Jump to content

АДСЛ или кабл?


MissionVao

Recommended Posts

Па, нигде не постоји званични рејтинг (да постоји - наравно да би Телеком био 1. :lol:).

Постоје разне ствари које утичу на квалитет и постојаност везе (квалитет опреме, матичне плоче, "чистоћа" самог рачунара тј. одсуство шпијунско-паразитских програма, удаљеност од саме централе, квалитет саме парице итд.) тако да је мање-више АДСЛ код свих провајдера приближно истог квалитета.

Оно што је примећено је да је пинг мањи на већим брзинама (512, 768) што би рекло да је, условно, бржи Нет и поузданији.

Share this post


Link to post
Share on other sites

znaci posto 768 kod Telekoma kosta isto kao 512 kod Beotela bolje uzeti Telekom? :D

na "kvalitet veze" je dosta uticalo to sto je Beotel do pre pola godine bas imao problema... tj desi se po pola dana niko nema net i tako svakih par dana.

Edited by Double Fire

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да али си са Телекомом у обавези до гроба, малте не.

Сви користе исту структуру, и Телекомови корисници и ови остали, проблем може бити само у интерним серверима и мрежи а не би требало да Беотел има великих проблема јер знам да има, бар једног, врхунског стручњака за мреже.

Проблем у пребацивању АДСЛ-а је такав да: кад одјавиш АДСЛ - можеш остати без порта и да га више никад и не добијеш, Телеком је једно гломазно срање и за једног корисника и БГ-у их нешто и није брига.

Не знам, то је доста, доста осетљиво - пребацивање АДСЛ-а са једног провајдера на други.

Edited by Билбо

Share this post


Link to post
Share on other sites

Па, немам искуства са њима али могу да кажем да су Вератов и Сезамов АДСЛ сасвим ОК.

 

Аксеаносилас, браво за тему!

:pivopije:

Edited by Билбо

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka tebi cast, ja ne bih uvela kablovski nikako. Imam telekomov ADSL, i stvarno je jako jako bez veze sto se ne moze promeniti provajder najmanje godinu dana... I zna ponekad da se baguje... No, neogranicen je, tako da je to velika prednost!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam jedno vreme sezampro i imao je dosta bagova. Nekad nece da se konektuje, nekad puca veza bez ikakvog razloga.

 

Da ne kradem kablovsku, prijavio bih se za kablovski internet. Ovako cekam novi port za adsl i koristim dial up

Share this post


Link to post
Share on other sites

Са задовољством препоручујем Беотел, ја га користим већ безмало 4 године, што дајал-ап што АДСЛ и никад баш нисам имао проблема (осим, ето, пар кварова, па немам нет пар сати, али то је било можда двапут).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Велика ствар код АДСЛ-а је изнајмљивање опреме од провајдера тј. плаћаш само Нет.

Јебеш га, имаш Верат где за 1300 китни добијеш флет, без икаквих ограничења а тај АДСЛ је доста добар.

Имаш и Сезам са истим карактеристикама али је 200 скупљи итд.

Share this post


Link to post
Share on other sites

razlog zbog kog sam se prebacio sa ADSL-a na kabl je, pored toga sto se posle nedelju dana neprestanog pokusavanja da se nakacim na ADSL ispostavilo da je to kod mene prakticno neizvodljivo, i cinjenica da mora da se placa stalno, svakog meseca na vreme ili se gubi prikljucak, koji, kao sto neko vec rece, mozda niakd ponovo i ne dobijes... a kod kablovskog (bar kod SBB-a) mogu i da ne placam po mesec dana ako otputujem engde ili nemam para ili necu koristiti internet, pa mi se samim tim do sada i isplatila ugradnja modema koja je kod ADSL-a besplatna... (meni npr, nisu ovi iz NeoBeea ni ugradjivali, samo su mi dali i rekli da ima upustvo unutra)

 

druga velika prednost koju sam nasao u SBB-u je lokalni protok... i on vredi sve razlike u ceni i kvalitetu koje mozda idu u korist ADSL-a... da ja za 1500 dinara imam efektivni protok od 1024 (256 za spoljni i 768 za lokal... a na HUB-u i torrentima ima previse stvari, a extra je i za brze slanje fajlova preko MSN-a nekom ko je isto na SBB-u)

 

a probleme kao sto su ispadanje iz mreze i problemi sa konekcijom sam imao na oba, pa tu ne dajem nikom neku prednost... s tim da SBB zaista ima najnesposobniju i najneljubazniju u drzavi sigurno :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sbbov mail ni ne koristim te tako ne znam da li je stabilan mail server ili ne.

Ono sto znam je to da ima ogroman HUB i privatni torrent site sa svim i svacim.

Pritom su uveli opciju da mozete u svakom trenutku da menjate paket koji hocete trenutno da koristite. Recimo uplatite 512/256 i treba vam hitno da skinete neki veliki fajl. Odete na korisnicki servis, ulogujete se i prebacite u opcijama da hocete 1mbit. Skinete sta vam treba i vratite sa na staro. Za tako nesto vam se skida odredjen broj dana ali opet je dobro da postoji i ta opcija. Odnos izmedju 512 i 1000 je oko 1:1,8 sto mozda i nije bas najpovoljnije ali nije ni dranje.

Sto se tice korisnickog servisa... sve najgore. Prvo ih treba dobiti a drugo za neke vece probleme nemaju resenje.

Sve ostalo je ok. Ja se ne bunim. Do sad nije "pucao".

