Jump to content

Heavy Metal Pioneers


Recommended Posts

Pala mi je napamet ova tema jer koliko mi se cini svako ima svoju prichu o heavy metalu i klicama heavy metala, kao i o tome koji bend je bio prvi... Tako da cujem vasa misljenja.

 

Sto se tice tematike tu mislim da nema diskusije: Steppenwolf - Born to be Wild

Ali sto se tice rifova, snage itd... hmmm:

 

Po meni tu su Maiden i Saxon, sa prvim Metal rifovima...

 

Priest, Manowar itd... dolaze tek kasnije sa tom snagom koju vec tada imaju Maideni...

da cujem sta vi mislite

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se čini da su Priest-i jedno 7-8 godina stariji od Maiden-a...

tacnije 10 godina

da ne spominjemo Black Sabbath..

kao bendovi da, ali po meni su te godine do neke 80te posle British Steela josh uvek hard rock, i tek se tada razvio moderni heavy metal... mislim ono sto neki zovu nwobhm, ali pre toga je po meni sve bilo nekako vise naklonjeno hard rocku

 

a Sabbath je po meni vrlo ovlas zasao u pravi heavy metal, iako je imao i ima veliki uticaj.

Edited by The Trooper

Share this post


Link to post
Share on other sites

A?! Ti si dechko zastranio. Symptom. BS. Children. Iron. SBS. . . . . . . . .

 

Sabbath Je Metal.

pa u neku ruku jeste metal, ali nikad oni nisu imali tu snagu niti su svirali tako da bi to sad bio heavy... mislim mozemo da se lazemo, ali sabbath je tu na prekretnici, vise ka rocku... slavije metal, evo banalan primer odslusaj evo hole in sky(solo) ili bilo sta drugo...

 

jedino po jacini distorzije(ako je to uopste kriterijum) su tvrdi, ali niti su tehnicari, niti imaju neke rifove koje se mnogo razlikuju od sta ja znam acdc ili pak na steppenwolf

 

ja postujem sabbath i volim da ih slusham, ali se po meni nisu mnogo razlikovali od hard rock bendova osim po losoj produkciji i jacem zvuku gitari, ne vidim tu prelaz u metal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sabbath nije mogao da zvuchi heavy kao sto to danas zvuci...lupam..Nevermore il neki drugi.... Ali je za onomad bio i heavy+nisi imao pesme kao sto je "Black sabbath" sa onak'om jebenom atmosferom. Danas kad chujesh Sabbath live te stare pesme, pa i Hole one zvuche mlogo vishe heavy... A meshanje AC/DC, SWa i BSa je babe, zabe i krabe... a ti sad hoces da mi kazes da nijedan album sabbatha nije chist metal?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da upravo tako.

 

dobro black sabbath se vodi i jeste jedan od tzv. "osnivaca" heavyja

 

ali nije cist metal iz jednostavnog razloga sto nije se rifovi ne razlikuju uopste od hard rifova sa malo jacom distorzijom ewo gitara u Wizard-u nije prosla pored metala(ona gitara u pozadini koja se cuje ovlas) to vise lici na parpl-rock nego na metal, uzmi evil woman(dont play games with me) ovo je isto tipican parpl-bas sa black nighta...

 

e sad sto su uveli malo distorziju, malo "misticne" tada nepoznate textove to je druga stvar

 

muzicki nisu uopste daleko od hard rocka,...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wizard jest hard-blues-rockish pesmica..i na prvom albumu ima najvise takvih momenata, ali ima i metala, a vec od next albuma metala i RIFFOVA ima kol'ko 'ocesh, a to da Sabbath nema nijedan chist metal album je dokaz da nisi preslusao sve albume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wizard jest hard-blues-rockish pesmica..i na prvom albumu ima najvise takvih momenata, ali ima i metala, a vec od next albuma metala i RIFFOVA ima kol'ko 'ocesh, a to da Sabbath nema nijedan chist metal album je dokaz da nisi preslusao sve albume.

dobro onda uzmimo paranoid? zar su to heavy rifovi, covece nalazimo se u 70tima, tada je hard rock bio jedino sto postoji

 

ok ajde da uzmemo npr mob rules ili country girl ili koji oces 10 godina kasnije... evo headliner je isti l.a. connection samo sa distorzijom.. jeste blize heaviju ali nije heavy i naravno Ronnie car za mikrofonom... :pivopije:

 

heavy kod njih pocinje tamo negde 83... ma kakvi kasnije

 

jel to tako tesko razumeti?

sudeci po kasnijim stvarima moze da se kaze i da su svirali i doom metal ko voli, ali onaj njihov ukus hard rocka NIKAD nije zaostajao...

radi o pocetcima heavyja, i tu je black sabbath jos uvek bio na hard rock klupi iako je njihov uticaj bio neopoziv i verovatno i jedan od najvaznijih

