate i sami malo da se pomucite. na primer, ja sam iz muzicke ponela tehniku pevanja, ali me niko tamo nije ucio kako da pevam hard'n'heavy (:)), vec sam sama morala da se snalazim i razvijam takvo pevanje.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

cut

bojim se da ne pričamo o istoj vrsti kreativnosti. ona osnovna, pod koju podrazumijevam talent, se očekuje sama po sebi ako već pohađaš muzičku školu. individualnost profesora i njihov profesionalni pristup bitno utječu na kreativnost. ti pričaš o onome što te profesorica nauči, ali ona ti je pritom sama po sebi ucijepila svoje muzičke ideje (podučavajući te tehnici sviranja), a o tebi samoj ovisi koliko ćeš ti kasnije moći isfiltrirati svoju kreativnost pjevajući, ili na klaviru. ne smatram "hard'n'heavy" kreativnim pokušajem, to je stil pjevanja poznat već otprije i još jedna od muzičkih šablona; kao i belcanto.

no dobro, rasprava nas neće ne znam gdje odvesti, a ja nisam osoba kojoj se zapravo da tipkati i tandrkati o ovoj temi. forumska komunikacija je naspram verbalne čisto sranje, tako da.....poz i sretno sa muzičkim obrazovanjem.

 

Ja razumem da vam prija, ali ova tema je cista onanija :)

NHF, ali forumi, blogovi, IM i chatovi......sve je to samo onanija. štosno za gubljenje vremena, što upravo sad radim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bojim se da ne pričamo o istoj vrsti kreativnosti. ona osnovna, pod koju podrazumijevam talent, se očekuje sama po sebi ako već pohađaš muzičku školu. individualnost profesora i njihov profesionalni pristup bitno utječu na kreativnost. ti pričaš o onome što te profesorica nauči, ali ona ti je pritom sama po sebi ucijepila svoje muzičke ideje (podučavajući te tehnici sviranja), a o tebi samoj ovisi koliko ćeš ti kasnije moći isfiltrirati svoju kreativnost pjevajući, ili na klaviru. ne smatram "hard'n'heavy" kreativnim pokušajem, to je stil pjevanja poznat već otprije i još jedna od muzičkih šablona; kao i belcanto.

NHF, ali forumi, blogovi, IM i chatovi......sve je to samo onanija. štosno za gubljenje vremena, što upravo sad radim.

ja se bojim da se ovde previse spekulise o nekim stvarima i da se tema pretvara u filozofsku raspravu. moja teza je samo bila da skola ne mora nuzno da ubija kreativnost. meni se cini da ti taj pojam suvise usko shvatas, jer ispada da je kreativno samo ono sto neko prvi smisli, na pr. nov stil pevanja. iz toga proizilazi da pevaci/izvodjaci sami po sebi nisu kreativni zato sto pripadaju odredjenom 'ukalupljenom' zanru, a znamo da nije tako. ja pod kreativnoscu podrazumevam pre svega INDIVIDUALNOST. i kreativnost jeste i ako uspesno spojis znanje iz odredjene oblasti sa necim desetim.

i, da... tema jeste onanisanje, ali iskljucivo po 'obrazovanim' muzicarima :) ali hvala bogu, najbolje u svemu tome jeste da ako si stvarno dobar muzicar, ljude ce boleti briga da li si u zivotu uzeo i jedan jedini cas ili ne. drugim recima, ne mogu ti nista.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Samo tetki lek da odnesem....."

 

Ljudi,imam ja neke silne muzicke skole,diplome itd.,ali to toliko NIJE BITNO ako imas dobru ideju,zdrav stav u glavi,ako znas gde ces sa tom svojom muzikom!!!Jebes skole i sve ostalo-svirajte,ljudi,provalili ste da nema lepse stvari na svetu!A sad,skola moze samo da ti olaksa neke stvari,ali nikako da te "izdvoji" od drugih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvar je u tome, da ako si završio školu znači da nemaš ideju i da si krajnje netalentovan.

Kompleksaš, štaviše...

I džaba ti i ta škola. Samo si pogoršao sebi situaciju, da je nemaš, bio bi kreativniji i bolji muzičar, veća faca.

 

Zar ne?

 

:pivopije:

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto rekoh od same osobe zavisi.

Apsolutno!!!Ne mora da znaci da,ako imas skolu,automatski si kompleksas!Ali,zato ne mora da znaci i da,ako imas skolu,nemas ideju!Mislim,bitna je energija,je li!!!A sad,talenat-to skola moze da razvije jos vise,ali zato moze i da unazadi.....mislim na onu pricu-teraju te da vezbas klasiku,a tebi se svira nesto drugo!!!Zato se ja i nisam odlucio za dalje skolovanje ili bavljenje takvom vrstom muzike!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi,imam ja neke silne muzicke skole,diplome itd.,ali to toliko NIJE BITNO ako imas dobru ideju,zdrav stav u glavi,ako znas gde ces sa tom svojom muzikom!!!Jebes skole i sve ostalo-svirajte,ljudi,provalili ste da nema lepse stvari na svetu!A sad,skola moze samo da ti olaksa neke stvari,ali nikako da te "izdvoji" od drugih.

