Jump to content

Živa svirka - dobar ton i problemi sa istim


Recommended Posts

Evo i ja,gushter na ovom forumu,da otvorim neku temu.

Mislim da nema muzicara koji nije imao muke sa pravljenjam dobrog tona svog benda-mislim,udjas u neki klub po prvi put,dogovor super,kinta super,ljudi super,a tamo-ili razglas u poluraspadnom stanju,ili mesto svo u plocicama,pa odzvanjaaaaaaaaaa.........ili slicne muke!Malo li ih je???Moj gitarista zna da kaze"Ne uce se dzabe velike skole u svetu samo za to."

Pa,drage kolege,prijayelji,borci za "nasu stvar",iznesite ovde svoja iskustva,savete,pitanja i sve sto vam padne na pamet,a u vezi kvalitetnog prenosenja na publiku godina vaseg rada,truda,probi,krvi i znoja.Priznacete da je gre`ota da sve to propadne zbog jedne mikrofonije,bruma i svih ostalih ludila koja se pojave odjednom,kad su nam najmanje potrebni.

Za pocetak-najoptimalnije ozvucavanje bubnja,pravljenje prave "tachke" na bas bubnju....bas pojacalo-line out ili mikrofon.Mixete,kutije,sve........

Nadam se da vas nisam smorio.Mislim da nije losa tema za diskusiju.

Veliki pozdrav!!! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sta fali mikrofoniji...? :) Elem,ako sviras u manjim prostorima ozvucenje ti ni ne treba....sve je stvar binske opreme (gitarska i bas pojachala,razglas za vokal...) i toga da li bend zna da namesti sebi zvuk i kako svira....Licno sam prisustvovao gomili i gomili koncerata gde se desi da jedan bend zvuci totalno krsh a onda izadje neki drugi i pojede ga svojim sviranjem i zvukom a da napomenem da sviraju na istoj opremi,razglasu i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Energija i znanje su svakako na prvom mestu,ali znas kad nesto pocne da te zeza u sred svirke,a ti ne znas sta je.Ja sviram pretezno po manjim-srednjim klubovima i obavezno sve ozvucavam-posle se to smanji na masteru,ali mi je bitno da ceo bend prodje kroz razglas,koliko-toliko.Mislim da se dobija potpunija slika "napolju".

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Чињеница је да је бинска опрема у већини случајева из неке 1920 године (по квалитету) и да многи имају ужасна искуства по том питању, али заиста има бендова који и на таквом озвучењу знају да направе много добар тон. Мени се лично често дешава да нисам никако задовољан звуком, мада у последње време као да сам коначно научио како се то ради. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Чињеница је да је бинска опрема у већини случајева из неке 1920 године (по квалитету) и да многи имају ужасна искуства по том питању, али заиста има бендова који и на таквом озвучењу знају да направе много добар тон. Мени се лично често дешава да нисам никако задовољан звуком, мада у последње време као да сам коначно научио како се то ради. :)

E,to je najveca muka!!!Svi se mi,jadni,oslanjamo na nas sluh,iskustvo itd.Mislim,nema druge!!!Ja sam se kao nesto trudio da pronadjem i neku literaturu-ne znam,kao neka "pravila" u tom ozvucavanju!Ne ide!Znam da u BG-u postoji i neka visa skola za to,neki zaludjivaci iz KG-a su i isli tamo,ali to se sve svodi na puku teoriju.Realnost je ,sto kaze Sharkey,kad naidjes na neko muzejko ozvucenje,pa snalazi se!!! :udri:

Ja sam i na drugim temama prical sa ljudima o slicnim stvarima,tipa kompresori na glasu,crossoveri itd,pa evo malo toga......

OTE(Brace @ 12. 5. 2007, 21:40) *

Pa gde moze da se nabavi i po kolikoj ceni?

 

Znas sta,ovo je neki Alesisov,nije nesto nov itd,ali mi ga je prodao ortak koji ima studio,po drugarskoj ceni-dobio sam taj kompresor i jedan DBX-ov crossover(taj je ludilo!) za 250jura-"djuture".Verujem da moze da se nadje za oko 100jura! pivopije.gif

 

sta je tacno funkcija DBX-ov crossover-a?

 

Pa,posto mi imamo razglasni sistem-2 bas bina(15ica)+ 2 satelita(15ica+horna),crossover(skretnica)sluzi za razdvajanje frekvencija i slanja u kutije....prostije-noga,bas i ostale nize frekvencije idu samo u binove.One srednje se cuju u svim kutijama,a one visoke idu samo gore.Vrlo prakticna stvar,prvenstveno zbog toga sto stiti razglas-npr,basista se malo vise "napanji" i to,ako nemas skretnicu,moze vrlo lako da pocepa hornu!Ovako,ide samo u zvucnik koji je predvidjen za to!