 

a ja mislim da smo malo skrenuli sa teme, mislim ovde pricamo o pocetcima... a ne o istoriji sabbatha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rani Sabbath je neka vrsta metala, ali je pravi heavy metal postao tek na albumu Heaven and Hell. Iron Maiden su svoj prvi album objavili iste te 1980. godine. No, Saxon i Accept su prve albume objavili godinu dana ranije, a Judas Priest je imao dosta heavy elemenata na albumu Stained Class iz 1978. Dakle, može se reći da je formativni period heavy metala 1978-1980. Kasnije je došla zrela faza (1980-1984), sa razvitkom nemačke (pomenuti Accept, Running Wild, Warlock, Rage, Grave Digger, Helloween...) i američke scene (Savatage, W.A.S.P.), s tim što su uporedo nastali i novi pravci - thrash metal, hard rock osamdesetih (zovu ga i glam rock, hair metal i slično). Ostali pravci nastaju i razvijaju se kasnije, krajem osamdesetih i u devedesetim. Od britanskog heavy metala definitivno preostaju samo stari bendovi, nemačka i američka scena takođe ulaze u stagnaciju, a vođstvo preuzimaju Švedska i Finska.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rani Sabbath je neka vrsta metala, ali je pravi heavy metal postao tek na albumu Heaven and Hell. Iron Maiden su svoj prvi album objavili iste te 1980. godine. No, Saxon i Accept su prve albume objavili godinu dana ranije, a Judas Priest je imao dosta heavy elemenata na albumu Stained Class iz 1978. Dakle, može se reći da je formativni period heavy metala 1978-1980. Kasnije je došla zrela faza (1980-1984), sa razvitkom nemačke (pomenuti Accept, Running Wild, Warlock, Rage, Grave Digger, Helloween...) i američke scene (Savatage, W.A.S.P.), s tim što su uporedo nastali i novi pravci - thrash metal, hard rock osamdesetih (zovu ga i glam rock, hair metal i slično). Ostali pravci nastaju i razvijaju se kasnije, krajem osamdesetih i u devedesetim. Od britanskog heavy metala definitivno preostaju samo stari bendovi, nemačka i američka scena takođe ulaze u stagnaciju, a vođstvo preuzimaju Švedska i Finska.

pa otprilike, samo je po meni sabatov metal dosao ili 81 sa mob rules ili 86 sa seventh star Heaven and Hell manje

 

za ostalo se otprilike slazem...

Edited by The Trooper

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sabbath-ov Master Of Reality je čist heavy metal, kao i Stained Class od Priest-a! Manowar od prvog albuma takođe sviraju čist heavy metal. Sve što dolazi kasnije je unapređenje i modernizacija prethodnog. Nećeš mi valjda reći da je Deicide čist death metal, a da Death nije samo zato što je jedan od osnivača žanra pa nije zvučao tako agresivno kao naslednici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobro onda uzmimo paranoid? zar su to heavy rifovi, covece nalazimo se u 70tima, tada je hard rock bio jedino sto postoji

a ja mislim da smo malo skrenuli sa teme, mislim ovde pricamo o pocetcima... a ne o istoriji sabbatha

Da! To su heavy riffovi! Iron Man je heavy riff.

 

Pa, za mene pocheci Sabbatha i jesu pocheci metala, kao sto vec rekoh...

 

ok ajde da uzmemo npr mob rules ili country girl ili koji oces 10 godina kasnije... evo headliner je isti l.a. connection samo sa distorzijom.. jeste blize heaviju ali nije heavy i naravno Ronnie car za mikrofonom... :pivopije:

 

Eh..za mene Rainbow je hard rock..ali ima i metal pesama...Kill The King, Light In The Black, i Gates of Babylon ja npr. smatram metal pesmama...dobro..ne chistim iskreno..

 

 

pa otprilike, samo je po meni sabatov metal dosao ili 81 sa mob rules ili 86 sa seventh star Heaven and Hell manje

 

Ako H&H nije heavy metal, ja ne znam sta je...a Seventh Star, iskreno, je jedini Sabbath album koji ne volem nesto..on je dosta hardrockish..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvi pravi heavy metal bend je Black Sabbath."Paranoid" je 100% heavy metal pesma."Master Of Reality" je zesci heavy metal od prvog albuma Iron Maidena.Black Sabbath...

 

Uz njih,bendovi koji su najvise uticali na razvoj heavy metala jesu Judas Priest i Motorhead (koji nikada nije bio metal bend,ali je svojim pristupom muzici i brzinom jebeno jako uticao).

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa dobro ne slazemo se za sabbath, jer je za mene sabbath ubek bio i bice uvek negde na granici izmedjz heavy metala i hard rocka, u zavisnosti od faze blize toj granici ili dalje od te granice, ali po meni nikad stvarno nije imao tu snagu... no dobro stvar interpretacije

 

a za motorhead se slazemo 100% :pivopije: ROCK AND ROLL!! :pivopije:

 

za mene je prvi pravi heavy metal riff na Albumu Iron Maiden... EDIT: bez obzira na to sto je distorzija slabija, to po meni nije neki da bude kriterijum

Edited by The Trooper

Share this post


Link to post
Share on other sites

izgleda da ne vredi raspravljati, svako ima svoje kriterijume :D

u svakom sluchaju :pivopije::rockdevil:

 

Ovo si dobro rekao, tako da je bilo kakva dalja diskusija nepotrebna. Temu treba zatvoriti, jer otvorena može naneti samo štetu (u smislu zbunjivanja i navođenja ljudi na pogrešne zaključke o poreklu metal muzike).

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 years later...

Deep Purple, Fireball, poslusajte sinovi... Ili, za prvu pravu metal pesmu, rekao bih Summertime Blues od Blue Cheer. Prvi Metal Bejase first wave of heavy, to su vam Purple, Cheer, Zeppelin itd... Posle toga tek dolazi NWOBHM, koju je ustvari first wave sa dozom panka mu. Tako da je ustvari Machine Head Od Purpla vise trve od Maidena. I doom je ustvari nastao pre NWOBHM, jel su sabbath bili i doom metal. Znaci, doom je isto vise trve od NWOBHM.

Edited by Highway Star

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...