 

potpuno se slazem i ovo je POENTA OVE TEME...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pobogu,da muzicke skole ne valjaju,verovatno ne bi postojale...Znam gro likova sa akademije i kao i svuda...Ima ih raznih...I dobrih muzicara i retardiranih l... Nisu svi komplexasi,daleko od toga...Zavisi od toga koji instrument sviraju,sta ih zanima,koliko ih zanima i koliko zele da istrazuju sebe kao potencijalni instrument,jer ipak je sve iz glave...Muzicka skola,kao i svaka druga umetnicka skola (primenjene,likovna,dizajn) te uci zanatu,a ne osecanjima...

 

Leonardo nije bio skolovan,Dali je bio jako skolovan,kao i Picaso,pa su sva trojica genijalci...

Tako i ovamo,jednostavno neko ne zeli da sebe izrazava kao stvaraoca vec da bude interpretator...I zato mnogo vrhunskih muzicara jednostavno svira tudje stvari i vrhunski su u tome...

 

Ili dirigenti,ljudi koji studiraju kompoziciju,etnomuzikolozi...

Sta hocete da kazete da Stefan Milenkovic nije muzicar? Njega sam uzeo kao primer...

 

 

Ili je mozda ova tema otvorena da bi ljudi koji mozda nisu bas najcistiji sa svojom sujetom,a nemaju skole,popljuvali ove druge....

 

Napomena:Nisam muzicki obrazovan.

 

 

EDIT:Prvo sam postovao na osnovu zadnje strane,pa sam dosta stvari isponavljao...Izvinjavam se...Skracen post za pola... :)

Edited by Nezni Zaznojni Vozac FAP-a

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Leonardo nije bio skolovan...

 

I Leonardo je bio jako skolovan, o autodidaktici (samoskolovanju) da i ne pricam. Pored ostalog, ostao je u Verokijevoj skoli 11 godina. Ta skola/umetnicka radionica/'think tank' je smatrana jednom od najjacih iz perioda.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je bila zanatska radionica,a ne skola...Ionako nije slikao do glave andjela,koja je prva i jedina stvar koju je naslikao kod Verokia....Nemoj me terati da pisem referate iz vec milion puta prezvakanih oblasti...

To nije skolovanje,to je mesanje boje...Tamo se posle 10-12 godina dolazilo tek do drzanja cetki,tako da stvarno stvarno....Ovo nije tema...

I poentu predhodnog posta si valjda shvatila,ne pravi se glupa.

Edited by Nezni Zaznojni Vozac FAP-a

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa, Ilija, veruj mi, to sto je Leonardo ucio kod Verokija je nesto sto je san svakoga ko se bavi slikanjem. To mozda nije skola u klasicnom smislu, ali je zato josh 10 puta bolje. Ja sam recimo, iduci na praksu, naucio graficki dizajn i pripremu za stampu 20 puta bolje nego sto bi naucio u skoli ili iduci na neke kurseve, bas zato sto sam se sprijateljio sa likom koji me je ucio i sto sam sve vreme sedeo gledao sta radio, a kad sam radio, radio sam pod njegovim nadzorom. Veruj mi, ni u srednjoj, ni na faxu nisam skupio tolko znanja kolko za 2 godine na praksi i josh godinu dana rada u istoj firmi.

 

Poenta: To da Leonardo nije bio skolovan, nije tacno. On je dobio vishe znanja nego sto mozes da dobijesh klasicnim skolovanjem.

 

Druga stvar. Za to vreme provedeno u toj firmi naucio sam gomilu stvari, neka pravila, neke ideje dobio, ali niko ne moze da te nauci da budesh kreativan.

Jednostavno, meni je lakse da dodjem do toga sta hocu i video sam hiljade i hiljade primera, ali to mi je samo pomoglo isto koliko i u muzickoj moze da ti pomogne to sto te nauce gomilu klasicnih kompozicija, ali to ti samo moze pomoci u vidu shirine na koju mozes da se osvrnes za nekom idejom ili resenjem, a ne da ti crno na belo kaze sta da radish.

 

Problem standardnog skolovanja u muzickoj je ono sto sam vec naveo na prosloj strani, gde je sujeta opasnost. Mozda najveca opasnost je mentalna lenjost. Kad ucis sam da sviras, i ako zelish nesto da uradish i da provalish, moraces dobro da razmislih i da probash da skapiras kompozicije, dok ti u skoli to daju sazvakano, pa ti onda josh i preko kurca da bash to uchis, pa ces samo da ga odradish i tako ode ti u kurac.....

Edited by Brace

Share this post


Link to post
Share on other sites

E jebem vas glupe i corave....Jeste vi retardirani? :):):):) (nije sarkastican i ironican smeh)

I ovaj papak iz Metalike je ucio kod Satrijanija,te nema zvanicne skole...Kao ni Leonardo...Dobro,malo mi je glupo poredjenje jer je razlika par vekova,ali je npr. ne znam za Jasona Polocka,pa ceo PopArt je neskolovan(cast izuzecima).... pa su genijalnci...Totalno mi predjasnja dva posta izgubise poentu...

 

Poenta je da NECE svako da bude kreativac,neki se zadovoljavaju sa jednostavnim interpretacijom i zato se skoluju,a neki bi i da nauce i bla...

 

 

Jos mi recite da onaj lik koji svira u ovom glupom karaoke kvizu ne zna da svira(lik je student generacije na FMU) i najjaci gitarista kojeg sam cuo u poslednje vreme, ali svira njesra muziku...Meh....

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

PopArt se bash i nije pretrgo nekom genijalnoscu. Bar ne u samom slikarstvu.

Vishe im dajem kredit za par dobrih ideja i zapazanja vezanih za drustvo koje su bile na pravom mestu u pravo vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...