Za glasove necu ni da pricam koliko su topliji i definisaniji od kad smo nabavili ove dve stvarcice.Stvarno nije mnogo veliko ulaganje za ceo bend,a razlika se odmah oseti,veruj mi!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovo je zanimljivo pitanje!

Ja sam,naravno,za line-out,iz prostog razliga sto pravi mikrofoni za ozvucavanje pojacala mnogo kostaju,narocito za bas pojacala-zbog frekvencije.Za gitaru je lakse-lepo je prenese svaki mikrofon.Drgo,na ovom Fender Rumble-u(moj basista ga ima)Line je nezavistan od centralnog volume-a,tako da on moze da se pojaca kod njega,a signal u mixeti ostaje isti.Mnogo prakticna stvar-zbog sopstvenog monitoringa! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da bi svaki malo ozbiljniji bend trebalo da ima svoju opremu sve sa miksetom i kutijama.Ako hoces da zaradis moras nesto i da ulozis.(ovo vazi ako radis tezge, mada pozeljno je da svaki muzicar poseduje ono sto mu treba)

Druga stvar sto se tice zvuka, mislim da generalno ljudi tj pocetnici (pritom mislim ne oni koji sviraju par godina nego oni koji imaju manje od 15 svirki iza sebe) ne umeju da nameste zvuk pa da im das sve najbolju opremu koja postoji!!! Tacno se vidi ko ima iskustva sa namestanjem istog a ko ne!!Neznaju ljudi koji pot cemu sluzi i onda kad ispadne krsh zvuk kriva im je oprema!!Slazem se ja da ima krs opreme, ali to je u mnogo manjoj meri nego sto se ovde misli!Evo generalno ja u beogradu nisam svirao na krsh opremi (dom omladine, skc, kuglas, danguba)

Znaci jeste namestanje zvuka nauka, al moze svako da je savlada samo ako zna sta hoce odnosno koju boju trazi!!

E sad najpozeljnije je da klub ima svog profi tonca koji zna svoj posao i akustiku prostora u kome radi pa lepo da te covek navodi u kom pravcu da namestas zvuk!! Mislim da jedino fest ima takvog profesionalca, znate onog ciku koji mrzi samog sebe pa onda i ceo svet, jer je covek namestao sve od mikrofona pa do gitarista i moram priznati da je zvuk bio fenomenalan!!

 

Btw bass u line out jer je mnogo cistiji zvuk!!(ne skuplja svaki mikrofon istu frekvenciju, pa moze doci do izoblicenja zvuka)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve se slazen sa tobom!!!Eto,mi smo se nekako skrpili,uzeli smo razglas u februaru.Mnogo je lakze,stvarno,s` tim da svako od nas svira(na raznim mestima)7-8 godina.Sve je o.k.,ali lepo si rekao-profi tonac je profi tonac!!!Te njihove cake mene interesuju.

 

P.S.-jel` moze jedan bend iz provincije da svira u tom FEST-u :muzicar::pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shto se velike mudrosti oko namestanja gitara tice evo vam je: Nemojte odvrtati gain do kraja ko nenormalni... milion puta sam video kako neki klinac onako bespomocno mota one potove za frekvencije i pokusava da ustanovi zasto tu nesto ne sljaka. dok mu je za to vreme gain na maximumu, jer je li, za to je bar siguran da tako treba.... e pa ne treba. Nekad takodje treba zrtvovati malo svog tona da bi u ceo bend zvucao bolje. Mozes da izvuces solidan i razumljiv ton na gotovo bilo kojoj opremi. E jedino kolka ces muda imati zavisi od pojacala...

btw sto se tice ovoga da svaki ozbiljniji bend treba da ima svoju opremu potpuno se slazem, jedino sto je u Srbiji mnogo zajebano doci do iste jer smo sirotinja a oprema je skuplja nego sto bi trebala biti. Al evo moj savet je krenite od magneta. Nekako se skrpi 150-200 jura (radite na leto, kukajte kod rodbina, zavsite, razred/godinu sa dobrim prosekom...) i zamenite magnete. Neko ce sad reci ( mozda ) "brate sto je ne bi dodao jos malo pa kupio dobar procesor?" E pa po mom misljenju dobar procesor ne postoji. Sve je to sintetika i djubre. Kad vidim one digiteke sloshi mi se odma...brate kupis lepo svoju glavu vuces drajv sa nje, imas od pedala sta ti vec treba ( delay, chorus, equalizer... ) i zmaj si. Ja na svirku nosim samo kabl, i imam bolji zvuk nego vecina gitarista po raznim bendovima. Eto toliko za sad, ako mi jos nesto padne na pamet kuckacu... :pivopije:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima malo i u kutijama :D

ja sam pre neko veche doneo sve shto sam imao, ali me je mrzelo kutiju da cimam, pa sam hteo da umrem jer se nije slozio otpor kutije (16 ohm) iz kluba sa glavurdom (8 ohm), te sam se odvrnuo do daske, a onda se videlo kakvi su to zvuchnici unutra :) - totalni raspad. Sreca moja, pa nisam mikrofonirao - gain nikad dod kraja

u medjuvremenu me je druga gitara pojela po glasnosti. Bubanj i bas su uvek glasni