Cene kod kabla i adsl su skoro iste a agregacija na kablu je minimalna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali kabl, tj. SBB retko gde radi dobro. Pogledajte samo njihov forum i podforum Problemi u radu. Ja sam koristio SBB 3 meseca, paket 256k, realan protok 32k, gore nego dialup. Od marta sam na Telekom ADSL-u i nisam imao nikakvih problema sa njim, 512/128k paket, sa torrenta od 53-57 kB/s brzina, http download zakucan na 57. Jedino je fora u tome što moraš godinu dana da budeš njihov korisnik, ali ni to nije toliko strašno jer postoje stvari koje možeš da uradiš da Telekom raskine ugovor sa tobom. :)

 

Inače, tamo gde dobro radi kabl - zakon je. Nizak ping, agregacije skoro da nema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni nije radio ejdno mesec, mozda i dva kako treba, ali sam im sedeo na grbaci dok nisu sredili... to je jedini nacin... (sem prelaza na ADSL) samo nisi bio dovoljno uporan :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja imam sbb kablovski i jako sam zadovoljna prvo zbog protoka a zatim i zbog huba. sto se tice ostalih kablovskih provajdera nisam cula da se neko zali na njihov internet ( ko ga ima ).

 

e sad s obzirom da sam odnedavno upala u telekom i radim u callcentru za adsl pomalo znam i o problemima oko njihove usluge :D realno ako ne pratis uputstva ili ako ne znas ama bas nista o tome sta si dobio i kako da namestis - tu je najveci problem.

 

telekom daje rutere na koriscenje i to tri modela pa koji vam zapadne. problema sa protokom retko ko ima a i ako ima to je uglavnom ko koristi p2p gde treba da se izvrse neka podesavanja na samom ruteru. misli mda je sada cena oko 6000 i ti time kupujes i ruter. ako hoces da raskines ugovor moras opet da platis te si zaglavio sa njim hteo ne hteo. i to je jedini razlog zbog koga ne bih uzela njihov net.

 

svaki provajder adsl-a ne garantuje protok koji ti proda pa i da krenes da se zalis recice da je gubitak od 15% sasvim normalan i da ne mogu nista da urade po tom pitanju osim ako je problem veci gubitak od pomenutog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam na ADSLu na Sezamu i nemam primedbi dok moj ortaki (isti blok) ima KDSov kabl i jebe ga u zdrav mozak. Nekad ne radi, nekad je spor, nekad nece da se prikljuci. Znaci stalno neko maltretiranje.

Inace to da ne ADSLu iskluce ako ne platis odma nije istina. Na Sezamu mozes i pola meseca da kasnis sa placanjem.

Edited by Brace

Share this post


Link to post
Share on other sites

telekom daje rutere na koriscenje i to tri modela pa koji vam zapadne. problema sa protokom retko ko ima a i ako ima to je uglavnom ko koristi p2p gde treba da se izvrse neka podesavanja na samom ruteru.

Мора да се одради port forwarding тј. дозволи одређеним специфичним портовима да комуницирају са серверима.

Share this post


Link to post
Share on other sites

presao sam sa neobee adsl na sezampro adsl, i mogu samo reci da je sezampro nebrojeno puta bolji i pouzdaniju od neobeea. ovaj prvi ogranicava koriscenje p2p programa, tacnije torenata, a ostali sharing programi rade samo kasno uvece do rano ujutru, dok preko dana nista. cilj ovog posta bi samo bio obavestavanje ljudi da AKO NEKO RAZMISLJA O NEOBEEU KAO POTENCIJALNOM ISPU, TO NI SLUCAJNO NE URADI. dalje su neljubazni, prave te ludim i govore da je problem do tebe a ne do njih, da ce pustiti p2p, i posle dva meseca nista. lepo sam raskinuo ugovor, i za mesec dana sam bio na sezamu gde sve radi super, cak mi ni jednom veza nije pukla. kabl ima svoje prednosti, ali kakva sam ja cuo da su ljudi imali iskustva kod sbba.. ne bih da rizikujem.

Edited by Superius Deus

Share this post


Link to post
Share on other sites

na "kvalitet veze" je dosta uticalo to sto je Beotel do pre pola godine bas imao problema... tj desi se po pola dana niko nema net i tako svakih par dana.

odakle ti to?! ja sam na Beotelu vec godinu dana i nikad nije bilo takvih problema. samo je u jednom periodu bilo malo zajebavanja kada su se selili u nemanjinu. i naravno, ponekad padne protok, ali je u sustini ok. bas bas retko dodje do prekida veze.

 

inace, kod ADSL-a je jedino sranje slab upload i nesto slabiji ping, a ADSL kod nas je dodatno sranje sto telekom drzi monopol, pa su cene jos uvek velike, ali sta je tu je.

 

sa druge strane, kabl je kod nas prilicno sugav za sada, jer imamo sugave provajdere. sbb je jos i najbolji iako su pravi kreteni, a i nevidjeni su foliranti, mada ima dosta ljudi kojima ok radi.

ptt je zato katastrofa, njih totalno zabole dupe. od kad su uveli net nisu promenili cenu, a mreza im se razvija ocajnom brzinom i nije bas u najboljem stanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koristim Adsl kod sezama nekih mesec dana i poprilično sam zadovoljna.

Dešava se da veza pukne, to je do loših modema koje sad uvaljuju,ali zato mi je download odličan. Sve u svemu super je. :)

Najavljuju na leto pad cena, tako da ostajem kod njih...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...