 

previshe je faktora koji utichu na kvalitet zvuka. Lepo neko reche gore: komplet svoja oprema - od gitare do razglasa i mixera. A mozesh i svog tonca da ponesesh :)

Edited by woochyna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam sad energije da pišem na ovu temu, ali ono što gitarski podmladak prvo treba da shvati je da "Middle" nije njihov neprijatelj, i da ne zavrću do kraja na pedalama procesorima i samim pojačalima jer u samoj svirci ih bas pokrije u donjim frekvencijama ako je gužva i onda ostane da se čuje samo to neko zujkanje u visokim srednjim. Gitara JE u srednjima, tu je fundament tona. Ako vam farba na otpanjenom pojačalu sa umerenom količinom srednjih ne zvuči dovoljno MJETAL, to ne znači da treba da smanjujete srednje na nulu već menjate nešto na gitari ili od opreme. Ili naravno znači da ne razumete razliku između onoga što se čuje na CD-u i toga kako je to pojačalo zvučalo u studiju da ste mogli stati ispred njega, jbg.

 

Dodaću i da basisti treba da nauče da su basevi u basevima a ne u niskim srednjima i da smire tih 200-300 Hz. Ako ne čuju sebe nek pojačaju nešto između kilo ipo i 5 kila, da se dobije onaj ćang ćang zvec malo, i to je to, tu je definicija i "čujni deo". Znači nema DONG na basu. Ako se bas jasno čuje i razume na taj način gitare se neće čuti, end of story. To, "Ne čujem se kad smanjim to na EQ-u", to ne pije vodu.

 

Konačno najčešća 2 problema kod bubnjara: Udaraju koliko jače mogu (dinamika pobogu, dinamika) što je stvarno divno za pravljenje zvuka. Ko ne ume da odsvira umerenom snagom (ili čak prilično tiho) sve isto što i iz sve snage, taj treba da ide da vežba a ne da razbija bubne opne. Drugi problem, balans. Gomila bubnjara udara jače jednom nego drugom rukom, jače nogom nego rukama ili obrnuto itd. Potrebno je da se uči svirati tako da je na koji metar od bubnja na suvo odnos elemenata takav da su svi elementi u skladu.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da se nadovezem jos na onu pricu oko kupovine razglasa za bend.

 

Mislim da je mnogo bolja investicija kupiti monitore umesto klasicnih razglasnih zvucnika.

Razlog: kada negde organizujes svriku uglavnom te cekaju kutije, snagas i mikseta, mozda i po koji mikrofon. Monitora uglavnom

nema. Takodje monitori ti zamenjuju razglas za pevaca/klavijature na probama, podjednako dobro kao i klasicni zvucnici. Recimo mi smo

organizovali probe tako da gitare idu samo sa pojacala, bas sa pojacala i zvucnih kutija(kupili smo polovne 3sistemske za malo para), a

vokal preko monitora(trenutno 3 beringera ali nisu svi nasi). I jos jedan razlog - pevac ce sigurno isfalsirati na svirci ako sam sebe

ne cuje, a ako pevac usere, svi ce reci bend je sranje.

Mislim da 12" beringer kosta u mitrosu nesto preko 100 evra, ali nisam siguran.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Масни рецепт: Treble: 3-5, Middle 6-8, Bass: 5-7. Моја коЊфигурација је углавном: Treble: 4, Middle: 7, Bass: 5. Нема да омане. А и звучи добро, без обзира на опрему која ме снађе у том тренутку.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo od mene 4 faktora:

 

- umeće sviranja i uvežbanost benda

ovo je često zanemaren faktor koji se više posmatra kao neki mit o sviranju. ZAISTA je tačno da bend koji ne pazi na mikrotajming i nije dovoljno uvežban ima loš zvuk na bini i da je to najvažnija stvar kod live nastupa. Najvažnije od svega je da ljudi dobro sviraju. ZVUK ĆE UVEK biti govno ako zveče žice koje ne trebaju, zuje magneti na deonicama gde se inače ne svira, zuje pedale tamo gde nema deonica, pevač falšira i stoji umestu i okreće mikrofone ka instrumetnima ili monitorima, bubnjar udara kao sivonja i basista ubija bas od života bez preciznog tajminga. Mislim da kapirate ponetu. Čak i ako je bend savršeno uvežban i ne pokazuje mnogo interakcije sa publikom sa malo ili nimalo energije zvučaće žalosno. Kada bend nastupa bitno je da uz dobro sviranje pruži i energiju koja umanjava tehničke greške ili ih ponekad čini i namerno stvorenim u nastupu "inspiracije" :meshuggah:

 

- tonac

Tonac je najvažnija osoba na svirci koja je odgovorna za kvalitet zvuka (pored benda naravno) tonac mora da bude neko ko zna klub/prostor/poljanu i opremu sa kojom radi. Uvek treba dati dodatnu kintu za tonca jer je on taj koji će paziti da publika čuje lepo ono što bend odsvira (drndati se posle sa kablovima kada bend bude premoren). Kada bend ima svirku nema vremena da se bavi nameštanjem zvuka. Znači (barem jedan) tehničar. Može da prođe i "ortak koji se razume u opremu i radio je već par svirki" ako se već neko u bendu razume u tehniku ozvučavanja prostora, ali je daleko bolje unajmiti lika koji zna znanje.

 

- oprema benda

Nisam neki stručnjak tako da samo osnovno.. Ako basista ima pojačalo koje ima DI izlaz onda pravo u mikser. Ako nema onda ozvuka. Gitarista treba da ima pedalice ali ne i procesore osim ako nema kvalitetnu sekiru & lampaša i trebaju mu raznovrsni efekti za svirku pa ga mrzi da nosi sve pedale koje ima da ne bi dobio kilu. U principu važi pravilo da je teže namestiti ton sa 5 efekata nego sa samo 2 imajte na umu da su lućna podešavanja u velikom broju slučajeva potpuna pogrečna za klub i da ćete morati menjati npar stvari na svirci. Neka (subjektivna) idealna varijanta za gitariste je lampaš sa 12icama koji ima effects loop gde se kači još samo par efekata i to je to bez previše gain-a jer će sve ionako da se razlije kada ode u miks. Znači ŠTO OŠTRIJI I DEFINISANIJI ZVUK. Na sve ide ozvuka osim na bubanj koji može da prođe samo sa nogom, dobošem i kontrom na mikseru ako je svirka u manjem prostoru. Opremu treba postaviti tao da ne smeta ostalima sviračima, publici, i da bude iznad ljudi tako da ljudi čuju zvuk a ne da se izgubi u njihovim nogama.

 

- tonska proba

Obavezno isprobati nivoe pre svirke i PAŽLJIVO uskladiti level-e efekata sa toncem. Često se dešava da suviše malo vremena ostane za tonsku probu na kojoj se odsvira koja pesma, pa bend provede samo 15 minuta nameštajući zvuk - to je pogrešno. Tako ne treba raditi, pogovotu ako ste prvi put u nekom prostoru. Da li ste pitali gazdu da li možete da dođete ranije? Ako može dođite jedno 2 sata ranije i sedite u klubu prosviravajući ono što ćete svirati. Dobro upoznajte zvuk koji dolazi sa vašeg/iznajmljenog pojačala, mikrofona, bubnja, basa, razglasa tako da i ako nešto krene loše u toku svirke možete brzo da locirate problem.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo od mene 4 faktora:

 

- umeće sviranja i uvežbanost benda

ovo je često zanemaren faktor koji se više posmatra kao neki mit o sviranju. ZAISTA je tačno da bend koji ne pazi na mikrotajming i nije dovoljno uvežban ima loš zvuk na bini i da je to najvažnija stvar kod live nastupa. Najvažnije od svega je da ljudi dobro sviraju. ZVUK ĆE UVEK biti govno ako zveče žice koje ne trebaju, zuje magneti na deonicama gde se inače ne svira, zuje pedale tamo gde nema deonica, pevač falšira i stoji umestu i okreće mikrofone ka instrumetnima ili monitorima, bubnjar udara kao sivonja i basista ubija bas od života bez preciznog tajminga. Mislim da kapirate ponetu. Čak i ako je bend savršeno uvežban i ne pokazuje mnogo interakcije sa publikom sa malo ili nimalo energije zvučaće žalosno. Kada bend nastupa bitno je da uz dobro sviranje pruži i energiju koja umanjava tehničke greške ili ih ponekad čini i namerno stvorenim u nastupu "inspiracije" :meshuggah:

 

Word! Po meni je to na prvom mestu pa onda sve ostalo

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...